Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Familia Simpson

plata impozit profit actiuni trad...

Extras de cont cu semnatura elect...

Ce parere aveti despre ascasa.de ...
 Sfat achizitie bmw e92 320d

switch Gigabit POE pentru toate e...

Triunghi

Relatie, vorbit prin mesaje
 Radon!

S-a ocupat Dumnezeu de formarea o...

Windows 10 Pro - Automatic Repair...

Purici pisica apartament
 Romania se afla in top 5 cele mai...

Dividende 2023 declaratia unica A...

kit placa de baza si procesor pen...

Cum aflu balanta unei adrese cu b...

Insula Samothraki

- - - - -
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

ralted

ralted

Junior Member

• Grup: Members

View Postralted, on 17 septembrie 2012 - 12:08, said:

http://www.facebook....aluca.p.nicolae
poze aici. le-am dat share sunt 194. am facut in jur de 1000.
noi am fost si la cascadele de la Therma. am inteles ca mai sunt unele in Xiropotamia. stie cineva de acele cascade?

Hipioti sunt numai intr-ul din campinguri. In cel free (free nu de la fara plata ci de la libertate: dusuri numai reci si mai neamenajat, dar frumos). Noi am stat in celalalt si era chiar linistit, erau persoane care isi lasa rulotele acolo tot anul, cei mai multi greci.

Chiar alaturi, la un particular, cred. Am recunoscut si eu micuta voastra plaja amenajata. Posted Image

View Postcarnitza, on 17 septembrie 2012 - 12:25, said:

@ ralted

am citit despre canionul Xiropotamis insa din pacate DUPA ce am ajuns acasa !!
Sunt si poze pe net, se pare ca e un traseu destul de dificil.

unde ati stat ?, pentru ca unele poze imi amintesc de plaja de la hotel (Arhondissa)

aha, deci la o aruncatura de bat .....

Chiar alaturi am stat, la un particular. Am dat 25E pe 2 camere, noi fiind cu 2 copii.

View Postcarnitza, on 18 septembrie 2012 - 13:20, said:

@ ralted :

plagiat - ai copiat dupa mine Posted ImagePosted ImagePosted Image  - fotografia ta din album 71/180 e copiata dupa fotografia mea "25-4Prin Canionul Fonias spre cascada Gria Vathra" de la postul nr. 63  Posted Image Posted Image Posted Image

bineinteles ca am glumit, dar e stranie coincidenta, din mii de copaci ciudati am l-am fotografiat amandoi pe acelasi !!

Mie nu imi plac copacii... Posted Image, sotului meu ii plac prostiile astea Posted Image) probabil era mai in drum ca noi nu prea ne-am abatut de la carare si fetitei mele ii era frica de scorburi :))))

Edited by ralted, 08 October 2012 - 10:49.

carnitza

carnitza

relaxat.... uneori !

• Grup: Senior Members
se pare ca anul asta nu merge nimeni in Samothraki .

PACAT - ar fi una din destinatiile excelente pentru o vacanta de 7 zile !!

damblagiu

damblagiu

Active Member

View Postcarnitza, on 12 iunie 2013 - 13:02, said:

se pare ca anul asta nu merge nimeni in Samothraki .

PACAT - ar fi una din destinatiile excelente pentru o vacanta de 7 zile !!
Salutare. Mai arunca si tu poze pe aici. Din pacate eu am pierdut opzele facute acolo. Bafta.

Old-Smokie

Old-Smokie

Member

Salutare tuturor iubitorilor insulei Samothraki,

Incepand cu 15 mai, va oferim pensiune la familie mixta romano-greaca, intr-o atmosfera foarte prieteneasca si la un raport pret/servicii oferite fara concurenta.
Insula greceasca Samothraki se afla in nord-estul Marii Egee, la 2 ore de mers cu feribotul din portul Alexandroupolis, care este situat la randul sau la 545 de kilometri sud de Bucuresti. Proprietatea noastra se afla in mica localitate Kato Kariotes, la o distanta de 10 kilometri de portul Kamariotissa si este amplasata minunat intre mare si munte, la aproximativ 200 de metri de fiecare dintre aceste atractii naturale.
Punem cu drag la dispozitia turistilor casa noastra, compusa din:
- 1 living dotat cu un pat dublu, 2 fotolii-pat pentru cate o persoana, aer conditionat, bucatarie complet utilata;
- 2 dormitoare dotate cu paturi duble, aer conditionat, televiziune prin cablu
- baie cu dus si WC.
Facilitatile proprietatii, la care turistii au acces permanent cuprind: piscina in curte cu sectiune pentru copii, terasa acoperita cu 2 mese si vedere la mare, balansoar si hamac la umbra, masa cu umbrela langa piscina, bucatarie de vara complet utilata si bar acoperite, barbeque, gratar, doua wc-uri cu dus langa piscina, locuri de joaca pentru copii, leagane, locuri de parcare securizate in curte, internet wireless, primire apeluri telefonice pe retea fixa Grecia/UE. Oferim gratuit undite pentru pescuit si putem aranja cu localnicii inchirierea privata si convenabila a barcilor.
Pensiunea functioneaza in principiu in sistem "self-catering", dar la cerere putem asigura mic-dejunul pentru 5 euro/persoana/zi si, ori de cate ori oaspetii nostri doresc, putem gati preparate proaspete, ecologice, specifice insulei, din caracatita, fructe de mare, peste, ied salbatic, miel, branzeturi. De asemenea, putem servi oaspetilor nostri, la preturi de producator, bauturi produse de catre noi: tzipuro (palinca greceasca din struguri), vin, sucuri din fructe. Clientii au acces peste tot, noi locuim in aceiasi curte, dar separat.
Marea are apa fantastic de limpede si se afla la 2-3 minute de mers pe jos de pensiune. Pentru ca este o insula vulcanica, majoritatea plajelor sunt cu pietre, dar sunt si plaje cu nisip, la care se poate ajunge cu masina. La 3 minute de mers cu autoturismul se afla un centru de scuba diving, centru de bai termale si un port de ambarcatiuni, de unde se poate pleca in croaziere in jurul insulei, cu micile ambarcatiuni ale localnicilor. In apropiere sunt mici taverne traditionale, dar si super-market-uri de unde se poate face aprovizionarea in vederea pregatirii preparatelor la pensiune.
In situatia unui grup mai mare de turisti, se poate asigura cazare la o pensiune in apropierea noastra, iar restul zilei se petrece in comun la noi.
Insula Samothraki este un ecosistem natural, o oaza de liniste si recreere si constituie destinatia ideala pentru cei care doresc sa se bucure de mare si soare, sa-si refaca fortele in mijlocul naturii, departe de agitatia statiunilor aglomerate, intr-o atmosfera plina de prietenie si intelegere pentru dorintele dumneavoastra. Va veti simti "ca la mama acasa", dar intr-un mediu grecesc autentic si va garantam ca veti veni ca oaspeti si veti pleca prieteni. Bineinteles ca vorbim limba romana.
Pe durata sejurului, va putem insoti in excursii pe insula, oferindu-va toate informatiile necesare si suportul pentru eventuale cumparaturi pe care doriti sa le faceti.
Mai multe informatii despre Samothraki gasiti aici:
http://ro.wikipedia....wiki/Samothraki
Informatii complete despre feribot:
http://www.saos.gr/index.php
Tarif pentru casa si accesul la toate facilitatile descrise:
- intre 15 iulie si 30 august = doar 120 euro/zi, in restul sezonului 100 euro/zi
Pentru orice informatii suplimentare si rezervari va rog sa ma contactati in limba romana:
Va asteptam cu mult drag si va garantam o Vacanta de Vis pe insula Samothraki !

Scuze pentru mesajele repetate, nu ma pricep foarte bine. Intr-un alt post aveti informatiile si pozele. Multumesc pentru intelegere.

Pentru detalii de contact, PM la Old-Smokie.

Attached Files

Edited by Greuceanu, 19 June 2013 - 11:35.
Eliminare detalii de contact

damblagiu

damblagiu

Active Member

View PostOld-Smokie, on 15 iunie 2013 - 14:27, said:

Salutare tuturor iubitorilor insulei Samothraki,

Scuze pentru mesajele repetate, nu ma pricep foarte bine. Intr-un alt post aveti informatiile si pozele. Multumesc pentru intelegere.
Daca mai ai poze pune aici pe topic. Merci

Edited by damblagiu, 15 June 2013 - 21:56.

Old-Smokie

Old-Smokie

Member

Mai multe poze de pe feribot, de la pensiune (de interior, exterior si cu preparate culinare pregatite de Maria si Tache, pe care-i vedeti in fotografii) si de pe insula.
Scuze ca nu le-am sortat.

Attached Files

alex_farca

alex_farca

New Member

Salutare,

Ce dor mi s-a facut de Samothraki. Anul asta nu ajungem cu siguranta. Poate la anul, ca a trecut cam mult timp de cand am fost acolo.
Daca imi este permis, am scris despre Samothraki aici: http://lumeamare.ro/...-de-samothraki/.

Pentru ferry trebuie sa iti faci rezervare tot cu ceva timp inainte (din Alexandroupoli)?

Alexandru

Edited by alex_farca, 17 July 2013 - 10:17.

Greuceanu

Greuceanu

Active Member

Tot legat de ferry, o nedumerire, intrucit am auzit versiuni diferite: in costul achitat pentru vehicul e inclusa si contravaloarea biletului pentru sofer?

Old-Smokie

Old-Smokie

Member

Acum 2 luni, cand am fost eu pe Samothraki, se platea pentru masina si separat pentru pasageri, era 13 sau 14 euro/adult/sens. La fel se platea (masina + separat pasageri) si pentru Corfu, Thassos si 2 insule croate pe care am fost acum 2 ani - Korcula si Hvar. Pe site-ul companiei de feribot inteleg ca acum au reduceri importante la masini. De asemenea, cam peste tot se acorda reduceri si/sau gratuitati pentru copii, pensionari si persoane cu dizabilitati.

Greuceanu

Greuceanu

Active Member

Multumesc mult, Old-Smokie!

minam

minam

Member

View Postalex_farca, on 17 iulie 2013 - 10:16, said:

Salutare,

Pentru ferry trebuie sa iti faci rezervare tot cu ceva timp inainte (din Alexandroupoli)?

Alexandru

Cred ca-ti trebuie doar daca e varf de sezon sau week-end. Am fost anul trecut la inceputul lui septembrie, am ajuns cam cu 1,5 h inainte de ora plecarii si eram primii..

alex_farca

alex_farca

New Member

View Postminam, on 23 iulie 2013 - 13:33, said:

Cred ca-ti trebuie doar daca e varf de sezon sau week-end. Am fost anul trecut la inceputul lui septembrie, am ajuns cam cu 1,5 h inainte de ora plecarii si eram primii..

:)) Noi am fost in august si am ajuns cu 2 ore inainte de ora de plecare  a feribotului. Nu mai erau bilete (pentru masina) pana vineri :))). Ne-am luat ce bagaje am putu si am mers pe insula cu o vedeta rapida. Dupa 3 zile ne-a pus cineva masina pe ferry si am preluat-o din port.

carnitza

carnitza

relaxat.... uneori !

@ alex_farca
mi-a placut povestea ta, mi-a adus aminte si de Kipos si de Vatos (si de hipiotele nude de acolo :-)  )
ai uitat - poate nu ai fost -  de Templul Marilor Zei - care e de fapt principala atractie a insulei.
nu ai amintit fish tavern "Akrogiali" din Lakoma unde am mancat peste de peste - ne-am imprietenit cu nepotul patronului - marinar in devenire - cu prieteni la Constanta
de asemenea nu ai amintit de capre - alt simbol al insulei - mai numeroase decat oameni - La taverna Karydies am mancat cea mai  buna friptura de capra...

cred ca ai stat la acelasi hotel ca si mine : Arhondissa (eu am fost la sf. lui august) -  nu e chiar nou dar foarte curat si are gradina aia cu platani minunata - plaja micuta cu nisip si o paroana deosebit de ospitaliera !!

chiar ca mi s-a facut dor de Samothrace - poate o data in viata asta voi mai ajunge acolo - au mai ramas de vazut cateva chestii si de revazut Templul Marilor Zei

anul asta - Kefalonia !!!!

PS - nu am avut probleme cu ferry - rezervat cu 2 luni inainte :-)  :-)

Edited by carnitza, 13 August 2013 - 15:24.

damblagiu

damblagiu

Active Member

Nu au mai ajuns romani prin insula sa ne mai povesteasca cum a fost vacanta?

nemuriciu

nemuriciu

Member

Mi-am facut o rezervare in minivacanta de 1 mai pe insula. Tinand cont ca nu voi sta decat trei zile m-am gandit ca nu mai are rost sa car si masina pe insula, ferry-ul costandu-ma aproape 120 de euro dus-intors. Stie cineva daca o pot parca in Alexandroupolis?

muresandorel

muresandorel

Junior Member

unde pot rezerva bilete pt ferry si cat costa mai exact?
ceva cazare buna si ieftina pt cine a mai fost acolo

foxbat

foxbat

Guru Member

da, peste o saptamana eu plec acolo.
toate faine , frumoase, ferry la ora 11 si la 17 inspre insula

mai vine cinevau sa doar va laudati ?

View Postdamblagiu, on 02 septembrie 2013 - 23:08, said:

Nu au mai ajuns romani prin insula sa ne mai povesteasca cum a fost vacanta?

zi ce te intereseaza mai precis. este o insula superba pentur autisti ca mine care nu vor manelisti, copii isterici si tembeli pe sosea ( e doar una :) ). liiste, mancare de poveste,
a, da, si seara daca iti place..."fumatul" , ai de toate ( cel putin asa am dedus dupa cum se simtea in aer..si dup cum aratau "vamaiotii " :)

View Postnemuriciu, on 03 aprilie 2014 - 12:38, said:

Mi-am facut o rezervare in minivacanta de 1 mai pe insula. Tinand cont ca nu voi sta decat trei zile m-am gandit ca nu mai are rost sa car si masina pe insula, ferry-ul costandu-ma aproape 120 de euro dus-intors. Stie cineva daca o pot parca in Alexandroupolis?

sigur, n ai nici o treaba, o poti lasa in parcarile din jur, doar sa alegi una.

View Postalex_farca, on 23 iulie 2013 - 14:16, said:

Posted Image) Noi am fost in august si am ajuns cu 2 ore inainte de ora de plecare  a feribotului. Nu mai erau bilete (pentru masina) pana vineri Posted Image)). Ne-am luat ce bagaje am putu si am mers pe insula cu o vedeta rapida. Dupa 3 zile ne-a pus cineva masina pe ferry si am preluat-o din port.

nebun esti alexule, salutari roxanei :)
foxu'

View Postminam, on 23 iulie 2013 - 13:33, said:

ce costa sa dai un click pe site /sau mail ? :) si dormi linistit.

in sezon unoeri e full dar pentru 2 minute de " internet " nu merita " riscul

foxbat

foxbat

Guru Member

cam asta e raspunsul primit azi :

xx/x/2014  Alexandroupoli to Samothraki 17:00    2 adults X 14.50 euros
1 moto X 17.50 euros

xx/x/2014 Samothraki to Alexandroupoli 15:00   2 adults X 14.50 euros
    1 moto X 17.50 euros

deci rezevarea a durat 3 mail-uri

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate