Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

cum se demonteaza o broasca de usa termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Ajutor!Broasca de la usa termopan nu mai revine la pozitia initala.Adica limba broastei nu mai revine in pozitia de inchis decat daca ridic de maner.Simptomul ar fi de arc prea moale,ca sa zic asa.Rog indrumare in  demontarea broastei de pe usa,pentru a vedea ce nu functioneaza normal.Am dat jos manerele si sildurile, dar atat,in aceasta faza m-am blocat,pentru ca nu stiu cum se scoate broasca din usa.

#2
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 23.03.2007
trebuie scos butucl, are un surub in dreptul lui pe cant
apoi tot pe cant e prinsa inchiderea in mai multe holshurube daca le desfaci pe toate se scoate afara usor cu mana tragi spre tine

#3
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
butucul nu iese decat cu cheia in el.
mai mult decat atat, cheia trebuie rotita putin intr-o parte, ca sa ii dea voie o mica limba din interior butucului sa iasa.
iese foarte usor, nu trebuie sa bati in el.

nu stiu daca o sa poti s-o repari tu, daca nu stii nici cum s-o dai jos de pe usa.
cred ca o sa ajungi cu spanioleta la magazin ca sa iei alta la fel.
daca e nemteasca  sau austriaca e cam 100 lei. daca e turceasca cam 30-40 lei.
exista modele vestice pe care nu le gasesti la turci.

Edited by casuta_papusilor, 16 March 2012 - 20:31.


#4
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007

 casuta_papusilor, on 16th March 2012, 20:20, said:

butucul nu iese decat cu cheia in el.
mai mult decat atat, cheia trebuie rotita putin intr-o parte, ca sa ii dea voie o mica limba din interior butucului sa iasa.
iese foarte usor, nu trebuie sa bati in el.

nu stiu daca o sa poti s-o repari tu, daca nu stii nici cum s-o dai jos de pe usa.
cred ca o sa ajungi cu spanioleta la magazin ca sa iei alta la fel.
daca e nemteasca  sau austriaca e cam 100 lei. daca e turceasca cam 30-40 lei.
exista modele vestice pe care nu le gasesti la turci.
Stiu cum se scoate un butuc din broasca.Daca era broasca la o usa obisnuita nu era nici o problema.De astea am reparat destule la viata mea.Este vorba de usa termopan de intrare din terasa in living,care se incuie.Atunci cand se incuie cu butucul tip Yale,se ridica intai de maner in sus , si dupa aceea se poate invarti cheia in butuc.Are mai multe puncte de inchidere,de blocare.Chestia este ca fata de o broasca la o usa normala,nu ai pe unde sa o scoti,pentru ca pe partea laterala are feroneria tipica acestui sistem de usa.Deci dupa ce scoti manerele,sildurile,butucul,ce trebuie sa mai demontezi ca sa ajungi la broasca in sine,pentru ca, repet,pe partea laterala pe unde se scoate broasca la o ,,usa normala"(ex:usile de intrare in apartamentele de bloc),se afla feroneria aferenta acestui tip de usa.
Trebuie oare sa demontez toata feroneria (sau numai de pe partea laterala,care acopera broasca),sau exista vreun mic ,,truc" pe care eu nu-l stiu.Pentru a explica mai bine ,acum trebuie sa ridic de manerul usii ca sa o pot inchide.

#5
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 23.03.2007
trebuie toata , zarul este tot ansamblul de pe partea respectiva de sus pana jos e dintr-o bucata sa zicem , are multe holshurube mici care tin feroneria

#6
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007

 botelucian, on 17th March 2012, 10:49, said:

trebuie toata , zarul este tot ansamblul de pe partea respectiva de sus pana jos e dintr-o bucata sa zicem , are multe holshurube mici care tin feroneria
Multumesc,o sa demontez toata toata feroneria de pe cantul cu broasca al usii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate