Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Manopere incalzire, manopere sanitare, alte preturi.

- - - - -
  • Please log in to reply
937 replies to this topic

#919
yma5

yma5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.10.2018
Județul Teleorman lângă alexandria

#920
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Calculeaza 100 ron pentru fiecare calorifer si gura de apa (ingropat e mai mult). Adauga 500 Ron pentru cazan. Pretul este pentru la primavara, pentru ca acum nimeni nu are timp de asa ceva. Daca vrei si garantie  si AF pentru cazan mai dai ceva ...

#921
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Salutare! Fiind in renovari totale, am ajuns si la partea cu centrala. Instalatia si lucrarea prin sapa este realizata deja, ma intereseaza doar centrala si lucrarea optima pentru instalarea centralei. Este suprafata mare, tevile prin ppr de calitate, instalatia zic eu ca va fi facuta de calitate.

Am apelat la o recomandare printr-o cunostinta si am primit urmatoarea oferta, insa, cred ca este totusi putin cam scumpa (desi zice ca oferta si Iscir, si PIF, dar la altele sunt incluse deja), tinand cont de alte oferte...asa ca vreau sa ma consult si sper ca nu contravine regulilor forumului caci postez urmatoarele imagini. Multumesc in avans pentru orice sfat si ajutor!

P.S. Intre viesmann si ariston ce ati alege? ok, toata lumea lauda viesmann, insa viesmann doar 2 ani garantie vs ariston 5 ani garantie. Grea alegere, sa dea naiba!

Attached Files



#922
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Nu poate da nimeni niciun sfat in privinta costurilor ? :)

#923
Mihai_dmg

Mihai_dmg

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.01.2020
Si eu as dori raspuns la intrebarea pusa de Al3xandrus, este cam tarziu raspunsul meu, dar eu unul nu as achizitiona o centrala termica cu garantia sub 5 ani. Este ca un autoturism, nu il cumperi in fiecare zi sau la 2 ani. Clar Viesmann este superioara prin performante si mai compacta decat Ariston, dar nu ai siguranta ca este total functionala dupa 2 ani. In cel mai rau caz, daca se defecteaza dupa 2 ani, pretul interventilor ar duce cat o centrala Ariston cu performantele asemanatoare unui Viesmann, dar ai o mai buna siguranta (psihica cel putin) ca functioneaza 5 ani de zile.
Garantia extinsa este cu dus si intors, poate sa fie o chestie de marketing (pretul scazut impotriva competitorilor prin reducerea costurilor de service dupa acei 2 ani, iar restul se plateste de catre cumparator pentru urmatori 2,3 ani si se ajunge la pretul pentru o garantie de 5 ani), ori ca si la asigurarile RCA: 3 cazuri din 10 trebuie sa intervina, restul este profit.
Cum am precizat, acesta este parere personala.

P.S. si Offtopic: In Romania ca si in multe alte tari din zona noastra,  70% din oameni opteaza pentru un pret mai scazut, nu ne intereseaza servicile oferite cu pretul ridicat, calitatea, sau traditia brandului, dorim sa fie ieftin si bun (imposibil). De aceea multi producatori se adapteaza pietei.

#924
khrypt

khrypt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.05.2005
Salutari, pare un post vechi... dar incerc.
Am nevoie de un instalator (2/3/firma) pentru proiect si executie sistem de incalzire cu calorifere la o casa, in jud Dambovita. As fi vrut IPAT, dar casa e facuta deja, si nu-mi imaginez ce inseamana sa sparg tot pe jos... As fi vrut IPEL, dar nu-s mare mahar. As vrea sobe (refacut ce este si adaugat inca una, dar... discutii cu nevasta...) si am ramas la centrala pe gaze + calorifere. Drept urmare, daca are cineva bunavointa, poate sa-mi trimita pm. Multumesc.

#925
ciockyvisa

ciockyvisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.11.2005
Aproximativ cât costa o montare boiler 60l in București cu tot cu materiale, prinderea simpla pe perete lângă nișa de țevi

#926
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
poate in bucuresti sunt preturi mai mari, dar depinde de lungime tevi, tip tevi.
eu as zice la 500-600 de lei  cu totul...

#927
ciockyvisa

ciockyvisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.11.2005
Am văzut ca Altex vând boiler pentru care plătești extra 200 Ron instalarea...

#928
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Poate nu mai sunt eu familiarizat cu preturile la montaj, ca deh au trecut 17 ani de cand mi-am montat centrala dar am aflat acum o chestie care m-a uimit.
Am intrebat o firma cat costa montajul unei centrale Ferroli Bluehelix Maxima 28 (in locul unei centrale vechi)si raspunsul a fost naucitor - 750 lei fara piese + inca 350 PIF Posted Image
Atata costa azi montajul unei centrale???

#929
calinux

calinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 19.09.2002
Valmont, am si eu de schimbat cazan germania 17 ani cu altul nou eventual tot germania, varianta cu boiler de podea si CT deasupra.
Oferta zilei de azi: 460 piese marunte si demontat-montat, 50 PIF, 40 ISCIR. EUR fara TVA!

Edited by calinux, 29 June 2021 - 17:58.


#930
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
1100 lei pt.montajul unei centrale noi de pana in 24kw in locul celei vechi mi se pare talharie, parerea mea....

Edited by Valmont43, 01 July 2021 - 11:51.


#931
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Meseriaș care face modificări la câteva țevi de ppr și coturi in doua bai și camera tehnica , o zi de lucru 1000 lei. Și asta în Iași .
Și vrea să înceapă la 9 cu achiziție materiale . . După 10 incepe ziua de muncă.

#932
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Am gresit 4.5 ore munca , 1100 lei manopera dar nu sunt nemulțumiț, a ieșit ok.

#933
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Montaj centrala pe gaz de la zero + instalatie gaz+contor+proiect+ 4 calorifere = 4800 lei doar manopera. Mult/putin, ce parere aveti?

#934
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008

 vandemm, on 06 septembrie 2021 - 20:03, said:

Am gresit 4.5 ore munca , 1100 lei manopera dar nu sunt nemulțumiț, a ieșit ok.
Cam mult, părerea mea.... aproximativ 50 euro/oră....!!!!

#935
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009

 tudor32, on 26 octombrie 2021 - 18:13, said:

Cam mult, părerea mea.... aproximativ 50 euro/oră....!!!!

Ideea e ca venise demineata si mi-a cerut bani sa ia materiale pt lucrarea asta si inca una, aproape, si la 12 nu mia venea. Cand il sun , raspunde ca nesimtitu ca se s-a ntamplat si am intrat in el oleaca. A venit sucarit la treaba vezi doamne.
PS observasi ca imi lipsea o Mandrina SDS Bosch pe care o caut de peste o luna imediat dupa ce a venit el, si inca 2 piese , una o vane de apa de metal mare. LA tel nu mia raspundea, i-am dat review negati pe olx
I-am dat review negativ pe olx si m-a sunat imediat, duminica era , cu amenintari, ca stie el unde stau, ca stie ca am aia, ca el e din Germania da trimite pe nuscine la casa... I-a m zis ca il am inregistrat si pot sa- rezolv de un dosar si la ANAF ca nu emite documente. Chiar ar merita sa-i fac treaba asta. Duap ce ca TE fura pe toate partile mai si ameninta si te-njura . Ii am si numele fraiericiului pe factura de materiale, nu si-a dat seama

#936
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O recomandare pt. un inginer service f. bun din BRASOV? - specializat in reglaje, PIF, centrale termice

Multumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate