Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Manopere incalzire, manopere sanitare, alte preturi.

- - - - -
  • Please log in to reply
937 replies to this topic

#865
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Pasul 1 . Demolezi , daca spui ca te ocupi de asta
pasul 2 . Faci o revizie la instalatia de gaz si montezi electrovalva cu senzor , daca nu exista
Pasul 3 . Faci instalatia termica
Pasul 4 . Faci vtp la centrala ( pt asta ti-am zis de electrovalva )
Pasul 5 . Trimiti vtp-ul la firma care ti-a facut revizia de gaz , pt definitivarea actelor
.....si apoi stai linistit .

#866
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007

View Post86-APP, on 26 martie 2017 - 22:30, said:

Pasul 1 . Demolezi , daca spui ca te ocupi de asta
pasul 2 . Faci o revizie la instalatia de gaz si montezi electrovalva cu senzor , daca nu exista
Pasul 3 . Faci instalatia termica
Pasul 4 . Faci vtp la centrala ( pt asta ti-am zis de electrovalva )
Pasul 5 . Trimiti vtp-ul la firma care ti-a facut revizia de gaz , pt definitivarea actelor
.....si apoi stai linistit .

Mersi.
1. Deja e in lucru :)
2. Exista revizie la instalatie facuta in dec 2016 sau ianuarie 2017, trebuie sa ma uit, exista senzor cu valva pe casa scarii
3. Acum studiez si ma minunez de preturile cuprului. Am cerut oferta de la firma, baietii au spus ca ar fi recomandat (nu  obligatoriu) sa pun si niste calorifere supradimensionate, in ideea in care actuala cetnrala crapa intr-un an doi si nu se va mai gasi decat in condensatie.
4. Vine un baiat de la ei pe miercuri - Joi, a spus ca o desface si vedem care e treaba.
5. ... dupa 3 si 4.
Mersi

#867
BucsaNicusor

BucsaNicusor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.03.2013
Va cer ajutorul ,celor care cunoastesti cat de cat despre ce este vorba,am un arzator de la o centrala pe gaz riello,nu stiu daca functioneaza,nu ma pricep sa ii fac proba si din cate am vazut nici nu este complet,cineva ar vrea sa il cumpere pentru ventilatorul care il are,cat credeti ca ar trebui sa ii cer un pret corect pentru amundoi? va multumesc.

Attached Files


Edited by BucsaNicusor, 07 April 2017 - 15:43.


#868
dablue12

dablue12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 09.06.2015
Buna seara,

Vreau sa-mi pun  IPAT + calorifere, suprafata utila undeva la 160mp. Puteti sa-mi recomandati pe cineva care se pricepe, in zona Mures?

#869
danysg74

danysg74

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.04.2015
Buna seara !

Doresc sa instalez IPAT la casa proprietate personala. Am citit destule pagini din acest forum si din alte surse, cat sa inteleg ca am nevoie de ajutor. Deci: caut firma sau persoana calificata care sa -mi proiecteze instalatia, eventual sa o si instaleze. Cladirea este D+P+E, IPAT ar trebuie sa fie la parter, suprafata de 60 mp, patru zone. La etaj am incalzire cu calorifere si vor ramane asa (din pacate :( ). In acest moment sursa de caldura este un cazan simplu pe lemne, dar instalatia o montez pe CT pe gaz, Ariston Genus Premium 35 kw.
Cladirea se afla in Braila. Astept oferte.
Scuze daca nu trebuia sa postez aici, nu am gasit un topic special.

Edited by danysg74, 23 July 2017 - 20:45.


#870
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Daca la parter ai 60mp si la etaj inca 60 rezulta 120mp utili => centrala de 35 mult prea mare. Sau o ai deja?

#871
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postdanysg74, on 23 iulie 2017 - 20:45, said:

Buna seara !

Doresc sa instalez IPAT la casa proprietate personala. Am citit destule pagini din acest forum si din alte surse, cat sa inteleg ca am nevoie de ajutor. Deci: caut firma sau persoana calificata care sa -mi proiecteze instalatia, eventual sa o si instaleze. Cladirea este D+P+E, IPAT ar trebuie sa fie la parter, suprafata de 60 mp, patru zone. La etaj am incalzire cu calorifere si vor ramane asa (din pacate Posted Image ). In acest moment sursa de caldura este un cazan simplu pe lemne, dar instalatia o montez pe CT pe gaz, Ariston Genus Premium 35 kw.
Cladirea se afla in Braila. Astept oferte.
Scuze daca nu trebuia sa postez aici, nu am gasit un topic special.
Foarte bine ai facut ca ai postat aici, nu ai pentru ce sa-ti ceri scuze. Posted Image
Apreciez cum ai pus problema, (cele boldate de mine) privind calificarea necesara, proiectarea si apoi materializarea cu toate probele aferente.
Din ce constat eu ultima vreme, cel mai indicat este sa nu accepti sa proiectezi cu unii si sa executi cu altii, caci foarte multi colegi de proiectare au inceput sa se prostituieze si fac proiecte formale, de mantuiala..  Nu fiti masochisti.. Posted Image

#872
danysg74

danysg74

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.04.2015
Am deja centrala, daca are putere prea mare, foarte bine. Cu incalzirea asta globala, nu se stie niciodata :).
Postul a fost mutat de admin .. nu e meritul meu.
Da, e cel mai bine sa ai aceeasi persoana/ firma/... care sa faca proiectul si executia, altfel ajung intr-un joc al pasarii vinei, din care eu sigur am de pierdut.

#873
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postdanysg74, on 23 iulie 2017 - 20:45, said:

Doresc sa instalez IPAT la casa proprietate personala. Am citit destule pagini din acest forum si din alte surse, cat sa inteleg ca am nevoie de ajutor. Deci: caut firma sau persoana calificata care sa -mi proiecteze instalatia, eventual sa o si instaleze. Cladirea este D+P+E, IPAT ar trebuie sa fie la parter, suprafata de 60 mp, patru zone. La etaj am incalzire cu calorifere si vor ramane asa (din pacate Posted Image ). In acest moment sursa de caldura este un cazan simplu pe lemne, dar instalatia o montez pe CT pe gaz, Ariston Genus Premium 35 kw.
@danysg74 iti ofer niste idei:
- nu renunta la centrala pe lemne, las-o in demisol, ca sa poti sa o folosesti cand nu vei putea (din mai multe motive) sa folosesti centrala pe gaz, leaga centralele in paralel cu instalatia;
- sa nu-ti para rau ca la Etaj vei ramane pe calorifere, acestea pot sa functioneze (centrala pe lemne fiind in demisol si caloriferele la etaj)  si fara energie electrica, ceea ce nu este de ignorat in conditii de forta majora.
Mult succes !Posted Image

Edited by andreilesan, 24 July 2017 - 09:00.


#874
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 21.03.2012
Domnilor, vreau sa fac o plita cizma cu cuptor, de exterior. Am contactat un sobar si mi-a cerut 800-900 euro!! In acesti bani nu intra caramida exterioara constructiei si nici piesele de fonta. , care le am, ci doar restul materialelor plus manopera  Proiectul este unul clasic, plita fonta cu cercuri, plus cuptor. Cuptorul este unul construit, avand cumparata doar usa de cuptor. Cosul (din lipsa de spatiu) va fi construit in prelungirea cuptorului.
Eu consider ca pretul este foarte mare, pt un proiect care nu vad de ce ar fi unul complex, deci sa merite banii.

D-voastra ce parere aveti?

#875
freehugs

freehugs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.10.2007
Am cerut oferta pentru incalzire in pardoseala (purmo) de la doua firme din Craiova.
1) Vad ca ambele imi dau pretul la materiale umflat cu valoarea TVA - ei imi dau pretul fara tva ,dar gasesc la furnizori de materiale pretul cu tva cu tot . Mi se pare exagerat pentru ca ma gandesc ca oricum ar trebui sa aibe deja o marja de profit la materiale
2) Vad ca se merge pe produse Purmo insa coduri total diferite - care ar fi mai ok?
3 Unul foloseste conducta Rehau PexA care in mod normal ma gadesc ar fi mai buna decat purmo penta dar garantia 30 vs 10 ani ? Dumneavoastra ce ati alege?
Multumesc pentru eventuale raspunsuri

Attached Files



#876
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Eu as alege o firma care sa-mi faca totul de la cap la cap. In felul asta pot sa-i trag la raspundere daca ceva nu e in regula. Daca faci proiectul cu o firma, iei piesele in regie proprie si platesti alta firma pentru instalare nu o sa ai nici o garantie. Ce sa mai spunem daca lucrezi cu un meserias ...

#877
freehugs

freehugs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.10.2007

View Postmaricmanu, on 25 iulie 2017 - 19:24, said:

Eu as alege o firma care sa-mi faca totul de la cap la cap. In felul asta pot sa-i trag la raspundere daca ceva nu e in regula. Daca faci proiectul cu o firma, iei piesele in regie proprie si platesti alta firma pentru instalare nu o sa ai nici o garantie. Ce sa mai spunem daca lucrezi cu un meserias ...

Proiectul si instalarea cu aceeasi firma. Dar de ce sa nu cumpar exact dupa deviz direct de la producator/distribuitor ca sa scutesc vreo 30% ?

#878
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postfreehugs, on 25 iulie 2017 - 23:11, said:


Proiectul si instalarea cu aceeasi firma. Dar de ce sa nu cumpar exact dupa deviz direct de la producator/distribuitor ca sa scutesc vreo 30% ?
Daca firma de proiectare si montaj castiga nu din revanzarea materialelor -  e in regula. Cunosc pe cineva care numai asa si lucreaza, castigul nu e din revanzare. Insa, am intalnit situatii cand firma de instalatii nu a acceptat sa lucreze cu materiale care nu trec prin contabilitatea sa.. Deci, depinde.. Important este sa nu se intalneasca ""hotul cu prostul'", caci in situatia asta lucrarea nu are cum sa iasa bine. Intotdeauna e de preferat sa se lucreze cu cartile pe fata, insa '"hotu cu prostu'" nu accepta transparenta. Se intalnesc o multime de situatii cand unii chiar prefera sa fie in ""sirul pinguinilor'", cica '"nu-i problema ca e cineva la spate, conteaza ca e si cineva in fata'" - eh, aceasta abordare e dupa gustul omului, care cica nu se discuta.
Posted Image

#879
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Daca sunt diferente asa de mari la materiale eu spun ca cel mai corect e sa discuti problema asta cu ofertantul. Deschis, ii spui: domnule, sunt interesat de colaborare dar iata am gasit materialul asta mai ieftin aici. Nu se poate sa ajungem la o intelegere? Daca nu lasa la pret mai cauti si sanatate. Oferta pe care am decis sa merg eu are cam aceleasi preturi ca in magazinele online de profil.

#880
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006

View PostBylly00, on 26 iulie 2017 - 08:35, said:

Daca sunt diferente asa de mari la materiale eu spun ca cel mai corect e sa discuti problema asta cu ofertantul. Deschis, ii spui: domnule, sunt interesat de colaborare dar iata am gasit materialul asta mai ieftin aici. Nu se poate sa ajungem la o intelegere? Daca nu lasa la pret mai cauti si sanatate. Oferta pe care am decis sa merg eu are cam aceleasi preturi ca in magazinele online de profil.
Nu stiu unde o sa ajungi. Pretul tau o sa fie diferity de pretul firmei cu care discuti. Nu e vorba doar de TVa. E vorba si de ce cheltuieli contine pretul ala. Tu vii probabil cu un pret de distribuitor, la cere nu se adauga nimic. Nici un inhstalator nu o sa-ti calculeze  nimic la pretul ala, care e (de multe ori) pretul la cere poate  sa-ti aduca el materialele. De ce? Pai e o firma, nu se face munca patriotica. Trebuie sa aiba un profit si manopera nu e profit. E cheltuiala cu fortra de munca (aia de care intreaba toti: ce  e aia manopera, pai nu aveti angajati? Nu e inclusa in pret? ). In plus nici o firma nu o sa-ti dea garantie pentru materialele tale. Hai, sa zicem, ca gasesti firma care sa-ti faca o lucrare cu materialele tale, in conditiile tale. Crezi ca o sa ai vreo garantie in conditiile astea?

#881
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postmaricmanu, on 26 iulie 2017 - 15:01, said:

Nu stiu unde o sa ajungi. Pretul tau o sa fie diferity de pretul firmei cu care discuti. Nu e vorba doar de TVa. E vorba si de ce cheltuieli contine pretul ala. Tu vii probabil cu un pret de distribuitor, la cere nu se adauga nimic. Nici un inhstalator nu o sa-ti calculeze  nimic la pretul ala, care e (de multe ori) pretul la cere poate  sa-ti aduca el materialele. De ce? Pai e o firma, nu se face munca patriotica. Trebuie sa aiba un profit si manopera nu e profit. E cheltuiala cu fortra de munca (aia de care intreaba toti: ce  e aia manopera, pai nu aveti angajati? Nu e inclusa in pret? ). In plus nici o firma nu o sa-ti dea garantie pentru materialele tale. Hai, sa zicem, ca gasesti firma care sa-ti faca o lucrare cu materialele tale, in conditiile tale. Crezi ca o sa ai vreo garantie in conditiile astea?

Foarte interesant e abordata manopera.. In care manual al Teoriei Economice se pot gasi aceste ""reguli'" ? Adica '"munca nu poate fi profitabila, asta e o cheltuiala, iar pentru a scapa de ea - trebuie eliminata.. '" Am inteles bine?! Posted Image ..

Imi aminesc un banc pe seama asta.. Pe vremuri, erau articole de presa: Adevarul, Patria si Munca ( Правда, Родина, Труд).. Intr-o zi se deghizeaza secretarul de partid curios de ce preferinte are proletariatul si cere la un chiosc de presa acele trei denumiri si primeste imediat raspunsul:
- Adevar nu mai e, Patria s-a vandut toata, a ramas doar Munca cu 2 bani..
- Posted Image ...

#882
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmaricmanu, on 26 iulie 2017 - 15:01, said:

Nu stiu unde o sa ajungi. Pretul tau o sa fie diferity de pretul firmei cu care discuti. Nu e vorba doar de TVa. E vorba si de ce cheltuieli contine pretul ala. Tu vii probabil cu un pret de distribuitor, la cere nu se adauga nimic. Nici un inhstalator nu o sa-ti calculeze  nimic la pretul ala, care e (de multe ori) pretul la cere poate  sa-ti aduca el materialele. De ce? Pai e o firma, nu se face munca patriotica. Trebuie sa aiba un profit si manopera nu e profit. E cheltuiala cu fortra de munca (aia de care intreaba toti: ce  e aia manopera, pai nu aveti angajati? Nu e inclusa in pret? ). In plus nici o firma nu o sa-ti dea garantie pentru materialele tale. Hai, sa zicem, ca gasesti firma care sa-ti faca o lucrare cu materialele tale, in conditiile tale. Crezi ca o sa ai vreo garantie in conditiile astea?
Ofertarea este o chestie complexa si doua situatii relativ identice pot avea oferte diferite .
Conteaza si sa fie cumparate materialele pe firma , de la distribuitori cunoscuti . Cistiga si firma , macar din tva , cistiga si ca face rulaj la distribuitor si obtine preturi bune , conteaza si daca materialele le revinde " pe lista " nu cu factura de cumparare .
Toate au importanta  , si da , uneori se face munca voluntara din diferite motive , adica doar se recupereaza cheltuiala firmei sau se merge la risc , sa nu recuperezi banii .
In final , totul , orice oferta este personalizata , si profitul depinde , depinde si termenul de incasare .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate