Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Hurghada

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

#343
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,441
  • Înscris: 30.08.2017
La Tropitel am stat eu, hotelul e excelent, totul la superlativ. Dar intri în apă de pe ponton.

In Soma Bay intri direct în apă și ai și un diving center misto acolo.

#344
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
Salut
Am vrea sa mergem anul acesta in Egipt. Pe la jumatatea lui Octombrie.

Ati fost la hotelul Royal Lagoons Resort & Aqua Park Hurghada?

Vad ca are 5* si oferta e la 500 eur / persoana.

#345
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011

View Postgeorge_alexandru, on 03 septembrie 2022 - 11:45, said:

La Tropitel am stat eu, hotelul e excelent, totul la superlativ. Dar intri în apă de pe ponton.

In Soma Bay intri direct în apă și ai și un diving center misto acolo.
Multumesc pt. pont , dupa multe batai de cap am ales sa rezerv la Sheraton Soma Bay  pt. martie 2023.
O sa revin cu detalii dupa .
Succesuri Posted Image

#346
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,441
  • Înscris: 30.08.2017
Sunt curios cum e, mă tentează să merg acolo dacă la anul voi merge tot în Egipt.

#347
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
Am mers in acelasi loc ca si anul trecut ca sa vad ce ne-a mai ramas, doar prin prisma pretului (mai mic decit in alte parti, dar mai scump ca anul trecut) si am constatat minusul la care toti au dat din umeri, dind vina pe pandemie. Evident ca le-am spus ca si anul trecut era si mai mare pandemia, avind in vedere cerintele pt a ajunge acolo...
Nu mai erau in camere cana cu care iti puteai face ceai/cafea solubila, platoul cu fructe si sucuri la frigider, sacosa pt prosoapele de plaja, sacosa pt haine murdare.
Nu am suferit din cauza lipsurilor, dar ca idee Posted Image
Momentan, capitolul Egipt este incheiat pt noi, probabil cind se va deschide noul muzeu din Cairo, ori o excursie directa acolo ori cu o croaziera pe Nil.

Edited by Evergreen, 12 September 2022 - 08:12.


#348
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 03.10.2019
pentru Hurgada   cum este mai  bine   sa aleg   in ce luna sa merg  ?   am de ales intre luna Aprilie  sau Mai  .  sau nu conteaza

#349
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 03.10.2019
nimeni nu mai zice nimic  pe aici ?

#350
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015
Hai ca spun eu cum a fost in Hurghada la sfarsitul lui Septembrie Posted image

Ca sa fiu clara de la inceput, vacantele all inclusive nu sunt chiar stilul meu dat am facut o exceptie.
Am vizitat Egiptul anterior de cateva ori (Hurghada x4 sau 5 ori, Sharm x1  si Cairo x2), am facut si optionalele toate asa ca aveam o idee despre ce e vorba.
Mentionez ca ultima vizita a fost inaintea revolutiei lor, deci mai bine de 10 ani in urma  Posted image

Am ales sa merg la Citadel Azur pt ca stiam ca are facilitati minime pentru copii si, din oferta trimisa initial de agentia de la care am cumparat, nu este chiar popular printre romani. Majoritari in hotel sunt turistii rusi si nemti.

Turoperatorul a fost Fibula, cu partener local Meeting Point.

Am avut orar de zbor super cu plecare din Otopeni la 6 dimineata si retur din Hurghada la pe la 6 seara cu un pic de intarziere.

La sosirea in Hurghada am luat viza de la partenerul local, fara stat la coada, am platit $28/ pers in loc de $25 (worth it!), Cum nu am avut nici bagaj la cala, am ajuns la microbuzul pt transfer primii, chiar inaintea ghidului Posted image

Deoarece ne-am oprit doar la 4 hoteluri inainte de a ajunge la al nostru, transferul a durat mai putin de 45 de minute. 15 minute mai tarziu aveam bratarile pe mana si cheia de la camera.

Hotelul e aproape asa cum mi-l aminteam:  camere mari cu terasa imensa pe care nu am folosit-o decat maxim 30 de minute cumulat in toata saptamana. si fara copii.

Lipsa vegetatiei pe aleile dintre corpurile hotelului se simte mai ales la pranz cand toata piatra dogoreste caldura,

Pe scurt, hotelul arata superb seara, cu luminile aprinse in zona marinei dar nu are mai mult de 3* cu indulgenta la lumina zilei.

Restaurantele 2 principale, 2 cu specific deschise doar seara (Asiatic si Marocan) si un retaurant mai mic langa plaja deschis la pranz care seara devine restaurant cu specific Italian.
Sincer eram super incantata de existenta restaurantului asiatic numa' ca la fata locului situatia e diferita de ce credeam eu. La fel, restaurantul italian super dezamagitor. Ma asteptam ca restaurantele cu specific sa fie a la carte insa dintre cele trei doar cel Marocan a avut meniu fix, acelasi in fiecare seara, si a fost singurul cu mancare care avea legatura cu specificul declarat.

In general,oferta de la restaurante este destul de saracuta iar daca esti vegetarian, pleci flamand sau maninci peste (cum am facut eu).
Micul dejun a avut meniul cel mai variat: pe langa omletele facute la cerere, erau mezeluri, branzeturi, iaurturi cu si fara fructe, 107 feluri de produse de patiserie, clatite (genul american), french toast, fructe, falafel, vinete si dovlecei la cuptor, etc

Internet este doar in cladirea principala si in camere (daca merge dracia de router). Da' n-am avut nevoie pt ca in a doua zi mi-am stricat telefonul incercand sa filmez sub apa Posted image
(Samsung S10 nu mai este waterpoofed dupa 4 ani si nenumarate caderi)

No, acum nu a fost totul nasol la hotel...

Plaja este destul de lunga cu 2 lagune mari si 6-7 lagune mai micute.
Noi am ales sa stam la laguna cea mai mare care are un numar limitat de baldachine si sezlonguri care nu pot fi mutate cu usurinta deci ai ceva distanta fata de vecini.. Adancimea lagunei variaza de la un capat la celalat si este perfecta pentru vanat pestisori colorati char si la reflux.
Asta a fost de fapt cel mai mare plus al hotelului: diversitatea faunei acvatice este extraordinara.
Am vazut tot felul de pesti (incusiv un stone fish), arici de mare, needle fish, castraveti de mare, o pisica de mare, gramezi de crabi ascunsi printre pietrele de la mal si  sute de stele de mare.

Am plecat din hotel o singura data in excursia la Luxor (informativ, a costat 85 de euro de persoana).
Traditionalul traseu pe la Karnak, Templul Reginei Hatshepsut, Valea Regilor, Colosii lui Memnon cu pranz pe malul Nilului, traversare cu barca, si oprirea la atelierul de papirus si cel de alabastru.

Super cald pentru sfarsitul lui septembrie (cam 42C), asa ca in Valea Regilor am ajuns doar jumatate din grup, restul optand sa ramana la autocar
Se pare ca intre timp regulile s-au schimbat si se poate fotografia in morminte (ultima data cand am fost, erau foarte stricti cu privire la fotografierea in interiorul mormintelor si confiscau aparatele de fotografiat sau dateau amenzi daca te prindeau).

Cam asta a fost vacanta mea all inclusive.
Am rezistat 7 zile in tarc fara sa omor pe cineva de plictiseala multumita pestisorilor din apa insa urmatoarea va fi probabil peste 10 ani.

Daca incercati filmari subacvatice un GoPro e mai nimerit decat un telefon, si daca nu puteti fara internet, cica in aeroport e locul potrivit sa cumparati un sim local.

Attached Files


Edited by LHR, 21 October 2022 - 00:49.


#351
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008

 foxtian, pe 03 octombrie 2022 - 11:17, a scris:

pentru Hurgada   cum este mai  bine   sa aleg   in ce luna sa merg  ?   am de ales intre luna Aprilie  sau Mai  .  sau nu conteaza
Eu as alega luna Mai

#352
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 03.10.2019
si pentru Cairo sa vizitez  piramidele cat ar costa  si cat dureaza  ?  am inteles ca se pleaca la 1 dimineata ??

#353
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 foxtian, pe 21 octombrie 2022 - 13:14, a scris:

si pentru Cairo sa vizitez  piramidele cat ar costa  si cat dureaza  ?  am inteles ca se pleaca la 1 dimineata ??
Cam asa ceva. Pe topicul "Cairo" stiu ca am postat preturile de la vremea respectiva (2018).

#354
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015

 foxtian, pe 21 octombrie 2022 - 13:14, a scris:

si pentru Cairo sa vizitez  piramidele cat ar costa  si cat dureaza  ?  am inteles ca se pleaca la 1 dimineata ??


Uite aici preturile si descrierile nemtilor.
Ai nostri au dat hartie cu descrierile excursiilor dar preturi ioc!

Attached Files



#355
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 03.10.2019
LHR  , mersi   mult  .  foarte util . M  am decis  sa fac vacanta   in luna Mai  , acum  nu stiu sigur   sa iau 8 sau 10  zile   .  doar  Luxor si Cairo  vor fi  sigur  in lista  excursii  , restul  mai vedem  .  Ce recomandare  aveti   imi ajung 8 zile  ?

#356
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Luxor si Cairo din start ia in calcul 3 zile (vizitat + oboseala). In functie de orarul de zbor mai ai inca vreo 3 zile pline de stat la mare

#357
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,441
  • Înscris: 30.08.2017
Luxor e ok, pleci dimineața vii seara. Cairo e rupere, nu am fost, dar e 24h +. Eu am băgat  Sinai și Petra din Sharm el Sheik, ambele de 24h, cu pauza de o zi între ele. Am fost rupt de oboseala după. Data viitoare nu mai fac greșeală să bag două excursii lungi în aceeași vacanță.

#358
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

 claudiu2525, pe 10 septembrie 2022 - 12:51, a scris:

Multumesc pt. pont , dupa multe batai de cap am ales sa rezerv la Sheraton Soma Bay  pt. martie 2023.
O sa revin cu detalii dupa .
Succesuri Posted image

Cu intarziere ma bag in discutie dar am fost in Soma Bay de 4 ori, ultima oara acum in septembrie, deci stiu cum e acolo si o sa vezi ca o sa-ti placa. Nu stiu exact cum e la Sheraton inauntru, cum sunt camerele, eu am stat la Kempinski Soma Bay de fiecare data(il recomand btw, foarte curat si cea mai buna zona de plaja din Soma Bay), dar am trecut in fiecare zi in plimbare pe langa Sheraton si pare ok, plaja e cu intrare normala in apa, jetty-ul e apoape, la fel si diving center-ul, exista si un loc de inchiriat golf cart-uri. Oricum, Soma Bay din punct de vedere al plajei e cea mai buna zona, in opinia mea, ai si plaja lunga cu nisip si intrare in apa tot cu nisip, exista si si un jetty foarte lung peste un recif, e curat, civilizat si sunt putini romani, destul de putini rusi, multi germani, englezi, olandezi, francezi. Singurul minus e ca nu prea ai "distractie" seara, nu poti sa te duci in Hurghada in centru de ex (exista 3-4 restaurante in Marina, il recomand pe cel egiptean, Baladina, foarte bun).

#359
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 22.05.2019
Salutare , anul viitor (sfârșit de August) am să mă duc cu familia în Egipt (prima dată) și am ales Hurghada , mă gândesc la  hotel Caribbean World Soma Bay și am (vă rog) câteva întrebări : ce părere aveți de acest hotel ? (dacă ați auzit sau ați fost) , cum este plaja în zonă ? (sunt fan Grecia 😁) , îmi pot asuma riscul pentru scufundări ? (mă refer la rechini) , iar viza....este în regulă dacă o cumpăr online ? (cu o zi înainte) .
Vă mulțumesc anticipat și aștept cu nerăbdare răspunsul vostru (este o ofertă , nu știu cât ține și doresc să cumpăr cât mai rapid)

Edited by Printdivision, 03 November 2022 - 15:56.


#360
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,441
  • Înscris: 30.08.2017
Eu la Somma Bay am făcut scufundări, cei de la centrul de diving de acolo mi s-au părut foarte profesioniști.

Viza poți si la fata locului (eu așa am făcut) . Online, dacă îmi aduc bine aminte minim o săptămână (ai pe site timpul de procesare). Vezi sa nimerești site-ul oficial, că mai sunt și altele și plătești extra.

La final de august cred că o să te cam prăjești.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate