Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sfaturi montaj va roooog

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
vampirely

vampirely

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.07.2007
Salut !
Am achizitionat o usa mega de la dedeman cu 1150 lei, prestige1, si urmeaza sa o montez. Va rog daca se poate cateva sfaturi pt montajul ei. Am vazut diverse metode: sudura fierului care se baga in zid direct pe usa/ sudura fierului pe o rama tot din fier de 12 care la randul ei se va suda pe tocul usii. Alt aspct: pentru umplerea spatiilor libere(nu mai mare de 20 cm) folosesc bca, caramida, polistiren, sau doar spuma... Si mai ales as vrea sa stiu daca as putea scoate usa din balamale, sa fixez tocul in boloboc, dupa care dupa uscare sa pun usa inapoi in balamale. Mi-ar fi mai usor, dar nu stiu daca e recomandat. Usa are 70 kg cu tot cu toc . Un raspuns cat mai rapid e foarte apreciat. Multumesc.

#2
vampirely

vampirely

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.07.2007
Fiind putin ironic la adresa "ajutorului" primit pe forum, vroiam sa mai spun ca am montat usa eu impreuna cu un mester priceput care si-a dat interesul ca si cum ar fi fost la el acasa. Sudura pe toc+ conespane+ spuma si rigips pt aspect. Sunt "mega" multumit si sper sa ma tina cat mai mult. O intrebare as avea titusi:
Cu ce sa curat putina spuma ramasa lipita de pe mdf-ul usii fara sa fac cine stie ce pete...: diluant, detatrant, triumf??

#3
spyros

spyros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.12.2007
Cauta sprai sau tub cu solutie de curatare spuma ptr pistoale de spuma,casta ceva 3-5 euro ,dar curata bine .
Gasesti pe la magazinele mari de bricolaj ,Hom.., Dede..., Bric...,Prak...

Cauta sprai sau tub cu solutie de curatare spuma ptr pistoale de spuma,casta ceva 3-5 euro ,dar curata bine .
Gasesti pe la magazinele mari de bricolaj ,Hom.., Dede..., Bric...,Prak...

#4
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Atentie ca spray-ul are acetona, iar in contact cu multe plastice le dizolva/albeste.

Atentie mare!


PS. daca ai fi cautat cu atentie pe forum gaseai tot ce te interesa, expus de mine, varianta cu ancore chimice+sudura.

#5
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Daca e bloc comunist din prefabricate nu are nevoie de ancore chimice sau conexpanduri. Se foloseste otel beton striat si se da gaura cu burgiu de acelasi diametru. La caramida si BCA stau altfel lucrurile dar se poate folosi aceeasi metoda. Nu te chinui prea mult cu prinderea in zid fiindca nu se chinuie hotii sa scoata usa cu tot cu toc.

#6
vampirely

vampirely

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.07.2007
Va multumesc...sincer ....
Am rezolvat si cu spuma....cu un cutter bine ascutit si foarte multa rabdare...
Am aflat tot din forumuri ca spuma este un polimer special care o data uscata nu mai poate fi indepartata decat mecanic; sau cu ajutorul ultravioletelor in timp indelungat.
Spreiurile din comert intradevar contin acetona, diluant etc, dar sunt utile, scrie si pe ele, doar in cazul in care spuma e inca lichida, sau macar nu s-a uscat complet.
Va multumesc inca o data, si recomand tuturor firma mega .
Daca sunteti draguti in continuare ma puteti ajuta raspunzand la celalalt post mult mai lung :D in legatura cu renovarile in interior.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate