Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

De unde cumpărăm vin adevărat?

  • Please log in to reply
9542 replies to this topic

#5599
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
cristian_e, vinurile oltenesti au ceva specific, se cunoaste zona geografica de unde provin?

#5600
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

 petit_christian, on 17 februarie 2018 - 22:46, said:

cristian_e, vinurile oltenesti au ceva specific, se cunoaste zona geografica de unde provin?

Vad ca pe cutie scrie doar Segarcea - Dolj.  Si mie imi plac mult cele de pe zona olteniei si mai imi plac cele albe din Vrancea.

Bordeaux, Bourgogne, Piemonte și Domeniul Coroanei Segarcea împart paralela 44º, paralela vinurilor de neegalat. Domeniul Coroanei Segarcea se întinde peste un terroir binecuvântat, cu sol aspru și soare arzător, ca o îmbinare de înalt caracter uman și natură caldă, generoasă.
Segarcea se află pe paralela 44º numită „paralela vinurilor de calitate”, în partea de sud a României, în regiunea Olteniei, la 25 km S de Craiova și la 70 de km N de Dunăre. Cultura viței de vie este favorizată aici de condițiile pedo-climatice, viile fiind plantate pe ultimele dealuri care se întind înainte de Dunăre, într-un amfiteatru format de fluviu, Carpați și Munții Balcani. Aceste dealuri au constituit în trecut un bazin de mare, din care s-a ridicat un piedestal de calcar, peste care s-a suprapus un strat de cernoziom.
Numărul de cel puțin 1440 ore de strălucire a soarelui în perioada de vegetație (1 aprilie – 31 octombrie) face ca terroir-ul de la Segarcea să fie folosit cu precădere pentru cultivarea soiurilor de struguri negri, fără a defavoriza însă soiurile albe. Suma precipitațiilor anuale se ridică la 565 mm, iar media temperaturilor anuale este de 11ºC. Condițiile ideale de aici au dus la nașterea unor vinuri cu caracter puternic.

Edited by cristian_e, 18 February 2018 - 11:07.


#5601
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Nu stiu daca a incercat cineva Siel de la Tohani, mie mi-a placut destul de mult. E un cupaj sec din 7 soiuri albe.

De asemenea, am un pont pentru voi. Urmariti toate Sauvignonurile Blanc 2017 facute de Budureasca! De la cele entry level pana la high level sunt cam cele mai bune din tara pe palierele lor de pret!

#5602
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 cristian_e, on 09 februarie 2018 - 12:00, said:

Cabernet Sauvignon sec din gama "Pasarea Maiastra" produs de Domeniile Urlati, imbuteliat pe 13.09.2017, anul recoltei nu e trecut, iar nivelul de alcool e 13%. La gust aduce a prune uscate si afumate si ceva mirodenii.  E un vin de consum curent ci nu de ocazii speciale, dar ceva extraordinar e urmatorul si anume pretul: 10 lei in Carrefour si nu era la oferta ci asta era pretul de raft. Deci se poate! (concurenta din lumea noua sau stocurile ne sufoca).
Prețul de 10 lei este de 7 ani! Și nu are legătură cu concurența sau cu stocurile, ci asta este gama de preț vizată de producător.

 cristian_e, on 10 februarie 2018 - 10:18, said:

Cuvee Sfinti- Sarica Essentia, produs de Via Viticola din Sarica Niculitel, jud. Tulcea. Este un cupaj format din patru vinuri rosii: CS+M+FN+Syrah, sec, 13% alcool, an 2016, imbuteliat pe 9.oct.2017, pret 17 lei in supermarket.
Care?

 cristian_e, on 13 februarie 2018 - 20:50, said:

Cabernet Sauvignon Vila Dobrusa-Dragasani, produs de Avincis - crama fostului ministru al justitiei Valeriu Stocica.
Vinul este sec, an 2015, imbuteliat in 2017, 12,5% alcool, pret 24 de lei.
Unde?

 cristian_e, on 16 februarie 2018 - 12:43, said:

Cupaj Rosu la bib de 3 l produs de Domeniul Coroanei Segarcea. A nu se confunda cu Vie Vin Segarcea!
E bun, dar pretul nu e tocmai incurajator 44 de lei- 3l
Unde?

 nniki, on 16 februarie 2018 - 20:11, said:

Ca tot veni vorba de Budureasca, am executat ieri o sticla Merlot 2015. Super ok, echilibrat. Debuteaza cu gust intens de fructe de padure si apoi se mai domoleste catre un gust final destul de soft. Aroma si buchet, are cadere, isi merita banii - 21 lei.
Unde?

 Elenistic, on 18 februarie 2018 - 11:41, said:

Nu stiu daca a incercat cineva Siel de la Tohani, mie mi-a placut destul de mult. E un cupaj sec din 7 soiuri albe.
Da, la ediția din toamnă a Goodwine. Fișa tehnică.

 Elenistic, on 18 februarie 2018 - 11:41, said:

De asemenea, am un pont pentru voi. Urmariti toate Sauvignonurile Blanc 2017 facute de Budureasca! De la cele entry level pana la high level sunt cam cele mai bune din tara pe palierele lor de pret!
Și eu am un pont. Nu neapărat că sunt cele mai bune, ci au ieșit pe primul loc la degustarea din cadrul Tastevin din 12 februarie.

Attached Files



#5603
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Toate vinurile mentionate mai sus sunt luate din Carrefour Veranda- langa piata obor.
Legat de Pasarea Maiastra probabil e ceva ce l il vand doar in Carrefour. Ma gandesc la ceva asemanator cu gama Frunza a lui Recas ce se vindea tot aici, dar nu am mai zarit-o. Tot 10 lei parca costa.

Edited by cristian_e, 20 February 2018 - 18:55.


#5604
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Vin Pelin Zaiafet? Stie cineva ceva de astia? Bulgari, cumva?
https://www.facebook...nevenimente.ro/
http://vinuri-pelin.ro/

si o stire legata de dr. Pusca (nu de bine)
https://www.ziuacons...zat-543993.html

[ https://scontent.fsbz1-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/26814494_1779758528994605_4017577980836388988_n.jpg?oh=b794c240ffbe6d32d3e8bec04d9e2950&oe=5B04C36A - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se pare ca da, bulgaresti....(Konet Filma)

https://www.facebook...?type=2

#5605
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 Otineu, on 20 februarie 2018 - 01:04, said:

Unde?.
Carrefour.

#5606
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 cristian_e, on 20 februarie 2018 - 18:52, said:

Legat de Pasarea Maiastra probabil e ceva ce l il vand doar in Carrefour.
Sigur. Se vinde numai în Carrefour.

 cristian_e, on 20 februarie 2018 - 22:43, said:

si o stire legata de dr. Pusca (nu de bine) https://www.ziuacons...zat-543993.html
E veche.

#5607
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Am vazut ca e veche, dar nu stiam....De fapt nu stiam ca tipul are plantatie...

#5608
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Domeniile Vanju Mare - jud. Mehedinti, un producator ce face vinuri bune, recomand Tamaioasa Romaneasca dulce si rose-ul - gama Domeniile Vanju Mare (aveau si o medalie de aur, dar sunte epuizate) si gama Prince Vlad - Merlot, mi-a placut.
De data asta am luat un bib la 3l, pret 35 de lei, sec. Legat de vin nu stiu ce soi este ca nu scrie- tipic ca la noi. In suspectez ca e o FN. Are un 13,5% alcool, foarte bine integrat, an 2015 imbuteliat in 06.07.2017. Vinul are o aciditate medie spre ridicata, are un gust de prunisoare de septembrie acoperite cu pruina- acel puf prafos specific prunelor. Pentru un vin la bib are o calitate buna si un rpc mediu.
A fost achizitionat de la magazinul de vinuri Casa Vinului Dr. Pusca, de pe sos. Iancului nr.37 (statia ratb Zefirul), celalat magazin al lor de pe Sos. Virtutii nr.9 s-a inchis datorita pretului mare al chiriei.

P.S. pe eticheta sunt trecute niste indicative RIV25A03 si RIV25B03, astea ce sunt? aveti vreo idee?

Attached Files


Edited by cristian_e, 22 February 2018 - 11:20.


#5609
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Un spumant deosebit, ceva exceptional, mirific si magnific! Are o medalie de aur la Berliner Wein Trophy 2018. Este vorba de un spumant Muscat Ottonel-Riserva, dulce produs de Domeniile Panciu dupa metoda Asti ?! L-am lasat afara in zapada la racire, este ceva rar intalnit: arome clare de muscat, zahar vanilat, prajitura cremsnit si piscoturi pufoase. Spumantul are doar 6.5% alcool deci merge si la doamne, an 2017 imbuteliat in 11.12.2017, pret 30 de lei la casa Vinului Dr. Pusca.
Eu unul o sa comand un bax cat de curand si probabil toata vara, sa vedem cat il au pe stoc.(transport gratis la un bax pe site-ul producatorului, pret 28 lei sticla). Este peste spumantul oenoterra dulce-tamaioasa, dar si mai scump.
Prima medalie de AUR pentru  un spumant românesc
Vinul spumant Muscat Ottonel Panciu Riserva 2017 a obţinut pentru prima dată Medalia de AUR la a concursului internaţional Berliner Wein Trophy - cel mai mare concurs de vinuri organizat sub patronajul OIV. La cea de a XXII-a ediţie din acest an,  au fost înscrise peste 6700 probe care au fost jurizate de 198 specialişti din peste 40 ţări. În total au fost oferite doar 1841 medalii de aur.
Un spumant obţinut prin tehnologia Asti – metodă specială pentru obţinerea spumantelor din struguri aromaţi care îşi are originile în regiunea cu acelaşi nume din Italia, în care procesul de fermentaţie este blocat prin refrigerare, pentru protejarea aromelor de soi şi zaharurilor naturale.

Attached Files


Edited by cristian_e, 22 February 2018 - 12:22.


#5610
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 cristian_e, on 22 februarie 2018 - 12:17, said:

Prima medalie de AUR pentru  un spumant românesc
Vinul spumant Muscat Ottonel Panciu Riserva 2017 a obţinut pentru prima dată Medalia de AUR la a concursului internaţional Berliner Wein Trophy - cel mai mare concurs de vinuri organizat sub patronajul OIV.
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Nu încetez să mă minunez de perlele pe care le scoți.
În condițiile în care nu menționezi sursa, înclin să cred că afirmațiile îți aparțin. Să le luăm pe rând:
1. Prima medalie de AUR pentru  un spumant românesc. Incomplet. Fraza trebuia completată astfel: la Berliner Wein Trophy. Altfel, ar fi fals. Rhein Extra brut rose a mai luat aur, în 2014 la un concurs specializat pe spumante când a bătut Enoteca Gramona (136 €, 12 ani fermentație în sticlă!!!).
2. Vinul spumant Muscat Ottonel Panciu Riserva 2017 a obţinut pentru prima dată Medalia de AUR la concursului internaţional Berliner Wein Trophy. Adevărat. E și prima lor participare.
3. Berliner Wein Trophy - cel mai mare concurs de vinuri organizat sub patronajul OIV. Fals. OIV nu face greșeala de a categorisi un concurs ca fiind cel mai mare. Asta este o găselniță jurnalistică. Sub egida OIV se desfășoară și alte concursuri de vin, iar unele dintre ele pot fi considerate neoficial chiar mai mari decât cel de la Berlin. De exemplu, cel de la Bruxelles.

În altă ordine de idei, am anunțat ieri aici, la postul #46 despre acest premiu obținut de către cei de la Panciu. Dar probabil vroiai să spui și tu pe acest topic ca să-ți dea bine la imagine.Posted Image

Attached Files


Edited by Otineu, 22 February 2018 - 22:19.


#5611
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Eu am citat ce e la ei pe site si ce am primit pe email in format HTML de la news-ul lor.
Sincer, nu am timp si nici chef sa fac pe politistul sa vad care minte. Ma intereseaza doar produsul finit.

vezi aici anuntul lor din 21 februarie

https://www.facebook...omeniilePanciu/

Quote

În altă ordine de idei, am anunțat ieri aici, la postul #46 despre acest premiu obținut de către cei de la Panciu. Dar probabil vroiai să spui și tu pe acest topic ca să-ți dea bine la imagine

Nu-mi vine sa cred ce spui! crezi ca stau sa urmaresc toate topicurile de vin? Vad ca e inceput pe 20 februrie si azi suntem in 23, eu habar nu aveam de acest topic. Emailul l-am primit pe 22 februarie de la ei.

Edited by cristian_e, 23 February 2018 - 07:56.


#5612
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 cristian_e, on 23 februarie 2018 - 07:55, said:

Eu am citat ce e la ei pe site si ce am primit pe email in format HTML de la news-ul lor.
În postare nu ai prezentat sursa, deci nu aveam de unde să știu că i-ai citat. De fapt, nici acum nu prezinți legătura, deci nu știu dacă citatul este de pe site-ul lor sau din email.

 cristian_e, on 23 februarie 2018 - 07:55, said:

vezi aici anuntul lor din 21 februarie
https://www.facebook...omeniilePanciu/
Anunțul lor de pe Facebook îl știu. Ba, chiar știam cu vreo două ore dinainte de acest premiu. Dar gafa ta este că transmiți trunchiat informațiile dovedind cu această ocazie că ai mari lacune în acest domeniu.
Pe Facebook ei au scris:
PRIMA MEDALIE DE AUR pentru un SPUMANT din Romania la Berliner Wein Trophy 2018 - World largest OIV contest pentru Muscat Ottonel Panciu Riserva 2017 produs de Domeniile Panciu.
Adică, una este să iei prima medalie de aur la acest festival de vin strict pentru acel Muscat ottonel și alta este să spui că este primul spumant din România care a luat o medalie de aur la vreun concurs internațional. Omiterea informațiilor esențiale duce la apariția unor perle.
Și mă îndoiesc că ai primit un email de la ei cu informații trunchiate.

Eu ți-am mai recomandat în câteva rânduri, dar nu m-ai ascultat, să te rezumi la ce spune titlul topicului și să nu te mai lăbărțezi cât China cu poveștile tale, deoarece dovedești că ai mari lacune în această branșă. Dar... stai la cutie câteva zile după care îți reiei vechile obiceiuri de tot râsul. Și, în cazul ăsta, trebuie să-ți asumi consecințele.

Edited by Otineu, 23 February 2018 - 08:34.


#5613
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

Quote

De fapt, nici acum nu prezinți legătura, deci nu știu dacă citatul este de pe site-ul lor sau din email.

Exact anuntul de pe site-ul lor l-am primit si pe email. Cum sa dau ca sursa propriul email? Daca imi dai o adresa de email valida, iti fac un forward. Este primit de la eugen.odainii (casa panciu). In subject e titlul mare : Prima medalie de Aur pentru un Spumant romanesc la Berliner Wein Trophy, apoi este anuntul ce l-am copiat identic.

Am facut niste poze la email ca sa nu mai existe discutii. (insa daca asa trebuie sa fac de fiecare data cu sursa, chiar nu stiu daca rezist).




Quote

Dar... stai la cutie câteva zile după care îți reiei vechile obiceiuri de tot râsul

Nu stau la "cutie", mai avem si treaba, servici, familie. Citesc repede si printre randuri ca asta e...
Tu nu ai obosit sa faci intr-una pe Tomas de Torquemada?

Attached Files


Edited by cristian_e, 23 February 2018 - 09:36.


#5614
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 cristian_e, on 23 februarie 2018 - 09:25, said:

Exact anuntul de pe site-ul lor l-am primit si pe email.
Păi, prezintă legătura de pe site, nu conținutul emailului.

 cristian_e, on 23 februarie 2018 - 09:25, said:

Tu nu ai obosit sa faci intr-una pe Tomas de Torquemada?
Nu, stimabile, de ani buni am tot zis să fiu îngăduitor, înțelegător cu cei care nu știu, dar văd că este o invazie de astfel de personaje care s-au înmulțit ca bălăriile ajungându-se la situația în care o minciună repetată de multe ori să fie ratată ca adevăr. Și am decis să fiu necruțător cu propagatorii de minciuni din domeniul vinului. Cum îi prind, cum îi taxez.

#5615
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Bun, acum ca ai capturile de ecran de la email, te-ai linistit? Le poti comunica si lor nemultumirile ca sa-si remedieze situatia. Chiar sunt curios care ar fi si punctul lor de vedere.

Edited by cristian_e, 23 February 2018 - 09:40.


#5616
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 cristian_e, on 23 februarie 2018 - 09:39, said:

Bun, acum ca ai capturile de ecran de la email, te-ai linistit?

Nu-ți lua nasul la purtare cu mine. Ai mare grijă.
Cu Eugen Odainîi nu comunic, ci vorbesc. Nu știu dacă înțelegi nuanța.
Eu ți-am spus să prezinți legătura de pe site, nu captură din email. Dar iar înțelegi aiurea. Nu c-ar fi prima dată.

Edited by Otineu, 23 February 2018 - 10:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate