Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Marturiile unui [fost] detinut politic

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Felicitari pentru topic.
Daca am fi avut mai multi inspiratia sa fi documentat vietile celor ce au suferit in familiile noastre si le-am fi impartasit, poate altfel ne-am fi apreciat astazi unii pe altii.
Eu am avut un bunic cazut in razboi, celalalt intors dupa 7 ani din Siberia cand toti il credeam mort; bunica povestea cum fugea prin campul de porumb cu mama in brate, rusii beti tragand dupa ea, cum se sluteau femeile si se ungeau cu noroi si balegar sa nu fie violate...un unchi fost colonel in Garda Regala executat, altul chestor la fel, altul medic cu ani grei in temnita, celula 0 la Jilava si cativa ani in Balta Brailei, care mai taia si cate un deget sau chiar picior putrezit cu lingura ascutita de-o piatra.

Nu stiu daca neaparat este vorba de comunism aici. Au mai avut si altii si nu a fost chiar asa iar pe la noi au mai fost experiente similare si inainte de comunism, cum ar fi deportarea tiganilor la Bug de exemplu.
Poate ca este mai mult vorba de un nivel scazut de coeziune sociala ceea ce ar explica si nivelul coruptiei si al inechitatii sociale actuale.

Studii facute de OECD asupra coeziunii sociale ne situeaza pe ultimul loc intre statele membre UE:
http://www.epc.eu/do...al_cohesion.pdf
Din aceste studii ar rezulta ca nivelul de coeziune sociala este invers proportional cu nivelul de trai insa este vorba oare numai de asta sau si de cultura balcanica ai carei prizonieri suntem?

Edited by zoom0mooz, 11 March 2016 - 01:17.


#56
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
se pare ca pana si bacteriile dezvolta memorie colectiva, oare a noastra unde e?
http://www.pnas.org/...d7-6d9ca9f6e4f6

#57
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Up. Sa nu uitam.

#58
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Exact, up sa nu uitam !
Iar eu in plus o sa ies azi putin pe la Universitate, cu catel si purcel dupa mine !
Macar sa mai strigam putin la comunistii nomenclaturisti penali !

Edited by tavktm, 22 January 2017 - 13:00.


#59
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 skandal, on 20 ianuarie 2017 - 18:41, said:

Up. Sa nu uitam.
Ce sa nu uitam noi? Scrie exact ce sa nu uitam. Ca ißau bagat comunistii pe legionari, pe liberali, pe taranisti la puscarie?

 tavktm, on 22 ianuarie 2017 - 13:00, said:

Exact, up sa nu uitam !
Iar eu in plus o sa ies azi putin pe la Universitate, cu catel si purcel dupa mine !
Macar sa mai strigam putin la comunistii nomenclaturisti penali !

Bah, voi ati inceput sa aiurati? Ce limba mai e si asta: "Exact, up sa nu uitam !" Ce e, ma, up? Ce sa nu uitam?
Adica precis cu ce iesi tu pe la Universitate...catel, purcel?
La care dracu comunisti mai strigi? Mai sint comunisti la putere? Pai, daca ar fi fost comunisti la putere nici nu ar fi existat milionari in euro.
Si pt ce vrei sa strigi? Nu vezi ca asta e tot o smecherie:  strigi dar nu poti schimba ceva.

#60
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Cainii latra, caravana trece........

#61
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Trecutul ¨curat¨ si provienienta dintr-un mediu ¨ sanatos¨ al parintilor a marcat viata prea multora.

#62
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 zoom0mooz, on 11 martie 2016 - 01:16, said:

Din aceste studii ar rezulta ca nivelul de coeziune sociala este invers proportional cu nivelul de trai insa este vorba oare numai de asta sau si de cultura balcanica ai carei prizonieri suntem?
Cultură balcanică există în Dobrogea, Muntenia, Oltenia. În rest, nu.

Edited by neafloricadinobor, 25 January 2017 - 09:57.


#63
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Fara cuvinte . Inspaimantator .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate