Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De unde cumpărăm vin adevărat?

  • Please log in to reply
9542 replies to this topic

#4897
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 QuickSpeed, on 25 iulie 2017 - 18:48, said:

Că doar d'aia are otineu!
Mai bagi un leu, mai tragi o dată. Offf, nu te poți abține...

#4898
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Galați?

Am văzut un vin care seamănă foarte mult cu mateus: tot portughez, aceeași sticla aplatizată. Scrie ceva cu jiao bai și are în cap de pisica neagra. L-a testat cineva?

#4899
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 QuickSpeed, on 25 iulie 2017 - 19:16, said:

Galați?
Pierzi banii aiurea. Hai, rămâi la vinuri adevărate.

#4900
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Gata, am găsit: gatao!

Care vinuri adevărate? De boltă???

#4901
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 QuickSpeed, on 25 iulie 2017 - 19:47, said:

Care vinuri adevărate? De boltă???
Ce zici? Tu crezi că alea frumos așezate sunt vinuri de masă? Măi, drăgălașule...
Mărește ultima fotografie poate-poate vezi capătul rândului de boltă vie.

 QuickSpeed, on 25 iulie 2017 - 19:16, said:

Am văzut un vin care seamănă foarte mult cu mateus: tot portughez, aceeași sticla aplatizată. Scrie ceva cu jiao bai și are în cap de pisica neagra. L-a testat cineva?
Jiao bai. Seriozitate maximă? Posted Image Posted Image Posted Image Ridicol maxim.

Attached Files



#4902
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Șpalierii aia sunt șparliți de la C.A.P.?
Am vrut sa scriu jiao bao, dar autocorrect s-a activat. Rimează cu gatao...
Cred că ai un vin foarte acru!

#4903
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 QuickSpeed, on 25 iulie 2017 - 21:02, said:

Șpalierii aia sunt șparliți de la C.A.P.?
Meriți niște cuvinte grele pentru asta. Te mai țin mult moderatorii pe topicul ăsta care se numește De unde cumpărăm vin adevărat?

 QuickSpeed, on 25 iulie 2017 - 21:02, said:

Am vrut sa scriu jiao bao, dar autocorrect s-a activat. Rimează cu gatao...
Ai vrut... Ești neglijent, ești împrăștiat, ești troll. Aia ești. Topicul se numește De unde cumpărăm vin adevărat.

Edited by Otineu, 25 July 2017 - 21:30.


#4904
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Eu stiam ca ciocolata nu se poate combina cu vin...la fel taiteii, branza de vaci, ciorbele, etc

Legat de Galati, au vii bune acolo. Nicoresti- Babeasca Neagra
http://www.domeniile-nicoresti.ro/

Tot legat de Galati, acum cativa ani am participat la un cules de vie....frumos, dar m-am ales cu o febra musculara de la stat pe vine de abia m-am putut sui in tren. (eram intrr-o delegatie si ramasesem peste weekend).
In rest gratar de pastrama de oaie si socializare. (spunea cineva mai sus ca nu art da un concediu pe culesul viei). Este totusi o munca grea culesul viei, inainte de '89 se lucra mult si cu puscariasi, iar azi puscariasii scriu carti.

Attached Files



#4905
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
De astia ati auzit? a gustat cineva?

https://vinuri-selec...e-costiniuc.ro/

#4906
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 19.07.2008
Mai luai o sticla de Busuioaca de Bohotin de la Basilescu. Dintr-un pahar e la juma' sticla... Pacat de astea faine ca mor repede.

Am zis eu ca o sa iau de ziua mea un Nectar de Transilvania ori cuceresc o Sirena Dunarii, dar de banii aia imi platesc drumul pana la mare :)) Nu ma lasa inima, mai ales ca e si sticla mica. Tot la Basilescu ramasai. Nu sunt un adevarat connoisseur...

#4907
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 19.07.2008
Nu mi se pare dulce si e si demi, nu e full sugar. Oricum, eu sunt genul care mananca o ciocolata si apoi mai mananca inca 2 in aceiasi zi, plus o punga de napolitane si o savarina. Am un fel de imunitate la zahar.

Oricum, avand in vedere ca pana acum am baut numai seci sau demi-seci, e oarecum un salt mare pentru mine, unul mic pentru omenire. De la o extrema, la o aproape-extrema alta.

E bun sa fie bine sa nu fie rau.

#4908
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007

 cristian_e, on 26 iulie 2017 - 11:45, said:


Este totusi o munca grea culesul viei, inainte de '89 se lucra mult si cu puscariasi, iar azi puscariasii scriu carti.

Se lucra si cu "soldatul romanesc", am cules la struguri in armata de m-am saturat!
Cand am gatat cu strugurii uniformele noastre erau asa jegoase ca de la distanta pareau haine de piele de care poarta motociclistii!

Edited by kodiak, 26 July 2017 - 13:31.


#4909
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015

 cristian_e, on 26 iulie 2017 - 12:42, said:

De astia ati auzit? a gustat cineva?

https://vinuri-selec...e-costiniuc.ro/
Da.

 cristian_e, on 26 iulie 2017 - 11:45, said:

Legat de Galati, au vii bune acolo. Nicoresti- Babeasca Neagra
http://www.domeniile-nicoresti.ro/
Amintiri din comunism. Sunt destui alții care fac vinuri mult mai bune decât ei. Dar, în lipsă de altceva, la limită, merge și ăsta.

 DarkEnemy, on 26 iulie 2017 - 12:56, said:

Mai luai o sticla de Busuioaca de Bohotin de la Basilescu. Dintr-un pahar e la juma' sticla... Pacat de astea faine ca mor repede.

Am zis eu ca o sa iau de ziua mea un Nectar de Transilvania ori cuceresc o Sirena Dunarii, dar de banii aia imi platesc drumul pana la mare Posted Image) Nu ma lasa inima, mai ales ca e si sticla mica. Tot la Basilescu ramasai. Nu sunt un adevarat connoisseur...
Sirena Dunării 2001 (dacă la asta te gândești) este un adevărat răsfăț. În trei ocazii am degustat așa ceva și... a fost o încântare. Nu-i rău nici Nectarul, dar oleacă sub prima. Busuioaca de la Basilescu este sub astea două, chiar și cea din 2011.

#4910
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

 Otineu, on 26 iulie 2017 - 21:12, said:

Da.


Amintiri din comunism. Sunt destui alții care fac vinuri mult mai bune decât ei. Dar, în lipsă de altceva, la limită, merge și ăsta.


Sirena Dunării 2001 (dacă la asta te gândești) este un adevărat răsfăț. În trei ocazii am degustat așa ceva și... a fost o încântare. Nu-i rău nici Nectarul, dar oleacă sub prima. Busuioaca de la Basilescu este sub astea două, chiar și cea din 2011.

Site-ul ala il stiam si eu, ma refeream daca a gustat cineva vinurile, dar oricum nu ma mai intereseaza. Au o "oferta" de 45 de lei bib-ul de 3l, apoi l-au redus la 30 de lei plus un bib moka. Am sunat la telefonul de pe pagina de fcb si m-am lamurit. A raspuns o doamna si am intrebat unde au viile, raspunsul a fost ca ei nu au vii ci doar vand vinuri premiate la bib sub brandul lor-Costinuc. Nu, mersi! Nu ma intereseaza sa cresc profitul unor speculanti ce trec vinul prin firma lor. Oricum cel alb era "proaspat" - 2014
https://www.facebook...9822329007&rt=6

Legat de Nicoresti, nu am zis ca fac cele mai tari vinuri, dar la Babeasca Neagra sunt buni. Fac cea mai buna BN de la noi alaturi de cei de La Sapata-Crama Delta Dunarii. Mai buna cea din  urma, dar mai scumpa. Pacat ca BN nu are plantatii intinse. Pacat ca moldovenii il au si ei sub denumirea de Rara Neagra, iar la targurile internationala ne-au luat fata, sustin ca e soi diferit, dar e acealasi. Deh, marketingul agresiv spala bine creierele fraierilor.

Vinurile dulci mentionate mai sus sunt de exceptie. Merita mentionat si Desert de la Stirbey ce eu il consider peste Nectarul celor de la Liliac. L-am gustat la un targ, nu mai aveam bani la mine ci doar cardul, dar cei de la Stirbey nu aveau POS.
http://www.stirbey.c...wine-2.2-RO.pdf
Dupa mine ordinea este : Sirena Dunarii, Desert Stirbey, Nectar si Basilescu cu a lui Busuioaca.

Attached Files


Edited by cristian_e, 26 July 2017 - 22:11.


#4911
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 19.07.2008
Asa e la noi, bagi paine sa te saturi. Eu unul daca mananc 3-4 felii medii la micul dejun cu miere si o cana cu ceai nu mai am nevoie de nimic pana la ora 2. Bineinteles, ca in ziua respectiva mai bag o ciorba sau ceva si deja trec de jumatate de paine lejer. Carbohidrati la greu, sare la fel. Este aiurea, dar asa am fost invatat/invatati.

Rau cu vinurile astea desert. Mi se pare destul de bun si Basilescu, dar celelalte sa fie peste.. prea mult pentru imaginatia si portofelul meu :)) Stirbey, Nectar si Purcari Ice Wine - toate la 375 ml. Cam putin, desi ar merge la o cina in doi, ceva mai romantic, deosebit. La mine, fiind si dulci si mai bune decat BdB, nu m-as putea abtine. Cred ca in maxim 20 de minute evapor sticla ca sa nu zic mai putin :))



#4912
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 kodiak, on 26 iulie 2017 - 13:29, said:

Se lucra si cu "soldatul romanesc", am cules la struguri in armata de m-am saturat!
Cand am gatat cu strugurii uniformele noastre erau asa jegoase ca de la distanta pareau haine de piele de care poarta motociclistii!
si cu studenti Posted Image 1988, anul I, la nazarcea Posted Image
LE: ani de zile, vreo 4-5, nu am mai poHtit la struguri
LLE: nici acum Posted Image, dar timpul sublimeaza, asfel  incat pohtim la vin Posted Image

Edited by irina2014, 27 July 2017 - 07:17.


#4913
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006

 cristian_e, on 26 iulie 2017 - 21:25, said:

La noi se mananca cantitati uriase de paine, doar sarbii ne depasesc. Romanii mananca macaroane cu paine, cartofi cu paine, etc Suntem invatati de mici: "ia cu paine ca sa te saturi"
Moldoveanul italian sau cum se mananca bananele

"Un moldovean, dupa vreo 4 ani de lucru in Italia se intoarce in patria-mama.
Intr-o seara se duce in vizita la un cumatru. A luat o sticla de Martini si niste banane pentru fiul cumatrului.
Stau ei la masa, beau, mananca, discutii de viata, la un moment dat vine baiatul, ia o banana de pe masa si o mananca cu tot cu coaja. Omul, in gandul lui: "Sa-i zic ceva, o sa para ca am venit cu fite din Europa si o sa se supere". Si tace.
Mai trece o bucata de timp, copilul mai ia o banana si iar o mananca cu tot cu coaja.
Omul nu mai rabda (sa nu i se faca rau copilului) si-i zice cumatrului:
- Auzi, cumetre, da' baiatul tau nu mananca corect bananele. La care, tatal:
- Dumnezeii ma-tii de copil! Cu paine ti-am zis! Cu paine!"

Edited by paco rabanne, 27 July 2017 - 08:20.


#4914
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Paine cu unt cu gem = fast food
Sa ne gandim la salata de vinete cu cate paine se mananca, adica carbohidrati cu grasimi (uleiul din salata 100 grame= o mie de calorii). Salata de vinete se poate manca pe o felie de ardei gras de ex, capia, etc. Romanii toarna ulei cu sticla in salata de rosii de ex si apoi baga paine in el si mananca asa.
Cu toate ca vedem obezi din ce in ce mai mult pe strada, copii si adulti, stam cel mai bine la capitolul obezitate din europa, adica suntem cei mai slabi. La polul opus sunt englezii, ungurii. Chiar ambasadorul angliei ne-a felicitat. Asadar se poate si mai rau la altii si culmea, noi suntem "slabanogii" europei. Explicatia ar fi ca la noi se gateste in casa din cauza saraciei, restaurantul si fast-food-ul e un lux pentru romani. (nu pentru mult timp). Cei din vest nu gatesc ca nu stiu, mananca numai procesate gen supele acelea cu fidea de torni apa fiarta si explodeaza taiteii, de fapt o bomba cu sare si e-uri. Priviti raportul eurostat ce bine stam! Ar mai fi Norvegia ce nu e in UE, dar tot dupa noi sunt, la fel si elvetia. (nu mai gasesc harta cu cele doua)
http://life.hotnews....te-minunata.htm

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate