Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Coropisnitele o problema serioasa

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
emil1966

emil1966

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.03.2012
As dori o solutie eco pt. a scapa de aceste oratanii care anul trecut si-au facut de cap prin gradina mea.Mi-a distrus mai ales varza si ardeiul iar cand a venit
seceta au dat iama in cartofi.Problema este ca am sursa langa gradina-vecinul,crescator de animale si-a pus platforma de gunoi chiar langa mine.
Vreau sa iau masuri din timp pt. a nu mai pati ca anul trecut.Ce ma sfatuiti???

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu ma pricep la gradinarit, dar unchiul meu, da. El a cumparat niste dispozitive care se infigeau in pamant si emiteau sunete sau vibratii, ce indepartau coropisnitele. El mi-a spus ca metoda era eficiena.

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 03.02.2007
Mesurol 2 RB
Substanta activa: metiocarb 2%

Formulare: produs granulat
Moluscocid / insecticid pentru combaterea limacsilor si coropisnitelor din culturile de varza, salata, tomate

Modul de actiune
Prin ingredientii pe care îi contine alaturi de substanta activa, Mesurol 2RB are un efect atractant asupra limacsilor si coropisnitelor. Acesti daunatori sunt omorâti la scurt timp dupa ingestia granulei sau a unei parti din granula. Mesurol 2 RB are efect rapid si de lunga durata, protejând legumele împotriva daunelor cantitative si calitative produse de limacsi si coropisnite. Actiunea sa nu este influentata de precipitatii si temperaturi ridicate. Produsul are un efect repelent foarte bun asupra pasarilor si animalelor domestice.

Modul de utilizare
Mesurol 2 RB este omologat în doza de 5 kg/ha (5 g/10 mp) pentru combaterea limacsilor la culturile de varza si salata, precum si pentru combaterea coropisnitelor la culturile de tomate. Se poate utiliza la plantare sau în timpul vegetatiei prin împrastiere uniforma la suprafata solului, în benzi corespunzator rândurilor de plante, sau sub forma de mici cantitati de granule, din loc în loc, cu respectarea dozei la hectar. Împotriva coropisnitelor, produsul se poate încorpora usor pentru o mai buna eficacitate. Pentru culturile de varza, tratamentul se efectueaza la începutul formarii capatânii sau atunci când limacsii sunt activi.

Este necesar ca la administrare sa nu patrunda granule între frunze pentru a nu afecta valoarea comerciala a capatânilor. Se efectueaza cel mult doua tratamente într-un sezon, de preferinta dupa amiaza sau seara, înainte ca melcii sa fie activi. Daca s-a folosit doza minima la o infestare puternica si dimineata s-a constatat ca toate granulele au fost consumate, se va repeta tratamentul. Sunt combatuti de asemenea melcii cu cochilie.

Timp de pauza: 14 zile.

Atentie ! A se evita contactul granulelor cu pielea. Este obligatoriu sa se poarte
manusi de protectie la administrarea tratamentului.

Sursa: http://www.bayercrop...amp;subcatIDg=5

Eu pun la plantare, două, trei granule îngropate la rădăcină odată cu răsadurile, dar le poți pune și ulterior(dacă nu e prea târziu).

Din păcate, nu e eco, dar e foarte eficientă această soluție.

Edited by Digix, 17 March 2012 - 20:10.


#4
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Mesurol=the best...moartea coropisnitelor!

#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 03.02.2007
Da, găsești "chiftirițe" o grămadă cu roatele-n sus a doua zi!

#6
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Gasesti AICI cateva solutii la problema coropisnitelor.

#7
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Sinoratox granule!
Vor fugi la vecinul "vinovat"!

#8
emil1966

emil1966

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.03.2012
Multumesc pt. sfaturi.Doream ceva eco.Produc legume pt. mine si familie,dar daca nu se poate n-am incotro.Sinoratox am inteles ca nu se mai fabrica iar de
MESUROL nu am auzit,unde gasesec?Si daca le gaseste pasarile?Or fi bune ca momeala ca sunt si pescar?Am citit ca sunt atrase de bere si se pot fi facute curse,
dar cred ca nu pot face fata.Cate curse sa fac???? :nonobad:

#9
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 emil1966, on 17th March 2012, 21:25, said:

Multumesc pt. sfaturi.Doream ceva eco.Produc legume pt. mine si familie,dar daca nu se poate n-am incotro.Sinoratox am inteles ca nu se mai fabrica iar de
MESUROL nu am auzit,unde gasesec?Si daca le gaseste pasarile?Or fi bune ca momeala ca sunt si pescar?Am citit ca sunt atrase de bere si se pot fi facute curse,
dar cred ca nu pot face fata.Cate curse sa fac???? :nonobad:

Sinoratox se gaseste! Am luat eu 2 kg saptamina asta.
Capcanele cu bere....sunt povesti eco!
Decat sa strici berea pe ele, bea tu doua beri.....prinzi curaj si arunci ceva sinoratox pe acolo!  :D
Granulele sunt acoperite cu pamant, pasarile din curte nu le vor gasi usor.
Chiar daca mai raman pe suprafata solului.....miros atat de urat ca nu sunt prea dorite de pasari/animale.

#10
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Mesurol se poate aplica 'ingropat' contra coropisnitelor si la suprafata contra melcilor.
Sinoratox doar ingropat, contra coropisnitelor si viermilor sarma...
Nu e nimic 'bio', sunt ambele toxice pt pesti, pasari si mamifere mici...
Din experientza proprie, coropisnitele sunt 'moarte' dupa Mesurol, mai mult decat dupa celalalt...
Metoda 'bio' ar fi sa stai noaptea cu lanterna si sa vanezi coropisnitzele in perioada de imperechere, cand ies la suprafatza sa-si gaseasca 'partenerul' de viatza...restul sunt 'povesti', mai putin cea cu groapa de gunoi cald la sfarsit de iarna...capcana 'termica'...

#11
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Ai dreptate subway_guru!
Dupa tratamentul cu sinoratox nu moare nici o coropisnita! Nici macar una!
Sunt suficient de "destepte" cat sa sesiseze pericolul si fug!
Se relocheaza....probabil la vecini!

#12
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Da, dar cu sintoratoxul esti 'green', nu omori o 'specie ocrotita' de lege...aka...banala coropisnita...sau nu stiati ca e o 'endangered species'???...ce trebuie protejata!!! :rolleyes:

#13
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009
daca coroplistina e asa de moarta dupa mesurol, nu se poate face o capcana cumva in care sa cada, dar sa nu apuce sa haleasca otrava?
Intreb, pt ca, din pierdere ma gandesc ca se poate face profit.
Unele magazine de pescuit vand momeala vie (rame, viermi) si intr-o zi intreb, asa in dorul lelii:
- Aveti cumva si coroplisnite?
La care vanzatorul mandru (presupun ca era chiar proprietarul magazinului) mi-a raspuns:
- Avem!
- Si cat costa?
- 1 leu bucata!

Deci?  Ma gandesc ca s-ar putea scoate ceva, daca s-ar prinde vii si neotravite, ca sa nu otraveasca pestele.

Mentionez pt cine nu stie ca somnului ii plac f. mult coroplisnitele.

Edited by pointiv, 01 June 2012 - 14:57.


#14
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 pointiv, on 1st June 2012, 15:56, said:

Mentionez pt cine nu stie ca somnului ii plac f. mult coroplisnitele.
probabil te gadila cand dormi colegule.. doar nu le iei cu tine in pat..?
ma intreb si eu asa ca sa nu mor prost.

#15
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

 vasiuca, on 1st June 2012, 19:20, said:

probabil te gadila cand dormi colegule.. doar nu le iei cu tine in pat..?
ma intreb si eu asa ca sa nu mor prost.

ma refeream la somn ca si specie de pește

#16
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 pointiv, on 4th June 2012, 17:12, said:

ma refeream la somn ca si specie de pește
nici nu am auzit de asa ceva :nonobad:  . voi cei de aici care ati mai auzit de specia asta? :naughty:

#17
mosu456

mosu456

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.05.2012

 vasiuca, on 4th June 2012, 21:23, said:

nici nu am auzit de asa ceva :nonobad:  . voi cei de aici care ati mai auzit de specia asta? :naughty:
pe la scoala,unii dintre noi!

 pointiv, on 1st June 2012, 15:56, said:

daca coroplistina e asa de moarta dupa mesurol, nu se poate face o capcana cumva in care sa cada, dar sa nu apuce sa haleasca otrava?
Intreb, pt ca, din pierdere ma gandesc ca se poate face profit.
Unele magazine de pescuit vand momeala vie (rame, viermi) si intr-o zi intreb, asa in dorul lelii:
- Aveti cumva si coroplisnite?
La care vanzatorul mandru (presupun ca era chiar proprietarul magazinului) mi-a raspuns:
- Avem!
- Si cat costa?
- 1 leu bucata!

Deci?  Ma gandesc ca s-ar putea scoate ceva, daca s-ar prinde vii si neotravite, ca sa nu otraveasca pestele.

Mentionez pt cine nu stie ca somnului ii plac f. mult coroplisnitele.
le gasesti in balegarul proaspat,nu iti trebuie decat ceva de sapat si o masca pentru protectie impotriva mirosului.
  FIR INTINS!

#18
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 mosu456, on 4th June 2012, 23:06, said:

pe la scoala,unii dintre noi!
mosule daca ai auzit de peste care se numeste somn atunci e de bine.cred ca a disparut specia asta cam de mult, nu stiu cam pe ce vreme ai facut dumitale scoala aia sau ce fel de scoala o fi fost.numai bine va doresc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate