Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Nedumerire proteine

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
gaby1204

gaby1204

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.03.2012
Salutare . Am o nedumerire legata de suplimentele cu proteine/carbo . Acum 6 luni m-am apucat de sala si am luat Pure Whey de la Prolab(cu rezultate bune) . Fiind prima proteina luata si dorind sa mai scap de greutatea in plus am ales ceva cu f putini carbo . Cum proteina actuala aproape s-a terminat , as dori sa iau alta . Acum nu stiu ce sa iau pt masa musculara . Care ar trebui sa fie raportul proteina/carbo? Am 1.73 si 62-63kg

#2
bd_vr

bd_vr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 20.03.2008
Raportul proteine/ carbo trebuie sa il alegi in functie de obiectivul tau si tipul somatic. Pentru un ectomorf raportul poate sa fie si 1/5.

#3
gaby1204

gaby1204

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.03.2012
Eu cred ca sunt mezomorf , dar cum aflu mai exact? Iar la un mezomorf cum ar trebui raportul ? Ceva gen
Serious Mass ([ http://www.topbody.ro/userfiles/image/info_serious_mass.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]) sau
Whey gold standard ([ http://www.optimumnutrition.com/products/images/info_100_whey_gs.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ])
Cum am spus si mai sus , obiectivul meu este de a creste in masa musculara.

Edited by gaby1204, 14 March 2012 - 12:07.


#4
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Cate kg aveai? De ai acum 62? E bizar..
Iti recomand GainFast de Universal

#5
atc

atc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 26.02.2009
Iti recomand un Weight Gainer de la BSN, Muscletech, Universal, Gaspari sau Weider. Restul sunt prafuri ieftine si fara efect major !

#6
gaby1204

gaby1204

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.03.2012

View Postdiahim, on 14th March 2012, 12:11, said:

Cate kg aveai? De ai acum 62? E bizar..
Iti recomand GainFast de Universal
Aveam 70-71 . Am slabit fara pastile , doar prin eliminarea painii de la mese .

Quote

Iti recomand un Weight Gainer de la BSN, Muscletech, Universal, Gaspari sau Weider. Restul sunt prafuri ieftine si fara efect major !
NU cred ca cei de la Optimum Nutrition au marfa proasta .

On topic : Eu acum as dori sa pun masa musculara cu cat mai putin adaos de grasime . Pana acum Pure Whey(prolab) s'a descurcat minunat

#7
bb_-

bb_-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.10.2011

View Postatc, on 14th March 2012, 15:05, said:

Iti recomand un Weight Gainer de la BSN, Muscletech, Universal, Gaspari sau Weider. Restul sunt prafuri ieftine si fara efect major !



Optimum Nutrition ON , Dymatize sunt prafuri ieftine ?

Eu astept in continuare poza cu fizicul tau ca sa stie lumea de pe aici sa nu-ti asculte sfaturile ca numa tampenii zici..

#8
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006
Serious Mass este gainer. Acesta ingrasa fara a tine cont de calitatea masei. Are foarte multi carbohidrati. NU cumpara de capsuni, e oribil.

Whey Gold Standard este proteina pe baza de zer. Acesta iti va completa lipsa de proteine din alimentatie, care ajuta la cresterea muschilor. Double rich chocolate e extraordinar de gustos.

#9
Rayden3000

Rayden3000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 06.09.2006
Daca vrei doar sa cresti in masa musculara fara adaos de grasime sa stii ca e foarte greu si se realizeaza in timp. In cazul asta un supliment pe baza de proteina din zer isi va face treaba insa va fi mai lent. Daca ai finante iti recomand si 1 plic de animal pak pe zi si daca inca mai ai finante Glutamina dar in cazul de fata 15 grame pe zi, altfel e apa de ploaie.

Daca vrei sa cresti mai rapid in masa musculara..insa e posibil sa pui si putina grasime..nu neaparat multa, iti recomand un gainer sau la proteina din zer adaugi tu orice carbohidrat cu absortie rapida (dextroza, zahar (mai bine, nu) miere, si alte dulciuri).

Acele proteine ce ti-au fost recomandate gen Weider, Pro Lab & Co. sunt mult prea scumpe pentru ce ofera, de ex. cele de la Weider muult mult zahar.. Gain Fast la fel.. Parerea mea e ca pur si simplu nu merita..e ca si cum ai cumpara zahar la supra-pret.

Incearca Nutriline, Pronutrition, Redis.

#10
gaby1204

gaby1204

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.03.2012

View PostRayden3000, on 18th March 2012, 02:45, said:

Incearca Nutriline, Pronutrition, Redis.

Tu chiar vorbesti serios in legatura cu Redis/Pronutrition? La pretul ala iti dai seama ce calitate are "praful" . Eu am luat Pure Whey de la prolab si s'au comportat excelent .

#11
posteg

posteg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.09.2011

View Postgaby1204, on 21st March 2012, 09:50, said:

Tu chiar vorbesti serios in legatura cu Redis/Pronutrition? La pretul ala iti dai seama ce calitate are "praful" . Eu am luat Pure Whey de la prolab si s'au comportat excelent .


Nu intotdeauna pretul indica calitatea... eu folosesc suplimente de la ProNutrition si pot spune ca sunt satisfacut.

#12
Rayden3000

Rayden3000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 06.09.2006

View Postgaby1204, on 21st March 2012, 02:50, said:

Tu chiar vorbesti serios in legatura cu Redis/Pronutrition? La pretul ala iti dai seama ce calitate are "praful" . Eu am luat Pure Whey de la prolab si s'au comportat excelent .

Da, vorbesc serios, cand nu vorbesc serios folosesc " " " . ProLab este o firma mult prea scumpa pentru ce ofera. Cele enumerate de mine sunt bune, le folosesc de mult timp si nu mi-au provocat niciodata disconfort iar rezultatele au aparut. In afara de acele firme mai este si Universal care are produse excelente si din punct de vedere al raportului calitate\pret, insa Milk&Egg de la Universal mi s-a parut oribil la gust si atat. Toate celelalte sunt foarte bune , mai ales ca si efecte.

Pronutrition din punctul meu de vedere merita banii. Si Redis la fel mai ales ca ei cer mai putin :)

#13
posteg

posteg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.09.2011
De la Redis, Ideal Protein are un gust oribil insa, Super Mass R este bun si la gust si raport calitate pret, Prot whey R si Mix Protein R au gust super ;). Ca si rezultate, daca nu ai o alimentatie corespunzatoare, sa nu te astepti la rezultate imediate... Suplimentele ajuta, dar nu fac minuni... Succes

#14
Fender_Tremolo

Fender_Tremolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.11.2016

View Postdiahim, on 14 martie 2012 - 12:11, said:


Iti recomand GainFast de Universal
Se mai fabrica inca?

View Postatc, on 14 martie 2012 - 15:05, said:

prafuri ieftine si fara efect major !

Daca afirmi asa ceva inseamna ca nu cunosti cum functioneaza corpul si care sunt efectele suplimentelor asupra musculaturii si a orgsnismului. Nu exista "efecte majore" de la nici un supliment proteic din toate cate s-au inventat. Ce poti face cu suplimente poti si cu mancare. Important e sa ai destule calorii si macronutrientii necesari. Ca ii obtii din alimente 100% sau din alimente+suplimente e fix problema ta.

View PostRayden3000, on 18 martie 2012 - 02:45, said:



Daca vrei sa cresti mai rapid in masa musculara..insa e posibil sa pui si putina grasime..nu neaparat multa, iti recomand un gainer sau la proteina din zer adaugi tu orice carbohidrat cu absortie rapida (dextroza, zahar (mai bine, nu) miere, si alte dulciuri


Nu exista "sa cresti mai rapid in masa musculara" daca folosesti un supliment proteic in speta gainer. Cresti la fel de repede si fara suplimente conditia e sa indeplinesti minimul necesar de calorii si macronutrienti.

Edited by Fender_Tremolo, 26 January 2017 - 17:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate