Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Insula Samothraki

- - - - -
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

Maverick99

Maverick99

Junior Member

• Grup: Members
Cine merge anul acesta in Samothraki?

mvm1955

mvm1955

New Member

Eu , 25 mai - 8 iunie

Sosorina

Sosorina

New Member

• Grup: Junior Members
noi ne-am propus sa ajungem anul acesta in Samothraki - mai exact 18-27 iunie 2016, sper sa avem vreme frumoasa. Oricum avem ce vedea si daca nu e vreme de plaja, doar sa nu avem paret de furtuna...Inca nu sunt sigura daca e sezon asa incat sa facem neaparat rezervarea la ferry sau nu este necesar.

sunt foarte utile toate info de la cei care au fost pe insula. Multumesc, m-ati inspirat si informat!

copjob2000

copjob2000

Senior Member

• Grup: Senior Members
Acum vreo patru ani am fost.
Am stat la Samothraki Village.
Frumos, cu mic dejun la vreo 45 euro atunci.
Pacat ca in dreptul hotelului nu era plaja.
Teoretic, pe toata insula sunt DOAR doua plaje despre care pot spune ca MERITA cu adevarat sa mergi.
Pahia Ammos, in partea de sud si Kipos, in partea de est.
Mai sunt plaje in partea de sud-est, dar acolo nu se poate ajunge decat pe mare.
Iar vase care sa te duca acolo nu sunt daca vantul este puternic.
Intr-o saptamana, cat am stat pe insula, doar o zi vantul a fost mai domol...
Distractii ca in majoritatea insuleleor grecesti nu ai.
Aceasta insula este DOAR pentru cei care doresc cu adevarat sa se relaxeze.
Doua lucruri as vrea sa mai adaug:
- ascensiune pana pe varful Fengari, la 1611 m si
- cele 4 cascade de pe raul Fonias.
Drum bun!

Sosorina

Sosorina

New Member

buna tuturor!
imi poate spune cineva daca in iunie este atat de aglomerat pe ferry incat sa faci rezervarea? noi plecam pe 18 si ne intoarcem pe 27 iunie.

am cititi ca si altii au platit/rezervat, da mie mi se pare dubioasa toata treaba: am trimis mail la adresa de pe site si mi-au dat datele contului unde sa depozitezi banii - nu e vb de factura, ci trimite tu banii si la fata locului ridici biletele, iar banca percepe un commision de vreo 13 eur pt aceasta tranzactie.

multumesc anticipat!

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

Eu aş merge fără nicio rezervare. E iunie, Samothraki nici nu e o destinaţie de vârf, aşa încât nu are cum să existe vreun risc să nu apuci să te sui pe vas.

Care e portul de îmbarcare ? Mai sunt feriboturi din Alexandroupoli, sau doar din Kavala ?

Sănătate şi tcb !

Sosorina

Sosorina

New Member

multumesc pt feedback!
portul de imbarcare este Alexandroupoli (http://www.saos.gr/), nu e varf de sezon :), doar ca e un singur ferry pe zi si o capacitate maxima de 105 masini (din alte surse gasite pe net).

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

E ok.

Şi pentru siguranţă, puteţi ajunge sâmbătă de dimineaţă în Alexandroupoli, vă duceţi mai întâi în port ca să vedeţi cum stă treaba, apoi vizitaţi prin oraş (de exemplu Agios Nikolaos cu Muzeul de obiecte religioase, sau Muzeul Etnologic), mâncaţi de prânz la tavernă şi în final vă îmbarcaţi.
Şi ajungînd dimineaţă rezolvaţi şi problema cu cozile de la Giurgiu şi de la Makaza.

Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 06 June 2016 - 16:35.

Liviupohaci

Liviupohaci

New Member

Salut, pleaca cineva din bucuresti catre samothraki in perioada 06 - 08 septembrie 2016 ? Eu sunt pe insula si am nevoie sa ma ajute cu un mic favor: un set de placute de frana.
Rog eu pe cineva sa le aduca unde trebuie si le iau eu de la feryboat pe insula.
Astept mes: [email protected]
Multumesc

zuv

zuv

Erectile member :)

Samothraki

Attached Files

ionescunic

ionescunic

Member

Atentionare MAE  , sunt probleme cu feriboatul Saos...pe scurt in acest moment nu se poate trece cu masina in insula ... http://www.mae.ro/node/49727
http://www.saos.gr/index.php

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

View Postionescunic, on 11 august 2019 - 05:26, said:

... pe scurt in acest moment nu se poate trece cu masina in insula ...

Nu se poate trece cu Saos, dar există cealaltă companie, cu vasul Azores Express.
Şi sunt convins că vor rezolva repede şi cei de la Saos.

LE: am recitit atent şi da, Azores Expres e vas doar pentru pasageri, scuze !

Sănătate şi mulţumiri pentru linkuri !

Edited by OvidiuNS, 12 August 2019 - 02:54.

mdt

mdt

Senior Member

Cica s-ar fi stricat si vaporul Azorea Express:
https://m.digi24.ro/...ncendii-1172766

puiutzii

puiutzii

Junior Member

Merg in Samothraki de prin 2007 si am ceva experienta cu SAOS... desi ambele lor vase (care incarca si vehicule) sunt destul de vechi, mi se pare improbabil sa se defecteze amandoua in acelasi timp (si in plus sa se strice si cel "de inlocuire"). Doar marea agitata (care nu permite acostarea in portul din Kamariotissa) si alte motive (cum a fost un fel de greva de vreo 3-4 ore intr-un an, apoi alta data inasprirea controalelor la imbarcare in perioada afluxului mare de refugiati din Siria) ar putea conduce la o situatie atat de drastica.
Tineti cont ca aprovizionarea intregii insule depinde de vasele SAOS (de la inghetata pana la materiale de constructii si combustibil), deci ar fi trebuit sa se gaseasca o solutie pana acum. Am impresia ca problema ar putea fi una financiara a companiei, sau una politica (legata de subventiile pe care SAOS le primea de la stat pt anumite curse catre insula).
Sper sa ma insel...

xhermesx

xhermesx

Member

Si eu am dorit sa merg in aceasta insula anul acesta, dar m-am razgandit si am preferat Creta. O singura cursa sau doua de feribot dus pe zi este foarte riscant (vremea, greve, defectiuni tehnice, etc). Se pare ca realitatea mi-a dat dreptate. Samothraki si alte insule cu acest regim de feribot sunt scoase complet de pe lista mea. Acuma, cine este impatimit de zone elene mai putin frecventate si nu moare fara masina, eventual are si cort, se poate risca.

puiutzii

puiutzii

Junior Member

https://news.gtp.gr/...is-ferry-route/

honney_bunny

honney_bunny

Member

Salutare tuturor! A fost careva pe Samothraki in perioada Pastelui?
Ce recomandari aveti? O drumetie catre cascadele de pe raul Fonias este accesibila pentru un copil de 7 ani care a mai facut ceva drumetii de nivel usor-mediu? Sunt deschise tavernele in ziua de Paste? La Pachia ammos se poate ajunge cu o masina normala?
Multumesc anticipat!

florin04

florin04

Member

Nu am fost in perioada Pastelui insa iti pot confirma ca drumetia la prima cascada/vathra de la Fonias este accesibila pentru un copil de 7 ani. Mai departe, nu recomand.
Se poate ajunge cu masina normala la Pahia Ammos (drumul este asfaltat), insa poate fi solicitant pentru cei neobisnuiti cu drumurile de munte din Grecia (diferente mari de nivel, curbe stranse, se ingusteaza in sate, etc.)

Edited by florin04, 27 February 2020 - 16:28.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate