Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Manopere incalzire, manopere sanitare, alte preturi.

- - - - -
  • Please log in to reply
937 replies to this topic

#19
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005

View PostBujor Stefan, on Oct 27 2005, 15:20, said:

Deci stati linistiti, nu am auzit de instalatori imbogatiti din montat de calorifere.

Viata e simpla, se aplica legea cererii si a ofertei.
Tu faci cererea pentru montat calorifere, noi facem ofertele, alegi de unde vrei.

Eu intotdeauna m-am inteles cu persoanele carora le-am facut diverse servicii inainte de a ma apuca (deci pe riscul meu - nu am stiut decat vizual la ce ma inham, daca dadeam de greu mai departe si trebuia sa muncesc mai mult era pierderea mea).

Daca te intereseaza o oferta din partea mea pentru montat calorifere pe cupru (pe pexal nu fac nici daca ma rugati, prietenii stiu de ce...) poti sa-mi dai un MP.

Numai bine. :peacefingers:
... eu stiu pe cineva care si-a cumparat ap cu 4 camere in Buc dupa 2-3 ani de montat contoare, deci se poate  :angry:

#20
Bujor Stefan

Bujor Stefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 03.05.2004
Si esti nervos pe faza asta?
Uite asa vreau eu sa-l ajung pe Becali :D
Nu va tine nimeni sa nu va faceti si voi instalatori sau sa nu va faceti firma voastra de instalatii.

Bafta!  :coolspeak:

P.S. Cand o sa mucegaiasca banii in casa la mine o sa va chem sa ma mai scapati de ei.

#21
Addnann

Addnann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 23.08.2005
Ieftin si bun nu exista nicaieri in lume. Exista "alegere". Nu e neaparat sa fie scump si bun, dar cu siguranta ca cineva cu incredere in propriile forte care face anumite lucruri cu simt de raspundere nu-l gasiti la un pret mic si nici "de saptamina viitoare".
Nu am sa cer niciodata 200000/mp de gresie/faianta in propria firma pentru ca mi se pare bataie de joc dar nici cu un pret f. mic nu puteti gasi.
E interesant insa faptul ca nu vrem sa lucram cit mai "in alb". Legal fratilor. Nu "la negru". "La negru" este spaga si spaga ne va ingropa. Nu tu impozite date inseamna mai des garda la mine la firma (pentru ca se stie ca sunt vinati cei ce exista si platesc - au de unde sa ii ia), inseamna impozite mai mari si forta de munca mai scumpa si mai instabila. Sa incercam sa privim si din aceste unghiuri problema si poate incercam...

#22
COSTIN_mentor

COSTIN_mentor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 28.09.2004
ideea este ca cat mai multi care au trecut prin renovari, constructii , sa le spune si altora costurile . in ideea bineinteles ca nu e un secret. :console:

#23
alexmohora

alexmohora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 25.05.2005
200.000 mp pe faianță mi s-a părut și mie mult dar i-am dat pentru că mi-a plăcut cum a făcut și pentru că a fost cinstit cu mine.

la altele s-a țepuit (adică a cerut 150.000 per total de exemplu să spargă niște mozaic la care a muncit o zi întreagă și nu zis nimic) - deci l-a mine s-a echilibrat.

La altele am negociat și a înțeles că cere mult - ne-am înțeles.

Nu am nimic împotriva firmelor - eu mă uit la oameni. Problema e că cele câteva firme care le-am contactat nu mi-au prezentat încredere - poate am avut ghinion.

Când discuți direct cu un ”particular” - știi cine îți va face treaba, dacă e om serios nu te va jupui, este interesul lui să facă bine, dacă nu face nu-i dai banii, cauți pe altul. Când discuți cu patronul/reprezentatul unei firme te încântă cu câte-n lună și-n stele și pe urmă te trezești cu 3 - 4 haidamaci în casă care fumează (că patronu nu le poate impune să nu fumeze) și n-au decât interesul să scape mai repede, dacă te iei de iei ți-o servesc cu discutați cu șefu' noi nu știm de asta!

#24
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
15 ron / mpmontat faianta / gresie
7.5 ron /mp  dat faianta jos

800 ron dat jos glet + indreptat peretii +  dat cu vopsea lavabila in sufragerie si hol
600 ron reparat complet baia (gresie+faianta+montaj instalatii)

.... cel putin pana acum :P

asta pt. echipa de 2 fantastici care-s la mine acum. daca-si fac treaba cum trebuie, ii recomand.

Edited by DeeJay, 01 November 2005 - 16:10.


#25
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
ok, a trecut ziua de "sambata".

Rezultate (meciul a fost "greu" pentru buzunarul meu):

- dat jos consola de fibra de sticlade la tevi in baie
- pus apometre baie si bucatarie
- schimbat toata tevaraia in baie
- ascuns tevi cada in perete
- taiat tevaraie la toate caloriferele
- pus robineti la tur si retur la calorifere
- schimbat tevaraie in bucatarie
- dat jos calorifere
- dat gauri pentru trecere calorifer bucatarie in balcon (beton armat de 40 :w00t: )
- toate tevile au fost (si vor fi) puse pe cupru (pana la urma cred ca am iesit mai prost decat ma asteptam la calculul cupru vs. pexal)

Calcule (aproximative) prima runda:

- manopera: 320 RON (+ un calorifer SH, da' bun gratuit! :D)
- apometre: 180 RON
- materiale (teava, coturi, imbinari, 13 robineti de calitate etc): 320 RON

Mai pun si benzina (~120 km prin Bucuresti)?! N-o mai pun, ca n-are rost.

Total prima runda: 850 RON (cu tot cu "imbunarea" instalatorului blocului & stuff se duce mai mult, dar fie asa).

A mai ramas runda a doua:

- conectare si punere pe pozitie calorifere (in principal)
- alte nimicuri, care trebuie facute dupa ce se termina cu zidarie & stuff

Costuri runda a doua:

Manopera la runda a doua: 100 RON  (pana la urmale-am dat 350 RON acum si a mai ramas sa le dau 100 RON la final in loc de 120 RON)
Materiale estimative runda a doua: 100 RON
Calorifer port prosop baie: ~ 120 RON
Bazin WC + accesorii: ~ 100 RON

Total aproximativ runda a doua: ~ 450 RON.

Si cu asta sper sa scap de tot ce inseamna tevaraie & stuff.

In total: modica suma de 1300 RON! :w00t: :death:

#26
COSTIN_mentor

COSTIN_mentor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 28.09.2004

View PostDeeJay, on Nov 1 2005, 16:09, said:

15 ron / mpmontat faianta / gresie
7.5 ron /mp  dat faianta jos

800 ron dat jos glet + indreptat peretii +  dat cu vopsea lavabila in sufragerie si hol
600 ron reparat complet baia (gresie+faianta+montaj instalatii)

.... cel putin pana acum :P

asta pt. echipa de 2 fantastici care-s la mine acum. daca-si fac treaba cum trebuie, ii recomand.

  nu ai precizat ce suprafata are sufrageria si holul , idem pt. baie .

#27
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
Am si eu nevoie de ceva servicii in materie de zugravit, daca aveti experiente pozitive cu meseriasi din capitala, da va rog PM. O sa scriu apoi aici opinia mea :)

#28
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004

View PostCOSTIN_mentor, on Nov 1 2005, 20:57, said:

nu ai precizat ce suprafata are sufrageria si holul , idem pt. baie .

sufrageria: 3.8 x 5.3 x 2.2 - cam 50mp de perete/plafon

hol .... 40mp peretii

baia 1.7 x 2.4 x 1.6 - 14mp faianta, 4 mp gresie + 4 mp plafon

bucataria - 3.8 x 2.4 x 1.6 -  faianta in jur de 18-20 mp

sper ca am facut calculele bine :P

#29
COSTIN_mentor

COSTIN_mentor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 28.09.2004

View Postdon_King, on Nov 1 2005, 23:59, said:

Am si eu nevoie de ceva servicii in materie de zugravit, daca aveti experiente pozitive cu meseriasi din capitala, da va rog PM. O sa scriu apoi aici opinia mea :)
nu exista experiente pozitive , exista doar experiente ,fara "pozitive" .

#30
dalliro

dalliro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.04.2005
Salutare, am nevoie urgenta de niste meseriasi rigipsari. Daca aveti experienta in materie, va rog  sa  impartasiti.
Merci!

#31
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003

View Postdalliro, on Nov 17 2005, 11:31, said:

Salutare, am nevoie urgenta de niste meseriasi rigipsari. Daca aveti experienta in materie, va rog  sa  impartasiti.
Merci!
Din cate am auzit iti pot oferi o informatie: se ia cam 5E/mp2.
In rest nu am alte info.

#32
COSTIN_mentor

COSTIN_mentor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 28.09.2004

View Postdalliro, on Nov 17 2005, 11:31, said:

Salutare, am nevoie urgenta de niste meseriasi rigipsari. Daca aveti experienta in materie, va rog  sa  impartasiti.
Merci!

  sfat : precizeaza-ti si tu locatia ca sa ai niste pareri mai avizate si mai apropiate "geografic".

#33
stelian18bac

stelian18bac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.03.2006

View Postalexmohora, on Oct 24 2005, 10:40, said:

110.000/mp - c.urățat pereți, gletuit cu ipsos, zugrăvit cu lavabilă
200.000/mp - montat gresie sau faianță
60.000/mp - montat parchet laminat fără adeziv
7 milioane - demontat calorifere vechi fontă (5 bucăți), demontat WC, cadă, chivetă și montat 5 calorifere noi, cadă, WC, chiuvetă
1 milion - demontat geamuri vechi la balcon (1,15m X 2,25m balconul)
600.000 dărâmat 2 pereți de BCA (cam 10mp în total) și 300.000 cărat molozul jos + 1.200.000 cărat molozul de către țigani (600.000 căruța)
Asta cu țiganii a fost țeapă - restul gunoilului l-am dat tot la țigani dar fără să le mai dau bani (le-am dat vechile calorifere)
1.200.000 montat panou electric

Locația București, nu am făcut cu firmă, sunt foarte mulțumit (a ieșit super, tipu a lucrat ca pentru el). Singura problemă: a durat foarte mult - 3,5 luni

Nu am făcut cu firmă pt că: costa mai mult, îmi cereau avans 50 milioane (inanceptabil), altă firmă: nu era dispusă să-mi facă cum vreau eu și ce vreau eu + că cereau iar mult

Treaba cu materialele care le ia firma mai ieftin - țeapă (le ia mai ieftine, mai proaste, mai multe decât e cazul și ți le vinde ție peste prețul pieței iar diferența și-o opresc ei - nu fiți naivi)

Nu luați de pe la Bricostore - la au cu 10 -40% mai scumpe (exemplu: Murexin, prize, vopsea lavabilă, calorifere foarte proaste în aparență ieftine, robineți... cam totul) - luați de pe valea casacadelor - și acolo fiți atenți de unde, totuși!

Daca poti sa-mi spui ce insamna montat tablou manopera si materiale. Noi la firma pentru 3 circiute + cutie + manopera ajunge la 120 Ron si factura si garantie pentru calitatea materialelor si a manoperei.

#34
oibo

oibo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.07.2006
Haideti sa va zic eu ceva preturi personale pt un veceu de servici:
montat gresie+faianta 15RON/mp
decopertat faianta +vopsea veche 5RON/mp
modificat inst electrica pt 2 spoturi + ventilator 60 RON
montat gips carton + zugravit 100 RON
demontat + montat corpuri sanitare (lavoar, vas closet, cabina dus) tevi alimentare si scurgere + montat apometre 600 RON
dulap incastrat sticla + montaj 150 RON
Toate materialele, inclusiv covorasul si clanta de la usa 2500RON
Vreti sa vedeti poze?
Attached File  CIMG0152.JPG   164.88K   697 downloadsAttached File  CIMG0153.JPG   170.99K   726 downloadsAttached File  CIMG0154.JPG   171.01K   526 downloadstachment]
Attached File  CIMG0158.JPG   169.3K   516 downloadsAttached File  CIMG0157.JPG   165.86K   585 downloadsAttached File  CIMG0160.JPG   176.65K   452 downloadstachment]
Attached File  CIMG0159.JPG   171.57K   491 downloadsAttached File  CIMG0156.JPG   176.66K   561 downloads

si sa va zic ceva: sunt super multumit de investitie.

apropo... facuta in regie proprie

#35
ddy

ddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 04.12.2003
Astazi am inceput si eu munca in noul apartament; echipa de 'mesteri' mi-a zis urmatoarele preturi:
-facut peretii complet ('la gata') - 14 ron/mp
-doar glet - 5 ron/mp
-pus parchet - 8 ron/mp
In afara de asta, am aranjat sa imi care molozul si sa imi aduca nisip.
Deocamdata sunt multumit de ei, par seriosi.
Va tin la curent...

#36
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
oibo

imi place idee cu ventilatorul in cabina de dush.
sunt curios sa stiu ce faci daca, din greseala ajunge jetul de apa in ventilator.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate