Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Clubul profesionistilor in instalatii electrice.

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
a-ZO-9

a-ZO-9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.04.2012
Cositorit apoi prins in reglete, dar eu ma ingrijoram in privinta izolatiei si anume a tubului copex folosit.

Ma gandeam ca trebuia sa folosesc un cablu izolat prin tubul copex metalic ptr a evita vreun scurt ceva

#38
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 17.03.2009
Leaga-l la impamantare copexul metalic si nu-ti fa griji.

#39
a-ZO-9

a-ZO-9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.04.2012
Cum as putea sa fac ptr ca tubul copex de metal nu ajunge pana in dozele de legatura ptr ca este prelungit cu cel de plastic.Am facut asa si din cauza economiei.

#40
eugen261

eugen261

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 20.01.2010
am o intrebare, in baie doua becuri cu intrerupatoare si circuite, inainte si dupa, total separate, pe unul din circuite becul economic clipeste cand e stins  indiferent de cum sunt legate firele, stiti care poate fi cauza?

Edited by eugen261, 19 April 2013 - 15:31.


#41
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 eugen261, on 19 aprilie 2013 - 15:30, said:

am o intrebare, in baie doua becuri cu intrerupatoare si circuite, inainte si dupa, total separate, pe unul din circuite becul economic clipeste cand e stins  indiferent de cum sunt legate firele, stiti care poate fi cauza?
Da. Intrerupatorul care-l comanda este de tipul cu indicator de stare (adica cu indicator luminos). Din cauza ca acel indicator luminos este inseriat cu becul, curentul de valoare mica ce-l strabate produce incarcarea condensatoarelor din blocul electronic. Aceste condensatoare se descarca apoi periodic pe sarcina (bec) producand acele "spaicuri" luminoase. Solutia o reprezinta anularea indicatorului luminos sau schimbarea intrerupatorului.

#42
eugen261

eugen261

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 20.01.2010
cred ca ai dreptate, becul din intrerupator, clipeste fata de cel care functioneaza normal
Multumesc!

Edited by eugen261, 19 April 2013 - 16:24.


#43
ionutvladoiu

ionutvladoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.09.2007
Sper ca nu deranjez cu mesajul meu aici, dar am nevoie de ajutorul vostru. Am o casa in constructie si peste o luna va trebui sa-i fac instalatia electrica. Aceasta instalatie este foarte importanta pt mine deoarece toata casa se bazeaza pe energia electrica. Nu am gaze in zona asa ca bransamentul l-am facut trifazic in ideea ca: la bucatarie va fii un cuptor electric, o plita pe inductie, un aer conditionat, un mic boiler de 50l plus hota si alte aparate consumatoare de energie; toata casa va avea un fel de " climatronic" :) adica este incalzita cu AC Inverter, asta inseama ca vor exista in toata casa 5 astfel de aparate de 9000 BTU plus un boiler de 80-100l pentru baia mare. Cam asta e lista cu consumatorii mari si as mai avea nevoie de realizarea impamantarii. Ma intereseaza cineva care sa-mi faca proiectul electric astfel incat sa egaleze cat de cat fazele si sa realizeze aceasta instalatie electrica. Va raman profund indatorat daca ma puteti ajuta sa gasesc pe cineva care sa realizeze acest proiect la un pret corect. Ma puteti contacta si pe PM (ma intereseaza si faza de proiectare si de executare), casa este localizata in Sat Olteni jud Ilfov.

#44
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 17.03.2009
Acest topic a fost creat pt discutii intre cei din bransa ,pt problema ta este bine sa postezi aici http://forum.softped...6#entry13100096 sau aici http://forum.softped...try12491344 in postare sa scrii clar ce putere activa ai de la enel,vezi ce scrie pe disj dif din bmpt,sau pune o poza,ce putere au AC urile,boilerele,un plan al casei in care sa fie notate amplasarile consumatorilor,in functie de toate astea se poate stabili o incarcare echilibrata a fazelor.
Priza de pamant era indicat sa o faci inca de la saparea fundatiei,dar daca poti sa pui o poza cu stadiul actual al constructiei ar fi bine,poate gasim o solutie.

Edited by anaki, 06 May 2013 - 15:16.


#45
danielstangeana

danielstangeana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 11.05.2011
buna ziua.am si eu o mica problema pe care daca e posibil as dori sa o dezvoltati voi (profesionistii).specific ca nu am nici cea mai vaga ideie,dar m-ar interesa cam ce s-ar putea face pe linia respectiva. deci:   o micro ferma undeva in pustiu unde nu este curent electric,o varianta in care cheltuielile sa fie cat mai mici posibile.(fara variante,ex:eoliene 10 mii 2o mii euro si asa mai departe sau generator cu consum zilnic de gaz ) cred  ca un 2000w 2500w ar fi suficient. eu m-am gandit la ceva de genul:  un inverter dar cum  alimentez inverterul cu cost mic de productie? o mica eoliana,un panou solar ceva de gen. va multumesc anticipat si astept raspunsurile dvs.

#46
iulicicutul

iulicicutul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 20.05.2006
Salut, citesc de ceva timp subiecte privid constructia in regie proprie a unor case si datorita profesiei urmaresc in special ce se discuta despre instalatiile electrice, momentan lucrez ca electrician la o firma de Property & Facility Management, am lucrat 20 de ani la Electrica in sectia PRAM-Tc.

Ma bucur ca Anaki a avut initiativa deschiderii acestui topic Posted Image   si sper sa invatam cat mai mult din experienta impartasita de toti ce vor dori sa posteze pe acest topic.

#47
CrazyJ0

CrazyJ0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.11.2007
Buna ziua. Nu prea ma pricep in domeniu si am o intrebare.
Am tras curent in 3 persoane. Mentionez ca suntem capat de linie si suntem legati de al 32-lea stalp incepand de la transformatorul eon-ului, asta inseamna ca suntem cam la 1600 de metri de transformator in conditiile in care ei ziceau ca un transformator din ala duce cam 1000 de metri. Au montat astia de la eon la limita proprietatii o cutie pentru 4 contoare. De la stalp pana in cutia de contoare sunt 110 m de cablu 3*35 tras prin subteran. Prima persoana are cablu 3*6 de 35 de metri pana la contorul din casa. Eu sunt a doua persoana si am cablu 3*6 de 75 de metri pana la contorul din casa, iar a 3-a persoana are cablu de 3*10 de 130 de metri pana la contorul din casa. Am masurat astazi voltajul la mine;fara consumatori aveam 230 de volti si cu consumatori de 5500 de wati in priza tensiunea a scazut la  180 de volti.
Ar mai vrea cineva sa ia curent de la noi. Ideea este ca in prezent suntem 3, fiecare cu faza lui. La o a 4-a persoana legata ar trebui sa ne puna 2 pe aceeasi faza iar tensiunea nu pare tocmai buna.
Intrebarea mea este: Daca il lasam sa se lege la reteaua noastra nu ar fi probleme de tensiune? Se poate face ceva in priviinta asta?
Multumesc.

Edited by CrazyJ0, 19 December 2013 - 15:58.


#48
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Buna ziua si La Multi Ani!

Sper sa postez unde trebuie. Sunt in cautarea unui releu de timp care sa faca functia ON-OFF, in intervale programabile de ordinul minutelor. Rog pe cei din bransa sa i-mi recomande cateva modele ale producatorilor consacrati. Multumesc anticipat.

#49
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 17.03.2009

 talica, on 02 ianuarie 2014 - 13:37, said:

Buna ziua si La Multi Ani!

Sper sa postez unde trebuie. Sunt in cautarea unui releu de timp care sa faca functia ON-OFF, in intervale programabile de ordinul minutelor. Rog pe cei din bransa sa i-mi recomande cateva modele ale producatorilor consacrati. Multumesc anticipat.
http://www.proidea.r...er-338446.shtml

#50
timebandit1810

timebandit1810

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.12.2012
salutare,ce pot  face in cazul in care un contor electric inca se invarte fara consumatori (cu toate sigurantele scoase) mai mult ca sigur ei or sa spuna ca este defect si ca trebuieste inlocuit,dar cu kilowatii platiti in plus cum ramane? multumesc.

Edited by timebandit1810, 13 January 2014 - 19:06.


#51
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 17.03.2009
Faci o sesizare, se face o expertiza  care va constata daca si cu cat ai fost prejudiciat.

#52
nimeni123

nimeni123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.02.2014
imi spune si mie cineva cum se leaga un separator de faze pe o instalatie automata de generator cu stabilizatoare?

#53
goodCat

goodCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 05.04.2008
Salutare! Am si eu o mica problema si am nevoie de un sfat de la voi. M-am mutat de curand in alt apartament si azi dimineata cand am ajuns am observat cu nu functioneaza lumina decat in bucatarie si in baie. In rest nici prize si nici lumina. Am luat sigurantele la rand si am identificat-o pe cea arsa. Mentionez ca am contor de tip vechi cu 4 sigurante care se infileteaza(patron parca le spune). Siguranta respectiva era de 16A, am fost la magazin unde nu aveau decat de 10 si 20 A. Am luat una de 20 si am inlocuit-o. Insa nu s-a intamplat nimic, tot nu aveam lumina si curent la prize. Am scos din nou siguranta si am observat ca e mai scurta cu vreo 2 mm decat cea veche. M-am gandit ca nu face contact si am introdus o moneda de 10 bani in mansonul acela ceramic (sta deasupra gemuletului). Cand am incercat sa o pun din nou a pocnit si a facut o flama. Am incercat sa o desurubez si din nou a pocnit si a facut flama. De teama sa nu mai fac ceva mai rau am lasat-o asa. Acum de fiecare data cand incerc sa o insurubez in continuare sau sa o desfac face acelasi lucru. Ce ma sfatuiti sa fac? E vreun risc sa se arda ceva sau sa ma curenteze tot invartind la ea? Mentionez ca dupa cum probabil v-ati dat seama sunt incepator in aceste lucruri. Multumesc

Edited by goodCat, 09 August 2014 - 18:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate