Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

sfaturi achizitie semanatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
zafirst9

zafirst9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.10.2009
salutare la toti utilizatorii acestui forum
citesc de aproape un an sectiunile legate de agricultura si nu pot decat sa-i felicit pe cei care ne impartasesc si noua din experienta lor.
eu nu prea am experienta cu agricultura mecanizata ... abia din vara trecuta mi-am cumparat primul tractor (un U650) cu care lucrez 13ha.

acum intentionez sa cumpar o semanatoare pt plante prasitoare(4 randuri cu fertilizator) si o instalatie de erbicidat purtata de 400-600l (pentru erbicidator o sa deschid un topic separat) iar pentru asta dispun de un buget de vreo 2500 euro

am vazut pe net oferte cam de 1000 euro pentru semanatori mecanice si 1500 - 2000 euro pentru semanatori pneumatice (cele mai multe pentru marca MONOSEM).
spre ce ma sfatuiti sa ma orientez, mecanica sau pneumatica ?  

si ce ar trebui sa verific atunci cand merg sa o vad la vanzator ?

multumesc.

#2
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postzafirst9, on 12th March 2012, 22:33, said:

salutare la toti utilizatorii acestui forum
citesc de aproape un an sectiunile legate de agricultura si nu pot decat sa-i felicit pe cei care ne impartasesc si noua din experienta lor.
eu nu prea am experienta cu agricultura mecanizata ... abia din vara trecuta mi-am cumparat primul tractor (un U650) cu care lucrez 13ha.

acum intentionez sa cumpar o semanatoare pt plante prasitoare(4 randuri cu fertilizator) si o instalatie de erbicidat purtata de 400-600l (pentru erbicidator o sa deschid un topic separat) iar pentru asta dispun de un buget de vreo 2500 euro

am vazut pe net oferte cam de 1000 euro pentru semanatori mecanice si 1500 - 2000 euro pentru semanatori pneumatice (cele mai multe pentru marca MONOSEM).
spre ce ma sfatuiti sa ma orientez, mecanica sau pneumatica ?  

si ce ar trebui sa verific atunci cand merg sa o vad la vanzator ?

multumesc.


Categoric pneumatica.
Cumpara una la care gasesti notita tehnica. De ex. Monosem sau Becker. Evita-le pe cele romanesti. Sunt prea scumpe pentru ce sunt.
Gaspardo sunt mai slabute decat Monosem sau Becker.
La Hassia e mai greu sa gasesti notita tehnica si piese, firma a dat faliment prin 96.

#3
zafirst9

zafirst9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.10.2009

View Postrand, on 13th March 2012, 09:53, said:

Categoric pneumatica.
Cumpara una la care gasesti notita tehnica. De ex. Monosem sau Becker. Evita-le pe cele romanesti. Sunt prea scumpe pentru ce sunt.
Gaspardo sunt mai slabute decat Monosem sau Becker.
La Hassia e mai greu sa gasesti notita tehnica si piese, firma a dat faliment prin 96.

ce este notita tehnica ? e cumva carte tehnica ? daca gasesc una care nu are carte tehnica nu se gasesc carti tehnice pe internet ?

si ce ar fi de verificat cand vad o asemenea semanatoare ?

din ce am vazut pe forum tu ai o semanatoare becker. se gasesc usor piese de schimb ? sunt anumite piese care se schimba mai des (un fel de consumabile) ?

#4
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postzafirst9, on 13th March 2012, 10:32, said:

ce este notita tehnica ? e cumva carte tehnica ? daca gasesc una care nu are carte tehnica nu se gasesc carti tehnice pe internet ?

si ce ar fi de verificat cand vad o asemenea semanatoare ?

din ce am vazut pe forum tu ai o semanatoare becker. se gasesc usor piese de schimb ? sunt anumite piese care se schimba mai des (un fel de consumabile) ?

Documentatie pot sa iti dau de pe internet  la Becker si Monosem, gasit ape cand cautam sa imi iau si eu semanatoare. La Hassia nu am gasit nicaieri. La Nodet iarasi nu am gasit.

Cel mai important lucru este sa fie complecta, inclusiv cardanul.
Piese se gasesc usor la marcile cunoscute, dar nu neaparat ieftin... Se schimba patinele, cureaua de antrenare a compresorului (la Becker) sau exaustorului (Monosem, Hasia etc.) si depinde ce uzura are la SH.  De obicei patinele sunt uzate sau rugina la buncare la unele modele.
Eu mai am una de vanzare, in stare perfecta dar este 3250 EUR.  http://www.tocmai.ro...at-3397903.html  

Ca si sfat, mai bine cumperi una in stare buna, sa ai de schimbat piese dupa 2-3 ani de lucru cu ea.

Edited by rand, 13 March 2012 - 11:05.


#5
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
In cazul in care te hotarasti totusi la un SPC, cauta sa fie NEAPARAT de Ceahlaul Piatra Neamt , si sa fie un model recent. Sa nu fii nevoit sa dai jos cutiile pentru orice schimb de discuri, sa poti sa gasesti camere de depresiune daca sunt uzate acolo unde freaca discul, etc. etc.
Poti sa iti faci treaba cu el, dar daca pretul e pe aproape cu al unui monosem, atunci alege monosem-ul.
Becker este cu suprapresiune, SPC, Monosem, Hassia sunt cu exhaustor, (cu depresiune). Teoretic, la Becker nu ai probleme cu scapari de vid, pentru ca sufla aerul cu presiune, nu il extrage. Mai are avantajul ca nu arunca in aer praful cu care e tratata samanta, ci il impinge in jos, spre pamant. Normele EU obliga in ultimii ani producatorii de masini cu depresiune sa dirijeze aerul extras de exaustor ini jos, pe pamant. De aia ai sa vezi unele Monosem mai noi, cu un furtun gros pus de pe exhaustor in jos, spre pamant.. Dar astea sunt detalii...
Eu anul trecut am luat in primavara un SPC 6 (facut de cei de la Bailesti), l-am transformat in SPC4, l-am reparat si am semanat in primavara... apoi l-am vandut  cu cat l-am luat si am trecut pe una de import. Problema la SPC este ca fiecare roata de tasare actioneaza discul, si fiind roti mici mai pot sa patineze. La cele de import, ai doua roti mari (6.50-15), cele de sprijin, care actioneaza cutia de viteze, deci este exclus sa sara peste bulgari sau sa sa patineze.
In vara trecuta si ni toamna preturile erau acceptabile la cele din import SH, dar dupa ianuarie oferta este restransa si preturile au crescut.

Edited by rand, 13 March 2012 - 12:17.


#6
mircealola

mircealola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.07.2008
la 650 nu prea e economic cu 4 randuri. consum de timp si motorina inutil, doar daca ai probleme cu gabaritul strazilor se justifica 4 randuri. 650  a dus si duce si semanatori cu 8 randuri.
daca prasesti trebuie sa ai si prasitorul cu 7sectii la semanatoarea cu 6 randuri respectiv 5 la cea cu 4. tractorul duce leger cultivatorul cu 7 sectii si daca tarlaua e cat de cat lunga o sa vezi ce spor ai la lucru.

eu am SPC de fosta semanatoarea bucuresti si sunt foarte multumit de el deoarece toate miscarile sunt luate de pe cele doua roti mari si am acces usor la schimbarea discurilor. indiferent ce cumperi idea e sa fie complecta si sa aiba instalatia pentru amendamente.

Edited by mircealola, 13 March 2012 - 21:31.


#7
octav13

octav13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 29.11.2010
semanatorile Becker se mai fabrica? sunt facute acum de o alta firma? sau...?


View Postoctav13, on 13th March 2012, 22:21, said:

semanatorile Becker se mai fabrica? sunt facute acum de o alta firma? sau...?


am gasit,gata,sunt in grupul Kongskilde mai nou...:D

http://www.kongskild...m?productid=300

#8
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postoctav13, on 13th March 2012, 22:23, said:

semanatorile Becker se mai fabrica? sunt facute acum de o alta firma? sau...?





am gasit,gata,sunt in grupul Kongskilde mai nou...:D

http://www.kongskild...m?productid=300


Ei fac modele mai noi...
Modele vechi de Aeromat se mai fabrica sub licenta in Europa.. de ex in Slovenia http://www.inobrezic...-aeromat-a.html

Edited by rand, 13 March 2012 - 22:35.


#9
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postmircealola, on 13th March 2012, 21:23, said:

la 650 nu prea e economic cu 4 randuri. consum de timp si motorina inutil, doar daca ai probleme cu gabaritul strazilor se justifica 4 randuri. 650  a dus si duce si semanatori cu 8 randuri.
daca prasesti trebuie sa ai si prasitorul cu 7sectii la semanatoarea cu 6 randuri respectiv 5 la cea cu 4. tractorul duce leger cultivatorul cu 7 sectii si daca tarlaua e cat de cat lunga o sa vezi ce spor ai la lucru.

eu am SPC de fosta semanatoarea bucuresti si sunt foarte multumit de el deoarece toate miscarile sunt luate de pe cele doua roti mari si am acces usor la schimbarea discurilor. indiferent ce cumperi idea e sa fie complecta si sa aiba instalatia pentru amendamente.

e drept ca e mai bine cu mai multe randuri, fiind o lucrare relativ usoara, mai ales cu SPC care au greutate redusa.
Ramane problema accesului, deja la 4.5 m nu e atat de usor sa o manevrezi pe drumuri.
Cele de import pe mai multe randuri, fie vin cu carucior de transport, fie sunt rabatabile hidraulic.

Edited by rand, 14 March 2012 - 10:19.


#10
ionutz1981

ionutz1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.03.2012
Salutare !

As dori si eu sa ma lumineze cineva cum sau unde gasesc modelul si anul fabricatiei al unei semanatori monosem pe care tocmai am achizitionat-o .
  P.S. Nu m-ar deranja si niste poze care sa aduca un plus de lumina in mintea mea !


      Va multumesc !

#11
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
fratilor ce semanatori folositi ? ce a-ti achizitionat? marci ? preturi ?date tehnice .pareri!!!

#12
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
SPC 100% romaneasca Posted Image

#13
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Eu am o spc6 de Pneamt de 15 ani luata de noua si nu am schimbat nimic la ea in aceasta perioada merge foarete bine ,la semanat merg cu a treia fara probleme,dar inainte de campanie o desfac si o gresez,cu un pic de atentie sint foarte bune,trebuie atentie la saminta sa nu ai sparturi ca mai infunda gaurile la discuri

#14
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
pai spc nu prea mai gasesti sau daca gasesti sant niste rugini. vad acum pe piata o serie de semanatori toate de productie straina(becker.carraro. monosem,....in general pe 4 randuri. ce pareri aveti ? poate pot spune ceva cei care le si detin .as vrea sa cumpar asa ceva si nu stiu ce sa fac , tinand cont ca o sa o poarte u 650 in mod neeconomic si ca poarta de acces nu are mai mult de 4 metri si finante limitate....

#15
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

View Postrand, on 13 martie 2012 - 12:10, said:

In cazul in care te hotarasti totusi la un SPC, cauta sa fie NEAPARAT de Ceahlaul Piatra Neamt , si sa fie un model recent. Sa nu fii nevoit sa dai jos cutiile pentru orice schimb de discuri, sa poti sa gasesti camere de depresiune daca sunt uzate acolo unde freaca discul, etc. etc.
Poti sa iti faci treaba cu el, dar daca pretul e pe aproape cu al unui monosem, atunci alege monosem-ul.
Becker este cu suprapresiune, SPC, Monosem, Hassia sunt cu exhaustor, (cu depresiune). Teoretic, la Becker nu ai probleme cu scapari de vid, pentru ca sufla aerul cu presiune, nu il extrage. Mai are avantajul ca nu arunca in aer praful cu care e tratata samanta, ci il impinge in jos, spre pamant. Normele EU obliga in ultimii ani producatorii de masini cu depresiune sa dirijeze aerul extras de exaustor ini jos, pe pamant. De aia ai sa vezi unele Monosem mai noi, cu un furtun gros pus de pe exhaustor in jos, spre pamant.. Dar astea sunt detalii...
Eu anul trecut am luat in primavara un SPC 6 (facut de cei de la Bailesti), l-am transformat in SPC4, l-am reparat si am semanat in primavara... apoi l-am vandut  cu cat l-am luat si am trecut pe una de import. Problema la SPC este ca fiecare roata de tasare actioneaza discul, si fiind roti mici mai pot sa patineze. La cele de import, ai doua roti mari (6.50-15), cele de sprijin, care actioneaza cutia de viteze, deci este exclus sa sara peste bulgari sau sa sa patineze.
In vara trecuta si ni toamna preturile erau acceptabile la cele din import SH, dar dupa ianuarie oferta este restransa si preturile au crescut.
in afara ca mai patineaza la spc ai mai multe dezavantaje :greutatea,sar lanturile de cumva dai inapoi  si rotile sant pe pamant . nu poti schimba samanta din cupe usor si discurile , sa scoti ingrasamantul usor din ele ....cum ama vazut la o carraro omega 3 parca

#16
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
SI cele straine au unele particularitati, sa nu le zic probleme :P   eu am Becker si daca dai cu rotile pe jos cu turbine oprita, iti macina semintele intre disc si duza de pulverizare si poate sa se infunde. Si apoi baga 2-3 boabe in cuib.
SPC-urile au fost unele dintre utilajele romanesti bune. Ca si SUP de altfel. Daca o ai intretinuta, te poti baza pe ea. Dar la cumparat SH, e destul de riscant.

Edited by rand, 13 January 2014 - 20:15.


#17
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013

View Postlucy56, on 13 ianuarie 2014 - 20:07, said:

in afara ca mai patineaza la spc ai mai multe dezavantaje :greutatea,sar lanturile de cumva dai inapoi
Pai tocmai de asta are frana tractorul ca sa o folosesti, altceva cred ca nu trebuie sa-ti mai zic.

#18
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Eu am mai scos din zale la lant, l-am mai tensionat din arc si nu mai cade cand se invarte roata invers.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate