Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

De unde cumpărăm vin adevărat?

  • Please log in to reply
9535 replies to this topic

#4285
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postcristian_e, on 28 martie 2017 - 19:54, said:

La noi nu uita ca e luat in evidenta cel fiscalizat. Cineva aici spunea ca intra si cel nefiscalizat, dar nu cred ca au cum sa faca asta.

P.S. la goodwine-ul de anul asta ce se va desfasura intre 31 martie-2 aprilie, biletul costa 50 de lei pentru o zi. Nu mersi! Am fost anii trecuti cu 10 lei, apoi 20 de lei, iar acum 50 de lei. Mai dau pe taxi 20-30 de lei ca nu pot veni cu masina, pai de 80 de lei imi cumpar vin nu doar privesc niste standuri ce au vinuri albe, dar nu sunt reci, vad aceiasi indivizi an de an, barfele producatorilor unii despre altii, pipite ce isi arata formele, etc..
Și atunci cum de s-au contorizat 1,5 milioane hl vin din hibrizi în 2015? Cel puțin peste juma' de hectar cred că ești obligat să raportezi producția, chiar de produci pentru consum propriu, iar pentru restul ălora mai mici se fac estimări probabil.

La goodwine ar merita ăia 50 de lei dacă după câteva pahare ai putea testa rapid și câteva forme ale pipițelor. Așa s-ar face imaginea de țară, cu vin bun și oameni ospitalieri!

#4286
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Pai in aia 50 de lei nu sunt incluse si ceva degustari?

#4287
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012

View PostHitmaker, on 29 martie 2017 - 07:30, said:

Pai in aia 50 de lei nu sunt incluse si ceva degustari?

Sunt incluse cate degustari vrei ca doar te duci pe la standuri. Totul e sa rezisti si mai ales sa nu inghiti vinurile ci sa folosesti scuipatoarea caci altfel te vei ameti de atatea vinuri. Sunt incluise si ceva saratele, croncanele, cascaval si nuci pentru odihnirea papilelor. Acum stiti cum e, degustarile sunt pentru vinuri de retail comune, poate mai proaspete si testate inainte. Daca vrei ceva deosebit gen horeca vei plati in plus. Pentru oficialitati sunt puse deoparte ceva inalt calitativ. Va dati seama ca nu vor scoate Cabernet Soare sai Merlot Prince Matei ca sa bea toata lumea.

View Postretele, on 28 martie 2017 - 23:44, said:

Și atunci cum de s-au contorizat 1,5 milioane hl vin din hibrizi în 2015? Cel puțin peste juma' de hectar cred că ești obligat să raportezi producția, chiar de produci pentru consum propriu, iar pentru restul ălora mai mici se fac estimări probabil.

La goodwine ar merita ăia 50 de lei dacă după câteva pahare ai putea testa rapid și câteva forme ale pipițelor. Așa s-ar face imaginea de țară, cu vin bun și oameni ospitalieri!

Esti obligat?! Hai sa-ti da un contraexemplu: In tara asta exista asigurare obligatorie de locuinta ce costa 10 euro pe an pentru case din chirpici si 20 de euro pe an pentru case din caramida/beton. Despagubirea este de 10 mii si 20 mii euro in ambele cazuri. Nu e mult, dar e ceva. In 1977 la cutremur exista asigurare similara obligatorie la ADAS (azi asirom), prima de asigurare se oprea pe state din salariu.
Ai idee cati sunt asigurati azi in conditiile in care asigurarea e obligatorie? Doar 18% din locuinte. In cazul asigurarii facultative acolo e si mai mic procentul, dar e asigurare facultativa, nu obligatorie.
Pun pariu ca la un cutremur/incendiu vor tipa toti ca statul sa le dea bani chiar daca nu au asigurare.
Asa si cu cei de la tara ce sunt obligati sa declare cat vin au...Eu cred ca cei de la primarie declara acolo in mod fictiv si asta e...

Legat de cei 50 de lei de la targ, ai dreptate..ma mai gandesc macar pipitele ar merita nu?
In 2013 a avut loc lansarea vinului Nedeea de la Vinarte in cadrul Goodwine si au adus doua "nimfe" dezbracate si pictate.....nu va spun ce a fost la standul lor ca au vandut tot.
P.S. Nu sunt eu cel din poza , pozele sunt luate de pe net...

Attached Files


Edited by cristian_e, 29 March 2017 - 08:22.


#4288
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Pai daca sunt incluse degustarile 50 de lei mi se pare un pret mic. Pentru un pasionat de vinuri bune (pasiune de altfel foarte costisitoare) 50 de lei e un nimic, mai ales ca te poate feri de multe tepe luate ulterior.

Edited by Hitmaker, 29 March 2017 - 08:39.


#4289
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012

View PostHitmaker, on 29 martie 2017 - 08:38, said:

Pai daca sunt incluse degustarile 50 de lei mi se pare un pret mic. Pentru un pasionat de vinuri bune (pasiune de altfel foarte costisitoare) 50 de lei e un nimic, mai ales ca te poate feri de multe tepe luate ulterior.

Pai am scris ca la 50 de lei le vei gusta pe cele de retail...cu pret maxim 20 de lei sticla...Nu vei primi sa degusti un vin de 50 de lei decat daca ai noroc sa fii prin preajma si sa fi servit si tu laolalta cu vreun vip.
Pentru degustari mai de top e 100 de lei biletul...
Eu unul nu prera am ratat nici un astfel de eveniment si in general sunt ca aceleasi vinuri la degustare ce le cam stiu de nai de zile....RAr mai vine cate o crama noua cum au fost cei de la Pivnitele Teodoros cu un Merlot la 45 de lei sticla, dar bun.
Anul trecut s-a tinut si Vintest, dar sub o alta denumire  "Iubesc Vinul Romanesc" - https://www.facebook...89673437713232/
S-a tinut pe la Casa Scanteii, cladire monumental-comunista. Participare slaba si de catre expozanti si de catre public. Editiile trecute se tineau la Sala palatului si era mult mai bine...
Referitor la tepe, stai linistit ca la expozitii se vine cu vinuri bune si proaspte ci nu cu tepe oxidate si statute prin razele soarelui in vitrinele de la magazinele de cartier. Mai pe romaneste exista cate un butoias de unde se "mulge" ceva vin mai bun pentru expozitie, iar restul posircilor le gasim prin retail: Sange de  Taur, Puterea Ursului , babanul, premiat, etc...
Mai recomand si expozitia Indagra Food - Expo Drink&Wine unde vin si ceva producatori de vin: garboiu, intervitt, moldoveni, Statiunea  de cercetare ViticolaTg-Bujor din Galati, etc

Referitor la anul trecut, am gasit la expozitie o crama din banat Crama Dealul Dorului, de unde am luat o sticla de Burgund Mare, vin rar pe la noi. Are denumirea de Burgund Mare ca sa nu fie confundat cu fratele lui francez cu aceeasi denumire.

Attached Files


Edited by cristian_e, 29 March 2017 - 08:52.


#4290
SirAttack

SirAttack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 01.11.2006

View Postcristian_e, on 29 martie 2017 - 08:19, said:

Sunt incluse cate degustari vrei ca doar te duci pe la standuri. Totul e sa rezisti si mai ales sa nu inghiti vinurile ci sa folosesti scuipatoarea caci altfel te vei ameti de atatea vinuri. Sunt incluise si ceva saratele, croncanele, cascaval si nuci pentru odihnirea papilelor. Acum stiti cum e, degustarile sunt pentru vinuri de retail comune, poate mai proaspete si testate inainte. Daca vrei ceva deosebit gen horeca vei plati in plus. Pentru oficialitati sunt puse deoparte ceva inalt calitativ. Va dati seama ca nu vor scoate Cabernet Soare sai Merlot Prince Matei ca sa bea toata lumea.



Esti obligat?! Hai sa-ti da un contraexemplu: In tara asta exista asigurare obligatorie de locuinta ce costa 10 euro pe an pentru case din chirpici si 20 de euro pe an pentru case din caramida/beton. Despagubirea este de 10 mii si 20 mii euro in ambele cazuri. Nu e mult, dar e ceva. In 1977 la cutremur exista asigurare similara obligatorie la ADAS (azi asirom), prima de asigurare se oprea pe state din salariu.
Ai idee cati sunt asigurati azi in conditiile in care asigurarea e obligatorie? Doar 18% din locuinte. In cazul asigurarii facultative acolo e si mai mic procentul, dar e asigurare facultativa, nu obligatorie.
Pun pariu ca la un cutremur/incendiu vor tipa toti ca statul sa le dea bani chiar daca nu au asigurare.
Asa si cu cei de la tara ce sunt obligati sa declare cat vin au...Eu cred ca cei de la primarie declara acolo in mod fictiv si asta e...

Legat de cei 50 de lei de la targ, ai dreptate..ma mai gandesc macar pipitele ar merita nu?
In 2013 a avut loc lansarea vinului Nedeea de la Vinarte in cadrul Goodwine si au adus doua "nimfe" dezbracate si pictate.....nu va spun ce a fost la standul lor ca au vandut tot.
P.S. Nu sunt eu cel din poza , pozele sunt luate de pe net...

Nu stiu daca au vinuri premium pentru toata lumea, insa, in ultimii 2-3 ani, pot sa iti spun ca am putut degusta 99% din vinurile pe care le-am dorit. Exceptiile au fost ori vinuri care inca nu ajunsesera la standuri sau care erau insa nu aveau temperatura optima pentru servire si am refuzat ori pur si simplu au 1-2 sticle/zi din anumite sortimente si am lalait-o prea mult. In ultima categorie am patit-o cu sirena vinarte-ului, lasand degustarea de dulce la final. De precizat ca vizitele la targ au fost mereu vinerea, in prima zi.
Aha, si inca o execeptie, in toamna. Mi-am lasat paharul primit pe la un stant unde probabil m-am intins la vorba. Am ajuns la Recas. Ca un prost, le mai si spun ca imi plac mult ce au in gamele premium. Fiind la tura de vin alb, intreb daca pot degusta solo quinta 2015. Imi cer paharul, imi dau seama ca nu il am. Pai, imi spune acru cel de la stand, nu se poate. Solutia sugerata de mine a fost sa foloseasca un pahar de la ei. Mi-a replicat taios ca ei nu au venit la targ sa spele pahare.
Daca si acum imi amintesc intamplarea, inseamna ca m-a marcat intr-o oarecare masura.

#4291
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Ziceți si voi ceva albe si roze-uri bune ce se găsesc in Kaufland. Nu mai stiu ce sa cumpar :))

#4292
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
o sarba . livia cred, mi abplacut  , doar ca e sticla cu filet nu cu pluta.

#4293
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Nu am gasit la Kaufland si tocmai ce am baut weekend-ul trecut.

Edited by Hitmaker, 29 March 2017 - 20:24.


#4294
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Incearca si Pelinul roze si rosu! Posted Image

#4295
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Destul pelin. Ajunge.

#4296
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012
Apropo de Pelin, am luat si eu o sticla de pelin alb si era foarte amar fata de cel de acum 2 saptamani. Ideea e ca sunt loturi diferite. Nu poti controla perfect macerarea plantelor, un mix de pelin, coji de portocala, etc...Acum cativa ani era super, aveau un vinificator pensionar din cate stiu. Intre timp a fost schimbat cu alt vinificator si de aici si schimbarea de stil si gust. Cel de acum cativa ani avea o aroma de floare de tei. Stiu ca am avut o lucrare in curte, de sapat si inlocuit niste tevi de canalizare. Am luat o sticla de pelin alb de la frigider si i-am cinstit pe acei muncitori, toti au ramas surprins de parfumul de tei.

View Postunic635, on 29 martie 2017 - 19:09, said:

o sarba . livia cred, mi abplacut  , doar ca e sticla cu filet nu cu pluta.

Da, au trecut la dopuri pe filet caci s-au cam saturat ca cele de pluta sa aibe defecte. Sa vedem cum privesc asta consumatorii de la noi caci vinul cu filet metalic este asemuit cu ceva ieftin desi nu e asa ceva. In australia si noua zeelanda tot vinul e cu filet.
Legat de aceea sarba mi se pare prea alcoolizata, ceva parca 13,5% (sper sa nu ma insel)
Am cumparat zilele trecute niste Plavaie la bib, 2 litrii de la o crama de cartier. Pe eticheta scrie sec, 11,%% alcool.....a luat drumul chiuvetei caci era oxidata la greu...Pret 9 lei litrul....

Edited by cristian_e, 30 March 2017 - 07:54.


#4297
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012

View PostHitmaker, on 29 martie 2017 - 21:48, said:

Destul pelin. Ajunge.

Incearca Jidvei Tezaur, cupajul Muscat Ottonel+Feteasca Regala, sec, pret cam 25-27 lei. (poza e de la alt cupaj SB+FR, nu o gasesc pe cea mentionata cu muscat)
http://www.jidvei.ro/ro/produse/tezaur

Mai recomand de la Domeniile Urlati Muscat Ottonel sec din gama Romanian Wine (vad ca nu e pe site), pret cam 23 de lei, in obor la toneta producatorului e cam 15 lei. Eu le-am vazut pe ambele in kaufland.

Attached Files


Edited by cristian_e, 30 March 2017 - 08:21.


#4298
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012
@Hitmaker

Quote

Ziceți si voi ceva albe si roze-uri bune ce se găsesc in Kaufland. Nu mai stiu ce sa cumpar Posted Image)

Dintre roze-uri mentionez un roze scos de cei de la Domeniile Vanju Mare, jud Mehedinti. http://www.vvm.ro/
Vinul se cheama Vinul Principelui, are o medalie de argint pe la un concurs mondial din occident, este sec. A fost consumat asta toamna alaturi de o pizza la umbra nucului.
Pretul e cam 30-33 lei in kaufland.

Attached Files


Edited by cristian_e, 30 March 2017 - 08:32.


#4299
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Sarba am baut weekend-ul trecut, nu mi s-a parut f alcoolizata. A fost hitul serii, fetele au fost innebunite dupa ea, dar si barbatii. Toti întrebau ce vin e asta si unde-l gasesc de cumparat.

La Jidvei, zic pas, nu am incredere in ei. Pe celelalte 2 o sa incerc sa le caut.

#4300
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
legat de dop filetat am primit acu doi ani un chardonnay australian "cules" dintr un hotel din oman. fantastic de bun , citric racoros, si eu am fost suprins de ambalaj. chardonnay mai bausem de samburesti dar mi s a parut cam greu usor amar, asta parca era efectiv altceva. nici cel produs de mine nu se apropie de acela.

#4301
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Tot mai multe vinuri am găsit în varianta dop filetat. Mi se par a fi cea mai practica soluție

#4302
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Corect. Eu m-as bucura daca ar fi cat mai multe vinuri asa!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate