Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Crysis 2 HELP ME !

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
fr33pr0d

fr33pr0d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 12.06.2007

 AdiRoman92, on 18th March 2012, 00:31, said:

o sa caut pach-ul....dar o placa video recomandata pentru jocuri care ar fi dar sa fie in limita a 2-300 de lei ?
Eu folosesc Asus Radeon 5750 (EAH5750) si spre marea mea surprindere, nu m-a dezamagit absolut deloc. Inclusiv GTA IV (unul din cele mai prost optimizate jocuri) nu sughita deloc cu absolut tot la high (detalii+rez) pe un TV LED 1080p. Din cate am observat, noua e undeva la 450-400 de lei dar daca gasesti sh sa te incadrezi in banii aia, nu ezita.

Cateva detalii care merita mentionate totusi: asigura-te ca placa de baza accepta PCI E 2.0. De asemenea, asigura-te ca sursa pe care o ai e de minim 550W sau mai mare (daca ai multe hdd-uri, unitati optice, ventilatoare, etc - desi ma indoiesc) ca sa fie in stare sa le alimenteze pe toate.

@dino_zaur12: daca tot postezi, vino si tu cu o idee sau un sfat pentru initiatorul topicului...

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,291
  • Înscris: 07.02.2003

 fr33pr0d, on 4th April 2012, 19:17, said:

Cateva detalii care merita mentionate totusi: asigura-te ca placa de baza accepta PCI E 2.0. De asemenea, asigura-te ca sursa pe care o ai e de minim 550W sau mai mare (daca ai multe hdd-uri, unitati optice, ventilatoare, etc - desi ma indoiesc) ca sa fie in stare sa le alimenteze pe toate.
Nu consuma astea chiar asa mult, un 450 real e suficient. Daca iei o sursa prea mare si o folosesti la 50% din capacitate e ineficienta.

#21
fr33pr0d

fr33pr0d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 12.06.2007
Stiu ca nu consuma foarte mult dar depinde ce mai are el prin PC. In plus, daca mai adauga/schimba pe viitor, nu mai trebuie sa-si faca griji din cauza sursei.

De ex am vazut sursa de 500 care nu era in stare sa alimenteze un sistem destul de vechi vechi (nu mai tin minte mb/video dar era cumparat prin 2006) dar care avea 4 HDD-uri si 2 unitati optice (l-am testat de l-a luat dracu' pana am realizat ca sursa e de vina).

Edited by fr33pr0d, 04 April 2012 - 21:34.


#22
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008

 Cristi_Matesica, on 4th April 2012, 22:34, said:

Retarded people scare me.

Postezi si tu ca sa te afli in treaba.

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,291
  • Înscris: 07.02.2003

 fr33pr0d, on 4th April 2012, 22:31, said:

De ex am vazut sursa de 500 care nu era in stare sa alimenteze un sistem destul de vechi vechi (nu mai tin minte mb/video dar era cumparat prin 2006) dar care avea 4 HDD-uri si 2 unitati optice (l-am testat de l-a luat dracu' pana am realizat ca sursa e de vina).
Pai aia era stift. Uite sa-ti dau exemplul meu, un e8400 cu 9800GT ultra, 1 hdd (oricum consuma putin hdd-urile) trage 260W la varf de procesare cpu+gpu. Practic merge bine si cu o sursa de 360W chiftec dar din considerente de stabilitate si ca aveam nevoie de ea in alta parte am pus totusi una de 420W ThermalTake si i-am bagat si condensatoare de 820uF pe intrare la filtrare (original avea 680uF)... duce cam orice sistem si o face eficient, la 70% Load 85% randament, merge de mai bine de 2 ani. In idle trage 130 spre 140W cu randament 60% adica consumul real al sistemului e in jur de 100w. PFC-ul activ asigura un defazaj la factorul de putere de 0.97 adica foarte bine.
Ar mai fi ceva aici, diferenta intre o sursa normala si una performanta rareori o fac tranzistoarele, in general dimensionarea chopperului face totul, ambele surse folosesc aceiasi tranzistori standard de 7A la 400V.

Edited by andreic, 05 April 2012 - 14:44.


#24
fr33pr0d

fr33pr0d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 12.06.2007
De acord cu tine.. era stift. Dar merge si acum pe o saracie de PC pe care-l folosesc doar pt Apache (si acum e in priza). Fara unitate optica, doar 1 hdd si o saracie de placa video.

#25
dino_zaur12

dino_zaur12

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.04.2012

 MaVeRicK89, on 5th April 2012, 12:49, said:

Postezi si tu ca sa te afli in treaba.
[ http://dl.dropbox.com/u/5636656/;lh;;jklhjk;.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Mie imi merge bine pe un sistem asemanator.Chiar am ramas placut surprins de optimizarea excelenta a jocului.Il rulez fara probleme pe high in rezolutie 1280x760 pe :
Dual Core 2.0 GHz
9600GT 512 MB DDR3 256bit
4 GB Ram

Cum au zis si restul , s-ar putea sa fie placa video problema.Dar eu zic sa mai incerci updateuri software inainte sa investesti niste bani.Vezi si driverele sa le ai la zii , din cate tin minte au fost ceva probleme la lansarea jocului pentru unele tipuri de placi video.

Placa aia video e pe 128 biti ?

Edited by Dany noob, 05 April 2012 - 17:51.


#27
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008

 Dany noob, on 5th April 2012, 18:48, said:

Mie imi merge bine pe un sistem asemanator.Chiar am ramas placut surprins de optimizarea excelenta a jocului.Il rulez fara probleme pe high in rezolutie 1280x760 pe :
Dual Core 2.0 GHz
9600GT 512 MB DDR3 256bit
4 GB Ram

Cum au zis si restul , s-ar putea sa fie placa video problema.Dar eu zic sa mai incerci updateuri software inainte sa investesti niste bani.Vezi si driverele sa le ai la zii , din cate tin minte au fost ceva probleme la lansarea jocului pentru unele tipuri de placi video.

Placa aia video e pe 128 biti ?

E mai mult decat optimizarea jocului, placa ta video e una high end pe 256 biti e foarte buna, am un amic cu aceeasi placa si un DualCore de 2.6 Ghz care acum e la mn :D ii mergea la aceeasi rezolutie pe detalii ultra.

#28
floricica_ciucurica

floricica_ciucurica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.04.2012
Buna.
Nu vreau sa mai deschid alt topic pentru problema mea.
Mi-am cumparat Crysis 2 dar se pare ca nu e bun serial number. Cica: "the serial number you entered is invalid".
Se poate asa ceva? Sau nu stiu eu sa-l bag cum trebuie? Nu e ca la alte jocuri, ca se desparte automat pe cate 4 cifre/litere seria. Oare trebuie sa scriu eu si liniuta dintre cifre/litere? Sau sa le bag una dupa alta? Sau cum? Am incercat in toate felurile care mi-au trecut prin cap, dar tot invalid imi da.
Se poate sa fie gresit codul de pe carticica?
Multumesc si astept raspuns.

#29
RedStormAG

RedStormAG

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 250
  • Înscris: 18.11.2011

 floricica_ciucurica, on 25 septembrie 2012 - 17:22, said:

Buna.
Nu vreau sa mai deschid alt topic pentru problema mea.
Mi-am cumparat Crysis 2 dar se pare ca nu e bun serial number. Cica: "the serial number you entered is invalid".
Se poate asa ceva? Sau nu stiu eu sa-l bag cum trebuie? Nu e ca la alte jocuri, ca se desparte automat pe cate 4 cifre/litere seria. Oare trebuie sa scriu eu si liniuta dintre cifre/litere? Sau sa le bag una dupa alta? Sau cum? Am incercat in toate felurile care mi-au trecut prin cap, dar tot invalid imi da.
Se poate sa fie gresit codul de pe carticica?
Multumesc si astept raspuns.

Se poate sa nu fi scris tu bine serialul de pe carte.

#30
floricica_ciucurica

floricica_ciucurica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.04.2012
Nu stiu care a fost cauza acum doua zile, dar orice incercare am facut s-a soldat cu esec. Iti dai seama ca m-am uitat cu atentie de fiecare data cand am introdus serialul. Ieri insa, o singura incercare si a fost de ajuns. Deci ma joc.
Super fain jocul. Grafica e dementiala.

#31
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Grafica e superba, da gameplay-ul m-a dezamagit.

#32
FISH

FISH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 15.06.2005
pls help ....cum se poate sa salvezi in acest joc  ? ca sa nu ma mai dea de la ultima salvare a jocului ...sa ma dea de unde am salvat eu ultima data.....pls help

#33
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Ar trebui sa se salveze automat. E original jocul?

#34
BlueEnergy

BlueEnergy

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 170
  • Înscris: 13.07.2013

 MaVeRicK89, on 12 mai 2013 - 12:33, said:

Ar trebui sa se salveze automat. E original jocul?

El vrea sa nu se mai salveze automat :)

#35
spumi

spumi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 08.12.2012

 FISH, on 11 mai 2013 - 17:37, said:

pls help ....cum se poate sa salvezi in acest joc  ? ca sa nu ma mai dea de la ultima salvare a jocului ...sa ma dea de unde am salvat eu ultima data.....pls help

Parcă era salvat pe checkpoint nu salvat manual.Așa țin eu minte.

#36
Kortana

Kortana

    POWERED BY MICROSOFT !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.11.2010
La mine merg atit Crysis 2 cat si Crysis 3 pe setari Ultra in afara de V-Sync care e oprit:
Intel Dual Core E6600, AMD HD Radeon 6670 1GB 128 Biti DDR 5, DDR 2 5GB.
Incearca cu setarile pe Mediu sau Low, ar trebuie sa mearga.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate