Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Coropisnitele o problema serioasa

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
mosu456

mosu456

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.05.2012

View Postvasiuca, on 5th June 2012, 20:13, said:

mosule daca ai auzit de peste care se numeste somn atunci e de bine.cred ca a disparut specia asta cam de mult, nu stiu cam pe ce vreme ai facut dumitale scoala aia sau ce fel de scoala o fi fost.numai bine va doresc.
"Taica"!somnu sxista si acum,problema este ca nu oricine stie sa il prinda,si daca l-ai prins,este obligatoriu sa il si tragi de mustati.
P.S. "Prietenii stiu de ce"

#20
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007

View Postvasiuca, on 5th June 2012, 19:13, said:

mosule daca ai auzit de peste care se numeste somn atunci e de bine.cred ca a disparut specia asta cam de mult, nu stiu cam pe ce vreme ai facut dumitale scoala aia sau ce fel de scoala o fi fost.numai bine va doresc.
Esti dus.
On topic: Eu la fiecare fir plantat pun doua-trei "bobite" de sintogrill. Nu mai gasesc atacate decat 1-2%.

#21
gino81

gino81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.03.2010
singura varianta eco care da si rezultate, desi destul de migaloasa este sa protejezi tulpina rasadului cu o bucata de folie normala.
cu conditia ca folia asta sa fie intrata 3-4 cm in sol si sa ramana si 1 cm deasupra solului.
coropisnita roade planta cam la 1 cm in sol fata de suprafata. varianta merge din pacate numai pentru rasaduri-tomate, ardei vinete, etc.
eu zic ca e o solutie buna cand ai cantitati mici de rasaduri, mai ales daca le cumperi in primele zile si costa o gramada de bani.
nu poti sa te bazezi doar pe mesurol sau sinoratox, deoarece cand ajunge sa manance din otrava, pana da coltu mai roade si 2-3 plante.

#22
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Ai verificat asta cu folia?

#23
gino81

gino81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.03.2010
o folosesc de cativa ani.
dar cand se ingroasa suficient plantele tre scoasa pentru ca le sugruma.

#24
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
nu neaparat folie, eu am mai pus cu cercuri decupate din peturi (de 4-7 cm inaltime, 2-3 cm sa ramana afara). n-am coropisnite, da' dovlecii si castravetii ii pun numai asa (ca imi fura pasarile semintele). daca ii seman devreme pun partea de sus a petului cu dop cu tot si scot dopul cad au rasarit (anul asta n-am putut sa ii seman devreme pt.ca a fost noroi la sf.de martie)

LE: la rosii poti pune petul intreg (decupat capacul si fundul) si faci si bilonarea in pet (aka umpli cu pamant petul cand a crescut rosia)

Edited by anknic, 07 June 2012 - 13:20.


#25
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
de anul trecut si pana anul asta sau inmultit foarte mult.
acuma 2 ani am luat niste peturi si am facut gauri pe laterala dupa ce le-am taiat in doua
, peturile erau de 2 - 2,5 litri si le am bagat in pamant pana la nivel iar gaurile le am facut cu un fier beton de 12 irosit in foc afara ca iesea fum mult de la gaura facuta in pet .
ele cad acolo si mor daca mai si ploua se ineaca repede
petul fiind adanc nu pot iesi am invatat asta acum multi ani de la o batrana de pe vremea cant se punea conserve de metal
suntem in zona de munte si nu am vazut coropisnite decat acum 3-4 ani .
de ce au aparut tocmai acuma?
cand am prins prima lighioana m-am bucurat nespus de mult si dupa trei zile si mai multe peturi taiate aveam cate 1 la 2 -3 peturi prinse
anul trecut nu am mai pus ca nu erau prea multe gauri si am facut rau anu asta e dezastru.
daca mai aveti ceva mai bun reluati topicul.

#26
laurentiusim

laurentiusim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.04.2013
salut redfany !
daca pet-ul este bagat in pamant pana la suprafata pamantului, nu am inteles, unde ai facut gaura cu fier incins la peturi?
gaurile le-ai facut ca sa intre prin ele coropisnitele?

o intrebare, stie cineva pe la ce adancimi in pamant misuna coropisnitele? ca as vrea sa impanzesc pe toate laturile o parcela de pamant cu pet-uri sa cada in pet-uri coropisnitele sa nu intre pe parcela de pamant

e jale cu chiftiritele astea si nu as vrea sa folosesc chimicale pe pamant...

#27
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
daca ai rasaduri in rezerva poti sa incerci si metode bio. Daca nu, si mai ales, mai si platesti rasadurile, pui mesurol. Rezultatul e pe masura; pare ca cunt mai mari amatoare de mesurol decat de bere

#28
laurentiusim

laurentiusim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.04.2013
da da macaz! cred ca ar fi o optiune mai buna, mesurol sa fie, fara bataie de cap cu pet-urile

#29
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
cumparati 1kg novadim si amestecati cu 50 kg crupe si imprastiati pe teren inainte de freza! eu asa am scapat de toate coropisnetele de pe teren! succes

#30
ovidiu79b

ovidiu79b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.09.2007
La ce suprafata ai folosit aceasta cantitate? In ce perioada a anului ai dat?

Edited by ovidiu79b, 31 March 2014 - 11:46.


#31
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
am folosit cantitatea la 1,6 hectare si am dat inainte de a planta cu 7-8 zile!

#32
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postvladislav25, on 03 septembrie 2013 - 20:23, said:

cumparati 1kg novadim si amestecati cu 50 kg crupe

Novadim progress?
Ce numesti tu crupe?

Numai bine!

#33
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
spartura de porumb egal crupe la Moldova :)

#34
carlothedog66

carlothedog66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 16.12.2009
la greieri din aia negri are efect novadimu?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate