Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

abonament MtoM

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
stefan1955

stefan1955

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.01.2008
Am cumparat un sistem de alarma Wireless GSM. Am primit recomandarea ca pt. semnalul GSM sa folosesc un abonament MtoM de la Vodafone. Ce stiti despre acest abonament? Multumesc anticipat!

#2
gompo

gompo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 19.07.2005

View Poststefan1955, on 13th March 2012, 10:03, said:

Am cumparat un sistem de alarma Wireless GSM. Am primit recomandarea ca pt. semnalul GSM sa folosesc un abonament MtoM de la Vodafone. Ce stiti despre acest abonament? Multumesc anticipat!
Acum vreun an si ceva abonamentul M2M costa 1 Euro/luna, plus traficul de date generat de device.
De atunci nu mai stiu, poate s-a modificat.
Vezi si la ei pe site

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Mda si tarifele sint secrete!
Trebuie sa vezi in primul rind ce foloseste alarma ta (date, voce, SMS) si dupa aia alegi in functie de acoperire, pret, etc.

#4
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
Salut,

astazi am vorbit la Vdf despre acest serviciu pentru un proiect pe care il am in lucru la job. raspunsul tipei cu care am vorbit:
- abonamentul este 1 euro / luna / SIM IP dinamic; daca se doreste IP static, costul suplimentar este de 3 euro / luna / SIM (sau 4, nu mai stiu sigur);
- traficul este tarifat cu 0.5 eurocenti / Mb, ceea ce inseamna 5 euro / Gb. sincer, mi se pare cam putin, sper ca tipa nu a gresit, mai ales ca dintr-o discutie mai veche cu un alt tip de la Vdf date am ramas cu impresia ca traficul se cumpara la "calup" de genul 500 Mb / 1 / 2 / 4 Gb etc si este consumabil de catre toate SIM-urile din grup (era vorba despre o aplicatie de monitorizare a mai multor surse de date).

Zilele astea trebuie sa reiau discutia pentru ca proiectul intra in faza de testare, deci probabil o sa am mai multe detalii.

#5
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010

View Postsuri, on 27th March 2012, 22:27, said:

Salut,

astazi am vorbit la Vdf despre acest serviciu pentru un proiect pe care il am in lucru la job. raspunsul tipei cu care am vorbit:
- abonamentul este 1 euro / luna / SIM IP dinamic; daca se doreste IP static, costul suplimentar este de 3 euro / luna / SIM (sau 4, nu mai stiu sigur);
- traficul este tarifat cu 0.5 eurocenti / Mb, ceea ce inseamna 5 euro / Gb. sincer, mi se pare cam putin, sper ca tipa nu a gresit, mai ales ca dintr-o discutie mai veche cu un alt tip de la Vdf date am ramas cu impresia ca traficul se cumpara la "calup" de genul 500 Mb / 1 / 2 / 4 Gb etc si este consumabil de catre toate SIM-urile din grup (era vorba despre o aplicatie de monitorizare a mai multor surse de date).
Buna,

Tarifele pentru serviciul M2M sunt urmatoarele:

- optiunea (abonamentul M2M standard) are un cost lunar de 1 EUR

Tarifele pentru traficul GPRS:
- Tariful pentru trafic GPRS national este de 0.5 Euro/MB (Granularitatea este de 1 KB)
- Tariful pentru trafic GPRS in roaming- 5eur/MB in UE; 8eur/MB restul operatorilor. Granularitatea pentru traficul GPRS in roaming este de 10 KB.

Tarifele de conectare CSD/HSCSD (apel date) sunt urmatoarele:
- Vodafone- Vodafone sau Vodafone- Fix 0.10 Euro/min
- Tariful catre alte retele mobile - 0.18 Euro /min

SMS- la tariful standard 0.05 euro/SMS

#6
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Aș dori o ofertă actualizată, dacă se poate.

#7
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010

View PostGif2D, on 12 iunie 2018 - 09:37, said:

Aș dori o ofertă actualizată, dacă se poate.

Buna,

Recomandarea noastra este sa citesti informatiile disponibile aici: https://www.vodafone...index.htm#tab-2, iar daca doresti mai multe detalii cu privire la tarifele aplicate sa completezi formularul de aici: https://www.vodafone...ntact/index.htm

Multumim pentru post! Posted Image
O zi frumoasa!

Edited by Vodafone, 15 June 2018 - 07:14.


#8
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
O persoana fizica poate contracta un serviciu business, orice fel de serviciu business sau doar anumite servicii business?

#9
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
brasoveanul: si pe mine m-ar interesa m2m pe fizic. Deocamdata ca persoana fizica am reusit doar achizitionarea IP static pe numarul de voce si pe un wifi acasa... dar cu lungi insistente. Pe numarul de voce a fost greu din cauza faptului ca a trebuit sa le demonstrez copiilor de la Relatii Clienti, ca pe domeniul personal pentru e-mail am un firewall mai smecher care vede IP-ul de VDF listat in multe RBL-uri... deh, de cand cu netul asta toti o ard aiurea online si IP-urile de NAT ale VDF intra in RBL-uri. De asemenea tot pe persoana fizica am reusit si un femtocell... dar acolo a fost mai greu, s-a lasat cu 4 sesizari la ei, plus una la ANCOM cu analiza de spectru pe zona mea, plus date de netmonitoring din telefon trimise catre ei.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce femto ti-au dat, jucarie dinaia "semnal plus", sau un femto adevărat (huawei/nokia/alcatel)?.

#11
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010

View Postbrasoveanul, on 15 iunie 2018 - 10:33, said:

O persoana fizica poate contracta un serviciu business, orice fel de serviciu business sau doar anumite servicii business?

Buna,

Ofertele respective sunt numai pentru conturile alocate persoanelor juridice.
Iti multumim in schimb pentru interes.

O zi frumoasa!

#12
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009

View Postaddelin, on 18 iunie 2018 - 15:19, said:

Ce femto ti-au dat, jucarie dinaia "semnal plus", sau un femto adevărat (huawei/nokia/alcatel)?.

Alcatel sub brand-ul "Semnal Plus". Pentru apeluri si date e perfect. Acopera linistit tot apartamentul.

#13
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
Am intrebat si eu, de chestie, care este treaba cu IP-ul fix pentru numarul de voce, am primit raspuns telefonic ca este doar pentru persoane juridice, doar pentru numerele de date si ca niciodata o persoana fizica nu a primit IP fix. Atunci, zic eu, cum va explicati ca eu am in cont doua numere de date cu IP fix si sunt persoana fizica?...Poftiiim?...am repetat....Aaaa, aahh, aaa, pai nu stiu, dar eu va spun care este varianta oficiala. Halal, daca ar avea proceduri consistente nu ar mai fi discutii, insa asa, la marea companie a lui peste, totul este la noroc.

Edited by brasoveanul, 20 June 2018 - 12:14.


#14
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Oficial, conform procedurii ei nu pot activa optiuni de genul decat pe business/corporate. Din punct de vedere tehnic nu e nicio problema, se activeaza si functioneaza, repet, la ei e procedura lu peste.
Ideea e sa le fortezi mana, si nu neaparat asta, ci sa justifici ca tie ca abonat persoana fizica nu iti functioneaza in parametri un anume serviciu, sa zicem browsing web si e-mail din cauza IP-urilor de NAT bagate in RBL-uri din cauza altor utilizatori. Eu am reusit, nu ma dau cu pumnul in piept, nu am obtinut serviciile/echipamentele de sanchi, ci chiar aveam nevoie. Nevasta-mea si acum sta la geam sa poata vorbi de pe ORO. Nu mi-am batut capul sa o rezolv cu un femto, ca mai are 3 luni perioada contractuala si o portez la VDF. Spor si nervi de otel.
Ca sa revin on topic, cred ca abonamentele m2m slabe sanse sa fie date pe persoana fizica. La m2m cred ca se axeaza mult pe flote de numere si nu doar doua trei echipamente... pentru ei nu e afacere.

#15
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
Este pe naiba procedura, ei nu au o procedura uniforma, dupa cum se nimereste, dupa cat de coltos este clientul, cum a rasarit soarele dimineata, etc. RDS-ul are proceduri, ei daca spun ca nu dau IP fix pentru contracte rezidentiale, nu dau si altele asemenea. In schimb, la Vodafone, debiteaza niste placi oficiale fara acoperire, iar daca omul are rabdare, poate obtine ce doreste.

Edited by brasoveanul, 21 June 2018 - 09:28.


#16
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Aici ma referer si la m2m... Daca cu un IP fix o mai reusesti pentru rezidential... pentru m2m slabse sanse sa se dea la fizici.
Sau poate ma insel, cu toate ca nu cred.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate