Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Asigurare medicala - student

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
zts13

zts13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.05.2010
Buna ziua,
Am 21 de ani si sunt studenta la zi,insa cand am fost la medicul de familie sa imi dea o trimitere pentru a imi face niste analize privind calciul si chestii de genul mi-a spus ca eu nu sunt asigurata,ca trebuie sa ma duc sa platesc asigurari eu personal inclusiv din urma de cand implinisem 18 ani.Toti prietenii mei (care desigur au alti medici de familie) mi-au spus ca nu e normal asa ceva,pentru ca pana implinesc 26 de ani voi beneficia de asigurarea mamei,mai ales ca sunt studenta la zi deci se subintelege ca nu muncesc nicaieri.Am trimis un mail si la casmb unde o doamna foarte amabila si prompta mi-a raspuns la fel,ca pana fac varsta de 26 de ani beneficiez de asigurarea mamei.Mentionez ca nu sunt genul care merge foarte des la medicul de familie,cel putin de aproape 2 ani de cand mi-a zis ca nu beneficiez de asigurare nu am mai apelat la cabinetul ei,iar inainte de asta mergeam de 2 ori pe an pentru vreo adeverinta.Sper sa ma lamuriti cum sta treaba pentru ca ma gandesc ca doamne fereste voi avea nevoie de un medic de familie la un moment dat ...
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

De retinut este faptul ca pentru a beneficia de calitatea de asigurat si de serviciile amintite, toti cetatenii cu domiciliul in Romania trebuie sa plateasca o contributie de asigurare.
      Exista, insa, si anumite exceptii de la aceasta regula, in sensul scutirii totale de la plata contributiei ori in sensul platii acestei contributii din alte surse. Aceste exceptii ce vizeaza, printre altii, copiii pana la varsta de 18 ani, elevii, ucenicii si studentii cu varsta cuprinsa intre 18 si 26 de ani si care nu au venituri din munca.

Schimba medicul de familie, pt ca e un idiot.

#3
zts13

zts13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.05.2010

 Courage, on 13th March 2012, 12:17, said:

Schimba medicul de familie, pt ca e un idiot.
Asa m-am gandit si eu dar am zis sa ma documentez mai bine intai,ca poate o avea femeia dreptate si nu ma pricep eu.Multumesc pentru raspuns :)

#4
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Și verifică ce scrie pe SIUI, că și-l updatează o dată la o sută de ani, poate ai lucrat în vreo vacanță și așa a rămas.

#5
zts13

zts13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.05.2010

 adadoi, on 13th March 2012, 12:20, said:

Și verifică ce scrie pe SIUI, că și-l updatează o dată la o sută de ani, poate ai lucrat în vreo vacanță și așa a rămas.
Da m-am uitat acum pe site, mi-am introdus CNP-ul si mi-a scris mai jos ca "Persoana selectata este asigurata".Multumesc pentru sugestie,chiar nu stiam de aplicatia asta.

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
m-am lovit si eu de problema asta, fiind student si apoi angajat in alt oras decat cel in care aveam medicul de familie. daca ma duceam la medic in orasul in care lucram imi spunea ca nu sunt asigurat. nu stiu daca e cazul si aici.

#7
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006

 adadoi, on 13th March 2012, 12:20, said:

Și verifică ce scrie pe SIUI, că și-l updatează o dată la o sută de ani, poate ai lucrat în vreo vacanță și așa a rămas.
Am vrut si eu de curiozitate sa urmez linkul dar imi da:
ERROR
The requested URL could not be retrieved

Cum ati intrat voi?

#8
zts13

zts13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.05.2010

 liviu_np, on 13th March 2012, 14:17, said:

Am vrut si eu de curiozitate sa urmez linkul dar imi da:
ERROR
The requested URL could not be retrieved

Cum ati intrat voi?
scrie pe google SIUI si e primul site care iti apare http://siui.casan.ro/cnas/

 born2lose, on 13th March 2012, 13:25, said:

m-am lovit si eu de problema asta, fiind student si apoi angajat in alt oras decat cel in care aveam medicul de familie. daca ma duceam la medic in orasul in care lucram imi spunea ca nu sunt asigurat. nu stiu daca e cazul si aici.
Nu este cazul aici,eu stau in Bucuresti si tot aici sunt si studenta,problema este ca medicul meu de familie (nu ii dau numele desi ar merita) a fost foarte dragut cand si-a deschis cabinetul ca sa atraga multi pacienti,apoi brusc si-a schimbat comportamentul cu toata lumea.Orice ii cereai nu se putea,nu avea timp,nu avea cum,asta in conditia in care niciodata nu m-am dus cu mana goala la cabinet,de fiecare data i-am dus cate o atentie pentru ca asa am considerat ca e frumos.Trebuie sa imi caut un alt medic de familie in concluzie,unul care isi face meseria.Sper sa si gasesc :))

#9
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
Pana acolo am ajuns si eu. Mai departe?
unde este sectiunea "asigurati"?












'

#10
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Dupa ce-l vei gasi, vei fi dezamagita de regulile Casei de Asigurari. :(

#11
zts13

zts13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.05.2010

 liviu_np, on 13th March 2012, 16:53, said:

Pana acolo am ajuns si eu. Mai departe?
unde este sectiunea "asigurati"?












'
http://siui.casan.ro:82/Asigurati/     scuze de intarziere cu raspunsul :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate