Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Manopere incalzire, manopere sanitare, alte preturi.

- - - - -
  • Please log in to reply
937 replies to this topic

#109
miticalimona

miticalimona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.01.2009

 kykobaw, on Dec 30 2008, 13:14, said:

Buna ziua,

am de intins o instalatie de incalzire cu centrala si calorifere in vila P+2.

In total, 16 calorifere in toata casa.

Deocamdata nu am bani sa achizitionez si centrala, am cumparat caloriferele si vreau sa le pun pe pozitie, cu instalatie tevilor de incalzire prin pereti (polipropilena), ca sa termin cu peretii din rigips. Meseriasii mi-au cerut 40 de milioane ca sa imi intinda tevile de la "centrala" pana la calorifere, si sa-mi monteze caloriferele pe pereti. FARA MATERIAL. Cum vi se pare? Eu as incerca sa caut ceva mai ieftin.

Multumesc!

m-ar interesa mai multe date daca doriti sa discutam despre o oferta referitor la ce aveti dvs de facut
sa luam legatur si sa discutam ma gasiti pe net la mail librasys...

Edited by scheleton, 04 February 2009 - 23:25.


#110
mos_tagarta

mos_tagarta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 26.02.2009

 kykobaw, on Dec 30 2008, 13:14, said:

Buna ziua,

am de intins o instalatie de incalzire cu centrala si calorifere in vila P+2.

In total, 16 calorifere in toata casa.

Deocamdata nu am bani sa achizitionez si centrala, am cumparat caloriferele si vreau sa le pun pe pozitie, cu instalatie tevilor de incalzire prin pereti (polipropilena), ca sa termin cu peretii din rigips. Meseriasii mi-au cerut 40 de milioane ca sa imi intinda tevile de la "centrala" pana la calorifere, si sa-mi monteze caloriferele pe pereti. FARA MATERIAL. Cum vi se pare? Eu as incerca sa caut ceva mai ieftin.

Multumesc!

La noi in oras se practica urmatoarele preturi
1 mil pt fiecare calorifer, si 4 mil pt centrala
oricat as calcula ( chiar daca as adauga data, luna si anul ) nu se ajunge la 40 mil

Morala
Falimentul firmei e inevitabil cand cresti preturile si chiar il grabeste
Adaptabilitatea e o forma de supravietuire

Edited by mos_tagarta, 04 March 2009 - 01:40.


#111
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 mos_tagarta, on Mar 4 2009, 02:27, said:

La noi in oras se practica urmatoarele preturi..1 mil pt fiecare calorifer, si 4 mil pt centrala..oricat as calcula .. nu se ajunge la 40 mil..
Precizeaza te rog orasul: poate facem o radiografie de preturi de manopera in tara, bineinteles cu ajutorul celorlalti.

In Bucuresti insa, ma' friend, nu gasesti firma serioasa sub 2 mil./calorifer (cu TVA, adica pe factura). Pana de curand ziceau 50 euro, acum de cand cursul a sarit, s-a revenit la preturi in Lei. In conditiile astea te apropii de cele 40 mil., nu?

Edited by scheleton, 04 March 2009 - 02:01.


#112
mos_tagarta

mos_tagarta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 26.02.2009

 scheleton, on Mar 4 2009, 02:00, said:

Precizeaza te rog orasul: poate facem o radiografie de preturi de manopera in tara, bineinteles cu ajutorul celorlalti.

In Bucuresti insa, ma' friend, nu gasesti firma serioasa sub 2 mil./calorifer (cu TVA, adica pe factura). Pana de curand ziceau 50 euro, acum de cand cursul a sarit, s-a revenit la preturi in Lei. In conditiile astea te apropii de cele 40 mil., nu?
Rm Sarat, Buzau

#113
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 mos_tagarta, on Mar 4 2009, 14:29, said:

Rm Sarat, Buzau
In Bucuresti nu poti retine la firma un instalator, daca nu-i dai salariu de minim 2.000 Lei (+alte alea, etc.).
Iar un om de service bun nu-l poti retine fara 2.500 Lei (dar mai sigur cu 3.000 Lei)...

In conditiile astea firmele n-o sa dea faliment pt. ca incaseaza prea mult pe manopera, ci ca fondul de salarii e prea mare.

#114
mos_tagarta

mos_tagarta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 26.02.2009

 scheleton, on Mar 4 2009, 14:00, said:

In Bucuresti nu poti retine la firma un instalator, daca nu-i dai salariu de minim 2.000 Lei (+alte alea, etc.).
Iar un om de service bun nu-l poti retine fara 2.500 Lei (dar mai sigur cu 3.000 Lei)...

In conditiile astea firmele n-o sa dea faliment pt. ca incaseaza prea mult pe manopera, ci ca fondul de salarii e prea mare.

Decat sa tii la firma 4 instalatori buni si sa-i platesti gras ( nu comentez asta, un meserias bun merita tinut cu oricate sacrificii ) mai bine tii 2 instalatori buni si 2 ajutoare ( ajutoare platite cu un salariu mult mai mic )
Instalatorul face partea pur tehnica si nu-si pierde timpul cu tras tevi, gaurit pereti, pozitionari de calorifere, etc)
Dar asta e alt topic si nu e cazul sa spun mai multe.

#115
dumushor

dumushor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.10.2006
eu iau 120 pe radiator in ppr, pex si 180 pe cupru sau teava ol, iar cazanul pe gazeificare nu il montez fara 1000 lei, pentru ca e munca multa.

Attached Files



#116
mos_tagarta

mos_tagarta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 26.02.2009
Pretul tau e cam 10% din valoarea cazanului...mai mult sau mai putin ( la o valoare aproximativa de 10.000lei)
daca ai de montat un cazan simplu care a costat 2500 lei care e manopera?
intreb de curiozitate si eventual sa facem un sondaj dupa cum a zis scheleton
felicitari pentru instalatia din poza....frumos lucrat

#117
dumushor

dumushor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.10.2006

 mos_tagarta, on Mar 5 2009, 03:24, said:

Pretul tau e cam 10% din valoarea cazanului...mai mult sau mai putin ( la o valoare aproximativa de 10.000lei)
daca ai de montat un cazan simplu care a costat 2500 lei care e manopera?
intreb de curiozitate si eventual sa facem un sondaj dupa cum a zis scheleton
felicitari pentru instalatia din poza....frumos lucrat
iti mai pun o poza cu un cazan clasic de 2000 lei si spune mi tu cam cat face munca mea la el(mentionez ca in pretul montajului de cazan intra si montajul boilerului)

Attached Files



#118
mos_tagarta

mos_tagarta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 26.02.2009

 dumushor, on Mar 5 2009, 16:15, said:

iti mai pun o poza cu un cazan clasic de 2000 lei si spune mi tu cam cat face munca mea la el(mentionez ca in pretul montajului de cazan intra si montajul boilerului)

Chiar nu pot sa-ti evaluez eu munca (si nici nu ar fi corect din partea mea)
Vroiam sa-mi formez doar o parere
Din partea mea poti sa-i iei clientului cat vrei
Stii e o vorba "nu e nebun ala care cere , e nebun ala care da banii".
Nu vad rostul distribuitorului acela albastru si rosu chiar la toate instalatiile facute de tine (manopera si implicit robinetii in plus)
Astea sunt costuri suplimentare pentru client d.p. meu d.v.
Stiu ca munca ta e aproximativ aceiasi indiferent de tipul cazanului.
Pe viitor o sa ma abtin sa comentez probleme legate de bani si preturi pentru ca este un subiect sensibil.
O zi buna si spor la bani.

#119
Danutzsds

Danutzsds

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.03.2009
Lucrarile sunt executate conform legii ? (personal calificat, atestat legal,certificat de garantie)

#120
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008
Pentru Bucuresti care mai sunt preturile, m-ar interesa pt 3-4 apartamente de 3 camere, centrala proprie, incalzire prin radiatoare

#121
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

 scheleton, on Mar 4 2009, 03:00, said:

Precizeaza te rog orasul: poate facem o radiografie de preturi de manopera in tara, bineinteles cu ajutorul celorlalti.

In Bucuresti insa, ma' friend, nu gasesti firma serioasa sub 2 mil./calorifer (cu TVA, adica pe factura). Pana de curand ziceau 50 euro, acum de cand cursul a sarit, s-a revenit la preturi in Lei. In conditiile astea te apropii de cele 40 mil., nu?
in brason -130 per calorifer , centrala cu sau fara gazefiere de legat  la instalatie -600 lei , iar daca se monteaza si un boiler pentru apa calda menajera 800-900 lei , in functie de pozitia centralei si locul de unde trebuie aduse utilitatil ( toata partea de instalatie  se executa in teava de otel , mi se pare solutia cea mai sigura si ieftina )

#122
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007
Buna ziua

Imi poate spune cineva cam cat ar costa instalarea unei centrale intr-un apartament de doua camere (de aproximativ 40mp).
Cei de unde vrem sa luam centrala ne-au spus 4000RON; centrala costa 2000RON . Este un pret OK sau e cam mare?

In cei 4000RON intra toata instalatia + caloriferele.

Nu prea am mai multe date pentru ca nu am vorbit eu direct cu oamenii de acolo.

#123
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008

 unbeliver, on May 24 2009, 12:46, said:

Buna ziua

Imi poate spune cineva cam cat ar costa instalarea unei centrale intr-un apartament de doua camere (de aproximativ 40mp).
Cei de unde vrem sa luam centrala ne-au spus 4000RON; centrala costa 2000RON . Este un pret OK sau e cam mare?

In cei 4000RON intra toata instalatia + caloriferele.

Nu prea am mai multe date pentru ca nu am vorbit eu direct cu oamenii de acolo.

eu am platit 3500 ron pt apt cu 3 camere, 1 buc, 2 bai si 2 terase. In pretul asta intra: distribuitor, centrala,toate cele 6 calorifere, 1 cada, 1 cabina de dus, 2 vase wc, 1 masina de spalat, 3 chiuvete, plus sifoane bai si terase + tot ce inseamna scurgere canalizare

#124
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 cgrosu, on May 25 2009, 09:40, said:

eu am platit 3500 ron pt apt cu 3 camere, 1 buc, 2 bai si 2 terase. In pretul asta intra: distribuitor, centrala,toate cele 6 calorifere...
presupun ca e doar costul manoperei pure..?! (se poate intelege ca valoarea de mai sus cuprinde si costul centralei, si al caloriferelor).

#125
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008

 scheleton, on May 25 2009, 09:48, said:

presupun ca e doar costul manoperei pure..?! (se poate intelege ca valoarea de mai sus cuprinde si costul centralei, si al caloriferelor).

clar, doar manopera, fara nici un gram de materiale :P

#126
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

 cgrosu, on May 26 2009, 11:31, said:

clar, doar manopera, fara nici un gram de materiale :P
spunemi cate calorifere ai  si pot sa iti spun un pret la manopera

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate