Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Hurghada

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

#91
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Se se parea ca este ultima plecare pana in Iunie

#92
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,554
  • Înscris: 03.04.2010

View Postrazvanait99, on 26 ianuarie 2013 - 18:56, said:

Din 2 martie spre Hurghada, din 7 martie spre Sharm.
Mai este valabila data de 07.03.2013 pentru zborul charter Bucuresti - Sharm - Bucuresti ?  Unele agentii dau ca prima data de plecare spre Sharm in aceasta primavara, data de 28.03.2013.

#93
roiban

roiban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.01.2011
Cine vine primul din excursie, din Egipt sa ne povesteasca si noua. Vreme, drum, preturi, vizite, etc.

#94
Crysty666

Crysty666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 18.10.2009
Da si noi suntem interesati de noutati din acest an ...

Vroiam sa intreb daca a vizitat cineva Abu Simbel , am vazut poze si e o locatie frumoasa , in sudul Egyptului pe Nil aproape de granita cu Sudanul. Din cate am inteles se ajunge greu , nu sunt excursii organizate asa departe.

#95
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,554
  • Înscris: 03.04.2010

View PostCrysty666, on 10 martie 2013 - 18:02, said:

--- Abu Simbel , am vazut poze si e o locatie frumoasa , in sudul Egyptului pe Nil aproape de granita cu Sudanul. Din cate am inteles se ajunge greu , nu sunt excursii organizate asa departe.
Touroperatorii care aduc turisti romani in Egipt nu organizeaza excursii acolo, dar cu agentii locale  (una dintre multe altele) ai posibilitatea de a ajunge in Abu Simbel.

Edited by raul_6776, 10 March 2013 - 18:53.


#96
barboasen

barboasen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.05.2009
M-am intors azi din Egipt....a fost cea de-a sasea calatorie in aceasta tara care a devenit pentru mine un placut refugiu in timpul anotimpului rece.....impresiile sunt amestecate cu bune si rele dar nu regret nici un moment alegerea facuta....
Am optat pentru Hurghada unde am ales hotelul Dana Beach si nu am facut deloc o alegere rea....este un resort pitoresc,animat, curat iar calitatea serviciilor este foarte ridicata.....mancarea fara sa atinga rafinamentul dintr-un Steigenberger sau Premier le Reve a fost de o calitate buna , in cantitati arhisuficiente si variata......faptul ca toate restaurantele din resort indiferent de specific functioneaza in regim de bufet suedez iti ofera posibilitati nesfarsite de a alege chiar daca unele feluri de mancare sunt comune(in special la micul dejun).....bauturi alcoolice locale precum si soft drinks-uri (fanta, coca-cola, sprite, apa carbogazoasa) la discretie....la fel si vreo sase - sapte feluri de cafea....daca la asta mai adaug tot atatea feluri de inghetata toate sevite pana la ora 24 aveti imaginea unui meniu complet.
Curatenia a fost impecabila, se efectueaza zilnic cu schimbul tuturor prosoapelor iar printr-un apel la numarul interior 811 ori de cate ori era nevoie suplimentar.....am avut o camera dubla superioara mai departe de restaurante dar aproape de plaja foarte spatioasa, curata, cu tersa proprie ce dadea intr-o gradina minunata strabatuta de un fel de rau artficial plin de pesti de toate felurile si pe malul caruia se plimbau egrete de un alb imaculat......pe scurt un peisaj mirific.....personalul deosebit de atent cauta sa rezolve orice problema aparuta...
Toate bune si frumoase pana m-am hotarat sa ies din resort intr-o excursie......fiind a sasea oara in Egipt am vazut cam tot ce s-a putut vedea in excursiile organizate de agentiile de turism asa ca din curiozitate am optat pentru excursia clasica la Cairo cu vizitarea muzeului de egiptologie, piramide si sfinx .....spun din curiozitate pentru ca voiam sa vad cu ochii mei ce se intampla la Cairo(obiectivele mentionate le-am mai vazut de cateva ori!)
Excursia a debutat clasic, cu plecare la ora 1.30 noaptea.....diferit a fost faptul ca a trebuit sa iau cu mine pasaportul si asigurarea medicala, lucru ce nu mi-a mai fost solicitat in ocaziile anterioare(din fericire nu mi-au folosit la nimic!) iar in autocar in afara ghidului a mai urcat si un tip imbracat in civil inarmat cu un pistol mitraliera si care ne-a insotit pe tot parcursul excursiei fara insa sa depaseasca perimetrul autocarului.
La Cairo am constatat cu satisfactie ca muzeul si exponatele sunt intregi si la locul lor.....insa cladirea imensa despartita de muzeu de un gard a fost devastata si incendiata complet.....piata Tahrir a devenit un fel de piata a Universitatii am vazut cu ochii mei grupuri de protestatari incaierandu-se cu scutierii pe strazile adiacente in incercarea lor de a patrunde in piata....se pare ca nici noul presedinte nu este bun!
Una peste alta m-am bucurat ca am vazut inca o data mgnificele exponate ale muzeului si ma pregateam sa fac acelasi lucru cu piramidele si sfinxul......crunta dezamagire.....la coborarea din autocar o hoarda de vanzatori ambulanti, camilari, cersetori si tot felul de talhari se repede asupra ta cu scopul de a-ti vinde sau pur si simplu de a-ti lua ceva.....nu ajuta la nimic faptul ca-i ignori.....cu timpul staruintele lor devin amenintari si ajungi sa te intrebi daca mai scapi viu de acolo......hoarda este complet scapata de sub control si a ocupat toate pozitiile strategice de pe platou de unde se puteau face poze.....este aproape imposibil sa mai faci o poza cu prietenii fara a se integra in ea si vreun personaj cu turban si mustati care urla apoi disperat sa-i dai bani pentru onoarea care ti-a facut-o pozandu-se alaturi de tine....ce sa mai zic...a fost dezgustator.....nu am avut nici macar un minut de liniste sa admir magnificele monumente....la plecare incercand sa folosesc o toaleta de langa sfinx un pusti a incercat efectiv sa ma retina cu scopul de a mai obtine si alti bani in afara dolarului pe care i l-am dat pentru serviciile asezamanului sau....din cauza acestor orori pe platoul unde stationau altadata sute de autocare acum daca mai erau vreo cinci iar numarul bastinasilior atotstapanitori il depasea cu mult pe cel al turistilor.....foamea e mare si fiecare incerca sa faca un ban cu disperare.....iar de la disperare si pana la dezastru mai e un pas!
La intoarcere am constatat ca o criza de carburanti majora a inceput sa-si arate coltii in Egipt.....am alimentat autocarul dupa vreo trei incercari nereusite in trei statii diferite.....multimea de soferi care astepta la cozi imense ne-a intampinat peste tot cu ostilitate si putin a lipsit sa nu fim agresati....nu mai exista nici un fel de respect pentru autoritate iar politistul care a fost cu noi nu ne-a putut ajuta cu nimic.....in fine.....am ajuns cu bine la hotel,mi-a trecut cheful de excursii  si am mai petrecut trei zile minunate......temperatura a fost intre 24-28 grade, vant destul de rece si puternic in aceasta perioada, soare orbitor, destul de rece noaptea iar apa marii.....rece.....15-16 grade.....dar perfecta pentru mine....am facut plaja si baie in mare in fiecare zi.....sunt dependent de plaja si inot in mare iar pe timp de iarna Egiptul ramane cea mai accesibila destinatie din punctul acesta de vedere.....

#97
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,554
  • Înscris: 03.04.2010

View Postbarboasen, on 10 martie 2013 - 20:32, said:

--- Am optat pentru Hurghada unde am ales hotelul Dana Beach si nu am facut deloc o alegere rea....este un resort pitoresc,animat, curat iar calitatea serviciilor este foarte ridicata ---
Dana Beach este hotelul de top al "lantului hotelier" Pick Albatros.

View Postbarboasen, on 10 martie 2013 - 20:32, said:

--- La Cairo am constatat cu satisfactie ca muzeul si exponatele sunt intregi si la locul lor.....insa cladirea imensa despartita de muzeu de un gard a fost devastata si incendiata complet ---
Ai dreptate.

Attached Files



#98
danagh

danagh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.07.2010

View Postraul_6776, on 10 martie 2013 - 18:51, said:

Touroperatorii care aduc turisti romani in Egipt nu organizeaza excursii acolo, dar cu agentii locale  (una dintre multe altele) ai posibilitatea de a ajunge in Abu Simbel.
Cu asta de zici tu o sa am de negociat (iarasi) ce cum si cat. Plec pe 25 aprilie si stau 9 zile. Am facut un crochiu spumos al traseelor da' suverana pontifa mi-a dat ban si a zis ca vrea sa doarma dupa care sa bata usurel Cairo, Alexandria si imprejurimile ... in plimbarele lejere cu trezit dupa ora 10 dimineata. Regret profund ca nu am mai multe neveste. Cred ca o sa fug in desert.
La Abu Simbel vreau si eu sa ajung. Adica visez, bat campii... Se tzopaie cu un avion intern, e destul de lejer la pret dupa cate stiu, next se da cu volanul pana la Aswan dupa care back Cairo tot cu aeroplanu'.

#99
Crysty666

Crysty666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 18.10.2009
Deci se poate ajunge la Abu Simbel dar printr-o excursie de 2 zile cu agentii locale... destul de departe ... ramane de vazut ...

#100
danagh

danagh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.07.2010

View PostCrysty666, on 16 martie 2013 - 22:21, said:

Deci se poate ajunge la Abu Simbel dar printr-o excursie de 2 zile cu agentii locale... destul de departe ... ramane de vazut ...


Da
Cairo - Abu Simbel (avion) /// Abu Simbel - Aswan (auto) /// Aswan - Cairo (avion)  = e una din posibilitati
Alta  e cu o continuare pana la Luxor dupa care iar avion pana la Cairo

#101
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,554
  • Înscris: 03.04.2010

View PostCrysty666, on 16 martie 2013 - 22:21, said:

--- Abu Simbel ---
Cand voi ajunge din nou in Hurghada sau in Marsa Alam voi vizita Abu Simbel.
Am "atins" totusi niste reproduceri, ale "minunilor" de acolo.

Attached Files


Edited by raul_6776, 16 March 2013 - 23:08.


#102
Crysty666

Crysty666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 18.10.2009
Mai este cineva care pleaca cu charter de pe 21 mai ??? As fi interesat pentru cei care au mai plecat pe la ce ora ar fi ora plecarii si ora de intoarcere pentru k dimineata e nasol cu drumul pana la Bucuresti si la intoarcere as mai avea treaba prin Bucuresti. La agentie de cate ori am plecat cu avionul inainte cu 2 zile am aflat detaliile.

#103
Crysty666

Crysty666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 18.10.2009
Sorry de post consecutiv...

Vroiam sa va intreb daca a mai patit cineva asa ceva ... Am aflat orarul de zbor pentru charterul de pe 21 mai adica plecare la 16:50 ( 3 ore zborul + transp la hotel + cazarea ins k ajung in camera undeva la ora 22 deci o zi pierduta in TOTALITATE) si la intoarcere la ora 21:00 cu escala in Cairo , iar in Bucuresti se ajunge la ora 6 dimineata. Deci de tot cct pe bune lasa de dorit ...

#104
newgirl

newgirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.06.2009
oare din ce cauza nu mai apare egiptul in oferta de la kartago? o fi vreo problema cu site-ul? sau au renuntat la aceasta destinatie?

#105
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Charterul a fost anulat

#106
roiban

roiban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.01.2011
Azi am fost sunat de la agentia de unde am luat biletul pt Hurghada si mi-au zis ca s-a anulat totul de touroperatorul respectiv. Maine merg sa iau banii sau sa caut alta destinatie de vacanta.

#107
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,554
  • Înscris: 03.04.2010

View Postroiban, on 17 mai 2013 - 13:42, said:

Azi am fost sunat de la agentia de unde am luat biletul pt Hurghada si mi-au zis ca s-a anulat totul de touroperatorul respectiv. Maine merg sa iau banii sau sa caut alta destinatie de vacanta.
Incearca in Tunisia ( nu in iulie si august ) si nu vei fi dezamagit. Egiptul e de vizitat iarna sau toamna tarziu, in restul anotimpurilor e foarte cald.

Edited by raul_6776, 18 May 2013 - 10:31.


#108
roiban

roiban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.01.2011
Cred ca aleg Malta, pretul e cam la fel. Cu Tunisia s-ar putea sa fie aceeasi problema ca in Egipt (deoarece este acelasi touroperator pt Tunisia si Egipt - asa au zis de la agentie).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate