Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Dacii si Romanii vorbeau limbi asemanatoare? partea a 2 a

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
9979 replies to this topic

#3475
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Stii cum ii se spune lui "viginti" in italiana? "venti".

#3476
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Da,și? De ce la 17,18,19 nu spuneți ca latinii, dar spuneți ca francezii?

#3477
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Poate fiindca amandoua limbile vin din latina? Poate fiindca suntem apropiati geografic de francezi?
Tu ce spui nene?

#3478
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Da,mă, acum se vede ce deştept eşti tu. Poate pt că vin din latină spun francezii diz-uit(18) şi diz-neof (19) iar italienii diciaotto (18) şi dicianuove(19), pe cînd în latină se spunea duodeviginti(18) şi unodeviginti). Cum poţi să afirmi că în Galia şi Italia lumea a spus unodeviginti şi după aia a evoluat în dicianuove şi în dizneof pt că....Franţa e apropiată de Italia? Cum să vină din latină dacă în latină se zicea altfel, adică după alt sistem?
Restul, nu mai ziceţi nimic? Aici e de gîndit. Să citeşti prin cărticele istorioare cum au adus romanii nişte colonişti şi să îţi închipui că aceştia au depăşit ca număr pe autohtoni e mai uşor.Să repeţi cu aer superior, cum face Adi Japan,nişte nimicuri scrise prin enciclopedii sau cărţi de istorie, e mult mai uşor. Cînd se discută de obîrşia limbii dumnealui vine cu cîte o constatare de ex tt în italiană are corespondent pre PT in romîneşte.Cu asta vrea să dovedească că aceste limbi au obîrşie în latină! La corespondentul în latină al lui TT sau PT nici nu s-a gîndit!!
E cam greu de răspuns .Lingviştii au ocolit aceste lucruri că le strică teoria.
marcuzzo după ce eu am scris aici de zeci de ori de ce  sînt aşa numeralele în italiană, romînă.....mă întreabă: "tu ce spui,nene"?
mai spun o dată:
-numeralele în romîneşte au fost aşa şi acum 3.000 de ani, adică Boerobista tot aşa spunea.
-numeralele în bulgăreşte sînt aşa pt că bulgarii sînt formaţi din romîni,a dică populaţia balcanică de acolo a vorbit romîneşte în antichitate.Spunea două zeci şi cinci înainte şi după slavonire a spus dve deset i pet
-numeralele italiena sînt aşa pt că provin din limba veche italică, nu din latină.
-cele franceze nu provin nici ele din latină şi nici din italiană ci din limba galilor.Diferenţa dintre acestea şi cele din italiană este minimală.

#3479
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postflorincroitoru, on 13 iunie 2013 - 12:30, said:

Restul, nu mai ziceţi nimic?
Eu aș mai zice, dar cînd aruncați cu noroi în mine prefer să tac. Cum vă păstrați partenerii de discuție, așa îi aveți.

#3480
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View Postflorincroitoru, on 13 iunie 2013 - 12:30, said:

Da,mă, acum se vede ce deştept eşti tu. Poate pt că vin din latină spun francezii diz-uit(18) şi diz-neof (19) iar italienii diciaotto (18) şi dicianuove(19), pe cînd în latină se spunea duodeviginti(18) şi unodeviginti). Cum poţi să afirmi că în Galia şi Italia lumea a spus unodeviginti şi după aia a evoluat în dicianuove şi în dizneof pt că....Franţa e apropiată de Italia? Cum să vină din latină dacă în latină se zicea altfel, adică după alt sistem?
Restul, nu mai ziceţi nimic? Aici e de gîndit. Să citeşti prin cărticele istorioare cum au adus romanii nişte colonişti şi să îţi închipui că aceştia au depăşit ca număr pe autohtoni e mai uşor.Să repeţi cu aer superior, cum face Adi Japan,nişte nimicuri scrise prin enciclopedii sau cărţi de istorie, e mult mai uşor. Cînd se discută de obîrşia limbii dumnealui vine cu cîte o constatare de ex tt în italiană are corespondent pre PT in romîneşte.Cu asta vrea să dovedească că aceste limbi au obîrşie în latină! La corespondentul în latină al lui TT sau PT nici nu s-a gîndit!!
E cam greu de răspuns .Lingviştii au ocolit aceste lucruri că le strică teoria.
marcuzzo după ce eu am scris aici de zeci de ori de ce  sînt aşa numeralele în italiană, romînă.....mă întreabă: "tu ce spui,nene"?
mai spun o dată:
-numeralele în romîneşte au fost aşa şi acum 3.000 de ani, adică Boerobista tot aşa spunea.
-numeralele în bulgăreşte sînt aşa pt că bulgarii sînt formaţi din romîni,a dică populaţia balcanică de acolo a vorbit romîneşte în antichitate.Spunea două zeci şi cinci înainte şi după slavonire a spus dve deset i pet
-numeralele italiena sînt aşa pt că provin din limba veche italică, nu din latină.
-cele franceze nu provin nici ele din latină şi nici din italiană ci din limba galilor.Diferenţa dintre acestea şi cele din italiană este minimală.

Si unde erau amplasate limbile astea galice si italice atat de similare cu romana moderna?
Vrei sa spui intr-un fel ca s-au nascut asa gata facute intr-un loc anume?
As mai spune: cum de-ar fi putut sa fie limba latina fiica sau sora limbii dacice (romane), daca nu intelegi nimic dintr-un text latinesc?

#3481
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Amplasate in Italia si in Galia
Nu stiu cum s-au nascut. Constat ca au existat in antichitate si ca nu au provenit din limba latina.
Limba latina in opinia mea nu a fost sora limbii dace si nici fiica ei. Eu nu am spus vreodata aici ca latina ar proveni din limba traca sau daca.

#3482
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View Postflorincroitoru, on 13 iunie 2013 - 20:28, said:

Amplasate in Italia si in Galia
Nu stiu cum s-au nascut. Constat ca au existat in antichitate si ca nu au provenit din limba latina.
Limba latina in opinia mea nu a fost sora limbii dace si nici fiica ei. Eu nu am spus vreodata aici ca latina ar proveni din limba traca sau daca.

Amplasate in Italia si in Galia. Buuun.
Si cum au ajuns sa semene cu limba romana?

#3483
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Acum nu ma intereseaza cum s-a ajuns la asta.Daca nu stiu si cum s-a facut asta nu e valabil ce spun eu?

#3484
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

View Postflorincroitoru, on 13 iunie 2013 - 20:54, said:

Acum nu ma intereseaza cum s-a ajuns la asta.Daca nu stiu si cum s-a facut asta nu e valabil ce spun eu?

Ok. Dintr-o parte habar n-ai de cum s-a intamplat fenomenul asta, dintr-alta parte ai fenomenul istoric al colonizarii Daciei de catre romani.
Care ipoteza ti se pare mai buna?

#3485
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Bine, hai, lasă.E cum vrei tu şi la vară cald!

#3486
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007
Iata un exemplu de termen dat ca fiind romanic-latin si apare ca si cap de lista cand se prezinta etimologia romanica in toate cartile de Limba rom^na la capitolul Originea limbii rom^ne:

CAMASA:

Arabic: قميص (ar) (qamīṣ)
Hindi: क़मीज़ (hi) (qamīz)
Tagalog: kamiseta (tl), kamisa
Maltese: qmis

kArpA-saka adj. made of cotton  edit (C^PA + SAC) !!!

kArpAsaka m. shirt  [ cotton vest ]

#3487
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007
Alt exemplu: POARTA (gate, door)

German: Tor (de) n
Kölsch: Porz
Palatinate German: Dor
Dutch: poort

Lao: ປະຕູ (lo) (patuu)
Latvian: vārti

Lithuanian: vartai
Luxembourgish: Paart
Macedonian: порта (mk) (pórta
Norwegian: port

Persian: در (fa) (dar)

Russian: ворота (ru) (voróta)

Zazaki: ber


Etymology[edit]
From Proto-Albanian *bo̅r-, from Proto-Indo-European *bho̅rs-, from root *bhrs 'point, tip bolt'. Cognate to Old Irish barr (“point”).
Noun[edit]
ber m

arrow, bolt
spear, lance


Latin[edit]

Porta Borsārī, Verona
Etymology 1[edit]
From a root par- "to pass through"; compare with Ancient Greek πόρος (poros, “means of passage”).


Proto-Indo-European [edit]
Root [edit]
*per-

to go forth, go forwards
to cross
Derived terms [edit]
*pértus
Descendants [edit]
Baltic:
Lithuanian: pirmas
Germanic: *furi, *furistaz, *faraną, *farjaną, *fōrijaną, *fra-, *fer-
Old English: for, fyrst, faran, ferian
English: for, first, fare, ferry
Hellenic:
Ancient Greek: πρῶτος (prôtos)
Greek: πρώτος (prótos)
Iranian
Kurdish: ber, per-




v. PAR /para /a-paratoare /pa(e)rete

#3488
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007
Finnish:  paalu (par, tzerus, bota)

Greek:  paloúki

Luxembourgish: Poul
Norwegian:  påle
Polish: pal

Etymology[edit]
From Proto-Indo-European *peri. Cognates include Ancient Greek περί (peri), Sanskrit परि (pári), Lithuanian per and English for.

Preposition[edit]
per (with accusative)
through
during

#3489
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007
http://spokensanskri...ndex.php?page=2

#3490
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostEndinion, on 15 iunie 2013 - 21:42, said:

Doar am scris ca e o limba artificiala si recenta.

#3491
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007

View Postsearcher-star, on 17 iunie 2013 - 08:21, said:

Doar am scris ca e o limba artificiala si recenta.

La fel este si latina si engleza si hindi si rusa si germana, s.a.m.dPosted Image

#3492
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostEndinion, on 17 iunie 2013 - 17:30, said:

La fel este si latina si engleza si hindi si rusa si germana, s.a.m.dPosted Image
Si rom^na atunci...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate