Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dell sau HP? Sau Lenovo?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
twintop

twintop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 15.01.2012
Vreau sa cumpar un laptop nou, nu as vrea sa depaseasca prea mult ca pret cele pe care le propun.

Ma gandeam la
Dell Inspiron N5110 - procesor intel core i3, 4GB RAM, 320 GB HDD, video 1GB
HP Probook 4530s - acesta era ideal pentru mine, am vazut ca la banii pe care i-as da pe dell am acest HP care imi place mult mai mult ca material si cei 8GB RAM (plus ca primesc cadou o imprimanta si geanta)

Am vazut si un Lenovo pe la banii astia dar nu am mai avut marca asta.

Singura chestie e ca HP-ul vine cu Linux preinstalat din ce am vazut si eu nu voi folosi asa ceva, am licenta Windows 7 si voiam sa va intreb daca pot sa-l instalez ca si cum nu ar fi avut vreodata Linux.
Astept un raspuns, multumesc!

#2
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,735
  • Înscris: 28.12.2008
Păi și la ce preț le-ai găsit pe cele de mai sus ? La ce vei folosi laptop-ul ? Da, se poate instala Windows fără probleme.

Edited by driftking91, 17 March 2012 - 22:08.


#3
twintop

twintop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 15.01.2012
Nu voi avea jocuri pe el prea curand dar am zis sa fie acolo configuratia decat sa duc pe urma lipsa.
Dell-ul la 2100 de lei - > 4 GB RAM , nu-mi place materialul
HP - > 2200 de lei - > 8 GB RAM , imprimanta + geanta cadou , pe gustul meu

Singura chestie era ca am vazut ca vine cu Linux, la altele scria FreeDOS si nu vreau sa raman cu el pe post de bibelou, sigur se poate instala Windows 7???

http://www.emag.ro/l...--pDL-271962350

http://www.cel.ro/la...m-8gb-hd6490-l/


Daca aveti si alte propuneri la banii astia si configuratii asemanatoare......

Edited by twintop, 17 March 2012 - 22:12.


#4
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,735
  • Înscris: 28.12.2008
Dacă te încântă acele bonus-uri poți lua HP-ul însă are doar un an garanție, alte variante:

http://www.pcgarage....520mx-1gb-grey/
http://www.pcgarage....370m-1gb-brown/
http://www.pcgarage....gb-linux-brown/

Plăci video: 6370 < 520MX< GT 525M< GT 540M
Poți să mai cumperi 4 Gb RAM odată cu laptop-ul (de la același magazin); costă 80-90 RON deși și 4 sunt de ajuns pentru activități obișnuite.

Încă una: http://www.pcgarage....470m-1gb-black/

Edited by driftking91, 17 March 2012 - 22:28.


#5
twintop

twintop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 15.01.2012
:o

Voiam sa zic ca daca il iau asa, asa ramane, nu ma apuc sa cumpar componente si bla bla.
Sa inteleg ca Dell-ul face mai mult?

#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Poti instala windows 7 dar daca sistemul de operare a fost livrat sub licenta OEM legal nu il poti folosi pe acel laptop.

#7
MegaDigitaler

MegaDigitaler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 09.02.2012
Am avut un HP, in 3 luni l-am dus la reparat ca nu ducea ventilatorul...

#8
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009
Daca Dell-ul nu e modelul acela mai nou cu tastatura chiclet(sau cum se scrie), personal nu il recomand.Are prietena mea(i3,placa dedicata) asa ceva,tastatura e cam zgomotoasa, se cam incalzeste si nu e prea inchegat. Eu am cumprat recent un Lenovo Z570 si il recomand. Tastatura e foarte comoda, nu se incalzeste(aici ai si un buton unde poti seta cool, silent, dedusting) iar constructia e mult mai buna fata de Dell. Singura chestie e garantia care e valabila 1 an, dar pentru 17€ o poti extinde 1 an.

#9
twintop

twintop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 15.01.2012
Ok, Lenovo....dar.....ce-i Lenovo? :))

http://www.cel.ro/la...-hd6370m-1gb-l/

E ok?

Edited by twintop, 17 March 2012 - 22:34.


#10
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,735
  • Înscris: 28.12.2008
E firmă OK stai liniștit. E bun cel de mai sus însă placa video n-o să fie prea grozavă în jocuri și din nou doar un an garanție (dar cred că se poate prelungi :D).

#11
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

 twintop, on 17th March 2012, 23:05, said:

Vreau sa cumpar un laptop nou, nu as vrea sa depaseasca prea mult ca pret cele pe care le propun.

Ma gandeam la
Dell Inspiron N5110 - procesor intel core i3, 4GB RAM, 320 GB HDD, video 1GB
HP Probook 4530s - acesta era ideal pentru mine, am vazut ca la banii pe care i-as da pe dell am acest HP care imi place mult mai mult ca material si cei 8GB RAM (plus ca primesc cadou o imprimanta si geanta)

Am vazut si un Lenovo pe la banii astia dar nu am mai avut marca asta.

Singura chestie e ca HP-ul vine cu Linux preinstalat din ce am vazut si eu nu voi folosi asa ceva, am licenta Windows 7 si voiam sa va intreb daca pot sa-l instalez ca si cum nu ar fi avut vreodata Linux.
Astept un raspuns, multumesc!

daca nu ai auzit de lenovo e clar ca ar fi trebuit. e al 2 lea cel mai mare producator de laptopuri din lume dupa acer. tot ei fabrica acum si seria thinkpad care a apartinut de IBM pana in 2005.

asta in categoria de cultura generala :) sper sa nu ma intrebi cine e ibm ca...............



ia laptopul cu geanta si imprimanta.

#12
twintop

twintop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 15.01.2012
Pai atunci....

de ce l-as lua pe asta http://www.cel.ro/la...m-8gb-hd6490-l/
in loc de http://www.cel.ro/la...-hd6370m-1gb-l/

Vad procesor mai bun, RAM mai mult, hard mai mult ...Voi spuneti ca e mai bun. :huh:

#13
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010
cred ca cel mai bine ar fi sa lasi un buget maxim.

dintre cele 2 lenovo e mai performant.

totusi ambele slabe ca si rezolutie...


zi cat malai ai de cheltuit

Edited by voposphere, 17 March 2012 - 22:51.


#14
twintop

twintop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 15.01.2012
2300

#15
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010
poate te ajuta colegii (care stiu siteuri mai multe) sa gasesti un lenovo ca cel pus de tine mai sus dar care sa aiba o rezolutie decenta si 7200 rpm.



eu cred ca daca tot dai cu banul sa iei ceva pentru o perioada mai mare. nu recomand 1366X 768 la diagonala si 5400 rpm la hdd.

lenovo pus de tine e chiar ok in rest. dar mai lipsesc astea 2 chestii.


eu personal nu am gasit un computer apropiat ca bani de 2300 cu rezolutie mai mare. cu hdd la 7200 am gasit.

#16
twintop

twintop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 15.01.2012
Si care e faza cu rezolutia? :o
Iar cu hdd-ul ce nu e in regula? Cu ce ma deranjeaza?

#17
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

 twintop, on 18th March 2012, 00:06, said:

Si care e faza cu rezolutia? :o
Iar cu hdd-ul ce nu e in regula? Cu ce ma deranjeaza?

tinand cont ca un telefon modern cu touch are o rezolutie apropiata pe un ecran de 6 ori mai mic... cred ca ti dai si tu seama ca 1366 cu 768 e ok pentru un ecran de 12 inch sau de 10 inch. pentru 15 inch e ca si cum ai pune un motor de dacie berlina pe un ferrari de formula 1. nici macar filmele hd nu o sa poti sa le vezi la rezolutie hd. pentru ca rezolutia hd e mai mare decat poate ecranul.

pentru mine acesta e un mare detriment. daca pe tine nu te deranjeaza e strict problema ta. oricum nu o sa gasesti in banii astia o rezolutie decenta.




cat despre hd... e mult de povestit , insa ala de 7200 rpm se invarteste mai repede , deci citeste , scrie mai repede e superior.

#18
twintop

twintop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 15.01.2012
Pai vad ca majoritatea sunt la rezolutia aia iar la HDD..cred ca niciodata n-am avut viteza mai mare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate