Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Dacii si Romanii vorbeau limbi asemanatoare? partea a 2 a

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
9963 replies to this topic

#1261
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postturcoctonul, on 9th July 2012, 22:13, said:

Cand vedeau valul de pamant au zis ca e facut de Traian si i-au zis "troianul", chiar daca azi stim ca de fapt e facut de Constantin cel mai probabil.
Tot asa cum pentru taranii din Moldova toate bisericile sunt facute de Stefan cel Mare.

#1262
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View Postego_zenovius, on 9th July 2012, 23:40, said:

Tot asa cum pentru taranii din Moldova toate bisericile sunt facute de Stefan cel Mare.

Da, e un bun exemplu si asta. Personajele reale ajung in traditii si folclor, asa apar miturile si legendele, asa a aparut Iliada, Alexandria, asa au aparut obiceiurile de colindat ca "banda lui Jianu". Sunt tot atatea exemple de impletire a istoriei cu creatiile populare.

#1263
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011

View Postturcoctonul, on 9th July 2012, 21:13, said:

De unde stii tu? Despre Alexandru cel Mare cum au circulat pe cale orala povesti la toate popoarele?
Cand vedeau taranii ruinele Drobetei si piciorul podului oare ce gandeau "ba astia au cazut aici din cer", nu? Normal ca nu! Chiar si atunci un popa sau un boier stiutor de carte stia ca sunt ruine romane si aceasta explicatie cu siguranta a ajuns si la urechile unor oameni simpli. Cand vedeau valul de pamant au zis ca e facut de Traian si i-au zis "troianul", chiar daca azi stim ca de fapt e facut de Constantin cel mai probabil.

Traian a devenit in folclorul romanesc un fel de personaj mitologic, badita Traian din Plugusorul se apuca de arat si semanat, actiune civilizatoare asociata cu intemeierea unei tari. Dar "badita Traian" a fost transmis de proto-romani si slavilor de sud, in Serbia sunt multe legende despre Traian, ca avea o amanta la Belgrad (veche cetate romana), ca a intemeiat nu stiu ce oras, la fel in Bulgaria, de unde se vede ca Traian a lasat o amprenta in folclor.
Cert e ca despre romani, românii ii stiau ca stramosii lor, chiar daca amestecau faptele reale cu unele imaginare.

ii zice Brazda lui Novac, nu Troianu.Troianul in nici un caz pt ca poporul nu vorbeste cu L, nu zice "da-mi cutitul" ci "da-mi cutitu". In amanunte sa vede adevarul.
Imparatul Traian nu exista in folclorul rominesc. Ti-am spus ca baadita TROIAN e in Plugusorul acela, nu TRAIAN. Falsificatorule! Unde sînt legendele alea? Eu nu am auzit de ele în 63 de ani de cînd sînt pe lumea asta.Au uitat să ne spună la școală, pe la radio, TV, ziare, cărți, dar tu ai auzit de ele? Unde le găsim ? Sînt tare curios să le citesc.
Deci tu zici că oamenii au aflat de la niște boieri, iar boierii ăia de unde au aflat?Și atunci cum zici că a rămas TRAIAN ÎMPĂRAT în popor dacă zici că de la boieri au aflat țăranii după sec 16?

#1264
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008
Domnul florea,de unde dupa stiinta dumitale a ramas in limba romana cuvantul "imparat" pe cand in tarile din jur ii se zice "tar"?
Nu oare de la faptul ca romanii mai tineau minte de discalicatul cel dintai care a fost al lui Traian Imparat?
Si de ce din cronicile evului mediu calatorii apuseni relateaza ca localnicii de la nord de Dunare se numeau pe ei insisi "romani/rumani" si nu vlahi precum li-l alipisera strainii?

#1265
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011

View Postego_zenovius, on 9th July 2012, 22:40, said:

Tot asa cum pentru taranii din Moldova toate bisericile sunt facute de Stefan cel Mare.
ha-ha-ha! Mă fași sî mî stric di rîs. Matali iaști uon bun înlocuitor  pintru Fani, ungureanu șela. Sî afli matali cî prin Muolduova  țăranii nu spun prostia aiasta.Mai întrebî matali pi muolduovianu nuostru di la Chișinău,Baudolino, cî dînsu știe mai ghini. Io-s muolduovian din Bucuriești, numai tătuca-i di la Chiatra, di lîngî Ceahlău.

View Postturcoctonul, on 9th July 2012, 23:06, said:

Da, e un bun exemplu si asta.
Vezi di cuovrigi cu susan șî di chiclazuri șî nu mai vuorghi di Muolduova cî scuoți numai porumbei.

View Postmarcuzzzo, on 10th July 2012, 12:18, said:

Domnul florea,de unde dupa stiinta dumitale a ramas in limba romana cuvantul "imparat" pe cand in tarile din jur ii se zice "tar"?
Nu oare de la faptul ca romanii mai tineau minte de discalicatul cel dintai care a fost al lui Traian Imparat?
Si de ce din cronicile evului mediu calatorii apuseni relateaza ca localnicii de la nord de Dunare se numeau pe ei insisi "romani/rumani" si nu vlahi precum li-l alipisera strainii?
Poate a fost luat mai tîrziu, nu știu.
Țar s-a zis doar la Sud de Dunăre, nu în jur.Provine din romînește: O țară e condusă de un țar și iel are de nevastă o țariță. În dicționar o să găsețști țarină, dar poporul nu a spus așa; țarină e format în limba litereară.

Nici un popor nu are ținere de minte mai mult de 150 de ani.
Călătorii aceia au înțeles greșit multe lucruri.Oricum voi îi citați numai pe ăia care spun că romînii se desemnau etnic ca romîni.

#1266
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View Postflorrea2, on 10th July 2012, 13:09, said:

Deci tu zici că oamenii au aflat de la niște boieri, iar boierii ăia de unde au aflat?Și atunci cum zici că a rămas TRAIAN ÎMPĂRAT în popor dacă zici că de la boieri au aflat țăranii după sec 16?

Nu am zis de niciun secol. Gasind monede romane, ruine, inscriptii, se gasea cate unul care stia sa citeasca, mai ales popii si boierii stiutori de carte puteau vedea pe vreo moneda sau vreo inscriptie numele lui Traian asa cum apare pe Tabula Traiana de la Portile de Fier. Adica aveau de unde sa stie, stiau chiar si de Alexandru cel Mare si de ispravile lui si de Esop, de Traian era floare la ureche, ti-am spus ca sunt si azi legende populare cu Traian si la romani si la sarbi si la bulgari.

In sec. XIII Ionita Caloian ii scrie papei ca el se trage din imparatii de la Roma, adica pe la 1200 vlahii din Balcani stiau ca ei vin din Italia, de la Roma, un alt indiciu al constientizarii descendentei romane la rom^ni.

Ca o curiozitate, intr-un sat din Mehedinti sunt ruinele unei vile romane pe un varf de deal, taranii numesc acel deal, "dealul lui Deciu", cine e Deciu, nu stie nimeni dar mine imi seamana izbitor cu Decius, nume roman care inseamna "al zecelea" daca nu ma insel. Acum eu nu spun ca pe propietarul vilei l-o fi chemat Decius si o fi fost mare mahar in zona de l-au tinut minte pana azi, dar nici nu bag mana in foc ca nu o fi asa.  :rolleyes:

#1267
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postturcoctonul, on 10th July 2012, 12:40, said:

In sec. XIII Ionita Caloian ii scrie papei ca el se trage din imparatii de la Roma, adica pe la 1200 vlahii din Balcani stiau ca ei vin din Italia, de la Roma, un alt indiciu al constientizarii descendentei romane la rom^ni.

Caloian asta formula o prostie cit el de mare. Ori era timpit, ori se voia poetic. Citi dintre voi aveti arbore genealogic mai departe de strabunici? Asta ca sa va dati seama de dimensiunea unui arbore ce s-ar intinde pe 1000 de ani ;)

#1268
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View Postvata_pa_batz, on 10th July 2012, 15:50, said:

Caloian asta formula o prostie cit el de mare. Ori era timpit, ori se voia poetic. Citi dintre voi aveti arbore genealogic mai departe de strabunici? Asta ca sa va dati seama de dimensiunea unui arbore ce s-ar intinde pe 1000 de ani ;)

Eu l-am dat ca exemplu pentru constiinta romanica la vlahi/români, nu ma intereseaza cat era sau nu de exact.

Edited by turcoctonul, 10 July 2012 - 14:59.


#1269
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postturcoctonul, on 10th July 2012, 14:57, said:

Eu l-am dat ca exemplu pentru constiinta romanica la vlahi/români, nu ma intereseaza cat era sau nu de exact.

Tot nu tine. Caloian era interesat de problema recunoasterii. Deci e clar ca avea nevoie de-o minciunica, atunci cind papa "cu-a lui trei coroane puse una peste alta" urma sa-i consolideze pozitia. Iaca:

http://www.odaiadesus.ro/asan.html

Quote

După Petru, tronul este preluat de cel de-al treilea frate, Ionită cel Frumos (Caloian, 1197-1207). El dovedeste remarcabile însusiri de militar și om politic. În urma mai multor victorii împotriva bizantinilor, întelegând că Bizantul nu-l va recunoaste niciodată ca „împărat”, Ionită apelează la Papa Inocentiu III, căruia îi cere recunoasterea ca împărat al bulgarilor și vlahilor, precum și titlul de patriarh pentru întâi-stătătorul bisericii sale.

Papa, hirca interesata:

Quote

Profitând de conjunctură, Inocentiu III urmăreste să impună autoritatea bisericii romano-catolice asupra statului Asănestilor. În prima sa scrisoare, formulată în ultima parte a lunii decembrie 1199 ca răspuns la o scrisoare anterioară a lui Ionită, Inocentiu afirmă că victoriile "nobilului Ionită" au fost posibile cu ajutorul lui Dumnezeu. De asemenea, Papa îi invocă pe strămosii lor comuni - romanii - dovadă a faptului că Ionită, împreună cu frații săi Petru și Asan, erau vlahi, iar nu bulgari, asa cum încearcă să dovedească azi unii istorici bulgari.

Intr-un final:
Ionită îi răspunde Papei abia în 1202 și vorbeste despre sine folosind cuvintele Caloiohannes Imperator Bulgarorum et Blachorum (Caloian, împăratul bulgarilor și al vlahilor). El îi multumeste Papei pentru scrisoare și îi spune că și frații lui, Petru și Asan, încercaseră să ia legătura cu el, nereusind însă din cauza vicisitudinilor vremii.

Quote

Papa se dovedeste un abil negociator și astfel, pe 8 noiembrie 1204, Ionită este încoronat ca „rege al bulgarilor și vlahilor”, primind coroana, sceptrul și bula de recunoastere trimise de Papă, împreună cu un steag cu chipul apostolului Petru. Ionită primeste și dreptul de a bate monedă.

Aka acest Caloian era un fel de nea Ilici al vremurilor sale

#1270
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postvata_pa_batz, on 10th July 2012, 14:50, said:

Caloian asta formula o prostie cit el de mare. Ori era timpit, ori se voia poetic. Citi dintre voi aveti arbore genealogic mai departe de strabunici? Asta ca sa va dati seama de dimensiunea unui arbore ce s-ar intinde pe 1000 de ani ;)
Caloian n-a pretins nici o descendenta de la Roma sau din Italia, inventeaza Turcoctonul...

Din contra, Papa i-a scris lu Caloian ca ar avea el stiinta de nijte origini nobile, din sange de roman, ale lu Caloian. Asta pt ca ca sa fii Imparat (titlu pe care Papa i l-a refuzat lui Caloian, pe care l-ar fi recunoscut Dux, cel mult Rex, dar nu Imperator) trebea sa ai un pedigree, care daca nu-l aveai, trebea sa-l inventezi, cum a facut Matthias Corvinus, care l-o pus pe Bonfini sa-i gaseasca origine dintr-un antic si latin Corvinus. La fel o facut Voicu (Istvan I dupa convertirea la catolicism) regele Ungariei, care si-a gasit si el origini nobile romane, asta dupa ce tac-so Iovitza (Geza I - se citeste Ghitză) fusese incoronat enjpe ani in urma, dar de Constantinopol.

Edited by criztu, 10 July 2012 - 15:52.


#1271
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postcriztu, on 10th July 2012, 15:37, said:

Caloian n-a pretins nici o descendenta de la Roma sau din Italia, inventeaza Turcoctonul...

Din contra, Papa i-a scris lu Caloian ca ar avea el stiinta de nijte origini nobile, din sange de roman, ale lu Caloian. Asta pt ca ca sa fii Imparat (titlu pe care Papa i l-a refuzat lui Caloian, pe care l-ar fi recunoscut Dux, cel mult Rex, dar nu Imperator) trebea sa ai un pedigree, care daca nu-l aveai, trebea sa-l inventezi, cum a facut Matthias Corvinus, care l-o pus pe Bonfini sa-i gaseasca origine dintr-un antic si latin Corvinus. La fel o facut Voicu (Istvan I dupa convertirea la catolicism) regele Ungariei, care si-a gasit si el origini nobile romane, asta dupa ce tac-so Iovitza (Geza I - se citeste Ghitză) fusese incoronat enjpe ani in urma, dar de Constantinopol.

Bine asta e o chestie de detalii si ar trebui vazut cum s-a ajuns la ideea descendentei din imparatii romani, desi Asanii erau oameni simpli din mijlocul poporului. Fruntasi, dar simpli

Quote

În anul 1185, în Bizant domnea tânărul împărat Isaac II Anghelos. Dorind să-și pregătească cu mare fast nunta cu fiica regelui maghiar Bela II, el pune o dare nouă asupra supusilor săi. Darea îi afectează în primul rând pe cei ce au turme de oi și vite. Este tocmai cazul valahilor, a căror îndeletnicire principală este păstoritul. Aceste dări, împreună cu felul abuziv în care sunt strânse, produc o mare nemultumire printre valahii care locuiesc în muntele Hemus. Acestia trimit la împărat, care se afla la Kypsella în Tracia, o delegatie condusă de frații Petru și Asan, fruntasi ai lor, pentru a prezenta nemultumirile.
Oricum nu are importanta si ar trebui sa revenim la ideea emisa de turcoctonul, anume faptul ca vlahii aveau constiinta descendentei romane. Chiar daca un singur individ lansa o astfel de gogoasa, asta nu inseamna ca vlahii ar fi avut o astfel de constiinta unanima. In realitate acest Ionita bunghea vreo trei cuvinte in limba latina, sau fie patru din partea mea. Iar asta datorita faptului ca papa reprezenta o putere, deci probabil era la moda goarna in limba latina.

Imperiul roman a presupus un spatiu imens, imposibil de colonizat masiv cu cetateni romani de origine latina, care in realitate erau mult mai putini decit restul etniilor. In primul rind de unde atita amar de populatie, in al doilea rind cum i-ar fi convins pe cetatenii liberi sa se mute la mii de km distanta (motivatia, aka ce-mi dai ca sa..) si pe urma cu ce logistica. Mult mai simplu era sa-si asigure teritoriile cu colaborationisti din rindul populatiilor autohtone. In final erau interesati de carnea de tun, de tributul constant si de liniste la granite. Nici rusii, care au practicat rusificarea intens, n-au reusit nimic notabil in Basarabia si Bucovina, pe un teritoriu mult mai mic decit cel al "imperiului" rus

Edited by vata_pa_batz, 10 July 2012 - 16:18.


#1272
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011

View Postturcoctonul, on 10th July 2012, 12:40, said:

Nu am zis de niciun secol. Gasind monede romane, ruine, inscriptii, se gasea cate unul care stia sa citeasca, mai ales popii si boierii stiutori de carte puteau vedea pe vreo moneda sau vreo inscriptie numele lui Traian asa cum apare pe Tabula Traiana de la Portile de Fier. Adica aveau de unde sa stie, stiau chiar si de Alexandru cel Mare si de ispravile lui si de Esop, de Traian era floare la ureche, ti-am spus ca sunt si azi legende populare cu Traian si la romani si la sarbi si la bulgari.

In sec. XIII Ionita Caloian ii scrie papei ca el se trage din imparatii de la Roma, adica pe la 1200 vlahii din Balcani stiau ca ei vin din Italia, de la Roma, un alt indiciu al constientizarii descendentei romane la rom^ni.

Ca o curiozitate, intr-un sat din Mehedinti sunt ruinele unei vile romane pe un varf de deal, taranii numesc acel deal, "dealul lui Deciu", cine e Deciu, nu stie nimeni dar mine imi seamana izbitor cu Decius, nume roman care inseamna "al zecelea" daca nu ma insel. Acum eu nu spun ca pe propietarul vilei l-o fi chemat Decius si o fi fost mare mahar in zona de l-au tinut minte pana azi, dar nici nu bag mana in foc ca nu o fi asa. :rolleyes:

Găseau monede romane? Și cînd găseau d-alea dacice?
Cred că așa îți faci tu teoria; cu visări din astea.
Deciu cu Decius....cu Deceneu nu merge desigur....și uita așa e știința ta.

#1273
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View Postvata_pa_batz, on 10th July 2012, 17:14, said:

In realitate acest Ionita bunghea vreo trei cuvinte in limba latina

N-ai inteles, el initiaza contactele cu papalitatea si pretinde sa fie numit imparat si aduce ca argument (sau printre argumente) originea sa romana, aflam asta din scrisoarea papei prin care ii raspunde si ii confirma originea romana.
Papa a uns multi regi si imparati si nu le spunea la toti ca sunt descendentii romanilor.

View Postvata_pa_batz, on 10th July 2012, 17:14, said:

Oricum nu are importanta si ar trebui sa revenim la ideea emisa de turcoctonul, anume faptul ca vlahii aveau constiinta descendentei romane. Chiar daca un singur individ lansa o astfel de gogoasa, asta nu inseamna ca vlahii ar fi avut o astfel de constiinta unanima.

Dar tu ce dovada ai ca se considerau altceva sau ca nu aveau o constiinta unanima? Eu am adus un indiciu in sprijinul constientizarii descendentei romane, pe masura ce avem mai multe stiri apar si altele, cum sunt Letopisetele ce consemneaza traditii orale mai vechi, la fel spune si Cronicarul Anonim despre "pastorii romanilor", la fel si calatorii straini. Toate astea + etnonimul de roman/ruman, puse cap la cap, iti dau imaginea unui puzzle, asta daca esti corect cu tine insuti si vrei sa admiti ceea ce e evident.

View Postvata_pa_batz, on 10th July 2012, 17:14, said:

Imperiul roman a presupus un spatiu imens, imposibil de colonizat masiv cu cetateni romani de origine latina, care in realitate erau mult mai putini decit restul etniilor.

Acest spatiu imens, in cea mai mare parte a intinderii sale geografice, vorbea totusi latina, de la Atlantic la Mare Neagra. Asa ca obiectia ta e neintemeiata.

View Postvata_pa_batz, on 10th July 2012, 17:14, said:

Nici rusii, care au practicat rusificarea intens, n-au reusit nimic notabil in Basarabia si Bucovina, pe un teritoriu mult mai mic decit cel al "imperiului" rus

Cum nu au reusit? In Bucovina de nord nu mai sunt majoritari romanii iar in Basarabia doar 2-3% s-au mai declarat romani si toti stiu si ruseste. Imagineaza-ti cum ar fi fost daca Rusia ar fi domitat acel spatiu 500 de ani cum au facut romanii cu Dacia.

View Postflorrea2, on 10th July 2012, 17:26, said:

Găseau monede romane? Și cînd găseau d-alea dacice?

:lol:

Pe alea "dacice" scrie cu litere grecesti, nu iti dai seama ce e cu ele. Plus ca erau f. f. putine.

Edited by turcoctonul, 10 July 2012 - 16:58.


#1274
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postturcoctonul, on 10th July 2012, 16:55, said:

Acest spatiu imens, in cea mai mare parte a intinderii sale geografice, vorbea totusi latina, de la Atlantic la Mare Neagra. Asa ca obiectia ta e neintemeiata.

Vorbeau latina? Deoarece n-aveau limba materna? Poti sa dovedesti afirmatia asta nu?

#1275
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postvata_pa_batz, on 10th July 2012, 16:14, said:

Bine asta e o chestie de detalii si ar trebui vazut cum s-a ajuns la ideea descendentei din imparatii romani, desi Asanii erau oameni simpli din mijlocul poporului. Fruntasi, dar simpli
Pai nu-ti spusai? Papa de la Roma nu ungea ca monarh pe orice bagabont. Trebea sa ai un pedigree, iar descendenta de la Roma era ca "originile sanatoase - fost luptator in ilegalitate intemnitat la Doftana" pentru sovietici.

View Postvata_pa_batz, on 10th July 2012, 16:14, said:

Oricum nu are importanta si ar trebui sa revenim la ideea emisa de turcoctonul, anume faptul ca vlahii aveau constiinta descendentei romane. Chiar daca un singur individ lansa o astfel de gogoasa, asta nu inseamna ca vlahii ar fi avut o astfel de constiinta unanima.
Nu e cazul pt o "constiinta a descendentei romane". In problemele de inginerie politica (adica cum sa creezi o dinastie) ai de a face cu o mistica a elitelor. Poti compara foarte simplu cu comunismul din Romania.

Ca sa intelegi mai bine, mistica statelor turcice (incluzand pe cumanii de pe teritoriile Bulgariei si Romaniei) vorbeste despre o Lupoaica Originala numita Asena. Aceasta lupoaica Asena a crescut la tzitza ei pe un baiat, unic supravietuitor al unui trib masacrat de dujmani, si acest baiat a facut baietei cu lupoaica, si baieteii astiea au rapit fecioarele triburilor invecinate, intemeind primul regat Turc. Pana si astazi, Turcia are mistica lupului cenusiu - Bozkurt - tesuta in mistica nationala.

Numele de Asen asumat de dinastia acestor "vlahi", iti vorbeste astfel despre ce constiinta aveau ei, si intelegi mai bine cum au reusit ei sa-i coopteze pe Cumani in razboaiele impotriva Constantinopolului.
Ulterior poti admira heraldica Asenilor, care e emulata dupa cea a cruciatilor ('latinii' cum isi ziceau ei in medieval) Angevini (precum acel Carol Robert al Ungariei caruia ii jurase credinta Basarab al Ungrovlahiei)

View Postvata_pa_batz, on 10th July 2012, 16:14, said:

Imperiul roman a presupus un spatiu imens, imposibil de colonizat masiv cu cetateni romani de origine latina, care in realitate erau mult mai putini decit restul etniilor.
Pt cine nu cunoaste, statutul de "roman" era o unealta de inginerie sociala, prin care se incuraja colaborarea si asimilarea elitelor popoarelor cucerite. Asa acum s-a forjat identitatea de "american" sau acum cea de "european" (cea de "sovietic" fiind un fiasco).
Ca sa dea liber la statutul de "roman" Caracalla, fratele lu Geta, la 211, pt toti cetatenii liberi din imperiu. Cu toate astea, la 400 AD, Nicetas din Remesiana scoate o Biblia Bessica cu care sa-i converteasca la crestinism pe Bessi, o identitate umbrela pt balcanici traind in imperiu, dar dupa propriile traditii obiceiuri limba si religie.
Deci desi conceptul de "roman" ar fi trebuit in teorie sa-i lase pe toti cuceritii din imperiu in orgasm, totusi, numitul imparat Galerius - un soldat dac, si-a jurat in barba sa schimbe numele imperiului din Imperiul Romaniei in Imperiul Daciei (Lactantius - 'De Mortibus Prosecutorum')

View Postvata_pa_batz, on 10th July 2012, 16:14, said:

Mult mai simplu era sa-si asigure teritoriile cu colaborationisti din rindul populatiilor autohtone. In final erau interesati de carnea de tun, de tributul constant si de liniste la granite.
Asa au si facut. Am tot dat izvorul istoric cu cei 100 000 de barbati daci + familiile lor (inca 300 000 - sotia si 2 copii) luati cu japca de la nord de Dunare si dusi in Moesia la 60 AD de guvernatorul Moesiei Plautius Aelianus. Inaintea lui, Aelius Catus a facut acelasi lucru cu 50 000 de barbati daci + familiile lor (inca 150 000 - sotia si 2 copii) la 4 AD.
Mai tarziu, nu mai stau sa caut sursa, se plangeau birocratii I.Romaniei ca supusii prefera sa traiasca printre barbari, decat sa plateasca taxele imense cu care ii schingiuia administratia imperiului.

Edited by criztu, 10 July 2012 - 17:56.


#1276
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011

View Postturcoctonul, on 10th July 2012, 16:55, said:

Acest spatiu imens, in cea mai mare parte a intinderii sale geografice, vorbea totusi latina, de la Atlantic la Mare Neagra. Asa ca obiectia ta e neintemeiata.

Cum nu au reusit? In Bucovina de nord nu mai sunt majoritari romanii iar in Basarabia doar 2-3% s-au mai declarat romani si toti stiu si ruseste. Imagineaza-ti cum ar fi fost daca Rusia ar fi domitat acel spatiu 500 de ani cum au facut romanii cu Dacia.

Pe alea "dacice" scrie cu litere grecesti, nu iti dai seama ce e cu ele. Plus ca erau f. f. putine.
În nici un imperiu populația nu a vorbit o limbă ci mai multe, dar tu susții că în I Roman populația vorbea latina.Nici latiniștii cei mai înrăiți (savanți) nu au susținut așa ceva,.
500 de ani romani în Dacia????? Mă, nu ți-e rușine să aberezi în halul ăsta? De la 106 la 271 sînt 500 de ani?

View Postvata_pa_batz, on 10th July 2012, 17:21, said:

Vorbeau latina? Deoarece n-aveau limba materna? Poti sa dovedesti afirmatia asta nu?
NU a dovedit toată hoarda de savanți asta.

#1277
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View Postvata_pa_batz, on 10th July 2012, 18:21, said:

Vorbeau latina? Deoarece n-aveau limba materna? Poti sa dovedesti afirmatia asta nu?


Imperiul roman s-a intins pe sute de ani (imp. britanic a tinut mult mai putin si tot si-a impus limba pe toate continentele). Pe masura ce treceau deceniile, limba materna a tot mai multor locuitori era latina asa cum engleza in america e limba materna pentru cei mai multi americani, chiar daca la origine sunt germani, italieni si toate combinatiile posibile. Chiar si indienii din america vorbesc azi intai engleza sau spaniola, dupa caz si doar un procent foarte mic si limbile indiene, pe cale de disparitie. La fel era si in imperiul roman.

Iustinian spune ca vrea sa se scrie legile in latina pentru ca latina e si limba care se vorbea la el acasa (la origine el era taran din Balcani) desi la Constantinopol incepea sa domine greaca.

View Postcriztu, on 10th July 2012, 18:28, said:

totusi, numitul imparat Galerius - un soldat dac, si-a jurat in barba sa schimbe numele imperiului din Imperiul Romaniei in Imperiul Daciei (Lactantius - 'De Mortibus Prosecutorum')

:lol:

Si-a jurat in barba sa distruga imperiul roman si a facut exact pe dos aparandu-l tocmai de carpii din care se spune ca descindea maica-sa pe care o mai si chema Romula. Cam astia erau "dacii" din imperiu, integrati si romanizati 100%.

Afirmatia cu imperiul dac vine de la un adversar politic. Daca peste 1000 de ani niste unii vor gasi ce scrie Vadim in Romania Mare de maidan si o vor lua de buna, vor "afla" ca Basescu a fost tatar si complota zi si noapte la distrugerea statului roman.  :deadtongue:

Edited by turcoctonul, 10 July 2012 - 19:10.


#1278
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011
hai, că delirezi! Engleza s-a inmpus peste tot? Tu scrii pe englezește acum?Au dispărut limbile celelalte?
Iustinian vorbea latinește? Și traca la el in sat ci9ne vorbea? Și greaca la Constantinopol cine vorbea?
Du-te, băi, că ești penibil.Mi se face milă de tine!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate