Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Parteneriat

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
BuzaianuLaur

BuzaianuLaur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.03.2012
Buna ziua! Avand in vedere ca sunt nou pe acest forum am rugamintea la admini daca mai imi sterg si acest topic sa imi spuna si mie de ce o fac. Am mai incercat si vineri sa pun acest topic insa din pacate a fost sters !


       Pentru ca in ziua de azi nimeni nu mai suporta sa lucreze la patron sau sa aiba sef m-am gandit la o firma din care toata lumea sa aiba de castigat. Vreau sa va intreb ce parere aveti si daca sunt oameni interesati sa ne intalnim la o discutie.


       Am 24 de idei unice dintre care 10 in mediul online . 2 dintre ele au un potential foarte mare de a scoate bani . Deoarece nu ma pricep la programare si web design caut parteneri pentru a le pune in aplicare .
      
       Vreau sa infiintez o firma care sa stranga profesionisti si oameni uniti  care  sa dezvolte impreuna ideile fiecarui om intrat in asociere ..... Adica in cazul in care cineva care se pricepe la webdesign sau publicitate online sau orice alt domeniua care are legatura  doreste sa se implice , acesta va avea parti egale cu toata lumea participanta la acel proiect.

       Pentru acest proiect posed capital pentru a deschide firma, capital de inceput , sediu ( in cazul in care este necesar )  si toata infrastructura necesara. Ce parere aveti ? In cazul in care mai doriti si alte informatii va astept cu intrebari.

#2
-DAMON-

-DAMON-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,648
  • Înscris: 26.06.2011
eu pot sa-ti ofer publicitate (targetata sau netargetata) pe blogul personal sau trilulilu.

#3
BuzaianuLaur

BuzaianuLaur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.03.2012
Este un inceput foarte bun ..... Incantat de cunostinta....  Ideea generala a acestei companii in cazul in care va fi pusa in aplicare este ca incerc sa creez un grup care sa munceasca pentru ei , nu la sfarsitul unui proiect oamenii sa se care si sa isi bage picioarele.... Vreau sa creez o gasca de oameni compatibili pe mai multe domenii si care printr-un brainstorming general sa creeze ceva bun pentru toata lumea.... Ideile care se vor pune in aplicare se vor decide prin vot comun si toate deciziile companiei se vor lua prin acelasi modalitate ...

#4
-DAMON-

-DAMON-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,648
  • Înscris: 26.06.2011
ok, cand ai nevoie ma contactezi pe PM.

#5
BuzaianuLaur

BuzaianuLaur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.03.2012
:( Dezamagire profunda..... O singura persoana interesata de colaborare .... Oare ce trebuie sa ii dai romanului ca sa fie fericit ? Presupun ca daca saream cu miile de euro si munceam oamenii ca un veritabil patron de sclavi aveam mai mult interes ....

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
IT-ul e o piata care absoarbe bine forta calificata. Cat timp tu nu poti concura cu marii jucatori din piata cam asta este. Posteaza un anunt la angajari sa vedem oferta.

Edited by neagu_laurentiu, 19 March 2012 - 13:21.


#7
BuzaianuLaur

BuzaianuLaur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.03.2012
Asta e problema observ .... Eu nu angajez pe nimeni eu vreau doar sa ma aliez cu oameni capabili cu care sa imi incep ideile si cu care sa formez o echipa ... In treaba asta nimeni nu este seful nimenui dar presupun ca nu am fost destul de explicit .... Cred ca mai trebuie sa ies si cu oferta de salariu ca sa devin mai credibil dar atunci deja sunt angajator

#8
oppressor

oppressor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2005
nu o sa vina nimeni sa lucreze la/cu tine si sa astepte cine stie cat timp pana la finalizarea unui proiect ca sa-si poata lua partea lui. Fara sa mai pui la socoteala ca daca proiectul nu are succes, nu-si va lua nimeni partea ca nu are din ce. Sau proiectul are succes partial si atunci partea fiecaruia va fi prea mica. In conditiile astea se prefera munca pe un salariu, deoarece e un lucru sigur.

Daca vrei sa atragi oameni, va trebui sa le oferi pt. inceput un venit fix + un procent din fiecare proiect finalizat. Abia dupa ce vei acumula experienta si vei avea proiecte finalizate destule si cu succes, iti vei permite sa atragi oameni care sa lucreze asa cum vrei tu (fara salariu).

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostBuzaianuLaur, on 19th March 2012, 13:52, said:

eu vreau doar sa ma aliez cu oameni capabili cu care sa imi incep ideile si cu care sa formez o echipa
Treaba asta mergea in anii '90. Astazi, in acest domeniu, omul nu mai risca fiindca are alternativa unui loc de munca sigur (ma rog) si bine platit. Exista si exceptii desigur insa de ce as da jobul "pe cioara de pe gard" ? Mai ales ca nu ai expus un plan de afaceri din care sa rezulte ce ai promis mai sus.

Edited by neagu_laurentiu, 19 March 2012 - 14:17.


#10
BuzaianuLaur

BuzaianuLaur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.03.2012
As fi de acord si asa daca as dori sa imi fac firma mea... insa pe ideea asta procentul din castig unilateral va fi mai mic .... dar te intreb eu ... de unde am siguranta ca cineva nu vine imi fura ideea si pleaca sa si-o faca singur ....

        In cazul in care optez in a da salariu devin angajator ceea ce nu cred ca este dorit. In ideea mea nimeni nu avea program fix si facea ceea ce ii place atata timp cat vroia pe zi .... In a egala castigurile presupun eu ca exista si interes mai mare .... Daca eu pot sa-i arat omului ca dintr-o anumita idee poate sa iasa sa zicem cate 3000 de euro pe luna el nu va incerca ?


Planul de afaceri implica ideea in sine ... si ajung la intrebarea de la care am deschis topicul ... Problema mea nu este numai forta de munca ci si nesiguranta ca o sa gasesc oamenii potriviti si care pleaca cu ideea si o fac pe cont propriu ... Am incercat sa patentez 2 din aceste idei nici nu stii cat de greu se face treaba asta in romania .... implica cam 6 luni de chin acte si cozi .... si raspunsul nu mai vine ....

Edited by BuzaianuLaur, 19 March 2012 - 14:24.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Inventiile se protejeaza la OSIM: http://www.osim.ro/
A fi angajat nu-i o rusine.
A cauta parteneri pe un forum nu-mi inspira mare incredere in tine (ca antreprenor).

Edited by neagu_laurentiu, 19 March 2012 - 14:25.


#12
BuzaianuLaur

BuzaianuLaur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.03.2012

View Postneagu_laurentiu, on 19th March 2012, 14:25, said:

Inventiile se protejeaza la OSIM: http://www.osim.ro/
A fi angajat nu-i o rusine.
A cauta parteneri pe un forum nu-mi inspira mare incredere in tine (ca antreprenor).


            Mda ... Eu dupa parerea ta am incercat sa-mi patentez ideile in baie singur sa inteleg nu la osim ... :)

            Evident ca a fi angajat nu e o rusine ... si eu sunt angajat ... insa omul prin esenta lui ( majoritatea ) ar face ceva pentru el cu mult mai multa placere decat pentru un angajator ...

            A cauta parteneri pe un forum cu Titlul "afaceri" nu este indicat sa inteleg ... Sa ma duc atunci cu o discutie nevinovata ( in principiu constructiva ) la un targ de afaceri sau la arena leilor ca sa gasesc oameni ???

            Increderea in partenerii de afaceri vine prin discutii , contracte si fapte nu prin locul unde cunosti oamenii ... pentru ca daca cineva considera ca locul unde ai cunoscut o anumita persoana nu este este potrivit .. din prima nu colaboreaza cu tine ...

#13
adea82

adea82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.03.2012
cum privesti un parteneriat in domeniul transportului in Republica Moldova
venitul garantat este de circa 5% lunar (in cazul proiectelor standart)
proiectele sociale si unice ar putea varia intre 2-10% lunar

#14
Stef_t

Stef_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 24.04.2009

View PostBuzaianuLaur, on 19th March 2012, 14:43, said:

Mda ... Eu dupa parerea ta am incercat sa-mi patentez ideile in baie singur sa inteleg nu la osim ... :)

            Evident ca a fi angajat nu e o rusine ... si eu sunt angajat ... insa omul prin esenta lui ( majoritatea ) ar face ceva pentru el cu mult mai multa placere decat pentru un angajator ...

            A cauta parteneri pe un forum cu Titlul "afaceri" nu este indicat sa inteleg ... Sa ma duc atunci cu o discutie nevinovata ( in principiu constructiva ) la un targ de afaceri sau la arena leilor ca sa gasesc oameni ???

            Increderea in partenerii de afaceri vine prin discutii , contracte si fapte nu prin locul unde cunosti oamenii ... pentru ca daca cineva considera ca locul unde ai cunoscut o anumita persoana nu este este potrivit .. din prima nu colaboreaza cu tine ...
te rog sa dezvolti un pic ideea ta, iar aici ma refer strict la modul de lucru si nicidecum la ide in sine...este posibil sa fi fost gresit inteles, sau chiar deloc inteles cand spui ca vrei sa faci un parteneriat. s-a spus mai sus ca nimeni nu-si risca jobul existent, doar pentru o idee si asa si este. te-ai gandit sa incepi colaborarea in sistem part-time? ar avea succes sau dezvoltare ideea ta in acest fel?
eu sunt dispus sa intru in parteneriat, dar, doar part-time, intrucat vreau un castig suplimentar, cel putin in prima faza.

#15
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
salut,

si eu incerc sa fac ceva de genu tau dar sunt din mures, cu diferenta ca nu am idei, voiam doar sa fac o firma sa zicem normala.(http://forum.softped...&st=72&start=72)

sincer eunt satul sa lucrez gratis; mi-a ajuns la os, am nevoie de bani. Sunt intr-o perioada cam stresata, am nevoie de cash.

as putea fi deschis la ce zici tu dar eventual altadata, si sa lucrez project/based; nu-mi place ideea sa fiu legat. Intr-un fel ce zici tu ma tine legat de ideea ta ca sa nu fug cu ea ...

pe partea de incredere pot sa garantez ca nu fug cu ideea, eventual daca nu cumva am avut-o si eu; eventual iti dau o lista cu proiectele personale la care lucrez sa le excludem din start.

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

Quote

pe partea de incredere pot sa garantez ca nu fug cu ideea
Vorbind in general (excludem persoanele de fata) nu exista nici o garantie. De cand lumea si pamantul unde s-a putut fura s-a furat. Ori te protejezi cat mai bine, fie prin mecanisme proprii sau ale statului, ori accepti ca si altii pot face ca tine dar tu trebuie sa ai alte puncte forte peste ei chiar daca si altii pot face lucrul tau. Cand esti om de afaceri asta cu furtul ideii e ultima problema la care sa te gandesti.

#17
BuzaianuLaur

BuzaianuLaur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.03.2012
Buna dimineata la toata lumea !!!


Am observat de la cateva comentarii ca nu am fost inteles aproape deloc ..... O sa incerc sa fiu mai explicit

1. Pentru cine m-a intrebat cum privesc un parteneriat in transporturi ii spun ca nu cunosc deloc subiectul si deci nici nu m-as gandi sa ma bag pe un taram total necunoscut .... Ca idee doar nu sunt un impatimit al asteptarii prin vami , al spagilor la vamesi , al controalelor vamale, al termenelor de livrari , al reparatiilor masinilor si al soferilor neseriosi.....

Consider ca o afacere in transporturi trebuie sa indeplineasca de la inceput 3 puncte forte : a ) contracte b)infrastructura buna c) forta de munca serioasa

2. Lucrez in administratia publica centrala .... Nu sunt un contractist cu statul sau vrun smenar de bani publici ... deci salariul + darile + viata de zi cu zi ma fac sa ma axez spre alte posibilitati de venit. Datorita unor credite avute de parintii mei trebuie sa vand un apartament din care dupa plata tuturor datoriilor o sa raman cu niste bani bunicei....

     Ideea cu aceasta firma mi-a venit incercand sa imi dezvolt ideile pe care le am in mediul online . Cand am facut un studiu si am incercat sa gasesc oamenii care sa poata sa faca ce vreau eu mi-am dat seama ca nu am banii suficienti pentru a le duce la bun sfarsit .... Nu zic ca ideile mele trebuiesc facute sau ca trebuiesc facute asa cum sunt acum ....

     M-am gandit ca in situatia mea sunt o gramada de oameni si o gramada de oameni care se pricep la foarte multe lucruri .... Am 28 de ani deci pot sa beau bere pot sa ma distrez si pot sa fac bani .... de ce sa nu o facem impreuna ? asta a fost intrebarea care m-a facut sa incep acest subiect !


      NU ma gandesc ca cineva care se baga in aceasta firma sa isi lase jobul sau SA-MI FACA MIE IDEILE .... Exista posibilitatea ca ideile mele sa nu fie agreate de majoritate si deci sa nu se faca in aceasta firma .... NU ESTE NICI O PROBLEMA .....  Ma gandesc ca atunci cand exista timp , vointa si dorinta de a face ceva in care crezi iti iese...

      TREABA STA ASA :

a ) Infiintez eu o firma pe banii mei ( pentru ca sunt initiatorul acestei idei si nimeni nu are incredere nu ca sunt eu SEFUL )
b ) Vine X1 si zice : " Bah tata mie imi place ideea ta eu ma pricep la Y1 treaba si vreau sa ma implic atata timp am si atat pot sa fac pentru firma asta. Am si eu Z1 idei si vreau sa ne dam cu parerea daca ar merge "
c) Mai vine si X2 si X3 si X4 cu Y treburi pe care stiu sa le faca si cu Z idei pe care le au .....
d) Formam o echipa , iesim la o bere , discutam fiecare idee in parte si ne asociem TOTI CU PARTI EGALE  in aceasta companie.
e) VOTAM o idee din ideile TUTUROR si incepem treaba pe ea ....
f) FIECARE va spune cu ce poate sa ajute , cand poate sa ajute si cat timp poate sa-si aloce pentru aceasta idee si ii dam drumul la treaba
g ) Se termina ideea dupa multe beri , intalniri si discutii si toata lumea isi ia roadele EGAL ....
h) O sa facem un regulament intern al firmei prin care o sa stabilim ca daca cineva nu si-a tinut promisiunea sau nu si-a respectat indatoririle din motive banale nu serioase ca atunci se intelege , va pati ceva ... inca nu stiu ce ca trebuie discutat....
i ) Orice persoana chiar daca nu este din Bucuresti poate participa activ in aceasta firma ... sunt atatea metode prin care se poate tine legatura de nu va fi nici o problema .... Cu berea va fi mai greu :)


Cam asta e tot momentan ! Nu stiu ce mai pot sa spun pentru a fi inteles pentru ce am acum de zis .... Nu inteleg ce poate avea un om de pierdut sau nu inteleg cum ar putea cineva sa nu aiba incredere ... Ca nu inteleg in ce sa aiba incredere deaia ....

#18
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
eu personal te-am inteles cred perfect, cam asa ceva voiam sa fac eu in mures. Ce pot eu sa iti ofer in momentu asta:

- sa lucrez la "negru" sa zicem pentru tine - adica cu ce pot ajut de la distanta fara sa ma implic in firma cu acte etc...(si fara drept de vot[nefacand parte din firma] - eventual imi dau cu parerea)
- un timp limitat: sunt implicat in alte chestii si incerc sa fac o firma asa ca am putin timp
- sa fiu platit chiar daca foarte putin; sincer nu mai pot lucra gratis ca mi-a iesit pe nas; chiar daca imi dai 100 ron, pe langa salariul de la stat mi-ar prinde bine.

cam asta e tot ce pot sa iti ofer in momentul asta din partea mea.

Edited by republicall, 20 March 2012 - 10:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate