Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Formula 1

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Asadar duminica cu inceperea de la ora 08:00 DigiSport va transmite prima etapa a Campionatului Mondial de f1,calificarile au fost extrem de interesante:

Lewis Hamilton de la McLaren-Mercedes va pleca din pole position în Marele Premiu de Formula 1 al Australiei. Britanicul va fi urmat de coechipierul său Jenson Button și de Romain Grosjean, de la Lotus-Renault. Grila de start continuă cu Michael Schumacher (Mercedes)și cei doi piloți Red Bull Racing-Renault, Mark Webber și Sebastian Vettel.
După ce anul trecut au dominat ședințele de calificări obținând 18 pole-position-uri din 19 posibile, piloții echipei Red Bull au avut clasări modeste, Mark Webber fiind al cincilea, iar Vettel (15 pole-position-uri în 2011) - abia al șaselea.
Și mai dezamăgitoare au fost evoluțiile piloților Ferrari în calificările ce au avut loc sâmbătă, pe circuitul Albert Park din Melbourne. Nici Felipe Massa și nici Fernando Alonso nu au acces în ultima sesiune, Q3. Alonso a ieșit în decor în Q2, iar ședința de calificări a fost întreruptă mai multe minute. Totuși, pilotul spaniol apucase să facă un tur cronometrat care îi asigură locul 12 pe grilă. Massa a fost foarte aproape să rateze accesul în Q2 și va pleca de pe poziția a 16-a a grilei.
Piloții Hispania Racing, Pedro de la Rosa și Narain Karthikeyan, au înregistrat timpi mai slabi decât 107 la sută din cel mai bun timp din Q3, astfel că aproape sigur nu vor lua parte la cursa programată duminică, de la ora 08.00. Ei ar avea nevoie de o derogare din partea comisarilor FIA, însă se pare că nu o vor primi din cauza slabei lor prestații.
Timpii înregistrați în calificările MP Australiei sunt următorii:
1. Lewis Hamilton (Marea Britanie/McLaren-Mercedes) 1:24.922;
2. Jenson Button (Marea Britanie/McLaren-Mercedes) 1:25.074;
3. Romain Grosjean (Franța/Lotus-Renault) 1:25.302;
4. Michael Schumacher (Germania/Mecedes) 1:25.336;
5. Mark Webber (Australia/Red Bull) 1:25.651;
6. Sebastian Vettel (Germania/Red Bull) 1:25.668;
7. Nico Rosberg (Germania/Mercedes) 1:25.686;
8. Pastor Maldonado (Venezuela/Williams) 1:25.908
9. Nico Hulkenberg (Germania/Force India) 1:26.451
10. Daniel Ricciardo (Australia/Toro Rosso) fără timp în Q3
11. Jean-Eric Vergne (Franța/Toro Rosso) 1:26.429;
12. Fernando Alonso (Spania/Ferrari) 1:26.494;
13. Kamui Kobayashi (Japonia/Sauber) 1:26.590;
14. Bruno Senna (Brazilia/Williams) 1:26.663;
15. Paul Di Resta (Marea Britanie/Force Induia) 1:27.086;
16. Felipe Massa (Brazilia/Ferrari) 1:27.497
17.Sergio Perez (Mexic/Sauber) fără timp în Q2
18. Kimi Raikkonen (Finlanda/Lotus-Renault) 1:27.758;
19. Heikki Kovalainen (Finlanda/Caterham) 1:28.769;
20.Vitali Petrov (Rusia/Caterham) 1:29.018;
21. Timo Glock (Germania/Marussia) 1:30.293;
22. Charles Pic (Franța/Marussia) 1:31.670;
23. Pedro de la Rosa (Spania/HRT) 1:33.495;
24. Narain Karthikeyan (India/HRT) 1:33.643.



Piloti marcati nu vor putea lua startul deoarece nu au obtinu 107% din timpul castigatorului sesiunii.

Edited by Daian95, 17 March 2012 - 20:55.


#2
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Se pare ca cei de la Mercedes GP au scos o masina competitiva....finaly....nu pot decat sa sper ca o sa aiba un an frumos Schumi, mai ales ca e foarte posibil sa fie ultimul in F1.
De rest....sunt curios sa vad ce va face Red Bull, pentru ca vad ca inceputul e mai lenescios asa.....iar Ferrari, vorba lui Domenicalli..tre sa isi rezolve niste probleme.
De McLaren, numai de bine, sunt curios sa vad cine va merge mai bine Hamilton sau Button...
Supriza placuta e Lotus...acum sa vedem daca tine
Oricum, se prefigureaza un sezon interesant

#3
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Frumos!
Sezonul abia e la inceput, deci... este suficient timp pentru rasturnari de situatii si sper sa avem parte de cat mai mult spectacol.
Cateva concluzii din ce am vazut pana acum: E vre-o "epidemie" Mercedes? (prea erau grupati!); Red Bull nu mai prinde aripi?; Schumacher it's alive!; Lotus = iepurele (stiti de unde sare?); Ferrari... nu-i vad bine (sad but true!).

Chiar urmariti cursa la DS?
Eu unul prefer ceva online intr-o limba care sa nu-mi zgarie timpanele... decat sa aud aberatii acelor comentatori.
Azi au mai scos o perla (nu cred ca-i nici prima si nici ultima)... in Q2, cand Alonso a iesit in decor, cica monopostul Ferrari alasat gropi adanci in pietrisi de 25-30 cm!  :w00t:
Daca lasa asemenea gropi... pe cuvantul meu ca ma dadeam peste cap si-mi luam unul (numai bun pentru arat), apoi plecam la uzina "Tractorul" din Brasov si cercetam o noua tehnologie pentru plug si tractor!
Si ne mai miram de unde sunt atatea gropi pe drumurile din Romania... Asa ca, feriti-vade Ferrari, nu de magarus!  :notangel:

#4
sadikino

sadikino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.03.2011
Imi pare rau Gabi sa-ti zic, insa ai inteles gresit. Cred ca te referi la a doua sesiune de calificari cand Alonso a pierdut momentul de franare si-a patruns pe zona nisipoasa, dupa o piruieta de 180grade. Ehii, comentatorul Antal defapt a spus ca monopostul de la Scuderia-Ferrari a ajuns in acea zona unde erau gropile de 20-25cm (nu 30), dar NU le facuse monopostul la patrundere, ele erau acolo  :nonobad:

Crede-ma am o memorie excelenta :naughty:

#5
eduardul2

eduardul2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 22.10.2006
exact, gropile erau acolo.... facute de MSC si ceilalti care au mai iesit in decor tot acolo.
oricum ....pacat ca MSC n-a terminat cursa. Sigur arata altfel clasamentul

#6
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Clasamentul primei etape

Clasamentul cursei:
1. Jenson Button McLaren 1:34:09.565
2. Sebastian Vettel Red Bull +2.000
3. Lewis Hamilton McLaren +4.000
4. Mark Webber Red Bull +4.000
5. Fernando Alonso Ferrari +21.000
6. Kamui Kobayashi Sauber +36.000
7. Kimi Räikkönen Lotus +38.000
8. Sergio Perez Sauber +39.000
9. Daniel Ricciardo Toro Rosso +39.000
10. Paul di Resta Force India +39.000
11. Jean-Eric Vergne Toro Rosso +39.000
12. Nico Rosberg Mercedes +57.000
13. Pastor Maldonado Williams +1 tur
14. Timo Glock Marussia +1 tur
15. Charles Pic Marussia +5 tururi
16. Bruno Senna Williams +6 tururi

Nu au terminat cursa
17. Felipe Massa Ferrari +12 tururi
18. Heikki Kovalainen Caterham +20 tururi
19. Vitaly Petrov Caterham +24 tururi
20. Michael Schumacher Mercedes +48 tururi
21. Romain Grosjean Lotus +57 tururi
22. Nico Hülkenberg Force India +58 tururi

#7
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
sadikino... asta era si scopul! (am ratat inceputul calificarilor... :D)
20-25cm sau 30 - mi se pareau ciudate gropile alea (multam de corectura!).

eduardul2
Macar daca termina cursa in pucte si tot era ceva!
Chiar imi pare rau pentru MSC...

In rest: Massa e cumva oltean? :lol: (ce i-o fi facut Senna?!); as fi fost curios cum se termina cursa daca nu bagau safety car-ul; HRT iar pe bara; spectacolul continua - 25.03 Kuala Lumpur!

#8
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View PostGabytzuX08, on 18th March 2012, 12:10, said:

sadikino... asta era si scopul! (am ratat inceputul calificarilor... :D)
20-25cm sau 30 - mi se pareau ciudate gropile alea (multam de corectura!).

eduardul2
Macar daca termina cursa in pucte si tot era ceva!
Chiar imi pare rau pentru MSC...

In rest: Massa e cumva oltean? :lol: (ce i-o fi facut Senna?!); as fi fost curios cum se termina cursa daca nu bagau safety car-ul; HRT iar pe bara; spectacolul continua - 25.03 Kuala Lumpur!

O sa anunt programul transmisiunilor etapei a doua(Malayezia) saptamana viitoare

#9
sadikino

sadikino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.03.2011
Daian sun, daca tot esti tu asa de harnic, pupat-as indemanarea ta, ia fa tu un topic mare aici pt F1 sezonul 2012 si acolo putem vorbi.................... pana ia Hamillton titlu :)) mi-ai putea lasa si un id de mess daca esti mare impatimitor si al tehnicii utilizate in competitie :P nu numai al curselor....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate