Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

R.C.S. & R.D.S. va renunţa la analogic în anul 2014? Doar zvon ?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,381
  • Înscris: 14.10.2008

Quote

de la 1 ianuarie 2013
RCS-RDS va avea doar televiziune digitala.
televiziunea anlogica prin cablu va fi oprita (fif-uif)
doar cei cu receiver sau lcd cu tuner vor viziona TV la rcs.

Asta spune un user de pe forum C.N.A., user veteran acolo. L-am intrebat daca i-a soptit lui ZOLI asa ceva ca eu nu cred si nu mi-a raspuns nimic. Pana nu taie UPC-ul analogicul de pe cablu nu o va face nici RCS-ul sau UPC il va taia numai dupa RCS?

Argumente PRO: este criza si RDS nu-si mai permite sa tina in functiune atatea sisteme, desfiintarea analogicului inseamna desfiintarea statiilor locale de receptie sateliti si retransmisie CATV, multa aparatura cat si angajati. Lasarea DVB-C-ului in mare parte FTA (FTC) ar fi iarasi un alt semn.

Argumente contra: este cunoscut faptul ca RDS nu are stocuri de STB-uri suficiente pentru clientii cu CRT-uri sau LCD-uri care nu stiu DVB-C, iar in ultima vreme constatam o oarecare extindere a grilei analogice pentru ca reteaua GPON permite utilizarea oricarei frecvente din plaja televizoarelor fara probleme de interferente hertiene sau de alta natura.

Parerea mea: doresc pastrarea analogicului atata vreme cat acesta este receptionat de pe sateliti in orasul meu insa decat sa inceapa cu preluari din DVB-C/IPTV sau alte chestii de genul cum se intampla pe la Oradea sau Brasov mai bine l-ar sista complet ca sa stiu o treaba.  :peacefingers:

Edited by megafanro, 13 March 2012 - 18:11.


#2
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007
O idee buna.
Ma intreb cum va reactiona concurenta? Probabil printr-o oferta. :lol:

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Nu as crede. Exista prea multe televizoare vechi. Si sunt destui care nu ar da banii pe unul noi, sau nici pe un STB.
In vest s-a trecut deja de 2 ani pe digital terestru, dar pe cablu mai se mentine analogicul - nu exista o limiat de timp.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
banuiesc ca mie prin GPON, nici nu are importana daca este analog sau digital.

#5
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
O sa vina si momentul ala, insa nu cred ca mai devreme de 1 ianuarie 2014.
Treptat analogicul o sa ramana cu 15-20 de canale, iar cei care doresc grila full vor merge pe DVB-C.

IPTV-ul este solutia pentru renuntarea definitiva la analogic si cablu digital.

All-IP este viitorul...

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Nu cred ca se va renunta la analogic pe cablu prea curand.

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,381
  • Înscris: 14.10.2008
Nici eu nu cred, as zice ca nu mai devreme de 2015, dar deja mi-e frica ca nu apuc sa vad cum se vede prin GPON.  :lol:

#8
NightWishMaster

NightWishMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 16.12.2006
Eu gasesc un anumit dezavantaj in aceasta ipoteza: numarul de televizoare dintr-o casa va trebui sa fie egal cu cel de STB-uri, daca discutam de televizoare CRT. Astfel, un apartament cu sa zicem 3 TV-uri va necesita 2 STB-uri, STB-uri care in masura covarsitoare sunt procurate de la RCS, deci un control al operatorului asupra numarului de receptori. Aici e loc si de taxare suplimentara pentru receptore multiple. Ma rog, e un scenariu pesimist. Acum trebuie recunoscuta si necesitatea de a evolua, chiar daca, noi romanii, suntem un popor conservator (din motive economice). Sa ne amintim ca la inceputul anilor 2000 (deci cu 10 ani in urma) inca existau pesoane care foloseau TV A/N.

#9
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
Nu era mai fain daca se dadeau cadouri electorale sub forma de receptoare DVB-T? In felul asta impuscam 2 iepuri in acelasi timp!

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
De renuntat la analogic nu cred ca se pune problema prea curand, dar ar trebui restransa incet-incet grila analogica si facut loc pentru digital, ca-s cam comprimate canalele pe DVB-C-ul RCS, unele se vad mai prost decat pe analogic.

#11
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 22.07.2011

View PostNeaceasca85, on 13th March 2012, 17:02, said:

Argumente contra: este cunoscut faptul ca RDS nu are stocuri de STB-uri suficiente pentru clientii cu CRT-uri sau LCD-uri care nu stiu DVB-C, iar in ultima vreme constatam o oarecare extindere a grilei analogice pentru ca reteaua GPON permite utilizarea oricarei frecvente din plaja televizoarelor fara probleme de interferente hertiene sau de alta natura.

Totusi nu ar fi mai ieftin pt RCS-RDS sa pastreze pachetul de baza pe analogic, decat sa ofere echipamente pentru fiecare abonat? Astfel numai cei ce vor HBO sau alte pachete superioare, sa fie trecuti pe digital.

Nu cred ca are vreo logica trecerea 100% la digital pe cablu, atata vreme cat reteaua analogica inca le mai functioneaza. Poate, pe masura ce aceasta va incepe sa-si arate vechimea, vom vedea o trecere treptata la digital (iar echipamentele analogice functionale scoase dintr-o zona, vor fi folosite in alta pentru a face carpeli).

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

unele se vad mai prost decat pe analogic.
Pentru ca sunt preluate din analogic multe, sau ptr ca-si bat ei joc de postul respectiv - vezi GSP TV.
Un canal e suficient ptr 5 posturi SD de calitate f buna sau 2 HD.

#13
wii

wii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 01.06.2009
Eu nu cred ca face Rcs ceva atat de "revolutionar". Are musterii destui pe analogic.

#14
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
Evident ca RCS nu va renunta la cablu analogic incepand cu 1 ianuarie 2013.

Ganditi-va ca ar trebui sa livreze 2 milioane de stb-uri digitale in 8 luni.

#15
wii

wii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 01.06.2009
Nici chiar. Se inmultesc tv-urile cu tuner dvb-c.

#16
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
Se inmultesc, e adevarat si asta, dar sunt si multi penisonari cu crt-uri. Nu ii vad sa-si cumpere un lcd  :lol:

Iar RCS evident ca nu doreste sa-si piarda clientii aiurea doar de dragul de a trece la digital.

In orice caz, eu as reduce grila analogica la maxim 50 de canale. Restul de 20 de canale pana la 70 le-as elibera pentru digital.

Edited by catalinman, 14 March 2012 - 10:28.


#17
narciso

narciso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 18.03.2009
Asta spuneam si eu.Si trebuie scoase din analogic canalele regionale si cele de umplutura ca nu-si au rostul.

View Postnarciso, on 14th March 2012, 10:33, said:

Asta spuneam si eu.Si trebuie scoase de pe digital canalele regionale si cele de umplutura ca nu-si au rostul.
Si cele unguresti din zonele tarii unde nu exista comunitate maghiara.

Edited by megafanro, 14 March 2012 - 10:35.


#18
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011
Nu se va intampla asta intrucat i-ar costa mai multi bani pentru STB-uri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate