Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Recrutare pe bune pentru strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
ramonyta87

ramonyta87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.01.2014
multumesc frumos...deci taxa lor de 310 lei cat si cea de 325 lire pt cea de afara nu-si are rostul...

#20
madabz

madabz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.11.2011

View Postavenirv, on 24 ianuarie 2014 - 13:31, said:

vreau numai sa intaresc a mia oara ce a spus ro_explorer:

firmele de recrutare isi iau banii de la entitatea ce angajeaza, NU de la omul ce este angajat/contractat/etc.

Depinde de firma.Sunt agentii care iau bani pentru serviciile oferite, nu pentru locul de munca.Locul de munca e gratuit, iar serviciile lor sunt optionale, dar contra cost in cazul in care optezi pentru ele. Eu plec cu  astfel de agentii din 2008 si nu am luat nici-o teapa pana acum.

Edited by madabz, 17 March 2014 - 20:18.


#21
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
madabz....daca zici ca ai avut experienta cu firme care nu se ocupa cu tepuitul pune cateva nume aici !

#22
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013
Manpower

#23
madabz

madabz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.11.2011

View Postderutatu667, on 21 martie 2014 - 09:34, said:

madabz....daca zici ca ai avut experienta cu firme care nu se ocupa cu tepuitul pune cateva nume aici !
Blue Montain Recruitment plec cu ei din 2010.Sunt destul de seriosi si de fiecare de data s-au tinut de promisiuni.N-am avut nici-un fel de problema legata de plecare sau altceva.Fiecare agentie are diverse tarife pentru serviciile lor de non recrutare, nu pentru locul de munca.Acela e gratuit. Aceste servicii sunt optionale. Acelasi lucru e valabil si in cazul altor agentii ca : Best Opportunity, Albatros, Est-Vest Service si mai sunt doua la Craiova si Iasi de care nu stiu cum se numesc.La ce te referi mai exact cand spui ''tepuit''?in ce sens te tepuiesc firmele de recrutare?Aaaa si inca ceva: Blue Montain cred ca e printre putinele agentii care nu te pun sa faci niste acte, sa cheltui niste bani pe drum din cine stie ce colt al tarii pana la sediul lor, apoi sa ii suni si sa iti spuna ca n-au contracte sau sa incerci la anul.Asa ca din punctul meu de vedere sunt cat se poate de seriosi. Nu ca vreau sa le fac reclama , ci pentru ca m-ai intrebat de agentii serioase. Serviciile oferite, e normal sa fie contra cost.Cine iti face favoruri gratis?Agentiile sunt pentru cei care vor o plecare sigura, pentru cei care nu vor sa se complice cu procesarea documentelor si poate pentru cei care nu stiu engleza si nu se pot descurca singuri. Asa ca e alegerea fiecaruia cum vrea sa plece.

Edited by madabz, 22 March 2014 - 00:32.


#24
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View Postmadabz, on 22 martie 2014 - 00:19, said:


Serviciile oferite, e normal sa fie contra cost.Cine iti face favoruri gratis?Agentiile sunt pentru cei care vor o plecare sigura, pentru cei care nu vor sa se complice cu procesarea documentelor si poate pentru cei care nu stiu engleza si nu se pot descurca singuri. Asa ca e alegerea fiecaruia cum vrea sa plece.
Este ilegal sa ceri bani de la angajati.

#25
madabz

madabz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.11.2011

View Postmufa, on 22 martie 2014 - 18:13, said:

Este ilegal sa ceri bani de la angajati.
Nu e ilegal. Altfel nu s-ar risca nimeni sa se trezeasca cu sute de procese pe cap, mai ales ca agentiile despre care vorbesc eu nu-s genul care dispar peste noapte cu bani cu tot. Anual li se fac controale de catre reprezentatii Concordia Uk. Si n-ai priceput : banii sunt pentru serviciile de procesare a documentelor necesare locului de munca, servicii care sunt OPTIONALE. Nu te obliga nimeni sa le platesti acei bani , in schimb dupa obtinerea plasamentului te descurci tu cu totul daca nu doresti sa apelezi la ajutorul agentului. agentia nu e obligata sa iti proceseze tie documentele pe gratis.Trebuiesc traduse, trimise, vrei sa o faca pe banii lor?  Oamenii au facut o afacere din a ajuta pe cei care nu se descurca sau sunt prea comozi si vor sa astepte acasa confirmarea. NU E NIMIC ILEGAL.

#26
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View Postmadabz, on 22 martie 2014 - 23:12, said:

Nu e ilegal. Altfel nu s-ar risca nimeni sa se trezeasca cu sute de procese pe cap, mai ales ca agentiile despre care vorbesc eu nu-s genul care dispar peste noapte cu bani cu tot. Anual li se fac controale de catre reprezentatii Concordia Uk. Si n-ai priceput : banii sunt pentru serviciile de procesare a documentelor necesare locului de munca, servicii care sunt OPTIONALE. Nu te obliga nimeni sa le platesti acei bani , in schimb dupa obtinerea plasamentului te descurci tu cu totul daca nu doresti sa apelezi la ajutorul agentului. agentia nu e obligata sa iti proceseze tie documentele pe gratis.Trebuiesc traduse, trimise, vrei sa o faca pe banii lor?  Oamenii au facut o afacere din a ajuta pe cei care nu se descurca sau sunt prea comozi si vor sa astepte acasa confirmarea. NU E NIMIC ILEGAL.

Poate n-o fi ilegal la Românica, dar în UK e 100% ilegal.

#27
madabz

madabz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.11.2011

View Postmufa, on 22 martie 2014 - 23:22, said:

Poate n-o fi ilegal la Românica, dar în UK e 100% ilegal.

Probabil ca e ilegal sa ceri bani pentru locul de munca nu pentru serviciile oferite de agentie. Iti spun asta pentru ca Blue Montain au sediul central in Anglia, iar in Bacau au doar un un birou/punct de lucru. Stiu ca le vin controale din Uk in fiecare an si din moment ce nu i-a inchis nimeni pana acum inseamna ca functioneaza legal.

#28
adrianeusebiu1

adrianeusebiu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.04.2014
si o firma din brasov, m-am interesat si se pare ca are contracte serioase, a plecat lume cu aceasta firma sc.lador market development

#29
ansajobs_escroci

ansajobs_escroci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.06.2014


Buna ziua,

Ma numesc Calin.Calin Radu. Calin Radu Butiurca si sunt un escroc, tepar, mincinos si gainar.Ce reprezinta cuvantul escroc ? Persoană care înșală pe alții profitând de naivitatea sau încrederea lor; șarlatan; potlogar; impostor; aburitor.
Acesta sunt eu, si impreuna cu consoarta mea, Aurelia Butiurca, si ea de profesie escroaca, prin firma Ansa Jobs dam tepe si escrocam impreuna oamenii care viseaza la trai mai bun si la o schimbare in viata.
Nu ma intrebati de ce o fac pentru ca n-am sa va raspund, in schimb am sa va descriu pe larg in randurile ce urmeaza cum procedez.
In primul rand postez cateva anunturi de angajare pe diferite site-uri alocate anunturilor de angajari in strainatate, in mare parte Anglia, este la moda – se numesc carlige, si astept sa-mi cada in ele “aburitii” adica pacalicii sau fraierii – scuzati-mi limbajul de parnaie dar trebuie sa-l folosesc pentru a ma putea obisnui cu locul pe care am sa-l vizitez cat de curand.Nu-mi fac probleme ca nu-i agat, sunt foarte multi, si ar da orice sa plece din tara pentru un salar nu asa de “mizer” ca aici.
Nu trebuie sa ma fortez prea mult, cu nivelul de inteligenta nativa de gainar si impostor nu duc lipsa de musterii……
Prima discutie telefonica pe care o lansez cu aburitul este de unison in care il felicit pentru alegerea facuta de a pleca din tara si chiar ii dau exemple de oameni care s-au realizat, oameni plecati bineinteles prin firma mea, Ansa Jobs.
Urmeaza o serie consecutiva de telefoane in care bombardez fraierul cu “nimicuri”, “firimituri” in care printre alte istorioare inventate cer si cateva acte: CV, cazier, adeverinta medicala, etc, sa-mi consolidez pozitia si pacaliciul sa prinda curaj; mai mult chiar am si un simulacru de interviu ……actiune necesara pentru al testa din punct de vedere al naivitatii si gradului de inteligenta.
Urmeaza un test al fraierului-semnarea unui contract cu niste clauze de ma bufneste rasul cand il citesc; personal l-am redactat si am introdus clauze in care practic naivul nu are nici o sansa de atac sau de recuperare a sumelor; ba mai mult are si o clauza de confidentialitate in care nu poate sa ma arate cu degetul ca sunt escroc si l-am tepuit.
Sa mentin tensiunea constanta, contractul il trimit in doua transe
Apoi, dau lovitura…anunt fraierul ca are sanse maxime la semnarea unui contract cu plecare intr-o saptamana si nu mai are de facut decat o banala intalnire pe Skype cu partenerul meu din Anglia, dar…toate acestea numai dupa achitarea taxei de interviu si procesare dosar.
Mentin calda relatia pana fraierul trimite banii in cont, discutand telefonic de politica, de modul dizgratios in care romanii se comporta in strainatate, de banalitati, de chestiuni puerile, de faptul ca numai la mine apeleaza oameni influenti dornici sa plece din tara.
Abureala a reusit, am mai escrocat un fraier, am receptionat banii in cont si acum trebuie sa schimb tactica. Incep sa raspund din ce in ce mai rar la telefon de obicei seara, motivele sunt cele de aglomerare a dosarelor de candidati (fraierii) din cadrul firmei si imposibilitatea de a raspunde la telefon. Urmeaza o pauza de cel putin 2 saptamani in care sunt plecat in Anglia pentru a discuta direct cu angajatorii pentru procesarea dosarelor de angajare….buna vrajeala nu?
Urmeaza perioada care raspund rar, aproape la o luna, raspund chipurile indurerat si ingandurat pentru urmatoarele minciuni: mama sau soacra cazuta pe scari cu numeroase fracturi; accidente de masini in care sunt sau nu sunt coautor; furtuni si inundatii dezastroase pe strada unde se afla situat sediul social al firmei; furturi si pierderi de telefoane si laptopuri proprii; plecari inopinante in diferite state din Europa pentru semnarea de contracte;raceli frecvente si boli ce necesita spitalizari indelungate, sarcina sotiei care este toxica sau pur si simplu luna sau lunile sabbatice. Ce spuneti? v-am dat gata, nu?!
In mare cam asa procedez, consoarta mea care mai figureaza in actele firmei si care cauta cu disperare schimbarea denumirii de firma este mai docila si are alte tertipuri de inselatorie, dar tot escroaca se numeste.
In incheiere va transmit ca va astept, eu, acelasi escroc Calin Radu Butiurca sa-mi umpleti buzunarele in timp ce eu mandru de actiunile mele ma tavalesc de ras ca profitand de naivitatea voastra ma imbogatesc.
Semneaza Calin Radu Butirca – Escroc Diplomat Si Tepar Patentat.

#30
johnyk83

johnyk83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.08.2015
Salut!A auzit sau plecat cineva cu agentia Qbis!?Se pare k e din Lituania cu reprezentanta si in  Romania...m ar interesa dk a mai plecat cnv prin ei si dk sunt seriosi sau tepari k si majoritatea asaziselor agentii de recrutare...
http://www.qbisjobs....hartie&vid=3498

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate