Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

John Carter (2012)

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 14.04.2010
Pe de o parte te inteleg, eu am avut acelasi sentiment cu Eragon... abia am asteptam filmul si cand l-am vazut am fost dezgustat la propriu, dar Eragon filmul a fost slab si din punct de vedere al efectelor, personaje nereusite etc... in timp ce John Carter, chiar daca nu am citit cartea, mi-a parut ok din punct de vedere al efectelor, personajelor etc.

LOTR intr-adevar a urmat in mare parte firul cartii, acum sunt curios cu The Hobbit cum va fi...

#38
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostEngineer_xxl, on 31st May 2012, 17:56, said:

Pe de o parte te inteleg, eu am avut acelasi sentiment cu Eragon... abia am asteptam filmul si cand l-am vazut am fost dezgustat la propriu, dar Eragon filmul a fost slab si din punct de vedere al efectelor, personaje nereusite etc... in timp ce John Carter, chiar daca nu am citit cartea, mi-a parut ok din punct de vedere al efectelor, personajelor etc.

LOTR intr-adevar a urmat in mare parte firul cartii, acum sunt curios cu The Hobbit cum va fi...
Ei, io n-am citit Eragon dar mi-am dat seama de calitatea filmului.
La JC decorurile puteau fi mult mai bine la acelasi pret iar personajele, regret, dar sunt foarte schitate.
Nici Burroughs nu era un Proust dar stia sa-si defineasca foarte bine personajele din putine cuvinte si fapte. Astia n-au reusit.

#39
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View Postsearcher-star, on 31st May 2012, 12:16, said:

Cam tot ce reflecta filmul ala merge conta filozofiei tale: intriga e fundamental supranaturala, morala destul de stricta si foarte traditionala, ierarhie feudala, ticalosii is cam negriciosi, chestii de astea...
Draga, dar tu esti chiar obsedat...nu acordasem niciodata atentie aspectelor invocate de tine (morala stricta, ierarhia, "culoarea" ticalosilor), de fapt nu m-am gândit nici macar 1 secunda la ele, pâna nu le-ai mentionat tu. Oare LOTR se reduce doar la acestea? Cu siguranta NU! :rolleyes:  

Filmul are de fapt un mesaj profund umanist.
Devotamentul si loialitatea lui Sam fata de Frodo, dragostea lui Aragorn fata de Arwen, puterea de sacrificiu (Eowyn, care si-ar sacrifica viata pt. cei dragi, Gandalf în pesterile Moriei, atunci când s-a sacrificat pentru a lasa cale libera Fratiei), curajul hobbitilor - chiar ei aduc victoria finala, distrugând inelul. Asta încearca sa transmita Tolkien > ca victoria apartine celor umili.
În orice caz, nu mi-ar ajunge 10 pagini sa comentez tot ce este valoros în aceasta poveste.

Dar afirmatia ta cu "ticalosii negriciosi" este inepta...cei 9 nazguli erau de fapt regi ALBI, si nu de culoare, Saruman era si el tot caucazian. Orcii si urukhai sunt în realitate elfi decazuti, care au fost corupti de întuneric. Deci Tolkien vorbeste de coruptibilitatea naturii umane, si nu de "inferioritatea raselor", concept de care tu esti obsedat...  :console:  
De asemenea, hobitii traiau din gradinarit, elfii într-un fel de paradis-falansterial, iar orcii cladeau de zor o societate protoindustriala, a urgiilor metalurgice, cu cosurile fabricilor scotând fum negru pe nari în zgomot de ciocane. Este o aluzie la Revolutia industriala, si nu la continentul african...  :console:

View Postsearcher-star, on 31st May 2012, 12:16, said:

Sa fie doar fiindca actorul Gandalf-cum-il-cheama e gay?
Eu ripostez împotriva celor care arunca cu noroi, dar nu sunt obsedata de gay. Tu esti cel obsedat de feudalism, negriciosi, traditionalism etc., le vezi peste tot, chiar si în filme!

Edited by SophistiKat, 03 June 2012 - 19:23.


#40
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Si daca ar fi gay, care e treaba? Bine, eu nu-l suport pe Bieber, dar aia e alta mancare de fasole.

#41
unicalone

unicalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.10.2011
Filmul nu a fost chiar o dezamagire totala. Cel putin pe mine m-a captivat cat de cat:D, dar nici pe departe nu a fost cum ma asteptam...

#42
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostSophistiKat, on 3rd June 2012, 20:22, said:

1Draga, dar tu esti chiar obsedat...nu acordasem niciodata atentie aspectelor invocate de tine
2Filmul are de fapt un mesaj profund umanist.
Devotamentul si loialitatea
3Asta încearca sa transmita Tolkien > ca victoria apartine celor umili.

4Dar afirmatia ta cu "ticalosii negriciosi" este inepta...cei 9 nazguli erau de fapt regi ALBI, si nu de culoare, Saruman era si el tot caucazian. Orcii si urukhai sunt în realitate elfi decazuti, care au fost corupti de întuneric. Deci Tolkien vorbeste de coruptibilitatea naturii umane, si nu de "inferioritatea raselor", concept de care tu esti obsedat...  :console:  
5De asemenea, hobitii traiau din gradinarit, elfii într-un fel de paradis-falansterial, iar orcii cladeau de zor o societate protoindustriala, a urgiilor metalurgice, cu cosurile fabricilor scotând fum negru pe nari în zgomot de ciocane. Este o aluzie la Revolutia industriala, si nu la continentul african...  :console:
1Pai inseamna ca neglijezi complet cadrul in care se desfasoara actiunea, cam ca cineva care admira un tablou vechi doar pentru fiecare personaj in parte si neglijeaza fundalul (care de multe ori e si mai important).
Colegii tai CP in general sunt contra filmului, sau foarte rezervati, fiindca ei sunt macar constienti de aspectele astea.
2Umanism traditionalist, draga mea. Cadrul de referinta e trasat de un om care cand vedea un magnetofon refuza sa-l foloseasca pana nu rostea asupra lui o rugaciune in germana veche.
Poti pricepe ca firea personajelor si relatiile intre ele sunt de un anume tip cultural, nu-s deloc "universale"?
Nu traditionalistii ii imita pe universalisti, ci invers, in caz ca vrei sa-mi zici ca toti suntem la fel.
3Umili dar de neam si clasa bune. Servitorul ramane tot servitor, personajele principale sunt toate de neam bun, si se indragostesc de altii de neam bun etc.
4Erau de toate neamurile, nu doar albi, cel putin in carte. Altfel, exista o gradatie clara puritate - albeata, chiar daca unii puri se corup pe parcurs. Saruman e chiar foarte graitor ca exemplu, pacat ca nu o reda filmul, el purta o haina complet alba inainte de a se corupe iar odata corupt, una de toate culorile. De toate culorile, nu neagra.
5E si asta dar inca odata, armatele de oameni aservite raului nu sunt niciodata blonde, din contra.
Cat despre hobbiti si elfi, nu sunt o oda adusa comunismului de vreun fel, fiindca:
- hobbitii poseda aristocratie, chiar ne-militara fiind, Frodo fiind unul
- elfii sunt fiinte necazute deci lor limitele naturii umane nu li se aplica

#43
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010
Nu sunt deloc de acord!
Eu percep diferit esenta filmului...oricum, nu vreau sa încep o polemica pe tema asta, îmi murdaresti imaginea care mi-am creat-o despre film! :rolleyes:

Edited by SophistiKat, 05 June 2012 - 11:53.


#44
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostSophistiKat, on 5th June 2012, 12:52, said:

Nu sunt deloc de acord!
Eu percep diferit esenta filmului...oricum, nu vreau sa încep o polemica pe tema asta, îmi murdaresti imaginea care mi-am creat-o despre film! :rolleyes:
OK, lasam asa, nici nu e locul...
Doar ca esti foarte contradictorie.
De fapt, nu esti singura: mai ales hipiotii au admirat opera lui Tolkien, ceea ce pe el l-a dezorientat complet! :lol:

#45
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Vazut. Prost, prost, prost.
Gagica buna nu e chiar atat de buna, aia verzi sunt prea "desene animate", nu exista "blue monkey sex", actiunea e jenanta. Si bullshit-ul ala cu "bei din biberon si intelegi brusc pe toata lumea de pe Marte" e de 2 lei.

Proasta investitie in timpul meu, bine ca nu m-am dus la cinema.

#46
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostdanX, on 6th June 2012, 07:50, said:

Vazut. Prost, prost, prost.
Gagica buna nu e chiar atat de buna, aia verzi sunt prea "desene animate", nu exista "blue monkey sex", actiunea e jenanta. Si bullshit-ul ala cu "bei din biberon si intelegi brusc pe toata lumea de pe Marte" e de 2 lei.

Proasta investitie in timpul meu, bine ca nu m-am dus la cinema.
Blue monkey sex?
Ce-i ala, ceva cocktail martian? :huh: Vezi ca nu apare-n carti... ^_^
Da, le-au fusherit pe toate.

View PostSophistiKat, on 5th June 2012, 12:52, said:

Nu sunt deloc de acord!
Am gasit ceva, si cu asta inchei:
From Wiki:n Tolkien's writings, Orcs are of human shape, of varying size but always smaller than Men. They are depicted as ugly and filthy, with a taste for human flesh. They are fanged, bow-legged and long-armed and some have dark skin as if burned. In a private letter, Tolkien describes them as "squat, broad, flat-nosed, sallow-skinned, with wide mouths and slant eyes... ...degraded and repulsive versions of the (to Europeans) least lovely Mongol-types". They are portrayed as miserable, crafty and vicious beings.

#47
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010
Deci Tolkien era rasist...bravo!  :rolleyes:

#48
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postsearcher-star, on 6th June 2012, 09:03, said:

Blue monkey sex?
Ce-i ala, ceva cocktail martian? :huh: Vezi ca nu apare-n carti... ^_^
Da, le-au fusherit pe toate.
Era o aluzie fina la avatar, ca subiectele seamana. Pocahontas in spatiu.

#49
bfg2008

bfg2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 15.08.2008
Ce Doamne Iarta-ma este si porcaria asta de film pt copii pe care ii duc parintii de mana la McDonals ...n-am rezistat 25 de minute...

#50
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

View Postbfg2008, on 21st June 2012, 00:40, said:

Ce Doamne Iarta-ma este si porcaria asta de film pt copii pe care ii duc parintii de mana la McDonals ...n-am rezistat 25 de minute...

nu e bine sa vada copiii asa ceva

#51
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011

View Postorlovisk, on 30th July 2012, 00:40, said:

Ai vazut filmul ?

#52
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
Cam dezamgitor si cam lipsit de logica... si nu pricep unde s-au dus cele 250.000.000 de dolari! :death:

#53
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
Eu pur si simplu nu am reusit sa-l urmaresc pana la sfarsit... :confuzzled: E ciudat,pentru ca mi se intampla foarte rar lucrul asta... :rolleyes: Se vede ca nu aveam starea de spirit necesara pentru a urmari un film de acest gen.My bad... :huh:

Edited by mobilewave, 08 August 2012 - 17:42.


#54
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Mă, dacă filmul ăsta ar fi fost altfel marketat, de exemplu, dacă ar fi avut alt nume decît „John Carter” și actorul principal ar fi avut alt nume decît Kitsch (ăsta vrea să facă carieră cu numele ăsta ?),și apoi, dacă ar fi apărut înaintea lui „Avatar”, care e mai prost ca film dar mai bun ca realizare, atunci poate filmul ar fi avut altă șansă la box-office, și ar fi fost începutul unei francize de succes.

Și asta, pentru că filmul ăsta pleacă de la sursa tuturor SF-urilor de succes, frenezia literaturii SF de la sfîrșitul sec XIX și începutul sec XX. Cărțile precum cele ale lui Edgar Rice Burroughs, după care a fost făcut filmul ăsta au inspirat o grămadă de filme cu marțieni și alți extratereștri, mai ales în anii '50. Mi-am adus aminte că am citit într-un almanah „Realitatea Ilustrată” - Contemporanul, din 1985 un excurs foarte interesant despre frenezia „marțiană” din literatura SF din acea perioadă (pentru cei interesați și cu ochi buni, am fotocopiat articolul respectiv (sorry pentru calitate, e doar pentru pasionați)):
Attached File  DSCF4740.JPG   464.63K   18 downloadsAttached File  DSCF4742.JPG   485.21K   20 downloadsAttached File  DSCF4743.JPG   476.94K   17 downloadsAttached File  DSCF4744.JPG   430.91K   14 downloads
Eu, unul, m-am uitat cu alți ochi la filmul ăsta după ce am recitit articolul ăsta. Și să mor dacă nu mi-ar plăcea să se meargă mai departe cu „John Carter of Mars” (cum ar fi trebuit să se numească filmul și seria). Te face să retrăiești anii adolescenței, cînd devoram orice carte de aventuri, SF sau nu.

Dar, mă rog, cînd chiar studioul care a realizat acest film îl declară „cel mai mare flop (eșec de box-office) din istorie”, șansele sînt slabe să mai vedem vreo continuare. Păcat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate