Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX

Insula Samothraki

- - - - -
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

copjob2000

copjob2000

Senior Member

• Grup: Senior Members
Eu am fost anul trecut la inceputul lunii iulie la Samothraki Village, dar nu mi-a placut.
Nu in asemenea mod, ca sa o recomand si la altii.
De confort ai parte, dar mancarea (micul dejun) este ACEEASI in fiecare zi.
Din tot ce era pe masa, mancam numai rosii, castraveti, oua fierte/omleta, unt si gem/miere.
Mai aveau niste mezeluri si branza, dar pe care nu le recomand!
Pe partea dreapta a drumului spre plaja Kipos, se afla amplasat hotelul, la o distanta de circa 100m, iar pe partea stanga a drumului, la circa 30 m, este malul marii.
Spun malul marii, pentru ca nu este plaja in dreptul hotelului.
Bine, poti face baie in mare si sa stai la plaja pe un sezlog de plastic, dar aia nu e plaja.
Cea mai apropiata plaja de acest hotel este la cativa kilometri spre portul Kamariotissa, dar si aceasta este in tonul general al plajelor grecesti. Cu pietre si putin nisip.
Despre carciuma din apropierea hotelului SV, pot spune ca am mancat DOAR intr-o seara si mi-a parut rau.
Mai bine te duci putin mai departe, spre Therma, si gasesti in prima localitate mai multe localuri de unde poti alege...
Una peste alta, merita sa mergi pe insula, daca iti place linistea...
Totusi, nu as reveni pe ea.
Pentru ca, pe an ce trece este tot mai aglomerata de o anumita categorie de turisti... sa nu ii nominalizez... pentru ca este aproape... si pentru ca am descoperit alte insule care ma satisfac mai mult...

levasi

levasi

New Member

• Grup: Members

View Postcopjob2000, on 21 august 2014 - 16:09, said:

Eu am fost anul trecut la inceputul lunii iulie la Samothraki Village, dar nu mi-a placut.
Nu in asemenea mod, ca sa o recomand si la altii.
De confort ai parte, dar mancarea (micul dejun) este ACEEASI in fiecare zi.
Din tot ce era pe masa, mancam numai rosii, castraveti, oua fierte/omleta, unt si gem/miere.
Mai aveau niste mezeluri si branza, dar pe care nu le recomand!
Pe partea dreapta a drumului spre plaja Kipos, se afla amplasat hotelul, la o distanta de circa 100m, iar pe partea stanga a drumului, la circa 30 m, este malul marii.
Spun malul marii, pentru ca nu este plaja in dreptul hotelului.
Bine, poti face baie in mare si sa stai la plaja pe un sezlog de plastic, dar aia nu e plaja.
Cea mai apropiata plaja de acest hotel este la cativa kilometri spre portul Kamariotissa, dar si aceasta este in tonul general al plajelor grecesti. Cu pietre si putin nisip.
Despre carciuma din apropierea hotelului SV, pot spune ca am mancat DOAR intr-o seara si mi-a parut rau.
Mai bine te duci putin mai departe, spre Therma, si gasesti in prima localitate mai multe localuri de unde poti alege...
Una peste alta, merita sa mergi pe insula, daca iti place linistea...
Totusi, nu as reveni pe ea.
Pentru ca, pe an ce trece este tot mai aglomerata de o anumita categorie de turisti... sa nu ii nominalizez... pentru ca este aproape... si pentru carebui sa  am descoperit alte insule care ma satisfac mai mult...
Probabil ca intre timp au reusit sa mai schimbe cate ceva. Micul dejun in Grecia, cel putin unde am fost eu este subtire, astfel incat il raportez la un mic dejun grecesc - am specificat ca difera foarte mult de unul occidental sau turcesc. Totusi, posibil sa difere in functie de data la care te cazezi, noi am avut in fiecare zi alt tip de placintele, iaurt grecesc, ceai, branza - recunosc ca cea proaspata nu era pe placul meu, dar cea veche era OK (de capra) doar cantitatea suferea, mezelurile intr-adevar nu mi-au suscitat interesul, dar copii au avut totusi ce sa manance. Referitor la restaurantul de pe plaja, noi nu am avut nici cea mai mica problema. Servire OK, anul acesta aveau o tipa tanara care vorbea engleza si se misca cu talent, pestele ti-l alegeai tu din frigider, iar sezlongurile au fost salvarea noastra pentru zilele in care am ramas in apropiere. NU sunt plaje cu nisip - asa cum sunt pe alte insule, pietre din belsug si o apa limpede.
Ca sa descriu in cateva cuvinte Samotharki este - o insula traditionala (nu va mai fi in curand), se mananca bine peste si capra la un pret rezonabil, micul dejun este subtire dar patronii iti zambesc si te ajuta cu orice ai nevoie, nu sunt plaje cu nisip, doar plaje cu pietre pe care sa iti indrepti oasele si unde sa nu intalnesti tipenie de om, nu sunt posibilitati de clubing doar taverne care se inchid noaptea, sunt nudisti la cascadele superioare dar unii sunt de bun simt si se imbraca, este plina de tineri dar toate acestea imi plac la ea. Asa incat toti cei care cauta altceva sau se asteapta la altceva sa se orienteze catre alte orizonturi.

Edited by levasi, 24 August 2014 - 15:34.

cristibistricean

cristibistricean

New Member

Salut,
M-am intors ieri din Samothraki unde am stat 10 zile si m-am gandit sa-mi comunic si eu impresiile-poate vor fi de folos si altora.
Insula in sine nu ofera un spectacol cel putin la prima vedere (lucru pe care il stiam deja),daca ai rabdare si incepi sa cauti gasesti destule lucruri interesante de vazut si facut.
In primul rand am fost surprins de numarul mare de turisti romani de pe insula- din ce citisem eu a fost o insula mai putin turistica. Dimineata la plaja romanii erau majoritari-ceilalti turisti incepeau sa vina dupa 12. Multi turisti romani dupa cum spuneam fapt care a dus si la aparitia meniurilor in limba romana si la nelipsitul ''ce face frate '' din partea celor care te servesc la masa.
Cazarea pe unde am stat a fost ok tinand cont de ce poate oferi insula in materie de cazare.Mancarea foarte buna peste tot ( si capra si pestele si legumele foarte proaspete)- am mancat cam peste tot in insula-putine taverne au ramas necercetate. Am evitat tavernele din port Kamariotisa care nu au fost pe gustul nostru .
Referitor la plaje trebuie sa stie cei care merg acolo ca niste water gripuri le vor fi de mare ajutor. Singura plaja cu nisip Pachia amos restul cu pietre si bolovani la alegere.
Tragand linie am ajuns la concluzia ca a meritat experienta ,a fost relaxare maxima fara episoade care sa te irite .

fr0ggybv

fr0ggybv

Active Member

mergem si noi anul viitor in iunie.
probabil o sa lasam masina in parcare langa port.
cum avem cazarea in therma, exista vreun autobuz ceva de la ferry -> therma ?
cam care sunt preturile la scutere/biciclete ?
multumesc.

carnitza

carnitza

relaxat.... uneori !

View Postfr0ggybv, on 10 decembrie 2014 - 14:09, said:

mergem si noi anul viitor in iunie.
probabil o sa lasam masina in parcare langa port.
cum avem cazarea in therma, exista vreun autobuz ceva de la ferry -> therma ?
cam care sunt preturile la scutere/biciclete ?
multumesc.

ia masina cu tine, nu vei regreta !!

Samothraki fara masina e ca o frectie Diana la un picior de lemn !!!

Mai ales ca Therma e departeeeee de orice plaja :-)

daca poti schimba iti recomand hotel Arhondissa, are si "plaja" proprie, intim, curat... (asa era in 2012)

Edited by carnitza, 08 January 2015 - 21:37.

foxbat

foxbat

Guru Member

View Postcarnitza, on 08 ianuarie 2015 - 21:35, said:

ia masina cu tine, nu vei regreta !!

Samothraki fara masina e ca o frectie Diana la un picior de lemn !!!

Mai ales ca Therma e departeeeee de orice plaja :-)

daca poti schimba iti recomand hotel Arhondissa, are si "plaja" proprie, intim, curat... (asa era in 2012)

glumesti. nu ?

aia nu e insula de masina...
am mai postat, lasi masina in port si iti iei de pe insula scuter sau ceva mic cu care sa te plimbi pe acolo

roKa

roKa

Junior Member

Am fost in Samothraki anul trecut, in prima jumatate a lui septembrie. Detaliile orare nu mi le mai amintesc atat de bine, dar in principiu la 6.30 dimineata treceam granita la bulgari pe la Giurgiu, pe la 13.00 eram la granita cu Grecia, la punctul de trecere frontiera Makaza-Nimfea, apoi in jur de 14.30 eram deja la Alexandropouli, in parcarea - neaglomerata - de langa cheiul de unde urma sa plecam cu feribotul. Am cumparat biletele de feribot chiar "la botul calului", fara nicio rezervare prealabila (eram deja in extrasezon, deci nu ne-am facut griji ca am putea ramane pe langa). Pentru 4 persoane si 1 autoturism am platit 116 euro la dus (plecare la 4 dupa-amiaza) si 79 euro la intoarcere, cand am prins o cursa cu reducere (plecare de pe insula la 6 dimineata).
Ne-am cazat in Therma. La Kastania se numea pensiunea. 25 euro per camera dubla, fara mancare. Curat, asternuturi albe, baie separata pentru fiecare camera, televizor (mic), frigider si aer conditionat functionale (era inca foarte cald atunci cand nu ploua cu galeata) si o mica bucatarie comuna (cu care noi n-am avut nicio treaba dar pe care ceilalti turisti cazati acolo o foloseau intens). Din punctul meu de vedere raportul calitate/pret a fost foarte bun. Gazda foarte ok, vorbitoare de greaca, germana (fluent) si engleza (rudimentar).
Impresii… sa le iau pe rand:
M-a frapat numarul foarte mare de turisti romani. Am avut senzatia ca romana era a doua limba cel mai frecvent folosita/auzita, dupa greaca evident. In general am intalnit romani de bun-simt, ceea ce mi-a lasat o impresie pozitiva.
Am remarcat si numarul foarte mare de hipioti (in special nemti), deloc agresivi sau intruzivi, doar foarte exotici ca si aparitie. Am mai remarcat si faptul ca unii dintre ei, desi in picioarele goale si imbracati cu niste haine parca pescuite din pubela, posedau echipamente foto sau electronice de mii de euro.
Mi-au placut foarte mult si tavernele pe la care am luat masa (5 in total). Am incercat cam tot ce ne-am dorit in materie de mancare. Fiind 4 oameni, comandam de fiecare data astfel incat sa putem gusta dintr-un numar cat mai mare de feluri. Preturile erau comparabile cam pe oriunde te duceai si, in general, insula a fost mai ieftina la capitolul mancare decat partea continentala, pe care am vizitat-o ulterior.
Cel mai mult mi-au placut:
- terasa "0 Vrahos" din Profitis Ilias celebra pentru carnea de capra la jar. Locatie si atmosfera exceptionale, cu deosebire la apusul soarelui si seara.
- terasa "Acrogiali" de pe drumul catre Pahia Ammos, la doi pasi de mare, cu vedere catre insula Lemnos. Salata de caracatita cu fasole de acolo a fost revelatia excursiei.
N-am fost la nicio taverna unde sa nu dam de pisci pe langa si pe sub mese. Pe noi nu ne-a deranjat, dar e un aspect de care simt nevoia sa amintesc. De altfel cam prin toate asezarile insulei misuna pisici, asa cum cam pe toate marginile de drum misuna capre.
Pentru cine se gandeste sa mearga pe insula fara masina sau alt mijloc de transport motorizat: e ok numai daca doriti sa faceti sport la greu, nu sa va relaxati. Distantele intre asezari nu sunt de speriat, dar trebuie luati in calcul urmatorii 2 factori: temperatura ambientala si diferentele de nivel. La Pahia Ammos, pana ajungi, ai senzatia ca esti in rollercoaster: cand sus, cand jos, cand iar sus si tot asa. Cu masina e distractiv, pe jos - cu asfalt fierbinte sub talpi, soare torid deasupra si umbra doar pe ici pe colo - nu mai e. Si vorbesc dupa ce am incercat ambele variante :).
Un alt aspect demn de mentionat: efectele furtunilor. Noi am avut parte de 3 zile cu ploi torentiale si am vazut concret care sunt efectele imediate ale acestora. Drumurile asfaltate ale insulei - vorbesc de cele aflate la poalele muntelui, in zona mai intens locuita - se intersecteaza frecvent cu vai de torent si sunt gandite sa devina inundabile la intersectiile respective. Este, probabil, solutia cea mai putin costisitoare: dupa fiecare furtuna localnicilor le este cel mai usor doar sa curete aluviunile cu niste  buldozere. Daca ai "norocul" si te prinde viitura pe sosea intre doua vai de torent, nu poti face altceva decat sa astepti 1: sa treaca puhoiul de apa si 2: sa vina un utilaj sa faca drumul practicabil.
De retinut: dupa o ploaie teapana valea raului Fonias se inunda si poteca dispare. Daca tii mortis sa ajungi la cascade, atunci trebuie sa iei in calcul trecerea direct prin apa rece, tulbure si cam adanca.
Tot la capitolul "de retinut" o sa trec si aspectul cu semnalul la mobil. Pe cea mai mare parte a insulei exista semnal de la compania greceasca, cu tarif de roaming de UE. In schimb, pe cele doua plaje importante, respectiv Kipos si Pahia Ammos pe telefon intra semnal de pe insula vecina, Goceada, care apartine Turciei. Cum Turcia nu este inca membra a UE, tariful de roaming al companiei turce este ceva mai mare.
Pe insula sunt destule trasee usoare de munte care sa te tina ocupat cand n-ai altceva mai bun de facut. Cele mai usoare dintre cele usoare sunt clasicele drumuri forestiere. Un astfel de drum, care se poate parcurge chiar si cu masina, este cel catre Panagia Krimniotissa, o bisericuta cocotata pe munte care se poate observa cu ochiul liber de pe plaja Pahia Ammos. Daca ajungeti acolo si nu este zi de sarbatoare - deci plin de localnici -, aveti grija ca la plecare sa inchideti bine poarta, pentru ca altfel exista riscul sa intre caprele si sa distruga mica gradina cu plante din curtea bisericutei. Si daca, in mod deosebit, va nimeriti acolo intr-o zi calduroasa, dupa ce va potoliti setea cu apa de la cismea, poate nu uitati sa si udati cele cateva flori cu furtunul lasat special la indemana. Localnicii va multumesc anticipat, in scris, pe placuta pusa pe poarta de la intrare.
Iar daca din toata excursia ati vrea sa ramaneti si cu ceva mai mult decat amintirile (preferabil placute), mergeti si cumparati miere de rozmarin de la apicultorul care are "taraba" in tufisurile de pe drumul ce leaga Therma de soseaua de coasta. Rozmarinul este planta aceea cu flori albe si miros intens care creste pe insula in loc de iarba.

carnitza

carnitza

relaxat.... uneori !

@roKa
terasa "Acrogiali" de pe drumul catre Pahia Ammos, la doi pasi de mare, cu vedere catre insula Lemnos....

din 7 zile "state" in Samothraki, 4 pranzuri le-am luat la Acrogiali  Posted Image

nepotul patronului (student la marina, cu prieteni la Constanta RO) mai era ospatar la taverna ?

roKa

roKa

Junior Member

Carnitza,

N-as putea sa iti spun daca nepotul patronului era inca ospatar la taverna, nu am aflat astfel de amanunte de la cel care servea acolo :).

carnitza

carnitza

relaxat.... uneori !

View PostroKa, on 22 ianuarie 2015 - 18:15, said:

Carnitza,

N-as putea sa iti spun daca nepotul patronului era inca ospatar la taverna, nu am aflat astfel de amanunte de la cel care servea acolo Posted Image.

offtopic - vreau sa fac o precizare (ca sa nu se mai nasca erori)

sunt mascul heterosexual !

Danyela_Fufy

Danyela_Fufy

Junior Member

Buna!
Pentru sfarsitul lui august am rezervat camera (14 nopti - sa ne ajunga :) ) la Samothraki Beach (fosta Eroessa- din cate am inteles).
Nu am citit nimic despre acest "hotel" in posturile voastre ...:(
Nu a fost nimeni pe acolo?

cristibistricean

cristibistricean

New Member

Buna,
Eu am stat la Eroesa anul trecut (chiar cand s-a deschis). Pot spune ca este cea mai tare cazare de pe insula(si am cam vazut tot ce era mai important acolo in materie de cazare)
Administratoarea Anna o tipa super si multi angajati romani. In apropiere este o taverna super unde se mananca peste si fructe de mare. Singura problema este cea legata de plaja care este generala pe insula..luati-va water grippuri neaparat. Dar Eroesa compenseaza prin excelenta piscina cu infinit view care este de efect maxim cand apune soarele.
Enjoy.:)

nemuriciu

nemuriciu

Member

View Postcristibistricean, on 05 februarie 2015 - 10:30, said:

Buna,
Eu am stat la Eroesa anul trecut (chiar cand s-a deschis). Pot spune ca este cea mai tare cazare de pe insula(si am cam vazut tot ce era mai important acolo in materie de cazare)
Administratoarea Anna o tipa super si multi angajati romani. In apropiere este o taverna super unde se mananca peste si fructe de mare. Singura problema este cea legata de plaja care este generala pe insula..luati-va water grippuri neaparat. Dar Eroesa compenseaza prin excelenta piscina cu infinit view care este de efect maxim cand apune soarele.
Enjoy.Posted Image

Mie mi s-au parut unele dintre cele mai pitoresti plaje pe aceasta insula, si faptul ca numai in cativa kilometri ai atatea variatiuni este impresionant. Dar nah, unii-s facuti sa calce doar pe nisip fin pana la baldachin, in cazul acesta refugiul in piscina e cel mai sigur pentru talpile sensibile. :P

Danyela_Fufy

Danyela_Fufy

Junior Member

Buna tuturor.
Cine ma poate ajuta cu cat mai multe informatii despre insula Samothraki?Multumesc

Danyela_Fufy

Danyela_Fufy

Junior Member

Multumesc Cristi, pentru parerea enuntata in legatura cu Eroessa. Deja sunt mult mai linistit, desi nu era un capat de tara daca nu era super.
Anul trecut am fost in Lefkada la 2 stele (Cristina) si a fost ok.
In rest , va rog fiti calmi, nu va certati. Sunt convins ca nimeni nu a enuntat pareri cu rautate.
Fiti mai toleranti :). Vacante placute va doresc!

foxbat

foxbat

Guru Member

Samotraki strike 3 - de Sfanta Sarbatoare a Invierii , 2015 , pe 2 roti :)
me

murphy777

murphy777

New Member

Incendiu in Samothraki
http://www.e-evros.g...erwsh/post27534

nils1

nils1

New Member

View Postcarnitza, on 13 august 2013 - 15:23, said:

@ alex_farca
mi-a placut povestea ta, mi-a adus aminte si de Kipos si de Vatos (si de hipiotele nude de acolo :-)  )
ai uitat - poate nu ai fost -  de Templul Marilor Zei - care e de fapt principala atractie a insulei.
nu ai amintit fish tavern "Akrogiali" din Lakoma unde am mancat peste de peste - ne-am imprietenit cu nepotul patronului - marinar in devenire - cu prieteni la Constanta
de asemenea nu ai amintit de capre - alt simbol al insulei - mai numeroase decat oameni - La taverna Karydies am mancat cea mai  buna friptura de capra...

cred ca ai stat la acelasi hotel ca si mine : Arhondissa (eu am fost la sf. lui august) -  nu e chiar nou dar foarte curat si are gradina aia cu platani minunata - plaja micuta cu nisip si o paroana deosebit de ospitaliera !!

chiar ca mi s-a facut dor de Samothrace - poate o data in viata asta voi mai ajunge acolo - au mai ramas de vazut cateva chestii si de revazut Templul Marilor Zei

anul asta - Kefalonia !!!!

PS - nu am avut probleme cu ferry - rezervat cu 2 luni inainte :-)  :-)
La rezervare pentru ferry se plătește integral?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate