Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

De unde cumpărăm vin adevărat?

  • Please log in to reply
9542 replies to this topic

#6967
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Patronul e un tip masiv, blond cu mustata..  parca Constantin il cheama.
Sa nu uitam gama entry level daruiesti, cinstesti etc...foarte buna ca pret.


#6968
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Constantin Dulute.

#6969
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Langa Nativa pusa de Otineu e o poza cu o sticla ca de Riesling. Ce este de fapt?

#6970
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 cristian_e, on 18 martie 2019 - 15:55, said:

Langa Nativa pusa de Otineu e o poza cu o sticla ca de Riesling. Ce este de fapt?
E sticla magnum cu vin din Busuioacă de Bohotin.

#6971
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Noile vinuri fara adaos de sulfiti de la Domeniile Panciu.

"De astazi ai ocazia sa descoperi prima gama de vinuri romanesti produsa fara adaos de sulfiti.  Pentru fabricarea lor au fost aplicate cateva procedee tehnologice inovative care au permis excluderea completa a dioxidului de sulf din procedurile de vinificare. Protectia permanenta a materiei prime in atmosfera de gaz inert, fermentarea mustului cu drojdii selectionate ce consuma mari cantitati de oxigen in procesele metabolice şi fermentarea malo-lactica controlata a vinului, sunt principalele principii care au stat la baza acestor procedee. Vinul obtinut contine o cantitate nesemnificativa de dioxid de sulf (<10 mg/l),  aparuta natural in special pe parcursul fermentarii alcoolice."

Feteasca Regala
Cabernet Sauvignon
Rose

P.S. Acum adeptii vinului de tara fara sulfiti, sunt "razbunati".

Edited by cristian_e, 20 March 2019 - 18:49.


#6972
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,085
  • Înscris: 09.01.2007
Am avut privilegiul de a fi invitat la o degustare corporatista Sarica Niculitel cu dl somelier Andrei (?).
Caii de la Letea, alb-Aligote (cred ca medalie internationala), rose, rosu. Cel rosu exploda in gura, dar toate deosebite.

#6973
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Ceva foarte bun din Lidl, la pret mic!

Recomand!

Attached Files



#6974
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Pana pe 26 martie la kaufland este reducere 30% la toate vinurile albe si rose pe baza cardului kaufland. Daca nu-l aveti se poate obtine pe loc la informatii, direct la intrare. Eu tocmai am luat vreo 10 sticle diverse.....

#6975
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Si eu am de gand sa dau un atac consistent. Stiam de reducere!

Acum cateva saptamani a fost la rosii!

#6976
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B3OTDFxk-aw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cristian_e, 22 March 2019 - 13:28.


#6977
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Promessa Rose de la Aurelia Visinescu- 13% alcool, sec, an 2017.

Un vin echilibrat, ce aduce a tomate bine coapte, cu o aciditate peste medie. A sustinut bine o scrumbie grasa la gratar.
Pret 25 de lei la oferta in Kaufland de la 35 lei.

Attached Files


Edited by cristian_e, 23 March 2019 - 13:34.


#6978
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Gewurztraminer de la Cramele Recas, an 2017, demidulce, 12% alcool.
Un vin fructat, cu un gust de corcoduse galbene, floral intens, trandafiri proaspeti.
Pret 28 de lei, cumparat cu 20 lei la oferta din kaufland. De remarcat dopul din sticla si elastomer.
Un soi destul de pretentios ce se preteaza mai ales in ardeal. Exemplarele deosebite costa destul de mult. Mi-a placut cel de la Ciumbrud, dar vad ca nu-l mai au pe stoc

Attached Files


Edited by cristian_e, 23 March 2019 - 22:31.


#6979
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Pelin Rose de la Domeniile Urlati, demisec, 12% alcool, imbuteliat 22.02.2019.

In primul rand nu sunt un fan rose, dar asta e bun. Mi-e greu se descriu un vin pelin, usor amarui-vegetal. Cineva spunea - cred ca Otineu, ca nu poate fi asociat cu mancare. Nu-i bai ca se bea lejer mai ales seara la tv. Pret 15 lei si 10 lei la oferta in kaufland.

Attached Files


Edited by cristian_e, 24 March 2019 - 15:27.


#6980
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 cristian_e, on 24 martie 2019 - 15:27, said:

Pelin Rose de la Domeniile Urlati, demisec, 12% alcool, imbuteliat 22.02.2019.
Cineva spunea - cred ca Otineu, ca nu poate fi asociat cu mancare.
Iar eu am citat somelieri care-s mai pricepuți decât mine la acest capitol. Sper să învăț și eu mai multe la cursul de somelieri pe care-l voi începe curând.
Apropo, dacă este cineva interesat să facă un astfel de curs (cu instructori italieni) să țipe (sic!).

#6981
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
"După ce s-au întrecut la Bucureşti, cele mai bune vinuri româneşti ambalate la cutie au intrat automat în competiţia internaţională de la Toulouse, Franţa. Urmarea? Două dintre cramele de la noi se pot lăuda astăzi cu produse care au primit distincţia Best Wine In Box.
Vincon şi Alcovin, pe podium
Competiţia Concours International Wine In Box – Franţa, care a avut loc pe 22 martie, şi-a anunţat câştigătorii. Iar printre cele 96 de vinuri care au primit distincţia Best Wine In Box se numără şi două vinuri româneşti: Dealurile Moldovei Fetească Regală (Vincon Vrancea) şi Sarica Niculiţel Muscat Ottonel Dry (Alcovin, Vinuri de Măcin). Nu demult, în luna februarie, în cadrul Concursului Naţional Vin Bag-In-Box România, aceste produse luaseră medalia de aur la categoria Cel mai bun vin bag-in-box.
Trofee pentru câştigători
Trebuie reamintit că întrecerea naţională a ajuns anul acesta la a treia ediţie şi că reprezintă varianta românească a competiţiei internaţionale care are loc anual în Franţa. La noi, iniţiatorul concursului este Cătălin Costiniuc, manager Azoc Star srl. Vinurile desemnate câştigătoare la Bucureşti şi la Toulouse primesc nu doar însemne speciale, care vor putea fi lipite pe cutiile comercializate la raft, ci şi trofee naţionale. Acestea vor fi înmânate la proxima ediţie a târgului de vinuri Goodwine, care se ţine între 5 şi 7 aprilie, în Capitală."

#6982
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Ce parere aveti de gama Caloian de la crama Oprisor? ma intereseaza feteasca neagra si riesling/sauvignon blanc. In comparatie cu cele de Garboiu, de exemplu, aici ma refer la cele albe.

Edited by badsica, 26 March 2019 - 17:38.


#6983
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Sub Garboiu albele din punctul meu de vedere. Plus ca tot ai amintit de Feteasca Neagra, Garboiu are Feteasca Neagra foarte buna!

#6984
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Si eu zic la albe sunt sub garboiu. Chiar zilele astea am baut o feteasca regala varancha facuta de garboiu. Sunt vinuri rustice, placute. Nu spun ca au revitalizat si niste soiuri ce nu se mai stia nimic de ele: sarba si plavaie

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate