Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 

De unde cumpărăm vin adevărat?

  • Please log in to reply
9542 replies to this topic

#9253
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Ce preturi or avea?

#9254
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
In general sunt ceva mai scumpe decat albele nivel mediu, logic avand in vedere tehnologia. In particular un search pe gogu... Ca fapt divers un qvevri costa (acum 5 ani) cca un 1 usd/litru ex works. Toate costurile astea se aduna...

Edited by lucianburjuiul, 12 January 2023 - 16:00.


#9255
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Republica Moldova, țara cu cele mai bune vinuri din lume, conform criticului de vinuri Jancis Robinson
Articol, aici

#9256
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015
Mostră de tupeu maxim.
JR nu a spus asta. E doar o opinie a ziarului respectiv.

#9257
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Pe unde pot gasi programul expozitiilor si concursurilor de vinuri din capitala? Vinarium e abia la sfarsitul lui Mai. Pana atunci nu e nimic? De obicei in martie ies cu roseuri..

 Otineu, on 24 ianuarie 2023 - 11:11, said:

Mostră de tupeu maxim.
JR nu a spus asta. E doar o opinie a ziarului respectiv.

Am incetcat sa caut articulul in FT, dar e cu plata accesarea ziarului..

Edited by cristian_e, 24 January 2023 - 12:59.


#9258
Dantic

Dantic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 08.09.2014

 cristian_e, on 24 ianuarie 2023 - 12:59, said:

Am incetcat sa caut articulul in FT, dar e cu plata accesarea ziarului..

Nu ai nevoie de articolul din FT, trebuie doar sa citesti mai mult decat titlul in linkul tau:)

Iti spune acolo ce a zis cucoana... nici macar nu a zis ca-s vinuri bune, doar "surprinzator de bune". Adica fata de posirca la care se astepta, a baut ceva ok. Atat spune.

Titlul e pt cei ca tine care dau sfoara-n tara cu el:)

#9259
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Il gaseai pe blogul (site-ul) JR.
Moldova's wine revolution – the proof
...

Edited by lucianburjuiul, 25 January 2023 - 13:06.


#9260
Dantic

Dantic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 08.09.2014

 Otineu, on 12 ianuarie 2023 - 00:05, said:

La noi în țară sunt mai mulți producători de astfel de vinuri. Îi prezint în ordine alfabetică:

Budureasca, Crama Aramic, Crama Bauer, Crama Dradara, Crama Jelna, Crama Jitar, Cramele Recaș, Familia Darabont, Domeniul Ciumbrud, Domeniul Drăgași, Domeniul Vlădoi, Ferma Măgureni, Gorgandin, La Salina, La Săpata, Liliac, Maximarc, Nachbil, Petro Vaselo și Weingut Edgar Brutler.
De departe, mie îmi place cel mai mult vinurile de la Crama Dradara obținut din soiul cehesc Palava, respectiv de la Crama La Săpata care le face din Fetească regală. Pe vremuri, când era la MaximarcEmanuele Reolon, era acolo un vin din Mustoasă de Măderat.
1. Dradara (era un eșantion când l-am încercat eu). Acum așa arată îmbuteliat.
2. Maximarc (era înainte de lansarea pe piață).
3. La Săpata. Poate mă supăr zilele astea și vă arăt ultima variantă.

Foarte utila lista, am mai aflat de niste crame Posted Image

Maximarc  este vorba despre  Mustoasa de Maderat Castel Sofia ? Maceratie 72 ore?
La sapata mai produce sau au avut doar in trecut ? Pe site-ul lor nu il mai au, pe net doar pe site-uri germane il gasesc:)

#9261
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 Dantic, on 25 ianuarie 2023 - 20:44, said:

Maximarc  este vorba despre  Mustoasa de Maderat Castel Sofia ? Maceratie 72 ore?
E prea puțin pentru a pretinde că faci un vin orange. Nu, nu este acela. Avea o altă etichetă. Dar văd că acum nu mai fac acest tip de vin. Păcat că a plecat de la ei oenologul italian Emanulelle Reolon. Făcea niște vinuri foarte bune.
Prima dată am văzut vinurile lui orange la Brașov, la festivalul Vin la Munte. A prezentat întâi un vin din Italia și apoi alte două făcute de el, cu durată diferită de maturare. Toate erau foarte bine realizate, dar ale lui mi-au plăcut foarte mult. Mustoasa de Măderat se pretează foarte bine la vin orange. Următoarea ocazie a fost când am făcut un tur prin țară pentru a-i arăta unui român din Canada vinurile pe care le-ar putea aduce acolo. Când am ajuns la Maximarc, fiind și ultima cramă vizitată în acea zi, Emanuelle Reolon ne-a răsfățat cu mai multe probe de astfel de vinuri. Omul era un bitutier în oenologie.
Apropo, să povestesc o fază frumoasă. Când am fost la Balla Geza ne povestea el cum un jurnalist maghiar i-a luat un interviu după ce a fost ales cel mai bun oenolog de către Academia Maghiară a Vinului (sau cam așa ceva). Și-l întreabă jurnalistul:
- Care este cel mai bun vin în opinia dvs?
- Cel mai bun vin este cel care se vinde cel mai bine, răspunde Balla Geza.
Seara, la Maximarc, mai pe final îl întreb pe Emanuelle care este cel mai bun vin pentru el. Stă și se gândește un pic și-mi spune:
- Cel mai bun vin... Hmmm... Cel mai bun vin este acela care-ți trezește o emoție în tine.
- Se cunoaște că ești italian, i-am răspuns eu.
Bun, și-acum să vă prezint vinurile orange de la Maximarc.

Attached Files



#9262
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 Dantic, on 25 ianuarie 2023 - 20:44, said:

La sapata mai produce sau au avut doar in trecut ? Pe site-ul lor nu il mai au, pe net doar pe site-uri germane il gasesc:)
Fac în continuare. Ei au o cerere foarte mare de astfel de vinuri în Germania.
Profit de situație ca să prezint 4 vinuri orange, două românești, două străine.
1. Crama Delta Dunării (La Săpata) Fetească regală 2020;
2. Crama Dradara, Orange, 2020. Vinul este obținut dintr-un soi cehesc, Palava.
3. Joiseph (Austria), Maischevergoren, Muscat Ottonel 2021.
4. Weingut Johannes Trapl (Austria), Karpatenschiefer, Grüner Veltliner, 2020.
Le-am degustat pe toate cu excepția celui din Muscat Ottonel. Urmează să-i vină rândul. Toate sunt foarte frumoase, foarte bune, în felul lor. Toate merită până la ultimul leuț. Eu sper să ajung ori la Isola, ori la Viena la Festivalul Vinului Orange. Acolo este creme-a-la-creme.

Attached Files



#9263
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015
Un alt producător de vinuri orange (care mi-a scăpat) este Apoldia Maior, producătorul USAMV Cluj care a preluat Gorgandin în 2020. Sunt două vinuri: Optimus și Secaș.

#9264
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015
Alte câteva vinuri orange.

Attached Files



#9265
Dantic

Dantic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 08.09.2014

 Otineu, on 27 ianuarie 2023 - 10:03, said:

Alte câteva vinuri orange.

Foarte bune informatiile legate de orange wines. multumesc!

Inainte de astea gustasem doar Budureasca si Recas, Cel de la Budureasca a fost ok, dar nu a lasat vreo impresie cine stie ce. De la Recas am gustat de 2 ori, odata mi s-a parut super, odata doar ok...poate o fi depins si de mancare, sau de sticla, nu stiu.

De la Ferma Magureni, cel din imaginea de mai sus e cel normal, vinul orange este acesta. Am luat deja doua sticle, impreuna cu alte cateva sa vad cum sunt. Era una din cramele despre care nu stiam si am aflat din postul tau:)
Am luat si de la Dradara pe care ai zis ca-l preferi, de asta intrebasem de Maximarc si Sapata.
Mai stiam de cel de la Jelna care e un pic cam scump, poate prind vreo oferta:) Dar sigur le incerc pe toate, mersi:)



Am vrut sa te intreb mai demult dar am uitat...am observat ca ati avut la concurs spumantul de la Avincis. L-am gustat de doua ori, de fiecare data mi s-a parut ok spre bun la gust, dar slab la nivelul de co2, mai degraba spre petiant, mult sub orice alte spumante pe care le-am gustat. Asta e specificul celor de la Avincis sau am avut eu ghinion?

#9266
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 Dantic, on 27 ianuarie 2023 - 22:48, said:

Am vrut sa te intreb mai demult dar am uitat...am observat ca ati avut la concurs spumantul de la Avincis. L-am gustat de doua ori, de fiecare data mi s-a parut ok spre bun la gust, dar slab la nivelul de co2, mai degraba spre petiant, mult sub orice alte spumante pe care le-am gustat. Asta e specificul celor de la Avincis sau am avut eu ghinion?
De preferat era ca întrebările despre vinurile efervescente să fie puse pe noul topic. Totuși, acum voi răspunde aici.
Nu mi s-a întâmplat niciodată să observ această problemă la spumantul Avincis. Și nici nu au fost observații de la jurați în cadrul concursului. Cred că ai nimerit vreo sticlă cu astfel de probleme. Oricum, o să-i transmit acest aspect omului de la acest producător.
În general, acest lucru se cam întâmplă la vinurile obținute prin metoda Asti unde se oprește fermentația la un moment dat și continuă după dopuire. Am întâlnit astfel de situații chiar și-n concurs, somelierul chinuindu-se să scoată dopul. Dar la cele obținute prin metoda tradițională foarte rar. Aseară am găsit ceva similar la un cremant, deci se poate întâmpla și la case mari.
A, să nu uit. Dacă spumantul este prea rece (mai jos de 6 grade Celsius) se poate întâmpla așa ceva.

Edited by Otineu, 28 January 2023 - 08:44.


#9267
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Negru de Dragasani de la Via Sandu, un vin nou la producatorul respectiv, cred ca e prima recolta. Un vin sec, an 2021, 14% alcool. Este un vin echilibrat cu un alcool bine integrat, baubil mai degraba ca un vin de toamna sub umbra unui nuc. Din ce am baut eu pana acum din acest soi , mi se pare cel mai reusit. Pret 45 de lei la magazinul Ethic Wine din piata Floreasca.

Attached Files



#9268
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,061
  • Înscris: 12.12.2006
Știe cineva acest vin de Lechința ?
L-am încercat și aș vrea să aflu și altă părere :)

Attached Files



#9269
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Pe vivino scorul mediu este 3* din 20 de recenzii. Nu ca ar fi vivino vreun standard infailibil, dar cateodata poti sa decizi rapid da sau nu pentru un vin. Acum zona e ok, aciditate ok, munte/deal - asa ca exista potential pentru un vin bun (un PN bun). Daca era de la Lechburg (crama italienilor) iti recomandam sa-l iei fara sa mai stai pe ganduri. Vinurile de la Vie-Vin Lechinta nu le stiu, dar sper ca ai cumparat PN sec ca vad ca au si un demisec la acelasi pret si cu aceeasi eticheta.

Iar ca o paranteza noi nu prea suntem consumatori de PN pe stil vechi. Tarziu si-au dat seama vinificatorii nostri ca nu trebuie sa te dai peste cap sa faci un PN supracopt cu mult alcool si corpolent. PN se vrea suplu si rafinat.

https://www.vievin.ro/vin-rosu/

#9270
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007
Stie cineva ce vinuri fac grecii? Eu nu consum vin, doar rar si atunci un pahar. Efectiv, nu imi plac vinurile care se gasesc prin magazine.
Anul trecut am baut in Lefkada niste vin alb. Unul imbuteliat si unul facut local. A fost extraordinar de bun. Am cumparat din Mega Image multe tipuri de vin.. nimic nu se aproapie de el. Am sapte sticle de vin, desfacute si gustate... care stau degeaba :)). M-am saturat sa dau banii degeaba.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate