Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Parteneriat

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

Quote

Matei .... Experienta in acest domeniu pot spune ca nu este suficinta.... Pot spune doar ca este logic si ca va merge ... Ca in orice afacere bazata pe un produs vandut , atunci cand produci ceva si poti vinde mai scump castigi ....

Logic e sa ii dai unei gaini grau , dar nu va merge , faliment.Experienta face diferenta. nu incepe cu logica pt ca nu vorbim de stiinte fixe.Cand te apuci de un business sunt foarte multe variabile in joc

              

Quote

Daca toti am sta pe langa domeniile in care activam nu s-ar mai ajunge decat ca cei nascuti patroni sa fie patroni si ei si copii lor , cei nascuti medici sa fie medici si tot asa ..... Nu cred ca abordarea ta este una corecta ... In orice afacere exista un risc .

Ti-am spus eu sa nu te apuci ? Am zis o altfel de abordare ar fi mult mai benifica mai profesionista.

                

Quote

Nu spun ca cineva cu o experienta mai vasta in acest domeniu nu este avantajat ..... insa la ce ajuta daca nu are informatiile necesare sa produca mai ieftin , sa faca rost de materiale de calitate si la preturi ok , sa gaseasca clientul , etc ?

Industrializarea se bazeaza pe produse multe si de proasta calitate si ieftine .Din ce am citit pana acum tu nu vrei asa ceva , cand vorbesti de calitate vorbesti de costuri ridicate de vanzare clar ?


             I

Quote

n ceea ce priveste lista .... Lista cu cheltuielile as putea sa o fac (  intr-o limita )  dar spune-mi tu cum pot sa vorbesc total relevant la venituri despre o afacere pe care nu am demarat-o ....

Ii zice plan de afaceri.Si iti ia toate variabilele in joc si ti le analizeaaza astfel incaat tu sa stii daca da sau nu.Eu nu stiu toate datele , ar trebuii sa stiu mai multe detalii ceea ce ti-ar compromite afacere.

            

Quote

Ai perfecta dreptate cu ce ai spus la sfarsit dar consider ca te contrazici cu prima fraza ...... Modalitatea de a pune ideile in practica cat si gestionarea lor sta la baza unei afaceri profitabile ..... Si te intreb eu pe tine daca sustii treaba asta la ce te mai ajuta experienta intr-un anumit domeniu daca indeplinesti primele cerinte ale afaceerii...

Pai ca sa sustii o afacere profitabila nu ai nevoie doar de bani , ci experienta care in toate cazurile face diferenta dintre profit si faliment.

            

Quote

Despre procentul dat de mine .... justifica tu de ce este mai mic ... eu ti-am spus de ce este la ceste cote ... Spune-mi tu de ce poate fi mai mic .... ?

Pai inseamna ca tu deja din primu an iti recuperezi investitia ? Eu iti spun tie ca tu nu ai pus in calcul nici 20%, afacerile nu se desfasoare pe sistemu iau de aici si vand acolo este ceva mai complex.
          

Quote

P.S Discutia pe acest subiect a inceput de la a exemplifica o idee de afacere pe care eu o cred profitabila nu de la dorinta de a invata pe cineva cum sa o faca cap coada .... Consider ca integrand toata informatia acestei idei si facand tot eu intreg planul de afaceri cu cheltuieli , venituri , preturi ... dau pe tava total o afacere profitabila ....
,

Aham bun si tu ce cauti aici ? Persoane profesioniste cu care sa colaborezi ? Mult noroc , da in locu tau as cauta o persoana cu adevarat profesionista si experimentata care stie cu ce se mananca .Nu te apuci tu sa cauti colaboratori pe un forum .Unu stie sa coasa , altu stie IT , alte e mare agricultor ca nu prea o sa mearga.


PS:PA nu se face asa cum crezi tu cu cateva cheltuieli si venituri e mult mai mult.

Numai bine

Edited by mateimateimatei, 22 March 2012 - 12:53.


#38
BuzaianuLaur

BuzaianuLaur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.03.2012

View Postmateimateimatei, on 22nd March 2012, 12:51, said:

Logic e sa ii dai unei gaini grau , dar nu va merge , faliment.Experienta face diferenta. nu incepe cu logica pt ca nu vorbim de stiinte fixe.Cand te apuci de un business sunt foarte multe variabile in joc

         Sunt o gramada de persoane care intra in anumite domenii si reusesc....  fara pic de experienta pe  acel plan... este adevart ca sunt mult mai putine decat cei ccu experienta dar de ce nu admiti ca exista posibilitatea ca si acestia sa reuseasca.      

Ti-am spus eu sa nu te apuci ? Am zis o altfel de abordare ar fi mult mai benifica mai profesionista.

                   Ce fel de abordare mai exact . Suntem pe un forum in care lumea vorbeste liber si isi prezinta ideile asa cum crede de cuviinta . Daca ma aflam la o intrunire start up spre exemplu si discutia era alta ....
                

Industrializarea se bazeaza pe produse multe si de proasta calitate si ieftine .Din ce am citit pana acum tu nu vrei asa ceva , cand vorbesti de calitate vorbesti de costuri ridicate de vanzare clar ?


             Aici ma bufneste si rasul sincer .... Am vorbit eu despre industrializare ? Oricat de mare ar fi industrializarea INTOTDEAUNA vor fi clase sociale si anumite categorii de oameni.. Nu toata lumea vrea sa manance de exemplu de la winny ( produsele cele mai ieftine de pe piata in momentul asta )
              Eu ma adresez unui client final care intotdeauna va avea pretentii si bani ..... Pe clientul interesat de produsele mele il il va durea la bascheti de produsele proaste si ieftine de pe piata ....  

Ii zice plan de afaceri.Si iti ia toate variabilele in joc si ti le analizeaaza astfel incaat tu sa stii daca da sau nu.Eu nu stiu toate datele , ar trebuii sa stiu mai multe detalii ceea ce ti-ar compromite afacere.

             Stiu foarte bine cum ii zice si crede-ma ca am facut destule ca sa stiu cu ce se mananca ....
             Cu un plan de afacere bine structurat nu poti da faliment ???
             Pot eu sa-ti fac cel mai bun plan de afaceri si tu in 2 luni , din lipsa de experienta in conducerea afacerii ( orice fel de afacere nu cea din domeniul in care te-ai bagat fara experienta )  spre exemplu , dai faliment .... Sunt variabile o gramada care iti pot narui afacerea ....
             Ce detalii te-ar interesa ca poate pot sa iti spun .....

Pai ca sa sustii o afacere profitabila nu ai nevoie doar de bani , ci experienta care in toate cazurile face diferenta dintre profit si faliment.

                    
              
            

Pai inseamna ca tu deja din primu an iti recuperezi investitia ? Eu iti spun tie ca tu nu ai pus in calcul nici 20%, afacerile nu se desfasoare pe sistemu iau de aici si vand acolo este ceva mai complex.
          

               DA , eu din primul an imi recuperez investitia . Ce e asa de greu in treaba asta  ? Sunt afaceri pe care le deschizi si din prima luna iti recuperezi investitia ....
               EX de afacere in 3 zile : Fac comanda pe net de niste pandantive si le vand cand pretul lor creste .. adica de martisor ... Legal ...  ( un exemplu care mi-a venit pe loc si nu stiu daca tocmai elocvent total )

Aham bun si tu ce cauti aici ? Persoane profesioniste cu care sa colaborezi ? Mult noroc , da in locu tau as cauta o persoana cu adevarat profesionista si experimentata care stie cu ce se mananca .Nu te apuci tu sa cauti colaboratori pe un forum .Unu stie sa coasa , altu stie IT , alte e mare agricultor ca nu prea o sa mearga.

                 Este strict opinia ta . Nu cred ca exista un manual sau vreo carte care iti spune unde sa gasesti persoane potrivite pentru un anumit lucru ...     Decat daca vrei sa faci interviuri  ....
                Daca ma apuc eu sa caut sau nu este strict problema mea ... EU am venit  cu  ideea de a incerca sa gazesc pe un forum ... Tu ai incercat sa cauti pe un forum ca sa stii daca o sa reusesc sau nu ??
                

PS:PA nu se face asa cum crezi tu cu cateva cheltuieli si venituri e mult mai mult.

          Multumesc mult pentru indicatii . Ai dreptate ca e mult mai mult ....

         Diferenta dintre mine si tine e urmatoarea .... Tu o sa mai stai cativa ani pe aici cautand afacerea perfecta si nonriscanta    in care sa-ti investesti agoniseala si eu o sa fac bani ...
          Pesimismul tau este bun cateodata dar folosit in exces provoaca blocajul afacerii .


PS : Numai bine!


#39
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

Quote

Sunt o gramada de persoane care intra in anumite domenii si reusesc.... fara pic de experienta pe acel plan... este adevart ca sunt mult mai putine decat cei ccu experienta dar de ce nu admiti ca exista posibilitatea ca si acestia sa reuseasca.

Hmmm.. este insignifiant 1% cel mult.

Quote

Aici ma bufneste si rasul sincer .... Am vorbit eu despre industrializare ? Oricat de mare ar fi industrializarea INTOTDEAUNA vor fi clase sociale si anumite categorii de oameni.. Nu toata lumea vrea sa manance de exemplu de la winny ( produsele cele mai ieftine de pe piata in momentul asta )
Eu ma adresez unui client final care intotdeauna va avea pretentii si bani ..... Pe clientul interesat de produsele mele il il va durea la bascheti de produsele proaste si ieftine de pe piata ....

Ok.Tu practic vei samsar , intermediar.Corect ?.Pai atunci nu vrei sa intri pe o piata care este acaparata in momentu asta de designeri romani importanti.


Quote

Pot eu sa-ti fac cel mai bun plan de afaceri si tu in 2 luni , din lipsa de experienta in conducerea afacerii

Matei .... Experienta in acest domeniu pot spune ca nu este suficinta.... Pot spune doar ca este logic si ca va merge ... Ca in orice afacere bazata pe un produs vandut , atunci cand produci ceva si poti vinde mai scump castigi ....

Te cam contrazici in gandire.Odata spui ca va merge fara lipsa de experienta si odata spui ca lipsa experientei va aduce falimentul.

Quote

DA , eu din primul an imi recuperez investitia . Ce e asa de greu in treaba asta ? Sunt afaceri pe care le deschizi si din prima luna iti recuperezi investitia ....
EX de afacere in 3 zile : Fac comanda pe net de niste pandantive si le vand cand pretul lor creste .. adica de martisor ... Legal ... ( un exemplu care mi-a venit pe loc si nu stiu daca tocmai elocvent total )

Hai sa inteleg si eu odata pt totdeauna tu vrei sa faci intermediere ?

INTERMEDIÁR, -Ă, intermediari, -e, adj., s. m. și f. 1. Adj. Care se află cuprins între elementele extreme ale unei mulțimi, care este (relativ) la mijloc; care face trecerea de la ceva la altceva. 2. S. m. și f. Persoană care, de obicei în schimbul unui avantaj bănesc, face legătura între vânzător și cumpărător sau încheie o tranzacție între două părți, cu împuternicirea acestora; persoană care mijlocește încheierea unei operații (economice); mijlocitor. V. mediator. [Pr.: -di-ar] – Din fr. intermédiaire, it. intermediario.

Quote

Ce detalii te-ar interesa ca poate pot sa iti spun

Pai vreau sa imi vorbesti despre:

*numarul clientilor existenti si potentiali
*marimea pietei de desfacere
*o eventuala segmentare a pietei
*concurenta existenta pe piata (eventual informatii cu privire la cota acesteia de piata)

Vreau despre fiecare sa imi vorbesti in parte.Nu o lua asa in fuga ca nu te grabeste nimeni ,iar astfel de detalii nu iti vor demasca tie Biznisu


Quote

Daca ma apuc eu sa caut sau nu este strict problema mea ... EU am venit cu ideea de a incerca sa gazesc pe un forum ... Tu ai incercat sa cauti pe un forum ca sa stii daca o sa reusesc sau nu ??

Bun este problema ta ok.Nu stai asa , forumu este o modalitate publica de socializare ce isi propune sa adune persoane cu activitati sau pasiuni comune.Eu nu te-am cautat pe tine , tu m-ai cautat pe mine nu uita acest amanunt.

Quote

Diferenta dintre mine si tine e urmatoarea .... Tu o sa mai stai cativa ani pe aici cautand afacerea perfecta si nonriscanta in care sa-ti investesti agoniseala si eu o sa fac bani ...

Eu nu caut colaboratori si afaceri pe net.Probabil ca o sa mai stau ceva ani pe forumu asta , insa nu ca sa caut idei  sau colaboratori ci pt a socializa.


Quote

Pesimismul tau este bun cateodata dar folosit in exces provoaca blocajul afacerii .

Pesimismul poate bloca afacerea ?Pentru mine pesimismul reprezinta un factor foarte important in demararea unei afaceri , trebuie sa vezi din punct de practic si nu din puncte de vedere teoretic.Eu asa vad

ps:De curiozitate ce job ai , de ai intocmit atatea planuri de afaceri ? Pt ca nu prea observ dupa cum abordezi tu problema sa fi facut studii de piata bla bla bla pt fiecare plan in parte.Nu observ experienta ta din domeniul economic din limbajul tau.Eu observ doar un om optimist dornic sa intre in lumea biznisului

#40
Calin-Ionut

Calin-Ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.01.2008
Mda......vad ca va cam "ciondaniti".........Am inteles ca pretul materialului per costum este de circa 50-70 de RON. La o comanda minima de 13000 de iepuroi ( cu transport inclus) am facut niste calcule sumare si mi-a rezultat grosso modo material pentru 800 -1150 de costume. Ai pus in calcul mana de lucru ? Cat timp ii ia unui croitor sa faca un costum la comanda ? Cat te costa per costum munca croitorului ? Cat te costa materialele anexe per costum ( nasturi,ata, fermoare daca sunt ) ? Cat la suta -intre ce proportii pot varia costurile fixe ? Daca ai deja o anumita firma (asa cum se pare) care iti face costumele- in cat timp si la ce pret ti-l face ? ( si aici intri in categoria intermediarilor).Clientul vine la sediul tau sau mergi tu la el pentru a-i lua masurile ?  In primul caz numarul potentialilor clienti s-ar mai reduce.In al doilea caz trebuie sa iei in calcul timpul pierdut pe drum si combustibilul consumat ( si aici are mare importanta arealul  pe care doresti sa oferi serviciul tau - doar in Bucuresti-in toata tara ? ). Raspunde la intrebarea  "De ce eu ,potential client sa vin la tine si nu de exemplu la o casa de moda deja consacrata in domeniu ?". Trebuie sa ai un catalog cu diverse modele de costume pe care clientul poate sa le consulte. Un alt factor decisiv in castigarea sau nu a unui potential client este rapiditatea cu care onorezi comanda/comenzile. In ce nisa de piata ai dori sa te plasezi ? Aici este posibil ca un client foarte bogat sa nici nu se uite la tine doar pe motiv ca i se pare ca vinzi costumele prea ieftin pentru asteptarile sale. Unul mai putin bogat poate prefera sa isi cumpere costumul de la magazin pentru ca il costa mai putin. Ce faci -ce politica vei adopta in cazul unui client care da o comanda si apoi ( cand vine vorba de plata) gaseste defecte imaginare -nod in papura-pentru a nu te mai plati pentru ca de fapt el a schimbat ideea ? Pentru plata in avans -pierzi iarasi potentiali clienti. Iar asa cum aminteam mai inainte la nivel de clienti foarte-foarte bogati ( care sa nu se uite la bani ) nu prea cred sa poti ajunge pentru ca in astfel de cazuri isi doresc costume mult mai scumpe si de marca ( pentru ca un costum creaza prima impresie la o intalnire de afaceri-uneori...si acesti clienti foarte bogati stiu acest lucru).....Sunt unele dintre intrebarile care mi-au venit acum.....si recunosc ca nu sunt puse intr-o anumita ordine logica .Si sunt intrebari la care nu trebuie sa dai neaparat un raspuns aici pe forum ci macar sa iti raspunzi tie. Oricum ceva experienta se pare ca ai in domeniu....din ceea ce spuneai......insa ,intr-adevar trebuie sa iti faci un studiu de piata coroborat cu un plan de afaceri bine pus la punct.....

#41
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostBuzaianuLaur, on 21st March 2012, 10:12, said:

Buna dimineata!

       Poadol mi-ai dat o idee foarte buna buna poate asa vin mai multi oameni ...... O idee din afara mediului online si care nu prea ma intereseaza daca o fura cineva ar fi in industria textila .

       Daca cunosti oameni care au nevoie de costume ... sa spunem ca ai relatii sau cunostinte intr-un mediu in care se poarta costume ..... Vi la om acasa sau la locul de munca ii prezinti niste mostre de materiale ii arati niste cataloage cu modele de costume ( in general colectiile noi de la cele mai prestigioase firme ) si ii iei masurile direct acolo .


Avantaje :


1. Momentan in Romania sunt doar 2 oameni care mai fac asta si unul ia pe un costum in jur de 2500 de euro si altul are niste materiale de rahat
2. Exista cerere foarte mare avand in vedere ca barbatii nu suporta sa mearga la shoping prin magazine sau sa il streseze nevasta ca vrea altfel
1. De ce crezi ca este un avantaj ca sunt numai 2 oameni in Romania  care fac acest lucru? Dupa parerea mea de necunoscator poate fi un dezavantaj pentru ca daca exista cerere mai mare ar fi fost mai numerosi cei care faceau asta.
2. Ai vazut sau ai facut un studiu de piata care sa ateste ca exista cerere foarte mare? Altfel mi se pare o afirmatie "gratuita".

Mie mi se pare o afacere cu posibilitati reduse de crestere, privind din exterior fara a cunoaste domeniul, dar se poate sa ma insel.

#42
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011
In conditiile in care suntem intr-o perioada nasoala , iar mai mult ca probabil va veni una si mai nasola.Este greu sa realizezi crestere.Din punctu meu de vedere un domeniu profitabil ar fi agricultura.Construirea catorva spatii de depozitare , achizitionezi in perioada de recoltare si vinzi iarna , mult mai bine decat sa produci, cel putin in romanica.Practic intermedierea mi se pare cea benefica activitate in conditiile in care nu poti produce in Romania cereale cu un cost scazut.

#43
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postmateimateimatei, on 23rd March 2012, 07:07, said:

In conditiile in care suntem intr-o perioada nasoala , iar mai mult ca probabil va veni una si mai nasola.Este greu sa realizezi crestere.Din punctu meu de vedere un domeniu profitabil ar fi agricultura.Construirea catorva spatii de depozitare , achizitionezi in perioada de recoltare si vinzi iarna , mult mai bine decat sa produci, cel putin in romanica.Practic intermedierea mi se pare cea benefica activitate in conditiile in care nu poti produce in Romania cereale cu un cost scazut.
Perioada nasoala in imaginatia unora, cel putin datele o infirma:
PIB 2010  ----   513,640 miliarde lei

PIB 2011  ----   547,829 miliarde lei

Diferenta dintre  PIB 2011 -  PIB 2010  = 34,189 miliarde lei

PIB 2011 este mai mare cu 34,189 miliarde lei fata de PIB 2010.

Unde PIB = consum + investiții + exporturi − importuri

Sau Bugetul Romaniei:

Buget Venituri Totale 2010  -  168.598.450.000 lei

Buget Venituri Totale 2011  -  181.566.900.000 lei

Bugetul din 2011 fata de cel din 2010 este mai mare cu 12.968.450.000 lei.

Doar Bugetul romanilor este mai mic cu cel putin 5%.

#44
enabogdan

enabogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 17.04.2012
Buna dimineata!
In ce stadiu al parteneriatului mai sunteti? Am propriile afaceri de 15 ani, in mai multe domenii si zone din tara (productie, comert, servicii, on-line, training), sunt consultant si trainer. Sunt interesat de mai multe amanunte, de o discutie, mai ales daca exista si investitor, deoarece am investit deja ce aveam. Timp imi pot face pana la 10 h/zi, 7 zile, daca merita. Ma pot ocupa de managementul intregii afaceri, de la analiza ideii, intocmirea planului de afaceri, angajari, dezvoltare etc. Am si eu puncte slabe, pe langa lipsa fondurilor disponibile, de aceea sunt interesat sa cunosc oamenii si sa discutam daca si ce am putea face impreuna.

#45
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postenabogdan, on 18th April 2012, 01:38, said:

Buna dimineata!
In ce stadiu al parteneriatului mai sunteti? Am propriile afaceri de 15 ani, in mai multe domenii si zone din tara (productie, comert, servicii, on-line, training), sunt consultant si trainer. Sunt interesat de mai multe amanunte, de o discutie, mai ales daca exista si investitor, deoarece am investit deja ce aveam. Timp imi pot face pana la 10 h/zi, 7 zile, daca merita. Ma pot ocupa de managementul intregii afaceri, de la analiza ideii, intocmirea planului de afaceri, angajari, dezvoltare etc. Am si eu puncte slabe, pe langa lipsa fondurilor disponibile, de aceea sunt interesat sa cunosc oamenii si sa discutam daca si ce am putea face impreuna.
Momentan initiatorul 'BuzaianuLaur' (in gluma) este dat - disparut la apel. Se pare ca are prea putin timp la dispozitie asa ca evita sa intre pe net sau numai pe Softpedia Forum.

Edited by poadol, 20 April 2012 - 01:28.


#46
BuzaianuLaur

BuzaianuLaur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.03.2012

View Postpoadol, on 20th April 2012, 02:27, said:

Momentan initiatorul 'BuzaianuLaur' (in gluma) este dat - disparut la apel. Se pare ca are prea putin timp la dispozitie asa ca evita sa intre pe net sau numai pe Softpedia Forum.


Buna dimineata!


         Nu am mai vrut sa raspund atata tot ! Am vazut commenturile voastre si am renuntat la ideea de a incerca sa conving niste oameni care imi arata mie niste statistici de pe google cum ca nu s-ar face bani in romania ! Cu cine o sa vreau sa fac ceva o sa vorbesc pe privat ! Paodol am vorbit acum ceva timp despre o idee simpla din care ar putea sa iasa bani .... Te intreb eu pe tine cati ani ai , ce experienta si ce loc de munca ai ? Daca poti sa raspunzi normal .....

        Nu am inteles paranteza cu gluma dar asta e ...........


       Parteneriatul este inca deschis .... Urmeaza sa se faca o intalnire la care pot participa cei interesati de idee ..... rog sa mi se dea mesaje cu numerele de telefon pentru a stabili mai exact ...

#47
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostBuzaianuLaur, on 20th April 2012, 11:23, said:

Buna dimineata!
         Nu am mai vrut sa raspund atata tot ! Am vazut commenturile voastre si am renuntat la ideea de a incerca sa conving niste oameni care imi arata mie niste statistici de pe google cum ca nu s-ar face bani in romania ! Cu cine o sa vreau sa fac ceva o sa vorbesc pe privat ! Paodol am vorbit acum ceva timp despre o idee simpla din care ar putea sa iasa bani .... Te intreb eu pe tine cati ani ai , ce experienta si ce loc de munca ai ? Daca poti sa raspunzi normal .....
        Nu am inteles paranteza cu gluma dar asta e ...........
       Parteneriatul este inca deschis .... Urmeaza sa se faca o intalnire la care pot participa cei interesati de idee ..... rog sa mi se dea mesaje cu numerele de telefon pentru a stabili mai exact ...
Gluma era: "Momentan initiatorul 'BuzaianuLaur' este dat - disparut la apel."
Uite ca sa vezi seriozitate: mesaj 179
Eu vin cu cea mai buna idee a mea. Nu-mi este teama ca mi-o fura nimeni, fiindca este loc pentru cat mai multi impreuna sau fiecare pe cont propriu. O poti folosi la finantarea treptata a afacerilor la care te-ai gandit, daca reusesti sa o adaptezi sa fie solutie castig - castig.

#48
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostBuzaianuLaur, on 20th April 2012, 11:23, said:

Nu am mai vrut sa raspund atata tot ! Am vazut commenturile voastre si am renuntat la ideea de a incerca sa conving niste oameni care imi arata mie niste statistici de pe google cum ca nu s-ar face bani in Romania !
Daca atat de usor te retragi din discutii, este foarte rau pentru tine. De multe ori din discutii, ce sunt contradictorii sau nu, pot sa apara solutii bune sau foarte bune. Aici fiind un forum isi poate expune parerea mai mult sau mai putin avizata oricine. Daca ti-au aratat niste statistici de pe Google cum ca nu s-ar face bani in Romania, este rau sau este bine? Acolo este vorba despre trecut, viitorul niciunul dintre noi nu stim cu exactitate cum va fi.
Inca ceva: Trebuie sa fii foarte atent la detalii, daca vrei sa dezvolti o afacere sa devina mare.

Edited by poadol, 20 April 2012 - 20:01.


#49
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
"Prima editură cu care au bătut palma a fost Niculescu, dar lucrurile nu au mers atât de ușor pe cât își imaginau la început. „Credeam că bagi serverul în priză și lucrurile încep să curgă”, râde acum Anca. Și‑au depășit bugetul inițial de mai multe ori decât stau să numere, dar scenariul nu era neașteptat pentru o afacere nouă: „Nu ai cum să faci previziuni fără contracte și înțelegeri ferme, într‑un domeniu despre care puțini știu cu adevărat ceva”. Totul s‑a învățat pe parcurs, într‑un an care a cântărit cât zece." Sursa

#50
bogdandobre81

bogdandobre81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.07.2011

View PostBuzaianuLaur, on 20th April 2012, 11:23, said:

Buna dimineata!


         Nu am mai vrut sa raspund atata tot ! Am vazut commenturile voastre si am renuntat la ideea de a incerca sa conving niste oameni care imi arata mie niste statistici de pe google cum ca nu s-ar face bani in romania ! Cu cine o sa vreau sa fac ceva o sa vorbesc pe privat ! Paodol am vorbit acum ceva timp despre o idee simpla din care ar putea sa iasa bani .... Te intreb eu pe tine cati ani ai , ce experienta si ce loc de munca ai ? Daca poti sa raspunzi normal .....

        Nu am inteles paranteza cu gluma dar asta e ...........


       Parteneriatul este inca deschis .... Urmeaza sa se faca o intalnire la care pot participa cei interesati de idee ..... rog sa mi se dea mesaje cu numerele de telefon pentru a stabili mai exact ...

Salut !  Am citit cateva din mesajele pe acest subiect si as dori sa-mi raspunzi printr-un un e-mail la [email protected] daca ideea ta inca o mai sustii si daca se poate sa particip si eu la discutile legate de aceasta "firma" ,poate cine stie , ne pliem pe acelasi subiect ,poate exista idei comune si reusim sa punem ceva la punctul de pornire. Consider ca nu am nimic de pierdut ,sunt angajat la patron si nu-mi doresc sa raman asa , asa ca nu dau cu piciorul la nicio oportunitate de largire a orizontului.

Astept un raspuns prin e-mail sau 0727.213.387! Multumesc !

#51
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostBuzaianuLaur, on 19 martie 2012 - 10:46, said:

Ai reusit sa pui in practica vreuna din cele "24 de idei unice dintre care 10 in mediul online"?

#52
aurel2011

aurel2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.05.2011
eu as fi interesat... lasa-mi un mesaj in privat daca mai cauti colaboratori..mersi

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate