Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Parteneriat

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
BuzaianuLaur

BuzaianuLaur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.03.2012
Ok , momentan suntem 3 persoane cu tine  implicate in acest proiect ... daca o sa decidem sa ii dam drumul o sa stii... Momentan asteptam sa vedem cine se mai baga si cu ce poate sa ajute .....

   Treaba cu banii va fi pana in momentul cand te hotarasti sa intri sa inteleg ?

#20
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011
Dude in primu rand tu trebuie sa pleci de la premiza Legal sau Ilegal.In conditiile in care tu nu o sa ai un flux mare de produse , falimentul te mananca in cazul care doresti sa o arzi legal.

Dar ca sa stiu exact despre ce vorbim aici ce Bussines ?

#21
BuzaianuLaur

BuzaianuLaur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.03.2012

View Postmateimateimatei, on 20th March 2012, 11:28, said:

Dude in primu rand tu trebuie sa pleci de la premiza Legal sau Ilegal.In conditiile in care tu nu o sa ai un flux mare de produse , falimentul te mananca in cazul care doresti sa o arzi legal.

Dar ca sa stiu exact despre ce vorbim aici ce Bussines ?



     Daca citeai intelegeai cam cum sta treaba pe acest topic ......

     In ceea ce priveste comercializarea produselor bio sau taranesti cum vrei sa le spui ..... daca nu o faci Legal te pasc niste amenzi usturatoare si atunci te paste falimentul mult mai rau decat daca ai plati darile la stat .....

      Depinde pe ce canale de vanzari vrei sa te axezi si cum vrei sa incepi vanzarea .... Poti sa faci totul  pe jumatate legal adica facturezi si tu numai atunci cand trebui .... Asa face cam toata lumea .... Nu spun sa fii corectitudinea intruchipata dar nici ilegal nu e ok

#22
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

View PostBuzaianuLaur, on 20th March 2012, 11:38, said:

Daca citeai intelegeai cam cum sta treaba pe acest topic ......

     In ceea ce priveste comercializarea produselor bio sau taranesti cum vrei sa le spui ..... daca nu o faci Legal te pasc niste amenzi usturatoare si atunci te paste falimentul mult mai rau decat daca ai plati darile la stat .....

      Depinde pe ce canale de vanzari vrei sa te axezi si cum vrei sa incepi vanzarea .... Poti sa faci totul  pe jumatate legal adica facturezi si tu numai atunci cand trebui .... Asa face cam toata lumea .... Nu spun sa fii corectitudinea intruchipata dar nici ilegal nu e ok


Tu esti constient in ce consta autorizarea unui depozit pt produse perisabile si cat de "usor" este ?

#23
BuzaianuLaur

BuzaianuLaur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.03.2012

View Postmateimateimatei, on 20th March 2012, 11:48, said:

Tu esti constient in ce consta autorizarea unui depozit pt produse perisabile si cat de "usor" este ?



        De ce am nevoie de un depozit de produse perisabile atata timp cat incep de la cantitati mici ?

#24
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008
Vin si eu,X n+1 si zic: bah tata,eu nu am idei,da' am bani sa le sustin pe ale tale.Cum facem in cazul asta?

#25
BuzaianuLaur

BuzaianuLaur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.03.2012

View Postalinutzik, on 20th March 2012, 13:48, said:

Vin si eu,X n+1 si zic: bah tata,eu nu am idei,da' am bani sa le sustin pe ale tale.Cum facem in cazul asta?

In cazul asta daca nu ai vorbit la misto .... poti ajuta firma cu resurse financiare ... Ideile vor fi ale tuturor ...



In cazul in care ai vorbit la misto  sau ai vrut sa se inteleaga altceva fii mai explicit/a.

#26
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

View PostBuzaianuLaur, on 20th March 2012, 03:03, said:

In cazul asta daca nu ai vorbit la misto .... poti ajuta firma cu resurse financiare ... Ideile vor fi ale tuturor ...



In cazul in care ai vorbit la misto  sau ai vrut sa se inteleaga altceva fii mai explicit/a.
Nu e la misto.Am o afacere din care castig binisor si sunt in cautare de noi oportunitati.

#27
BuzaianuLaur

BuzaianuLaur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.03.2012

View Postalinutzik, on 20th March 2012, 14:16, said:

Nu e la misto.Am o afacere din care castig binisor si sunt in cautare de noi oportunitati.



     OK destul de greu avansam dar nu imposibil ..... Hai sa facem o mica recapitulare a oamenilor care intr-un fel sau altul au zis ca se baga in aceasta firma ...  O sa rog membrii care sunt interesati sa intrebe sau sa ma corecteze daca au ceva de zis

DAMON - Publicitate

Stef_t - Part time insa nu am inteles exact in ce domeniu doreste sa ne ajute ( cred ca webdesign dar nu sunt sigur ) , puncte de vedere ,

Republicall - Webdesign - Part time - Ajutat financiar in limita posibilitatilor sau dupa complexitatea proiectelor , puncte de vedere

Alinutzik - Resurse financiare , puncte de vedere , analize de profitabilitate

BuzaianuLaur - Resurse financiare , puncte de vedere , analize de profitabilitate , publicitate , infrastructura, sediu ( in cazul in care o sa fie nevoie )


Daca cineva mai are ceva de completat il rog sa intervina ...

Pentru cei deja interesati o sa ii rog sa imi trimita pe PM messengerul lor sau daca au vreo alta idee un alt loc unde putem sa discutam intre noi si sa stabilim o prima discutie

#28
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostBuzaianuLaur, on 19th March 2012, 10:46, said:

Buna ziua!
     Am 24 de idei unice dintre care 10 in mediul online . 2 dintre ele au un potential foarte mare de a scoate bani . Deoarece nu ma pricep la programare si web design caut parteneri pentru a le pune in aplicare .
       Vreau sa infiintez o firma care sa stranga profesionisti si oameni uniti care sa dezvolte impreuna ideile fiecarui om intrat in asociere ..... Adica in cazul in care cineva care se pricepe la webdesign sau publicitate online sau orice alt domeniua care are legatura  doreste sa se implice , acesta va avea parti egale cu toata lumea participanta la acel proiect.
Detaliaza una dintre cele 24 de idei, ma refer la una din afara mediului online fara a specifica felul in care ai de gand sa o pui in practica (deci una din cele 14) si vei vedea ca succesul nu va intarzia sa apara.
In cazul in care iti fura cineva ideea tot mai ramai cu 23.

View PostBuzaianuLaur, on 20th March 2012, 15:45, said:

OK destul de greu avansam dar nu imposibil .....
"Chiar daca exista  in oras o suta de pizerii, dvumneavoastra puteti fi capabil sa deschideti una noua, care sa se bucure de succes, daca oferiti un produs de calitate, stiti cum sa-l vindeti pentru a avea profit si sunteti gata sa faceti orice pentru a va multumi clientii. Pe de alta parte, este posibil sa aveti un nou produs minunat, intr-un domeniu fara concurenta, dar daca nu aveti cunostintele si initiativa necesare, este posibil ca acesta sa nu apara niciodata pe piata." Sursa

Edited by poadol, 20 March 2012 - 22:08.


#29
BuzaianuLaur

BuzaianuLaur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.03.2012

View Postpoadol, on 20th March 2012, 22:17, said:

Detaliaza una dintre cele 24 de idei, ma refer la una din afara mediului online fara a specifica felul in care ai de gand sa o pui in practica (deci una din cele 14) si vei vedea ca succesul nu va intarzia sa apara.
In cazul in care iti fura cineva ideea tot mai ramai cu 23.


"Chiar daca exista  in oras o suta de pizerii, dvumneavoastra puteti fi capabil sa deschideti una noua, care sa se bucure de succes, daca oferiti un produs de calitate, stiti cum sa-l vindeti pentru a avea profit si sunteti gata sa faceti orice pentru a va multumi clientii. Pe de alta parte, este posibil sa aveti un nou produs minunat, intr-un domeniu fara concurenta, dar daca nu aveti cunostintele si initiativa necesare, este posibil ca acesta sa nu apara niciodata pe piata." Sursa


Buna dimineata!

       Padol mi-ai dat o idee foarte buna buna poate asa vin mai multi oameni ...... O idee din afara mediului online si care nu prea ma intereseaza daca o fura cineva ar fi in industria textila .

       Daca cunosti oameni care au nevoie de costume ... sa spunem ca ai relatii sau cunostinte intr-un mediu in care se poarta costume ..... Vi la om acasa sau la locul de munca ii prezinti niste mostre de materiale ii arati niste cataloage cu modele de costume ( in general colectiile noi de la cele mai prestigioase firme ) si ii iei masurile direct acolo .


Avantaje :


1. Momentan in Romania sunt doar 2 oameni care mai fac asta si unul ia pe un costum in jur de 2500 de euro si altul are niste materiale de rahat
2. Exista cerere foarte mare avnd in vedere ca barbatii nu suporta sa mearga la shoping prin magazine sau sa il streseze nevasta ca vrea altfel
3 . Am legatura de procurare a celor mai tari materiale cu fabrici din India si Rusia
3. Preturile de productie sunt foarte mici avand in vedere ca toate firmele de confectii sunt falimentare
4. Am baza de date de la o firma ruseasca care practica genul asta de afacere in Rusia .... in baza aia de date sunt oameni care au afaceri in roamania sau directori de mari firme multinationale romanesti ( exista punct de plecare )
5. Nu are cum sa nu se potrivesca costumul , cum sa nu isi gaseasca marimea sau cum sa zica ca nu-i place
6. O camasa cu cel mai bun material de pe piata in momentul actual cu tot cu mana de lucru , transport , vama , etc ajunge la pretul de 45 ron ( materiale care se gasesc doar la marile firme in domeniu )
7. Pretul in magazin al acestei camasi este undeva intre 60 - 70 de euro
8 . Fa si tu calculul daca scoti aceeasi camasa si o vinzi la 25 de euro sa spunem
9. Iti faci clienti prin recomandari
10 . La costume exista 4 sezoane ... ceea ce face ca oamenii care poarta costume de marca si se respecta sa isi schimbe garderoba odata la 3 luni
11 . Minim acesti oameni cumpara cate 5 - 6 costume si cate 20-30 de camasi pe sezon
12. Un costum la materialele oferite de mine incepe de la 800 de euro .... eu il scot la productie pe masurile clientului la pretul de 15 mil .


Dezavantaje :

Materialele nu se pot comanda la cantitati mici ceea ce te forteaza sa-ti faci stoc la inceput ( costuri mari de plecare pentru afacere )

Daca sunt intrebari va astept !

Costurile estimative de inceput al acestei afaceri sunt de circa 15 000 euro
Am toata infrastructura pentru ea INCEPAND DE LA CLIENTI , FURNIZORI SI MANA DE LUCRU

#30
samdoria

samdoria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 17.11.2011
BuzaianuLaur la partea financiara, contabilitate te pot ajuta, cu un tarif lunar de bun simt
Ma poti cauta pe privat

#31
BuzaianuLaur

BuzaianuLaur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.03.2012
OK multumim frumos o sa avem nevoie !

#32
Calin-Ionut

Calin-Ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.01.2008
Draga BuzoianulLaur sunt tare curios sa vad ce iese ! Oricum ,sincer mi-ai starnit curiozitatea........As fi dispus si eu sa " ma bag"....... O vad ca pe un "antrenament" , sunt curios sa vad , sa cunosc cam ce inseamna un business facut in Tara. Problema mea mare este ca sunt in Italia.......deci nu ajung acasa decat in august , iar pe de alta parte sunt foarte-foarte ocupat si eu ( am doua slujbe).
Oricum imi doresc sa revin definitiv -peste 2-3 ani -in Tara si sa-mi deschid propria mea afacere. Ideea mea merge pe resurse regenerabile si valorificarea produselor agricole.Si nu doar acestea.
Deci am si eu ideile mele care -sper sa nu se "suprapuna " cu ale tale -ca sa nu consideri ca doresc sa "iti fur ideile".Oricum ,daca e chestie de obtinut brevet este foarte probabil sa nu ne "ciocnim" interesele..... Un lucru bun pe care am inteles ca il ai....."atuul" tau consta in relatiile pe care se pare ca le ai.......si e un lucru bun......Oricum apreciez spiritul tau de initiativa......Sunt insa tare curios cum se va reusi "taierea feliilor"....:))

Edited by Calin-Ionut, 21 March 2012 - 21:55.


#33
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostBuzaianuLaur, on 21st March 2012, 10:12, said:

Buna dimineata!

       Poadol mi-ai dat o idee foarte buna buna poate asa vin mai multi oameni ...... O idee din afara mediului online si care nu prea ma intereseaza daca o fura cineva ar fi in industria textila .

       Daca cunosti oameni care au nevoie de costume ... sa spunem ca ai relatii sau cunostinte intr-un mediu in care se poarta costume ..... Vi la om acasa sau la locul de munca ii prezinti niste mostre de materiale ii arati niste cataloage cu modele de costume ( in general colectiile noi de la cele mai prestigioase firme ) si ii iei masurile direct acolo .


Avantaje :


1. Momentan in Romania sunt doar 2 oameni care mai fac asta si unul ia pe un costum in jur de 2500 de euro si altul are niste materiale de rahat
2. Exista cerere foarte mare avnd in vedere ca barbatii nu suporta sa mearga la shoping prin magazine sau sa il streseze nevasta ca vrea altfel
3 . Am legatura de procurare a celor mai tari materiale cu fabrici din India si Rusia
3. Preturile de productie sunt foarte mici avand in vedere ca toate firmele de confectii sunt falimentare
4. Am baza de date de la o firma ruseasca care practica genul asta de afacere in Rusia .... in baza aia de date sunt oameni care au afaceri in Romania sau directori de mari firme multinationale romanesti ( exista punct de plecare )
5. Nu are cum sa nu se potrivesca costumul , cum sa nu isi gaseasca marimea sau cum sa zica ca nu-i place
6. O camasa cu cel mai bun material de pe piata in momentul actual cu tot cu mana de lucru , transport , vama , etc ajunge la pretul de 45 ron ( materiale care se gasesc doar la marile firme in domeniu )
7. Pretul in magazin al acestei camasi este undeva intre 60 - 70 de euro
8 . Fa si tu calculul daca scoti aceeasi camasa si o vinzi la 25 de euro sa spunem
9. Iti faci clienti prin recomandari
10 . La costume exista 4 sezoane ... ceea ce face ca oamenii care poarta costume de marca si se respecta sa isi schimbe garderoba odata la 3 luni
11 . Minim acesti oameni cumpara cate 5 - 6 costume si cate 20-30 de camasi pe sezon
12. Un costum la materialele oferite de mine incepe de la 800 de euro .... eu il scot la productie pe masurile clientului la pretul de 15 mil .


Dezavantaje :

Materialele nu se pot comanda la cantitati mici ceea ce te forteaza sa-ti faci stoc la inceput ( costuri mari de plecare pentru afacere )

Daca sunt intrebari va astept !

Costurile estimative de inceput al acestei afaceri sunt de circa 15 000 euro
Am toata infrastructura pentru ea INCEPAND DE LA CLIENTI , FURNIZORI SI MANA DE LUCRU

Ai scris numai despre costuri estimative, iti dai seama sper, ca in realitate, daca pui ideea in practica costurile vor fi mult mai mari cel putin la inceputurile afacerii, nu-i asa?
Estimativ, asa foarte aproximativ veniturile cam care prevezi ca ar putea fi in varianta optimista si in cea pesimista la sfarsitul primului an de functionare? Sau tragand linie ai iesi pe pierdere sau pe castig dupa primul an?
Daca rezultatele sunt extrem de slabe reusesti sa supravietuiesti primului an de functionare?
Acest tip de afacere dintr-una mica la inceput poate creste in viitor? De ce crezi acest "lucru"?
Daca ai toata "infrastructura" de ce ai nevoie si de altii in aceasta afacere (considerand ca este o afacere viabila si de viitor)?
Care ar fi cantitatea minima pentru o comanda (comanda materialelor pentru stoc)?
In ce fel crezi ca ai sa reusesti sa comanzi tocmai materialele care sunt cele mai cautate de viitorii clienti?

P.S. Raspunde la una sau maxim doua intrebari pe zi. Ma refer la intrebarile puse de mine.

Edited by poadol, 22 March 2012 - 02:55.


#34
BuzaianuLaur

BuzaianuLaur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.03.2012

View Postpoadol, on 22nd March 2012, 02:50, said:

Ai scris numai despre costuri estimative, iti dai seama sper, ca in realitate, daca pui ideea in practica costurile vor fi mult mai mari cel putin la inceputurile afacerii, nu-i asa?
Estimativ, asa foarte aproximativ veniturile cam care prevezi ca ar putea fi in varianta optimista si in cea pesimista la sfarsitul primului an de functionare? Sau tragand linie ai iesi pe pierdere sau pe castig dupa primul an?
Daca rezultatele sunt extrem de slabe reusesti sa supravietuiesti primului an de functionare?
Acest tip de afacere dintr-una mica la inceput poate creste in viitor? De ce crezi acest "lucru"?
Daca ai toata "infrastructura" de ce ai nevoie si de altii in aceasta afacere (considerand ca este o afacere viabila si de viitor)?
Care ar fi cantitatea minima pentru o comanda (comanda materialelor pentru stoc)?
In ce fel crezi ca ai sa reusesti sa comanzi tocmai materialele care sunt cele mai cautate de viitorii clienti?

P.S. Raspunde la una sau maxim doua intrebari pe zi. Ma refer la intrebarile puse de mine.


Buna dimineata la toata lumea !!!!

O sa incep prin a raspunde la intrebarile puse de Paodol

"Daca ai toata "infrastructura" de ce ai nevoie si de altii in aceasta afacere (considerand ca este o afacere viabila si de viitor)?"

        Sunt angajat in acest moment 8-10 ore pe zi . Nu am timpul necesar sa ma ocup singur de aceasta afacere foarte profitabila si cu sanse mari de crestere in Romania . Finantele pe care le am in acest moment vreau sa le bag in afaceri online pentru ca pot sa le controlez de la distanta respectiv de la locul de munca actual. Celelalte idei pe care le am sunt de 10 ori mai bune ca asta si sunt majoritatea in mediul online. Asta a fost doar un exemplu de afacere care poate sa genereze castiguri mari cu costuri de inceput relativ micute .

        Ai scris numai despre costuri estimative, iti dai seama sper, ca in realitate, daca pui ideea in practica costurile vor fi mult mai mari cel putin la inceputurile afacerii, nu-i asa?

        Acum 5 ani un preieten de-al meu avand un tata taximetrist a aflat de la un client din taxi de o afacere pe care o demarau niste persoane din rusia in Romania ... Cum tatal lui nu stia engleza i-a facut prietenului meu cunostinta cu aceste persoane ....

         Aceste persoane vindeau costume pe comanda in toata europa si veneau de 2 ori pe an sa le aduca colectiile clientilor din romania . L-au angajat pe prietenul meu sa se ocupe de afacerea asta  pe tot parcursul anului si sa abordeze clientii deja existenti ....
         Toate bune si frumoase toate au continuat pana prietenul meu le-a dat teapa pentru ca nu mai suporta sa trimita cate 20 , 30 mii euro lunar catre aceasta firma si el sa aiba un salariu de 500$ . Nu a mai muncit pentru astia si s-a gandit ca e bine sa-si faca el aceasta afacere ... nu a gasit pe nimeni care sa se bage cu banii si nici eu nu aveam  si cu timpul a murit aceasta treaba .... Tipul a ramas cu listele de contact ale clientilor acelei companii , cu listele furnizorilor acelei companii si cu mostrele de material de la fabricile cu care lucrau acei oameni ...


        Acum 3 ani de zile am plecat de la Credit Europe Bank (fiind primul pe Romania cu echipa mea pe vanzari de Card Avantaj ) sa ma duc sa ajut un prieten care nu mai facea fata la o firma de confectii ... Mi s-a promis salariu foarte bun , mi s-a promis posibilitatea de a forma echipa de vanzari , masina , telefon etc ... Salariul mai mare , afacerea pe care o avea deja in derulare si faptul ca munceam la si cu un prieten m-a atras sa renunt la un salariu de 4500 - 8000 de ron cat faceam pe vremea aia la banca.
       Zis si facut am inceput treaba . Am inceput prin a lua legatura cu furnizorii de materiale deja cunoscuti de acest prieten ( firma se ocupa cu copierea articolelor sportive ale marcilor importante din bransa ) Am vazut costurile , am vazut negocierile si am invatat cum sa producem calitate din ce in ce mai buna la costuri din ce in ce mai mici... Am vazut cat costa comanda pentru materialele de vara , am vazut cat costa comanda pentru materialele de iarna ( pe vremea aia se lucra mai mult cu turcia ) , Am vazut costurile de transport , mana de lucru ,de vama si de distributie ... Asta e cam tot ce am de zis momentan despre firma asta , nu o sa zic ce s-a intamplat de nu mai sunt acolo ca nu e asta subiectul dar ideea este ca totul a mers foarte bine si vanzarile cresteau de la luna la luna....
       Ideea este ca in opinia mea , avand in vedere tot ce am scris mai sus consider ca stapanesc subiectul si te asigur ca aceste costuri estimative sunt in cel mai rau caz cu o eroare de maxim 20 % .
       Deci costurile de a pune ideea in practica te asigur ca nu sunt cu mult mai mari decat am estimat.


     "Estimativ, asa foarte aproximativ veniturile cam care prevezi ca ar putea fi in varianta optimista si in cea pesimista la sfarsitul primului an de functionare? Sau tragand linie ai iesi pe pierdere sau pe castig dupa primul an? "


         Hai sa gandim varianta pesimista in primul rand ....

         Bagi sa spunem cu tot cu erori cu spagi  si cu un drum in Rusia pentru a lua ce vrei si pentru a vedea cu ochii tai prima comanda de materiale .... 15-20 000 euro ...

       Ai facut stoc si sa spunem ca ai cumparat pentru toate sezoanele materiale clasice (de cea mai buna calitate ) dar  fara prea multe figuri sau nuante ca sa poti sa te misti mai ok intre modele si ca sa poti sa-i dai drumul oarecum la a produce niste venituri ....

       Incepi sa abordezi clientii si toti iti dau cu flit .....

       Nu ai nici o comanda timp de 2-3 luni ... Nu ai facut nimic si stai cu materialele in depozit ....
      
       Cu toate aceste probleme  in cel mai rau caz schimbi abordarea problemei si faci productie de serie .... 4 masuri de costume cu modele gandite si testate pe o paleta de 10-20 de oameni de la varste diferite... modele clasice in general .....

        Costul de productie la asa ceva in serie este mult mai scazut decat per bucata si ajungi cu un costum ( necalculand cat ai dat pe materiale la uimitorul pret de cam 50- 70 ron bucata....
        Iti ies costumele de cea mai buna calitate dar produse in serie la 150 - 200 ron .....
        

         In cea mai pesimista varianta iesi la sfasitul unui an cu stocul de materiale aproape de zero si cu banii recuperati in proportie de 90% .

        Varianta optimista


        Bagi sa spunem cu tot cu erori cu spagi  si cu un drum in Rusia pentru a lua ce vrei si pentru a vedea cu ochii tai prima comanda de materiale .... 15-20 000 euro ...

        Faci stocul si incepi sa ai comenzi....

        Pentru productia per bucata pretul este mai mare  (  se fac sabloane pentru fiecare costum in parte , se taie fiecare costum pe dimensiuni diferite e mai dificil ) . Ajungi cu un costum pe la 450 - 500 ron .

        Pe un costum ca asta iei incepand de la 10 mil in sus ....

        In 6 luni daca totul merge iti faci o paleta de clienti si deja nu mai ai materiale decat pentru sezonul de iarna sa spunem .... Acum ai doua optiuni sa pastrezi profitul care este mai mult decat ban pe ban  ( ban pe ban la costumele personalizate este cea mai proasta afacere apropo ) sau sa faci deja comanda pentru materialele care ti-au dispoarut din depozit si care s-au vandut bine sau sa incerci sa te axezi pe colectiile marilor case de moda din nou ....

       Intr-un an de zile eu spun nu ca numai iti acopri investitia dar pui si un ban deoparte . Ban de-o parte si avand in vedere ca stiu clientii deja existenti eu cred ca in primele 6 luni vei ajunge la vanzari de 6000 - 10000 de euro pe luna ....

        
          

    " Daca rezultatele sunt extrem de slabe reusesti sa supravietuiesti primului an de functionare? "

  Am raspuns mai sus la asta .... Raspunsul este ca reusesti sa supravietuiesti si in cel mai rau caz recuperezi 90 % din bani si te-ai retras de pe piata ...

" Acest tip de afacere dintr-una mica la inceput poate creste in viitor? De ce crezi acest "lucru"? "

   DA. - Materiale de cea mai buna calitate
          - Preturi mai bune decat concurenta
          - Un serviciu in plus si convenabil pentru client
          - Nu este o piata saturata
          - Tot ce exista in momentul asta este ori produs in serie ori produs in serie si aduse de la turci cu 100 de euro bucata....
          -  Ma axez unei categorii de clienti care stiu sa aprecieze calitatea si pe care nu-i misca un turcism ....

        




View PostBuzaianuLaur, on 22nd March 2012, 10:33, said:

Buna dimineata la toata lumea !!!!

O sa incep prin a raspunde la intrebarile puse de Paodol

"Daca ai toata "infrastructura" de ce ai nevoie si de altii in aceasta afacere (considerand ca este o afacere viabila si de viitor)?"

        Sunt angajat in acest moment 8-10 ore pe zi . Nu am timpul necesar sa ma ocup singur de aceasta afacere foarte profitabila si cu sanse mari de crestere in Romania . Finantele pe care le am in acest moment vreau sa le bag in afaceri online pentru ca pot sa le controlez de la distanta respectiv de la locul de munca actual. Celelalte idei pe care le am sunt de 10 ori mai bune ca asta si sunt majoritatea in mediul online. Asta a fost doar un exemplu de afacere care poate sa genereze castiguri mari cu costuri de inceput relativ micute .

        Ai scris numai despre costuri estimative, iti dai seama sper, ca in realitate, daca pui ideea in practica costurile vor fi mult mai mari cel putin la inceputurile afacerii, nu-i asa?

        Acum 5 ani un preieten de-al meu avand un tata taximetrist a aflat de la un client din taxi de o afacere pe care o demarau niste persoane din rusia in Romania ... Cum tatal lui nu stia engleza i-a facut prietenului meu cunostinta cu aceste persoane ....

         Aceste persoane vindeau costume pe comanda in toata europa si veneau de 2 ori pe an sa le aduca colectiile clientilor din romania . L-au angajat pe prietenul meu sa se ocupe de afacerea asta  pe tot parcursul anului si sa abordeze clientii deja existenti ....
         Toate bune si frumoase toate au continuat pana prietenul meu le-a dat teapa pentru ca nu mai suporta sa trimita cate 20 , 30 mii euro lunar catre aceasta firma si el sa aiba un salariu de 500$ . Nu a mai muncit pentru astia si s-a gandit ca e bine sa-si faca el aceasta afacere ... nu a gasit pe nimeni care sa se bage cu banii si nici eu nu aveam  si cu timpul a murit aceasta treaba .... Tipul a ramas cu listele de contact ale clientilor acelei companii , cu listele furnizorilor acelei companii si cu mostrele de material de la fabricile cu care lucrau acei oameni ...


        Acum 3 ani de zile am plecat de la Credit Europe Bank (fiind primul pe Romania cu echipa mea pe vanzari de Card Avantaj ) sa ma duc sa ajut un prieten care nu mai facea fata la o firma de confectii ... Mi s-a promis salariu foarte bun , mi s-a promis posibilitatea de a forma echipa de vanzari , masina , telefon etc ... Salariul mai mare , afacerea pe care o avea deja in derulare si faptul ca munceam la si cu un prieten m-a atras sa renunt la un salariu de 4500 - 8000 de ron cat faceam pe vremea aia la banca.
       Zis si facut am inceput treaba . Am inceput prin a lua legatura cu furnizorii de materiale deja cunoscuti de acest prieten ( firma se ocupa cu copierea articolelor sportive ale marcilor importante din bransa ) Am vazut costurile , am vazut negocierile si am invatat cum sa producem calitate din ce in ce mai buna la costuri din ce in ce mai mici... Am vazut cat costa comanda pentru materialele de vara , am vazut cat costa comanda pentru materialele de iarna ( pe vremea aia se lucra mai mult cu turcia ) , Am vazut costurile de transport , mana de lucru ,de vama si de distributie ... Asta e cam tot ce am de zis momentan despre firma asta , nu o sa zic ce s-a intamplat de nu mai sunt acolo ca nu e asta subiectul dar ideea este ca totul a mers foarte bine si vanzarile cresteau de la luna la luna....
       Ideea este ca in opinia mea , avand in vedere tot ce am scris mai sus consider ca stapanesc subiectul si te asigur ca aceste costuri estimative sunt in cel mai rau caz cu o eroare de maxim 20 % .
       Deci costurile de a pune ideea in practica te asigur ca nu sunt cu mult mai mari decat am estimat.


     "Estimativ, asa foarte aproximativ veniturile cam care prevezi ca ar putea fi in varianta optimista si in cea pesimista la sfarsitul primului an de functionare? Sau tragand linie ai iesi pe pierdere sau pe castig dupa primul an? "


         Hai sa gandim varianta pesimista in primul rand ....

         Bagi sa spunem cu tot cu erori cu spagi  si cu un drum in Rusia pentru a lua ce vrei si pentru a vedea cu ochii tai prima comanda de materiale .... 15-20 000 euro ...

       Ai facut stoc si sa spunem ca ai cumparat pentru toate sezoanele materiale clasice (de cea mai buna calitate ) dar  fara prea multe figuri sau nuante ca sa poti sa te misti mai ok intre modele si ca sa poti sa-i dai drumul oarecum la a produce niste venituri ....

       Incepi sa abordezi clientii si toti iti dau cu flit .....

       Nu ai nici o comanda timp de 2-3 luni ... Nu ai facut nimic si stai cu materialele in depozit ....
      
       Cu toate aceste probleme  in cel mai rau caz schimbi abordarea problemei si faci productie de serie .... 4 masuri de costume cu modele gandite si testate pe o paleta de 10-20 de oameni de la varste diferite... modele clasice in general .....

        Costul de productie la asa ceva in serie este mult mai scazut decat per bucata si ajungi cu un costum ( necalculand cat ai dat pe materiale la uimitorul pret de cam 50- 70 ron bucata....
        Iti ies costumele de cea mai buna calitate dar produse in serie la 150 - 200 ron .....
        

         In cea mai pesimista varianta iesi la sfasitul unui an cu stocul de materiale aproape de zero si cu banii recuperati in proportie de 90% .

        Varianta optimista


        Bagi sa spunem cu tot cu erori cu spagi  si cu un drum in Rusia pentru a lua ce vrei si pentru a vedea cu ochii tai prima comanda de materiale .... 15-20 000 euro ...

        Faci stocul si incepi sa ai comenzi....

        Pentru productia per bucata pretul este mai mare  (  se fac sabloane pentru fiecare costum in parte , se taie fiecare costum pe dimensiuni diferite e mai dificil ) . Ajungi cu un costum pe la 450 - 500 ron .

        Pe un costum ca asta iei incepand de la 10 mil in sus ....

        In 6 luni daca totul merge iti faci o paleta de clienti si deja nu mai ai materiale decat pentru sezonul de iarna sa spunem .... Acum ai doua optiuni sa pastrezi profitul care este mai mult decat ban pe ban  ( ban pe ban la costumele personalizate este cea mai proasta afacere apropo ) sau sa faci deja comanda pentru materialele care ti-au dispoarut din depozit si care s-au vandut bine sau sa incerci sa te axezi pe colectiile marilor case de moda din nou ....

       Intr-un an de zile eu spun nu ca numai iti acopri investitia dar pui si un ban deoparte . Ban de-o parte si avand in vedere ca stiu clientii deja existenti eu cred ca in primele 6 luni vei ajunge la vanzari de 6000 - 10000 de euro pe luna ....

        
          

    " Daca rezultatele sunt extrem de slabe reusesti sa supravietuiesti primului an de functionare? "

  Am raspuns mai sus la asta .... Raspunsul este ca reusesti sa supravietuiesti si in cel mai rau caz recuperezi 90 % din bani si te-ai retras de pe piata ...

" Acest tip de afacere dintr-una mica la inceput poate creste in viitor? De ce crezi acest "lucru"? "

   DA. - Materiale de cea mai buna calitate
          - Preturi mai bune decat concurenta
          - Un serviciu in plus si convenabil pentru client
          - Nu este o piata saturata
          - Tot ce exista in momentul asta este ori produs in serie ori produs in serie si aduse de la turci cu 100 de euro bucata....
          -  Ma axez unei categorii de clienti care stiu sa aprecieze calitatea si pe care nu-i misca un turcism ....

"Care ar fi cantitatea minima pentru o comanda (comanda materialelor pentru stoc)?"
"In ce fel crezi ca ai sa reusesti sa comanzi tocmai materialele care sunt cele mai cautate de viitorii clienti?"


Comanda minima pentru o comanda la fabrica de unde doresc sa iau materialele este de 10000 cu tot cu transport in jur de 13000 euro

        Studiu de piata , te uiti la ultimele colectii ale marilor jucatori din domeniu , faci un studiu al ultimilor 3 ani ...

#35
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011
Nu vreau sa par eu Gica Contra.Da nu e bine sa mananci rahatu pana nu il mirosi.Voi va doriti dar o sa va dea altii cu experienta in cap.Ar fi bine daca ati sta un pe langa domeniu unde vreti sa activati altfel nu o sa razbiti.

In ce consta experienta initiatorului ? In acest domeniu al textilelor.


Quote

banii recuperati in proportie de 90%

:roflmao: :roflmao:.Mai scade tu cu mult procentu ala ca s-ar putea sa fii prea optimisit aici.Te rog frumos sa faci o lista cu cheltuieli si venituri si poate se discuta mai pe subiest.Ceea ce spui tu este mult prea sumar si nu are nici cea mai mica relevanta.Ca sa intri pe piata ai nevoie de strategii de vanzare .Sa vii cu lucruri noi , preturi mai mici pt inceput.Factor ce va scadea procentul acela urias , in momentul in care nu vei avea vanzare vei scadea si mai mult.Ca sa intri pe o astfel de piata ai nevoie de timp(2 3 ani) ori dupa cum  este abordata aici discutia te cam paste falimentu.

pS:Modalitatea cum pui ideile in practica si cum le gestionezi este important, si nu faptu ca ai 1000 de idei

Edited by mateimateimatei, 22 March 2012 - 12:03.


#36
BuzaianuLaur

BuzaianuLaur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.03.2012

View Postmateimateimatei, on 22nd March 2012, 11:49, said:

Nu vreau sa par eu Gica Contra.Da nu e bine sa mananci rahatu pana nu il mirosi.Voi va doriti dar o sa va dea altii cu experienta in cap.Ar fi bine daca ati sta un pe langa domeniu unde vreti sa activati altfel nu o sa razbiti.

In ce consta experienta initiatorului ? In acest domeniu al textilelor.




:roflmao: :roflmao:.Mai scade tu cu mult procentu ala ca s-ar putea sa fii prea optimisit aici.Te rog frumos sa faci o lista cu cheltuieli si venituri si poate se discuta mai pe subiest.Ceea ce spui tu este mult prea sumar si nu are nici cea mai mica relevanta.

pS:Modalitatea cum pui ideile in practica si cum le gestionezi , si nu faptu ca ai 1000 de idei


               Matei .... Experienta in acest domeniu pot spune ca nu este suficinta.... Pot spune doar ca este logic si ca va merge ... Ca in orice afacere bazata pe un produs vandut , atunci cand produci ceva si poti vinde mai scump castigi ....

                Daca toti am sta pe langa domeniile in care activam nu s-ar mai ajunge decat ca cei nascuti patroni sa fie patroni si ei si copii lor , cei nascuti medici sa fie medici si tot asa ..... Nu cred ca abordarea ta este una corecta ... In orice afacere exista un risc .
                Nu spun ca cineva cu o experienta mai vasta in acest domeniu nu este avantajat ..... insa la ce ajuta daca nu are informatiile necesare sa produca mai ieftin , sa faca rost de materiale de calitate si la preturi ok , sa gaseasca clientul , etc ?


             In ceea ce priveste lista .... Lista cu cheltuielile as putea sa o fac (  intr-o limita )  dar spune-mi tu cum pot sa vorbesc total relevant la venituri despre o afacere pe care nu am demarat-o ....

             Ai perfecta dreptate cu ce ai spus la sfarsit dar consider ca te contrazici cu prima fraza ...... Modalitatea de a pune ideile in practica cat si gestionarea lor sta la baza unei afaceri profitabile ..... Si te intreb eu pe tine daca sustii treaba asta la ce te mai ajuta experienta intr-un anumit domeniu daca indeplinesti primele cerinte ale afaceerii...

            Despre procentul dat de mine .... justifica tu de ce este mai mic ... eu ti-am spus de ce este la ceste cote ... Spune-mi tu de ce poate fi mai mic .... ?

            P.S Discutia pe acest subiect a inceput de la a exemplifica o idee de afacere pe care eu o cred profitabila nu de la dorinta de a invata pe cineva cum sa o faca cap coada .... Consider ca integrand toata informatia acestei idei si facand tot eu intreg planul de afaceri cu cheltuieli , venituri , preturi ... dau pe tava total o afacere profitabila ....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate