Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

boltari de fundatie

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Nu exista fundatii din boltari, nu la noi.
Cand va exista asa ceva va aparea si intr-un manual de specialitate, sunt doar inventii.
In cel mai rau caz, se poate folosi la un gard, insa...ce rost are, e mai ieftina sapatura + beton.

#20
ghilas

ghilas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.03.2012
daca se respecta armarea orizontala si verticala din proiect sant foarte buni. Timp de executie foarte scurt si 2 oameni sant de ajuns pentru manopera.Se folosesc doar ca un cofraj pierdut in loc de lemn,eliminand pierderile de material.

View Postghilas, on 15th March 2012, 10:30, said:

daca se respecta armarea orizontala si verticala din proiect sant foarte buni. Timp de executie foarte scurt si 2 oameni sant de ajuns pentru manopera.Se folosesc doar ca un cofraj pierdut in loc de lemn,eliminand pierderile de material.
Am uitat sa precizez:se umplu cu beton si se vibreaza se folosesc in general la elevatii si demisoluri(beciuri)

#21
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Din dorinta de a face lucrurile cat mai ieftine ele ies aproape mereu prost. Ne miram de ce avem fisuri si apoi crapaturi iar la un seism major regretam economia pe care am facut-o!

Boltarii se sparg mai usor decat blocurile ceramice; ma gandesc cum sta casa pe ei, chiar daca sunt "umpluti" cu beton.

Cel mai nasol este sa ai probleme la infrastructura.

Edited by buha, 16 March 2012 - 00:01.


#22
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007

View Postghilas, on 15th March 2012, 09:38, said:

daca se respecta armarea orizontala si verticala din proiect sant foarte buni. Timp de executie foarte scurt si 2 oameni sant de ajuns pentru manopera.Se folosesc doar ca un cofraj pierdut in loc de lemn,eliminand pierderile de material.


Am uitat sa precizez:se umplu cu beton si se vibreaza se folosesc in general la elevatii si demisoluri(beciuri)

Pai ia, cum bagi tu o grinda de fundare printre boltari?
Ai vazut cum arata vreodata un proiect de structura ca sa spui asemenea lucruri?
Si-asa sunt destui care construiesc dupa ochi si dupa citite, daca le mai dam si informatii dupa radio-santz, o sa stea la coada la asigurari sa le dea 1000 de lei cu care sa-si plateasca 3 nopti la hotel.

#23
ghilas

ghilas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.03.2012

View PostAstrul, on 16th March 2012, 01:09, said:

Pai ia, cum bagi tu o grinda de fundare printre boltari?
Ai vazut cum arata vreodata un proiect de structura ca sa spui asemenea lucruri?
Si-asa sunt destui care construiesc dupa ochi si dupa citite, daca le mai dam si informatii dupa radio-santz, o sa stea la coada la asigurari sa le dea 1000 de lei cu care sa-si plateasca 3 nopti la hotel.
la o elevatie de 60 de cm sant 3 randuri de boltari cu inaltimea de 20 cm,latimea30 cm si lungimea de 50cm.Elevatia este pt zid de 25 cm.Din grinda de fundare care este sub pamant 30 de cm se pleaca cu etrieri de 90 cm din 20 in 20cm.(intra cam 2 etrieri de boltar)Dupa primul rand de boltari se pun 2 fire de otel beton iar la mijlocul fiecarui boltar cate o agrafa.Dupa al doilea rand de boltari se pun 3 fire de fier beton(partea de jos a grinzii de la elevatie) Se pune al treilea rand de boltari se leaga etrierii in boltari(foarte usor pt ca boltarii sant largi)si se pun ultimele trei bare de beton care se leaga de etrieri.Spor la vibrat betonul Alte intrebari?Diametrul fierului trebuie sa fie cel din proiect iar stalpisorii se leaga normal(ciocuri,eluri....)

View Postghilas, on 16th March 2012, 15:09, said:

la o elevatie de 60 de cm sant 3 randuri de boltari cu inaltimea de 20 cm,latimea30 cm si lungimea de 50cm.Elevatia este pt zid de 25 cm.Din grinda de fundare care este sub pamant 30 de cm se pleaca cu etrieri de 90 cm din 20 in 20cm.(intra cam 2 etrieri de boltar)Dupa primul rand de boltari se pun 2 fire de otel beton iar la mijlocul fiecarui boltar cate o agrafa.Dupa al doilea rand de boltari se pun 3 fire de fier beton(partea de jos a grinzii de la elevatie) Se pune al treilea rand de boltari se leaga etrierii in boltari(foarte usor pt ca boltarii sant largi)si se pun ultimele trei bare de beton care se leaga de etrieri.Spor la vibrat betonul Alte intrebari?Diametrul fierului trebuie sa fie cel din proiect iar stalpisorii se leaga normal(ciocuri,eluri....)
Am uitat:se taie cu flexul boltarii pe partea interioara cativa cm pt a se putea lega placa de peste fundatie

#24
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
N-am inteles ca n-am avut rabdare sa citesc, desi banuiesc procedura.
Trebuie sa nu fi prea sanatos la cap sa aplici metoda asta.
Costa o caruta de bani bolatrii iar manopera dubla, fata de a pune 2 panouri cu sarma sau blocatori.
Pus ca la vibrat aia pot sa plece care incotro.

Si placa se poate cofra cu sipca si sub fiecare sipca pus cate un pop. Sigur, o sa fie nevoie de vreo 300 kg de cuie, vreo 500 de popi, dar rezultatul iese la fel.
Ideea e sa faci ceva de unde ai si un castig. Boltarii nu sunt decat un soi de beton de o mai proasta calitate decat ceea ce ai tu in elevatie.
Tine umezeala, deci nu e hidrofug, nu izoleaza nici macar cat o caramida plina si nici n-ai sentimentul la zidire ca ar rezista prea tare.
Pe mine ma depaseste. Asa, fara lemne, pot sa zidesc cu caramida plina, nu mai trebuie nici tencuiala, nici vopsea ci ramane natur.
Macar estetica are de castigat daca tot vreau sa ma complic.
Cred ca varianta asta cu boltari a fost inventata de vanzatorii de boltari.

#25
ghilas

ghilas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.03.2012

View PostAstrul, on 16th March 2012, 18:09, said:

N-am inteles ca n-am avut rabdare sa citesc, desi banuiesc procedura.
Trebuie sa nu fi prea sanatos la cap sa aplici metoda asta.
Costa o caruta de bani bolatrii iar manopera dubla, fata de a pune 2 panouri cu sarma sau blocatori.
Pus ca la vibrat aia pot sa plece care incotro.

Si placa se poate cofra cu sipca si sub fiecare sipca pus cate un pop. Sigur, o sa fie nevoie de vreo 300 kg de cuie, vreo 500 de popi, dar rezultatul iese la fel.
Ideea e sa faci ceva de unde ai si un castig. Boltarii nu sunt decat un soi de beton de o mai proasta calitate decat ceea ce ai tu in elevatie.
Tine umezeala, deci nu e hidrofug, nu izoleaza nici macar cat o caramida plina si nici n-ai sentimentul la zidire ca ar rezista prea tare.
Pe mine ma depaseste. Asa, fara lemne, pot sa zidesc cu caramida plina, nu mai trebuie nici tencuiala, nici vopsea ci ramane natur.
Macar estetica are de castigat daca tot vreau sa ma complic.
Cred ca varianta asta cu boltari a fost inventata de vanzatorii de boltari.
Ai intrebat cum se baga o grinda in boltari si eu am dat o solutie.Grinda se leaga odata cu punerea boltarilor.Nu am zis ca e mai bine sau mai ieftin fata de metoda traditionala.Ca trage apa si nu izoleaza este foarte adevarat,dar in discutie era vorba de armare despre care nu ai spus nimic .Iti urez sa ai parte de beciuri si demisoluri facute din boltari ca sa ai rabdare sa citesti cum se face......(nu vand boltari,vreau doar sa fiu informat si la zi cu toate metodele de constructie bune sau rele) :kisstogether:

#26
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Dragul meu, ai idee ce inseamna o grinda de fundare?
Fasonezi o grida de fier, adica 4,6 bare longitudinale si etrieri la 10/15/20 cm si o montezi in cofrag.
Din cate stiu, caci am folosit si eu la viata mea boltari, la niste garduri, astia sunt ca niste caramizi cu goluri mari la mijloc.
Cum bagi tu armatura in boltari, cand ei sunt rectangulari?
Pntru ca o grinda de fundare nu are voie sa fie intrerupta, iar armaturile trebuie sa respecte proiectul, nu sa facem noi tot felul de inventii, cu bare bagate printre boltari, caci asta nu e soclu, e cel mult o armare de gard, pe care se aseaza maxim cateva ciori si nu o casa.

#27
roofdoc

roofdoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 01.04.2012

View Postavos, on 9th March 2012, 15:07, said:

n-am mentionat. arhitectul a vorbit cu structuristul si a spus ca e ok. cu structuristul n-am vorbit direct, pt ca firma de arhitectura imi da toate astea, asa e facut contractul

Acel inginer structurist are probleme grave daca ti-a recomandat asa ceva pentru fundatia unei case. Eu iti recomand sa vorbesti DIRECT cu el, lasa arhitectul, treaba lui este alta, nu are nici o responsabilitate din punct de vedere tehnic. Verificati cu mare atentie proiectul.

#28
newages

newages

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 21.01.2011
Ziua buna.
Cateva cuvinte despre acesti boltari de fundatie. Acestia reprezinta o solutie constructiva, deci ... una dintre solutii si nu "solutia suprema" sau "solutia proasta".
Din pacate constat ca discutiile se poarta in termenii alb/negru, adica ..."care-i mai bun"? boltarul sau zidul de fundare armat? Incorect, dpmdv.
In functie de situatie se poate merge pe sistemul clasic sau pe boltari de fundatie (demisol). In general boltarii se folosesc acolo unde nu se poate folosi sistemul clasic, acolo unde nu exista risc seismic mare, acolo unde nu se poate cofra cu lemn, acolo unde nu se poate turna betonul dintr-o bucata mecanizat, acolo unde forta de munca este insuficienta sau acolo unde fondurile banesti sunt reduse (pretul boltarilor este mai mic decat pretul lemnului cu care s-ar fi facut cofrajul). Acolo unde cladirea ce urmeaza a fi ridicata este de importanta redusa, acolo unde fundatia nu trebuie sa suporte incarcari mari etc etc etc ... deci boltarii isi au rolul lor in anumite situatii. Asta nu inseamna ca ei pot inlocui sistemul clasic oricand si oriunde.
Personal, am un proiect cu boltari pentru fundatie si demisol care se incadreaza intr-una dintre situatiile de mai sus.

#29
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006

View Postnewages, on 7th August 2012, 13:57, said:

Personal, am un proiect cu boltari pentru fundatie si demisol care se incadreaza intr-una dintre situatiile de mai sus.

Poti atasa cateva planse pe forum? As vrea sa vad detaliile!

#30
newages

newages

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 21.01.2011
Detaliile cu privire la ce?

#31
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Deci la un gard ar merge?

Daca pica gardu pe tine nu e problema???

Dar cum sa pice asa usor un zid din beton de 15cm??? Daca il mai si armezi?

#32
sapatilia

sapatilia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.04.2013
Am construit cu boltari de fundatie de mi-a iesit ochii din cap. Normaal ca poti sa construiesti cu ei. Dar la noi ce e nou nu se foloseste. Faci talpa de fundatie de 60 si grosime in functie de ce casa faci (de lemn fara etaj 15 cm, cu etaj, de caramida, etc mai groasa), bagi fier in ea e si pe orizontal si pe vertical (mai ales daca faci beci cu ei), si deasupra torni centura armata si ai terminat povestea. Am uitat, trebuie sa-i umpli cu beton iar chestia cu vibrarea nu e asa cum se spune pe aici. Gandeste-te ca e vorba de 20 cm grosime boltar si poti sa scoti golurile de aer cu o scindurica. Pe unde am construit eu se foloseau si boltari masivi dar din causa ca te rupeau la cocoasa is preferam pe ce cu goluri. Chestia ca nu sunt rezistenti nu e adevarata. Boltari facuti dupa carte sunt vibrati si presati ceace ce compeseaza cu ratio ciment nisip. Dupa ce se face zidul se hidroizoleaza cu mortar 1:2 si amorsa bituminoasa, sau dupa cum vrei tu.

#33
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Ba voi habar n-aveti ce inseamna rezistenta unei case si tot o dati cu boltarii vostri.
Rezistenta unei case costa in fier, beton si zidarie (daca este portanta), dar primele doua sunt de baza. Nu ai cum sa introduci o grinda continua de fundare printr-un boltar.
Nu exista solutia buna, proasta, alternativa, e o singura solutie, cea agreata de normativ sau proiectant.
Bine, romanul e in stare ca in loc sa-si cumpere placute de frana, sa faca o gaura in podea si sa-si ia niste incaltari cu talpa mai groasa, sperand sa opreasca masina direct cu piciorul, e si asta o alternativa pentru cine e inconstient si inca mai crede in desenele cu Flinstones.
Nu mai inventati roata, astea sunt solutii aduse de-afara, de prin Franta, acolo unde pamantul nu se scutura la cutremure de 7,7, de pica blocuri si case.
Voi sunteti pitici, probabil in 77 erati doar in plan sau poate nici atat, dar cine a trait acele momente sau macar s-a documentat, n-ar mai crede tot ce vede pe net prin strainatate.
Ia, luati si studiati de pe la pagina 26, de-acolo gasiti toate tipurile de fundatii folosite la noi si agreate de normative. Cand o gasiti p-aia cu boltari, s-ami ziceti si mie ca inseamna ca s-a rescris normativul si am ramas eu in urma.

Attached Files



#34
newages

newages

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 21.01.2011
Sunteti aspru mestere Astru, foarte aspru. Boltarii se folosesc doar la partea de "zid" ca sa zic asa, nu la talpa, nu la cuzineti. Ei se armeaza pe orizontala si verticala.
Eu detin un astfel de proiect si autorizatie de construire si saptamana asta declar lucrarile incepute. Proiectul si autorizatia sunt obtinute cu respectarea prevederilor legale pentru o casa fara etaj.
Totusi, nu contesta nimeni normativele postate dar la fel de bine stim ca poporul nostru (mai ales stimabilii din administratie) are inertie statica mare, fapt pentru care este posibil ca si peste 50 de ani sa gasim aceleasi normative in Romanica, desi alti poate vor fi ajuns pe Marte.

P.S. respectam totodata cunostintele dvoastra tehnice precum si ajutorul dat in diferite situatii pe forum (personal m-am inspirat mult din comenturile respective)

Edited by newages, 11 August 2013 - 22:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate