Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

Ce Parere Aveti De Serviciile Adsl Romtelecom

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11650 replies to this topic

#1945
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

 SnowWhit3, on Aug 22 2006, 16:25, said:

Am semnat cu ei dar mi s-ar parea normal sa creasca toate abonamentele la nivelul ofertei pentru ca diferentele sunt prea mari.
In plus, la abonementul de 35 euro se ofera incepand de acum 2,5 mb.. de ce sa nu mareasca daca eu am acel tip de abonament?

Mai interesant e cum va plati cel cu ADSL 2048 79 EUR/luna cind un Clicknet de 2,5 Mbps va fi 35 EUR/luna.

@cmidp: gindeste-te ca nici azi nu ai banda 2 Mbps, ci doar sincronizare la 2 Mbps, banda e undeva pe la 1,7 Mbps.
Asa ca e foarte posibil sa ti se sincronizeze in DSLAM la 8 Mbps si vei avea banda undeva pe la 6-6,5 Mbps.

Edited by dtancu, 22 August 2006 - 15:35.


#1946
SnowWhit3

SnowWhit3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 21.10.2003

 dtancu, on Aug 22 2006, 16:33, said:

Mai interesant e cum va plati cel cu ADSL 2048 79 EUR/luna cind un Clicknet de 2,5 Mbps va fi 35 EUR/luna.

Da va fi mult mai interesant :) dar ai un contract de respectat  :cursing:

#1947
bogdancri

bogdancri

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 629
  • Înscris: 04.02.2004

 cmidp, on Aug 22 2006, 16:31, said:

Pe ADSL nu au cum sa ofere viteze de 8 Mbps din moment ce pt ADSL 8 Mbps e limita superioara ce se atinge pe linie in cazul ideal)

Eventual vor fi 6 Mbps (asa se practica in tarile civilizate) La 8 Mbps nici nu pot garanta viteza pana-n nod.

Si m-as mira sa aiba cum sa-i treaca pe toti ce au acum abonamente de 2 Mbps pe ADSL 2.

la naiba asa mi-a zis una de la ei de la vanzari. Am batut-o la cap vreo 2 sap. sa-mi zica noua oferta<suntem buni prieteni> si a zis ca nu stie....
Acum i-am trimis pe mess oferta asta ....si ce crezi? A inceput sa stie multe .... :death:

#1948
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

 dtancu, on Aug 22 2006, 15:33, said:

@cmidp: gindeste-te ca nici azi nu ai banda 2 Mbps, ci doar sincronizare la 2 Mbps, banda e undeva pe la 1,7 Mbps.
Asa ca e foarte posibil sa ti se sincronizeze in DSLAM la 8 Mbps si vei avea banda undeva pe la 6-6,5 Mbps.

Lucru valabil din cauza diverselor protocoale, nici la o placa de 100 Mbps nu cred ca transferi cu fix pana-n 12 MB/sec.

Ei fac conectarea la 2 Mbps din care se pierde. Daca ar face conectarea la 6 Mbps si-ar folosi un shaper, atunci viteza ar creste cu cei ~10 % ce lipsesc. Dar atunci ar aparea alte probleme, gen timpi uriasi cand e plina linia.

#1949
Bogdani

Bogdani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 18.10.2004

 bogdancri, on Aug 22 2006, 16:36, said:

la naiba asa mi-a zis una de la ei de la vanzari. Am batut-o la cap vreo 2 sap. sa-mi zica noua oferta<suntem buni prieteni> si a zis ca nu stie....
Acum i-am trimis pe mess oferta asta ....si ce crezi? A inceput sa stie multe .... :death:

Si eu tot de 8Mbps am auzit pe cine cunosc la Romtelecom.

#1950
Pastrama

Pastrama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 24.11.2005

 SnowWhit3, on Aug 22 2006, 16:25, said:

In plus, la abonementul de 35 euro se ofera incepand de acum 2,5 mb.. de ce sa nu mareasca daca eu am acel tip de abonament?

Simplu, pentru ca abonamentul tau nu se cheama "de 35 de euro" ci "Clicknet Express 1024" si ai semnat pe un an pentru el. Abonamentul nou se numeste "Clicknet Express 2,5 Mbps".

Deci nu prea ai dreptate. Dar stai linistit, abonatii vechi vor trece la noile benzi automat. Iar ADSL Express 2048 va deveni se pare ADSL Express 4096, tot fara FUP.

 cmidp, on Aug 22 2006, 16:31, said:

Pe ADSL nu au cum sa ofere viteze de 8 Mbps din moment ce pt ADSL 8 Mbps e limita superioara ce se atinge pe linie in cazul ideal)

Eventual vor fi 6 Mbps (asa se practica in tarile civilizate) La 8 Mbps nici nu pot garanta viteza pana-n nod.

Si m-as mira sa aiba cum sa-i treaca pe toti ce au acum abonamente de 2 Mbps pe ADSL 2.


ADSL2 in nici un caz, dar unele modemuri merg deja pe ADSL2+, si doar cateva DSLAM-uri si modemuri mai vechi nu sunt compatibile. Deci limita teoretica se duce pe la 22 Mbps (cu 8 Mbps pe la 2,5 - 3 km).

#1951
SnowWhit3

SnowWhit3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 21.10.2003
Nu prea am dreptate dar nu ar fi corect moral sa ne lase cu 1024 la 35 euro.

#1952
bogdancri

bogdancri

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 629
  • Înscris: 04.02.2004

 Bogdani, on Aug 22 2006, 16:44, said:

Si eu tot de 8Mbps am auzit pe cine cunosc la Romtelecom.
Asa este mi-a confirmat acum ....o tine pe a ei ca urca la 8192....pe ADSL2

pentru cei care urmeaza sa critice aceasta oferta, apar ei....uitati un caz

Domnul Andrei Popescu este chilurg....si are numarul de telefon 0251/4321xx.Toata lumea ii stie numarul de telefon si nu poate renunta la el. Domnul Popescu are fata in clasa a-V- a si trebuie sa-i bage si ei net. Domnul Popescu primeste in plicul cu factura curenta noua oferta Romtelecom.
Atunci el alege Romtelecom la 15E<copilul este mic si nu are nevoie de trafic mare>. Domnu' citeste dimineata ziarul....face un trafic de 10MB maxim fetita face un trafic de 20-30 MB ...si sotia lui Paula Popescu notar public intra putin pe net seara sa caute o reteta pentru o prajitura.Ziua la notariat are IPFIX tot de la RTC :)  
Deci ei fac pe luna maxim 1Giga trafic foarte bine pt. RTC ....omul isi pastreaza numarul de telefon ...copilul intra pe net.

P.S. cazul il cunosc personal dar ei au ales oferta precedenta mult mai scumpa si numele lor sunt schimbate :)


Acesta este clientul cautat de Romtelecom nu pustiul de 17 ani care downloadeaza non stop. Ala sa ramana la RDS ca la 19 dolari vb cu toti prietenii despre ultima manea....

#1953
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

 bogdancri, on Aug 22 2006, 15:52, said:

Super tare aceasta oferta
In sfarsit incep sa revina la realitate.

#1954
bogdancri

bogdancri

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 629
  • Înscris: 04.02.2004

 tiff, on Aug 22 2006, 17:45, said:

In sfarsit incep sa revina la realitate.

Si inca revin in forta. Tari de tot ....era si pacat la ce potential au sa nu ofere ....

#1955
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Ei bine, se pare ca asistam la o perioada a revolutiilor in materie de Internet:
- Romtelecomul, cu ofertele trasnet pe ADSL de care ziceti voi mai sus.
- ZAPP, cu oferta de internet mobil nelimitat, 153 kbps, la numai 9 USD.
Dupa ani de zile in care ne-au jecmanit RDS si Astral, eu nu pot decat sa le multumesc RTC si Zapp, pentru aceste oferte jos palaria.

#1956
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

 Beavix, on Aug 22 2006, 17:56, said:

Dupa ani de zile in care ne-au jecmanit RDS si Astral, eu nu pot decat sa le multumesc RTC si Zapp, pentru aceste oferte jos palaria.
Nu stiu cum ne-au jecmanit Astral si RDS, dar ma rog, bine ca exista aceste oferte excelente.

Edited by tiff, 22 August 2006 - 17:06.


#1957
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

 tiff, on Aug 22 2006, 18:05, said:

Nu stiu cum ne-au jecmanit Astral si RDS, dar ma rog, bine ca exista aceste oferte excelente.

Jecmaneala = pret mare, servicii slabe. Ca sa dau numai un exemplu: a trebuit sa apara ADSL-ul de la Romtelecom, pentru ca RDS-ul, in urma unor aluzii referitoare la rezilierea contractului, sa ofere un 2 mbps la 75 USD. In loc de 128 kbps "garantat" la 130 USD. Caz concret, i s-a intamplat unui prieten de-al meu care are firma, si caruia RDS-ul nu-i oferea decat conexiuni garantate, ca "numai asa se poate". Deh, ca sa scoata banul gros, baietii bagau in fata numai conexiunile garantate. In aceeasi situatie am fost si eu, dar am trecut rapid pe ADSL, fara sa ma mai tiganesc cu ei. DECI SE POATE oferi un serviciu de calitate la preturi accesibile. Traiasca concurenta.

#1958
bogdancri

bogdancri

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 629
  • Înscris: 04.02.2004

 Beavix, on Aug 22 2006, 18:21, said:

Jecmaneala = pret mare, servicii slabe. Ca sa dau numai un exemplu: a trebuit sa apara ADSL-ul de la Romtelecom, pentru ca RDS-ul, in urma unor aluzii referitoare la rezilierea contractului, sa ofere un 2 mbps la 75 USD. In loc de 128 kbps "garantat" la 130 USD. Caz concret, i s-a intamplat unui prieten de-al meu care are firma, si caruia RDS-ul nu-i oferea decat conexiuni garantate, ca "numai asa se poate". Deh, ca sa scoata banul gros, baietii bagau in fata numai conexiunile garantate. In aceeasi situatie am fost si eu, dar am trecut rapid pe ADSL, fara sa ma mai tiganesc cu ei. DECI SE POATE oferi un serviciu de calitate la preturi accesibile. Traiasca concurenta.

Corect. Asa se intampla si in Craiova ...pleaca firmele mici in draci de la RDS ....la ADSL.....

#1959
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Oficiez slujbe de iertarea pacatelor pentru cei care n-au crezut pina acum ca se poate.  :roflmaofast:
Si asta e doar inceputul.

#1960
muntealb

muntealb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.08.2003
E un pas inainte pentru abonatii existenti si cei potentiali ai RT, dar nicidecum o revolutie. Facind toate calculele (adaugare TVA si transformare in USD pentru comparatie cu RDS) rezulta ca viitorul abonament RT cu viteza de 1 mbps va costa 22,86 USD + chiria modemului (vezi in josul ofertei). Actualmente RDS are un abonament CableLink+ de 1 mbps la 22,61 USD (inclusiv TVA) si mai mult ca sigur o sa vina la timpul potrivit cu o oferta care sa o contracareze pe cea a RT. Dar chiar daca nu o face, actuala oferta este mai buna decit cea viitoare de la RT.

Dezavantajele ofertei RT pot fi deduse usor daca se studiaza mai cu atentie oferta si ele sint : durata minima obligatorie a contractului (2 ani) si faptul ca se plateste chirie pe modem (redusa cu 50 % daca se apeleaza la abonamentul pe 2 ani, cel pe baza caruia s-au facut calculele de mai sus). Iar la RDS in pretul abonamentului intra si minute de telefonie fixa. Pentru o chestie asemanatoare la RT trebuie platiti in plus 3,6 EUR pe luna. Intr-adevar la RT modemurile se pot si cumpara sau pot fi primite gratuit doua din cele trei modele, insa ramine de vazut daca vor exista stocuri suficiente din aceste doua tipuri.

Edited by muntealb, 22 August 2006 - 18:20.


#1961
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005
Ce de posturi aici, azi. Parcă a luat foc ceva...

Am și eu două lucruri de comentat. Contradictorii oarecum...
În momentul în care am semnat pentru oferta Clicknet 512 i-am întrebat dacă pot trece la oferta de clicknet 1024 și mi-au spus că da, gratuit. Dacă doream însă în sens invers ar fi fost contra cost. Logic. Să sperăm că aceeași logică va merge și pentrr clienții actuali - ar fi măgăria prea mare să ne taxeze pe noi, clienții vechi la fel ca și clienții noi cu banda dublă. Dacă va fi așa, anunț de pe acum că rup contractul și ăla de net și ăla de telefonie.
Partea a doua: la lucru am avut inainte de clicknet adsl - IP FIX. Cind am vrut să trecem la Clicknet ADSL, s-au strîmbat, și a plătit șeful nu știu ce penalități pentru că am renunțat la contractul IP FIX. O tîmpenie - treceam la o ofertă mai bună din cadrul aceleiași companii.
Așa că așteptăm să vedem...
Cine are informații în acest sens e binevenit...

#1962
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005

 muntealb, on Aug 22 2006, 19:12, said:

E un pas inainte pentru abonatii existenti si cei potentiali ai RT, dar nicidecum o revolutie. Facind toate calculele (adaugare TVA si transformare in USD pentru comparatie cu RDS) rezulta ca viitorul abonament RT cu viteza de 1 mbps va costa 22,86 USD + chiria modemului (vezi in josul ofertei). Actualmente RDS are un abonament CableLink+ de 1 mbps la 22,61 USD (inclusiv TVA) si mai mult ca sigur o sa vina la timpul potrivit cu o oferta care sa o contracareze pe cea a RT. Dar chiar daca nu o face, actuala oferta este mai buna decit cea viitoare de la RT.

Dezavantajele ofertei RT pot fi deduse usor daca se studiaza mai cu atentie oferta si ele sint : durata minima obligatorie a contractului (2 ani) si faptul ca se plateste chirie pe modem (redusa cu 50 % daca se apeleaza la abonamentul pe 2 ani, cel pe baza caruia s-au facut calculele de mai sus). Iar la RDS in pretul abonamentului intra si minute de telefonie fixa. Pentru o chestie asemanatoare la RT trebuie platiti in plus 3,6 EUR pe luna. Intr-adevar la RT modemurile se pot si cumpara sau pot fi primite gratuit doua din cele trei modele, insa ramine de vazut daca vor exista stocuri suficiente din aceste doua tipuri.

Cred că nu vrei să vezi bine acolo unde nu îți place sau vei spune același lucru despre mine...
Nu văd obligație de 2 ani. Sau dacă vorbim de contract pe doi ani nu mai vorbim de chirie la modem. Dar să nu punem în balanța negativă ambele situații.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate