Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Ce Parere Aveti De Serviciile Adsl Romtelecom

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11650 replies to this topic

#1963
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

 muntealb, on Aug 22 2006, 19:12, said:

E un pas inainte pentru abonatii existenti si cei potentiali ai RT, dar nicidecum o revolutie. Facind toate calculele (adaugare TVA si transformare in USD pentru comparatie cu RDS) rezulta ca viitorul abonament RT cu viteza de 1 mbps va costa 22,86 USD + chiria modemului (vezi in josul ofertei). Actualmente RDS are un abonament CableLink+ de 1 mbps la 22,61 USD (inclusiv TVA) si mai mult ca sigur o sa vina la timpul potrivit cu o oferta care sa o contracareze pe cea a RT. Dar chiar daca nu o face, actuala oferta este mai buna decit cea viitoare de la RT.

Dezavantajele ofertei RT pot fi deduse usor daca se studiaza mai cu atentie oferta si ele sint : durata minima obligatorie a contractului (2 ani) si faptul ca se plateste chirie pe modem (redusa cu 50 % daca se apeleaza la abonamentul pe 2 ani, cel pe baza caruia s-au facut calculele de mai sus). Iar la RDS in pretul abonamentului intra si minute de telefonie fixa. Pentru o chestie asemanatoare la RT trebuie platiti in plus 3,6 EUR pe luna. Intr-adevar la RT modemurile se pot si cumpara sau pot fi primite gratuit doua din cele trei modele, insa ramine de vazut daca vor exista stocuri suficiente din aceste doua tipuri.

RDS sa faca bine mai intii sa asigure banda constanta in extern 24h/24 si apoi comparam ofertele cu cele ADSL.

#1964
Bogdani

Bogdani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 18.10.2004

 kliviu, on Aug 22 2006, 19:14, said:

Ce de posturi aici, azi. Parcă a luat foc ceva...

Am și eu două lucruri de comentat. Contradictorii oarecum...
În momentul în care am semnat pentru oferta Clicknet 512 i-am întrebat dacă pot trece la oferta de clicknet 1024 și mi-au spus că da, gratuit. Dacă doream însă în sens invers ar fi fost contra cost. Logic. Să sperăm că aceeași logică va merge și pentrr clienții actuali - ar fi măgăria prea mare să ne taxeze pe noi, clienții vechi la fel ca și clienții noi cu banda dublă. Dacă va fi așa, anunț de pe acum că rup contractul și ăla de net și ăla de telefonie.
Partea a doua: la lucru am avut inainte de clicknet adsl - IP FIX. Cind am vrut să trecem la Clicknet ADSL, s-au strîmbat, și a plătit șeful nu știu ce penalități pentru că am renunțat la contractul IP FIX. O tîmpenie - treceam la o ofertă mai bună din cadrul aceleiași companii.
Așa că așteptăm să vedem...
Cine are informații în acest sens e binevenit...

tu crezi ca o sa te lase sa treci de la un abonament de 25 de euro...sa zicem.....de 512 la unul de 1,5mb la 19 euro la oferta? Eu ma indoiesc.........am sunat azi pe un cunoscut din Romtelecom si i-am precizat dorinta de a trece la noua oferta de la 1 sept.........(de la 512 la 1.5). Raspunsul a fost evaziv..........."inca nu avem toate detaliile .......dar nu cred ca astia vor accepta asta" Concluzia?  Prin "asa-zisa lor revolutie" incearca sa contracareze exodul masiv de clienti dupa marirea tarifelor la telefonie fixa.
Legat de trecerea asta de la un abonament la altul poate ne poate lamuri cineva!

#1965
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

 Bogdani, on Aug 22 2006, 19:30, said:

tu crezi ca o sa te lase sa treci de la un abonament de 25 de euro...sa zicem.....de 512 la unul de 1,5mb la 19 euro la oferta? Eu ma indoiesc.........am sunat azi pe un cunoscut din Romtelecom si i-am precizat dorinta de a trece la noua oferta de la 1 sept.........(de la 512 la 1.5). Raspunsul a fost evaziv..........."inca nu avem toate detaliile .......dar nu cred ca astia vor accepta asta" Concluzia?  Prin "asa-zisa lor revolutie" incearca sa contracareze exodul masiv de clienti dupa marirea tarifelor la telefonie fixa.
Legat de trecerea asta de la un abonament la altul poate ne poate lamuri cineva!

Ma indoiesc foarte tare ca vei putea trece la o oferta care modifica in jos pretul lunar al abonamentului fata de ce ai tu in contract. Daca stai si compari vechile oferte cu cele noi o sa vezi ca preturile sunt identice la tarif normal, numai vitezele difera. Nu cred ca e intimplator, ci tocmai ca sa poata rezolva situatia abonatilor existenti.
Sint aproape convins ca pentru clientii existenti se vor pastra valorile abonamentelor si se va mari banda la noile viteze.

Edited by dtancu, 22 August 2006 - 18:38.


#1966
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Clientii vechi vor fi portati pe noile abonamente dar in timp, nu s-a stabilit o strategie, nu sunt definite proceduri. O sa mai ia ceva timp.

#1967
bogdancri

bogdancri

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 629
  • Înscris: 04.02.2004
Trec in functie de perioada pe care au semnat contractul ...asa mi-a zis tipa de la ei.
Deci mi-a zis ca o strategie exacta nu este dar nu pot lasa un abonat care a semnat pe 3 ani ....3 ani cu 512....asta e ideea. mai multe nu stie nimeni.

Edited by Speedo, 22 August 2006 - 19:43.


#1968
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Prevad ca o sa fie brambureala mare cu clientii existenti.
Practic la un ADSL Express 2048 la care platesc azi 59 EUR + TVA (fiind promotie pe un an) o sa ajung sa platesc mai mult decit la un Clicknet Express 2,5 Mbps de 35 EUR + TVA (tarif normal), ceea ce mi se pare aberant.

#1969
Pastrama

Pastrama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 24.11.2005
Dupa cum am mai spus mai sus, clientii vechi vor trece la banda corespunzatoare abonamentului pe care il platesc acum. Concret, la 35 eur aveti acum Clicknet Express 1024, in viitor veti avea Clicknet Express 2,5M.

muntealb, cu tot respectul, bati campii. Unde scrie de 2 ani? Stii foarte bine ca modemul poti sa-l iei gratuit si ca in plus poti sa pui orice modem de pe piata iti place tie in locul lui. Si daca vrei sa compari cu RDS, poate ar trebui sa-ti aduci aminte ca aici cand scriem de 1M, 2M, 8M nu vorbim de transferul in cartier sau cu vecinul de scara, ci de trafic international ;)

#1970
Bogdani

Bogdani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 18.10.2004

 bogdancri, on Aug 22 2006, 19:51, said:

Trec in functie de perioada pe care au semnat contractul ...asa mi-a zis tipa de la ei.
Deci mi-a zis ca o strategie exacta nu este dar nu pot lasa un abonat care a semnat pe 3 ani ....3 ani cu 512....asta e ideea. mai multe nu stie nimeni.

Spre exemplu eu am 512 pe 1 an .........promotia cu 18.5 euro...........si mai am din contract vreo 6 luni .........ce sanse am sa trec pe unul de 1.5mb la oferta de 19euro?

#1971
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

 muntealb, on Aug 22 2006, 19:54, said:

Dtancu, este adevarat ca RDS nu ofera viteza maxima de descarcare (512 kbps in cazul meu) decit intre 18.00-08.00, insa actualmente are o vitezade incarcare ("upload") de cam 230 kbps, inclusiv la abonamentul cel mai ieftin. In comparatie, cel mai ieftin abonament actual de la RT (ClickNet Express 256) are o viteza de incarcare de doar 64 kbps. Sint curios daca RT va oferi o  viteza de incarcare de peste 200 kbps la viitorul abonament de 1 mbps. Parerea mea este ca nu o va face.

Esti curios, dar daca ai pune mina pe carte n-ai mai fi.
A-DSL = Asymetrical Digital Subscriber Line. Uploadul este intotdeauna mult mai mic decit downloadul. Mai mult, proportia upload/download este fixa. Si e determinata de valoarea downloadului.
Vrei upload mare, mergi la un ADSL 2048 in prezent, cu 384 kbps upload. Un ADSL 8192 va avea probabil un upload de 1,4 Mbps.
Si btw, la ce ai nevoie de uploadul ala fantastic la un abonament de uz casnic? In afara exemplului evident al kinderului downloadator de  pe DC++.

Edited by dtancu, 22 August 2006 - 19:01.


#1972
Bogdani

Bogdani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 18.10.2004
Apropo...........stie cineva FUP-ul se va mari si el?........tinand cont ca se va putea activa oricand. Adica daca la 256 aveam 0,6Gb/sapt..........la noul 1mb cat? .......daca la 512 aveam 1.2G/sapt. la noul 1,5mb... cat? si asa mai departe.
Iar uploadul cat o sa fie la noul 1Mb, 1,5Mb etc?

Edited by Bogdani, 22 August 2006 - 19:11.


#1973
bogdancri

bogdancri

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 629
  • Înscris: 04.02.2004

 Bogdani, on Aug 22 2006, 20:10, said:

Apropo...........stie cineva FUP-ul se va mari si el?........tinand cont ca se va putea activa oricand. Adica daca la 256 aveam 0,6Gb/sapt..........la noul 1mb cat? .......daca la 512 aveam 1.2G/sapt. la noul 1,5mb... cat? si asa mai departe.
Iar uploadul cat o sa fie la noul 1Mb, 1,5Mb etc?

Nu se aplica FUP.

Abonatii 2048 trec la 8192...ei nu sunt clicknet....este alt ab...

#1974
Bogdani

Bogdani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 18.10.2004

 bogdancri, on Aug 22 2006, 20:14, said:

Nu se aplica FUP.

Abonatii 2048 trec la 8192...ei nu sunt clicknet....este alt ab...

Pai stiu si eu ca momentan nu se aplica FUP dar oricand se poate activa.....Eu ma refer la posibilitatea aplicarii lui.........se va mari odata cu noile abonamente?

#1975
muntealb

muntealb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.08.2003
Chestia cu viteza de incarcare ("upload") am spus-o pentru a demonstra ca mai exista un factor care intra in ecuatie atunci cind se compara niste oferte de conectare la internet, nu se limiteaza totul la viteza de descarcare, cea la care se face cel mai mult publicitate. Toti cei care au un sit web in administrare (din ce in ce mai multi dealtfel) doresc sa aiba o viteza de incarcare cit mai mare pentru ca sa nu astepte mult atunci cind isi actualizeaza situl. Bineinteles ca aceste persoane doresc in acelasi timp sa nu plateasca o suma exagerata pentru acest lucru, deci vor favoriza oferta unui cablist fata de cea a RT.

Internetul evolueaza si acest lucru implica cresterea vitezei de incarcare, nu lasarea ei la o fractie nesemnificativa din viteza de descarcare. Probabil ca majoritatea internautilor folosesc clienti BitTorrent (BitComet, Azureus, etc.) iar acest protocol beneficiaza mult de pe urma unei viteze de incarcare crescute. Oricine a folosit internetul in ultimul an a putut vedea ca descarcarea de fisiere tinde sa se sprijine din ce in ce mai mult pe acest tip de protocol. Si aici ma refer in special la fisierele legale, cele care respecta drepturile de autor. Exista o cantitate impresionanta de fisiere legale (versiuni demonstrative de jocuri sau softuri, softuri gratuite, filme gratuite, albume gratuite de muzica, podcasturi, videobloguri, etc.) care pot fi descarcate de pe internet cu ajutorul protocolului BitTorrent. O viteza mare de incarcare oferita de furnizorii de internet face ca acest mod distributiv pe care se bazeaza BitTorrent sa fie mult mai eficient.

#1976
Bogdani

Bogdani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 18.10.2004
MunteAlb tocmai asta am intrebat si eu dar se pare ca nu prea stie nimeni........teoretic ar trebui sa mareasca direct proportional si uploadul la astfel de abonamente....comparativ cu cele vechi (ceva de genul asta: 1Mb/256  1,5Mb/386 ...2,5Mb/512.....asa ar fi cinstit).

Edited by Bogdani, 22 August 2006 - 19:30.


#1977
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

 dtancu, on Aug 22 2006, 20:00, said:

Si btw, la ce ai nevoie de uploadul ala fantastic la un abonament de uz casnic? In afara exemplului evident al kinderului downloadator de  pe DC++.
Si cineva care isi face backup off-site e tot kinder?  :console:
de unde stii tu la ce-i trebuie omului uploadul?

#1978
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

 Garfield, on Aug 22 2006, 20:32, said:

Si cineva care isi face backup off-site e tot kinder?  :console:
de unde stii tu la ce-i trebuie omului uploadul?

Pe un abonament de uz casnic? Isi face backup off-site?
Sau face administrare de site web, vorba lui muntealb, tot pe un abonament casnic?
Mda, in definitiv e Romania, orice e posibil. Vorba aia, noi avem oameni care pe un ADSL 2048 isi fac retea de bloc si distribuie la inca 10 insi si n-au nici o problema deci nu ma mir.

Limitarea uploadului fata de download nu e o problema legata de RTC, ci de tehnologia ADSL. Asa e conceput ADSL-ul, atit in Franta cit si in USA sau in Romania.
Da' mai hilar mi se pare altceva: sa dai download cu limitare la extern dar in schimb sa dai upload mare, stil RDS. Asta e tare de tot.

Gata, ma duc sa iau o cantitate impresionanta de aplicatii de-alea legale de pe Bittorent (Spre deosebire de cele ne-legale, care sunt doua-trei si ele pe-acolo, stricind reputatia legala a Bittorentului).  :roflmaofast:

Edited by dtancu, 22 August 2006 - 19:58.


#1979
muntealb

muntealb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.08.2003
Bogdani, eu personal nu cred ca viteza de incarcare se va mari mult si de fapt cred ca la abonamentul de 1 mbps ea va fi de cel mult 128 kbps. O viteza mai mare va fi rezervata de RT pentru abonamentele mai scumpe, dar si asa nu cred ca viteza maxima de incarcare pentru abonamentele ClickNet va depasi 512 kbps pentru abonamentul de 2,5 mbps. Partea proasta este ca daca cineva va cere o viteza mai mare la un pret rezonabil va fi imediat taxat ca pirat si hot, ceea de fapt s-a intimplat si pe acest fir, O astfel de etichetare este complet gresita. Garfield a dat inca un exemplu in care viteza de incarcare mare este de preferat. Cine nu isi face o copie de rezerva a sitului (sau a unor fisiere importante de pe calculatorul personal) pe care sa si-o puna pe internet nu si-a luat toate masurile de siguranta pentru a-si pune la adapost datele. Aceste doua lucruri sint valabile si pentru utilizatorii casnici, nu numai pentru companii, dovada numarul mare de situri care propun gratuit spatiu de stocare pe internet(AllMyData, Mozy, Google Drive in viitorul apropiat, etc.).

Mai sint foarte multe alte activitati care necesita o viteza mare de incarcare, din care nu dau decit trei. Din ce in ce mai multi internauti (inclusiv romani, am constatat personal acest lucru) folosesc siturile de partajare multimedia de tipul YouTube, Google Video, etc. Marea majoritate a clipurilor incarcate acolo sint legale, fiind filmate cu camere de luat vederi obisnuite, de uz personal nu din cele profesionale. Nimanui nu-i convine sa filmeze ceva si apoi sa astepte mult ca sa-si incarce "opera" pe YouTube pentru a si-o face cunoscuta. Dar inca si mai curenta este practica de incarcare a pozelor personale (chiar albume intregi) pe siturile specializate de genul Flickr, PhotoBucket, etc. In sfirsit, zilele trecute am pus pe situl meu o pagina cu adresele celor mai bune bloguri romanesti si pentru asta am vizitat foarte multe bloguri. Cred ca jumatate din acestea contin mai mult poze decit text si aceste poze sint de buna calitate (adica de dimensiuni relativ mari), deci iarasi este nevoie de o viteza buna de incarcare pe care sa o ofere furnizorul de internet. Internautii ar trebui deci sa solicite ca viteza de incarcare propusa in abonamente sa fie decenta, adica de cel putin 200 kbps.

#1980
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
OK, inca o data, rar, cu calm :)
La ADSL viteza de download o determina in mod automat pe cea de upload. Exemplu: 2048 kbps down / 384 kbps up.
Internautii n-au cum pana mea sa CEARA o viteza de upload personalizata la ADSL, abonamentele ADSL nu au uploadul variabil dupa cum iti pofteste inima.
Si mai simplu: ADSL-ul NU ESTE un abonament rentabil financiar pentru cei care vor in principal upload. De ce? Foarte simplu, ca sa ai un upload mare downloadul aferent trebuie sa fie de 4-5 ori pe-atit, ca urmare si pretul abonamentului e mare.

Sunt perfect de acord cu muntealb ca uploadul la noile abonamente clicknet nu va depasi 512 kbps. Probabil ca singurul care va avea upload peste 1 Mbps va fi ADSL-ul Express daca va ajunge la download 8 Mbps.
Pe de alta parte cine cauta rate de upload de peste 1 Mbps la o conexiune casnica e complet pe dinafara, nu vei gasi asa ceva decit la abonamente business pe fibra optica de la provideri gen Equant, INES etc.

Edited by dtancu, 22 August 2006 - 20:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate