Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya
 Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...
 Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX

Incalzire pardoseala slim (renova...

Probleme echitatie amatori
 Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)

Pareri cartiere/zone in care ati ...

Care este culoarea normala de soia?

Insula Samothraki

- - - - -
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

VOLAN

VOLAN

New Member

• Grup: Members
Nu pleaca nimeni in Samothraki in august?Nu s-a mai intors nimeni cu ceva poze,noutati?asteptam vesti !
Pentru noi e prima oara acolo!

foxbat

foxbat

Guru Member

• Grup: Senior Members
ce anume astepti ? ce vesti, ce noutati ?

View Postpuiutzii, on 28 mai 2014 - 23:25, said:

anul asta vom merge a sasea oara (in ultimii sapte ani) in Samothraki... mereu pretul (iulie-august) a fost apropiat de 14.50 de pers/sens si 58/masina... n-am stat sa caut neaparat cursele cu reducere, m-am orientat dupa orarul ferry-ului (cu cat mai devreme, cu atat mai bine... timp de plaja/baie castigat...); ce inseamna "restul sunt mai ieftinache"?

P.S. poate ca scuterul e mai ok dpdv al consumului, al manevrabilitatii, a locului de parcat... dar e bun si aerul conditionat cand gonesti de la plaja catre un peste la gratar si o bere rece... plus ca ai loc de "echipament" suplimentar necesar pt o "plimbare" pe jos de la Pahia Ammos catre Vatos... Posted Image)

:))
scuza ma dar..da mi o bicla in Samotraki si te fac cu volanul tau cand vrei :)
scuterul ,motor mic sunt perfecte acolo

la cat de mica ii insula n apuci sa te racoresti in masina si ai si ajuns :))

VOLAN

VOLAN

New Member

Nu pot face rezervare la ferry pt august.Pe anumite ori apare ca nu e cursa pe destinatia respectiva,ori ca e ocupat in intregime.Char asa sa fie?A rezervat cineva pt vara aceasta?Am trimis si doua e-mail-uri dar dupa mai bine de 4 zile nu am primit nici un raspuns.Am inteles eu ca grecii au un "timeing" propriu dar chiar asa?multumesc,anticipat de ajutor!

Edited by VOLAN, 28 June 2014 - 10:59.

foxbat

foxbat

Guru Member

@volan - repet, - ce anume astepti ? ce vesti, ce noutati ?

ai sunat daca nu ti au raspuns la mail ?

VOLAN

VOLAN

New Member

Bun, sun si vorbesc,am certitudinea ca e luata in calcul rezervarea?Cu ce demonstrez?Cred ca "vestile si noutatile" asteptate erau la modul:eu am fost acolo,am rezervat asa,am stat in locatia x,cu plusuri si minusuri.De la un an la celalalt nu se muta insula din loc dar cu siguranta administrarea unui hotel se poate schimba in bine sau in rau.Asteptam vesti proaspete de anul acesta sau in cel mai rau caz de toamna trecuta.Eu sunt in situatia in care pana la mijlocul lui iulie trebuie sa confirm rezervarea,daca nu am rezervare la ferry ,innot nu pot ajunge!Pot sa am incredere intr-o rezervare telefonica?De unde stiu ca nu am vorbit cu portarul?Daca cineva are bunavointa sa-mi raspunda concret multumesc frumos,daca nu ,de asemenea multumesc,pt ironii sau vorbe "in doi peri" cu siguranta nu sunt persoana potrivita!

foxbat

foxbat

Guru Member

View PostVOLAN, on 30 iunie 2014 - 15:09, said:

Bun, sun si vorbesc,am certitudinea ca e luata in calcul rezervarea?Cu ce demonstrez?Cred ca "vestile si noutatile" asteptate erau la modul:eu am fost acolo,am rezervat asa,am stat in locatia x,cu plusuri si minusuri.De la un an la celalalt nu se muta insula din loc dar cu siguranta administrarea unui hotel se poate schimba in bine sau in rau.Asteptam vesti proaspete de anul acesta sau in cel mai rau caz de toamna trecuta.Eu sunt in situatia in care pana la mijlocul lui iulie trebuie sa confirm rezervarea,daca nu am rezervare la ferry ,innot nu pot ajunge!Pot sa am incredere intr-o rezervare telefonica?De unde stiu ca nu am vorbit cu portarul?Daca cineva are bunavointa sa-mi raspunda concret multumesc frumos,daca nu ,de asemenea multumesc,pt ironii sau vorbe "in doi peri" cu siguranta nu sunt persoana potrivita!

nu stiu daca ti se pare ca ti se raspunde in 2 peri..daca nu intrebi in 2 peri
suntem in anul 2014 si lumea pune intrebari de parca acum s-a dat jos din copac.
te urci frumos in masina, verfici asigurarile si bagi mare.
vacanta e sa te plimbi nu sa pui 10000 de intrebari pe langa..ca sa ti complici viata..

ai dat mail , aia e, daca pleaca hotelul de acolo asa a fost sa fie.
in viata nu ai nici o garantie in afara de faptul ca te ai nascut si ca vei pleca. resteul e poveste.

ti ai facut lista de obiective de pe insula , harta cat de cat , o mica planficare a ce vrei sa vezi ? daca da si tot ai nelamuri, intreaba aici - eu am fost acum 2 luni acolo
bafta

VOLAN

VOLAN

New Member

Am platit ferry,costuri august 2014:
14.5 euro/sens/persoana,
auto lungime >4.5m =69 euro/sens,total 196 euro.
Cost comision transfer 11.31 euro cont Ing.
Rezervarea am facut-o pe e-mail,raspunsul l-am primit dupa circa 4 zile,cu insistenta a inca 2 mail suplimentare.
Sper sa fie de folos cuiva,candva!

Edited by VOLAN, 12 July 2014 - 09:31.

foxbat

foxbat

Guru Member

ai platit inainte ? 11.31 e pentru ce ?

VOLAN

VOLAN

New Member

View Postfoxbat, on 15 iulie 2014 - 00:41, said:

ai platit inainte ? 11.31 e pentru ce ?
Cum era cu "copacul"?Sau sa-i spunem mai elegant "pomul dorintelor"?
Am primit factura proforma,am platit on-line ca  persoana fizica pt
PIRAEUS BANK
BIC: PIRBGRAAXXX
Acc: 6183-040034-209
Cum in lumea asta nimeni nu face nimic degeaba,Ing Bank nici atat,deci 11.31 este comision transfer bancar.
IBAN: GR24 0171 1830 0061 8304 0034 209
Beneficiary: AGIOS EFSTATHIOS SHIPPING COMPANY

Daca am cerut informatii actualizate,am facut-o tocmai pt ca nu sunt genul de persoana cu "actiuni impuls de moment",mai ales cand planifici vacanta ta si altora care la randul lor mai au si copii mici nu prea ''fugi unde oi vedea cu ochii''!Daca ar fi fost o destinatie
"ultra-batuta" cu siguranta ma documentam "direct in copacul unde vietuiesc" nu coboram nici "batuta cu parul" sa intreb la dvs!

foxbat

foxbat

Guru Member

multumesc, e ok.

fiecare face ce vrea cu banii lui, pur si simplu nu intelesesem ce varinta ati ales( am fost acolo de 2 ori si n am avut nevoie niciodata de altceva decat mail-ul catre cei de la ferry. )
ma rog, acum fiind o lume libera, oricine poate sa ajute o amarata de banca cu baniii de salariu pentru angajati.

:)

levasi

levasi

New Member

Am petrecut 9 nopti in Samothraki  la inceputul lunii iulie.
Drumul din Bucuresti prin Makaza , OK inclusiv traversarea Pasului Shipka (camionagii bulgari super baieti, trageau pe dreapta in refugii cand vedeau ca se face coada). Makaza – am avut zece masini in fata, o jumatate de ora pana am trecut . La ferry ne-am facut rezervare din timp si doar am luat biletele cand am ajuns acolo. In Alexandroupoli nu am vazut indicator catre port dar trebuie doara sa te directionezi catre port si se vede locul de imbarcare. Cazare la Samothraki Vilage, curat, camere mari, mic dejun decent (cateva mezeluri, branza de capra, iaurt, placinte, o miere bestial, suc, cafea, nu va asteptati la mic dejun European sau turcesc) singura problema intarzierea pana aduceau ceva dupa ce se termina ce era pe masa. Foarte multa liniste, hotelul era la distanta fata de drumul principal care oricum nu era foarte tranzitat. Piscina micuta – pare mai mare in poze dar la cate persoane o foloseau era indeajuns. Nu ofera masa de pranz sau seara dar este in apropiere o taverna pe malul marii care compenseaza acest neajuns.
Plajele. Singura plaja cu nisip este cea de la Pachia Ammos, un barulet pe plaja, 6 euro doua sezlonguri si o umbrela dar daca luai ceva, erau gratis –totul era 3 euro (bere, cafea). In rest plaje cu pietre, neamenajate  dar cu o apa limpede superba si o liniste de basm. Mai sunt cateva plaje cu nisip dar iti trebuie, fie picioare bune ptr catarat fie o barca. Atasate sunt si cateva poze cu o plaja pustie aproape de Pachia Ammos dar destul de greu de accesat de pe uscat. Pentru plimbarea cu barca era o singura companie care ofera acest serviciu (noi nu am mers).
Mancarea. Doar taverne de familie unde mancarea se pregatea pe loc, foarte ospitalieri, cum te asezai cum iti dadeau o carafa mare cu apa, pestele era proaspat te duceai tu sa il alegi pe care il vrei, desert din partea casei. Am mancat foarte bine la Dolphinio, in apropiere de intersectia catre capitala Chora, la Paradiso in Therma - o capra foarte bine facuta si la Akroyale, pe drumul catre Pachia Ammos (un restaurant la inaltime de unde se vedea marea). Preturi decente pentru o insula si mai ales pentru portiile care ti se ofereau.
Cascadele de pa raul Fonias. Sunt trei dar nu am ajuns decat la doua dintre ele (eram si cu copii). Mare atentie pentru ca sunt apreciate de nudisti asa incat sa nu fiti surprinsi daca veti da de ei.
Cascadele de la Therma sunt mai accesibile, mai mici dar la fel de frumoase. Pe drumul catre acestea sunt  corturi in care se cazeaza o multime de tineri (chiar si pe ferry erau o multime care erau cu cortul si rucsacul). Sunt si doua campinguri destul de salbatice vazute din masina. Sunt si cateva poze facute sub apa.
Localitati. Sunt cateva dar cea mai frumoasa este capitala Chora, unde sunt o multime de taverne unde se poate manca si admira peisajul – este la inaltime pe munte.
La Intoarere prin Makaza coada mare pe sensul de intrare in Grecia doua gherete deschise dar se petrece cam mult timp pentru traversare. Daca sunteti in intarziere si vreti sa prindeti ferry-ul nu va recomand sa  folositi ruta aceasta (ruleta ruseasca, posibil sa reusiti dar aveti sanse si sa-l pierdeti).
Destul de multe masini din Romania, pot spune ca Samothraki nu mai este chiar atat de lipsita de interes.

Attached Files

Edited by levasi, 02 August 2014 - 22:22.

madicraciun

madicraciun

Junior Member

Multumim frumos de informatii. Noi plecam in septembrie, tot la Samothraki Village. Foarte frumoase pozele, dar spune-mi te rog ce plaja este in pozele 5-7,si cum se poate ajunge la ea. E foarte frumoasa.
Legat de feribot, era aglomerat? noi nu am facut rezervare, si nu stiu daca este necesar sa fac sau nu.
Multumesc anticipat!

Edited by madicraciun, 04 August 2014 - 14:12.

levasi

levasi

New Member

View Postmadicraciun, on 04 august 2014 - 14:07, said:

Multumim frumos de informatii. Noi plecam in septembrie, tot la Samothraki Village. Foarte frumoase pozele, dar spune-mi te rog ce plaja este in pozele 5-7,si cum se poate ajunge la ea. E foarte frumoasa.
Legat de feribot, era aglomerat? noi nu am facut rezervare, si nu stiu daca este necesar sa fac sau nu.
Multumesc anticipat!
Este o plaja langa Pachia Ammos si care, daca te uiti pe Google Maps, va fi putin in dreapta acesteia. Cam o ora de mers pe jos si greu de accesat cu copii, trebuie sa cobori vertical un perete de stanca. Referitor la Ferry noi am dorit sa stam linistiti, avand in vedere ca eram 4 masini, 8 adulti si 8 copii. Presupun ca poti sa iti iei biletele si inainte de imbarcare, dar ar trebui sa fii cu ceva timp inainte. Deabia atunci poti vedea daca este sau nu aglomerat. Spre ghinionul nostru noi am avut si probleme cu o masina si am ajuns cu exact o ora inainte de a pleca ferry-ul, in conditiile in care am plecat la 04:30 din Bucuresti si Ferry-ul era la ora 16:00.La ducere am plecat cu intarziere, au astepta sa incarce bine ferry-ul. Trebuie sa iei in calcul ca aprovizionarea insulei sa face cu acest mijloc naval.

Edited by levasi, 05 August 2014 - 20:50.

VOLAN

VOLAN

New Member

View Postlevasi, on 02 august 2014 - 22:03, said:

Am petrecut 9 nopti in Samothraki  la inceputul lunii iulie.
Drumul din Bucuresti prin Makaza , OK inclusiv traversarea Pasului Shipka (camionagii bulgari super baieti, trageau pe dreapta in refugii cand vedeau ca se face coada). Makaza – am avut zece masini in fata, o jumatate de ora pana am trecut . La ferry ne-am facut rezervare din timp si doar am luat biletele cand am ajuns acolo. In Alexandroupoli nu am vazut indicator catre port dar trebuie doara sa te directionezi catre port si se vede locul de imbarcare. Cazare la Samothraki Vilage, curat, camere mari, mic dejun decent (cateva mezeluri, branza de capra, iaurt, placinte, o miere bestial, suc, cafea, nu va asteptati la mic dejun European sau turcesc) singura problema intarzierea pana aduceau ceva dupa ce se termina ce era pe masa. Foarte multa liniste, hotelul era la distanta fata de drumul principal care oricum nu era foarte tranzitat. Piscina micuta – pare mai mare in poze dar la cate persoane o foloseau era indeajuns. Nu ofera masa de pranz sau seara dar este in apropiere o taverna pe malul marii care compenseaza acest neajuns.
Plajele. Singura plaja cu nisip este cea de la Pachia Ammos, un barulet pe plaja, 6 euro doua sezlonguri si o umbrela dar daca luai ceva, erau gratis –totul era 3 euro (bere, cafea). In rest plaje cu pietre, neamenajate  dar cu o apa limpede superba si o liniste de basm. Mai sunt cateva plaje cu nisip dar iti trebuie, fie picioare bune ptr catarat fie o barca. Atasate sunt si cateva poze cu o plaja pustie aproape de Pachia Ammos dar destul de greu de accesat de pe uscat. Pentru plimbarea cu barca era o singura companie care ofera acest serviciu (noi nu am mers).
Mancarea. Doar taverne de familie unde mancarea se pregatea pe loc, foarte ospitalieri, cum te asezai cum iti dadeau o carafa mare cu apa, pestele era proaspat te duceai tu sa il alegi pe care il vrei, desert din partea casei. Am mancat foarte bine la Dolphinio, in apropiere de intersectia catre capitala Chora, la Paradiso in Therma - o capra foarte bine facuta si la Akroyale, pe drumul catre Pachia Ammos (un restaurant la inaltime de unde se vedea marea). Preturi decente pentru o insula si mai ales pentru portiile care ti se ofereau.
Cascadele de pa raul Fonias. Sunt trei dar nu am ajuns decat la doua dintre ele (eram si cu copii). Mare atentie pentru ca sunt apreciate de nudisti asa incat sa nu fiti surprinsi daca veti da de ei.
Cascadele de la Therma sunt mai accesibile, mai mici dar la fel de frumoase. Pe drumul catre acestea sunt  corturi in care se cazeaza o multime de tineri (chiar si pe ferry erau o multime care erau cu cortul si rucsacul). Sunt si doua campinguri destul de salbatice vazute din masina. Sunt si cateva poze facute sub apa.
Localitati. Sunt cateva dar cea mai frumoasa este capitala Chora, unde sunt o multime de taverne unde se poate manca si admira peisajul – este la inaltime pe munte.
La Intoarere prin Makaza coada mare pe sensul de intrare in Grecia doua gherete deschise dar se petrece cam mult timp pentru traversare. Daca sunteti in intarziere si vreti sa prindeti ferry-ul nu va recomand sa  folositi ruta aceasta (ruleta ruseasca, posibil sa reusiti dar aveti sanse si sa-l pierdeti).
Destul de multe masini din Romania, pot spune ca Samothraki nu mai este chiar atat de lipsita de interes.

VOLAN

VOLAN

New Member

intr-adevar, un review util,concis,clar,lamuritor in toate privintele:conditii de cazare,traseu,locuri de vizitat mai mult sau mai putin accesibile,taverne,conditii hoteliere,fotografii edificatoare.Felicitarile si recunostina noastra!Cam asta e ceea ce asteptam ,chiar daca pentru unii cererea mea a parut "adresata cam in doi peri"!Iata ca si cei ce vietuiesc in copaci au un "Dumnezeu al lor"!Multumesc utilizatorului Levasi ,la cat mai multe calatorii si review-uri pe masura.O ultima intrebare,daca imi e permis:Samothraki e un loc in care sa va doriti sa reveniti sau pe care sa-l recomandati prietenilor?Acum "vazand si facand" cum se spune,la fata locului ,a-ti fi putut face o alegere de cazare mai buna decat Samothraki Village?Va multumesc anticipat!

Edited by VOLAN, 09 August 2014 - 10:39.

levasi

levasi

New Member

View PostVOLAN, on 09 august 2014 - 10:38, said:

intr-adevar, un review util,concis,clar,lamuritor in toate privintele:conditii de cazare,traseu,locuri de vizitat mai mult sau mai putin accesibile,taverne,conditii hoteliere,fotografii edificatoare.Felicitarile si recunostina noastra!Cam asta e ceea ce asteptam ,chiar daca pentru unii cererea mea a parut "adresata cam in doi peri"!Iata ca si cei ce vietuiesc in copaci au un "Dumnezeu al lor"!Multumesc utilizatorului Levasi ,la cat mai multe calatorii si review-uri pe masura.O ultima intrebare,daca imi e permis:Samothraki e un loc in care sa va doriti sa reveniti sau pe care sa-l recomandati prietenilor?Acum "vazand si facand" cum se spune,la fata locului ,a-ti fi putut face o alegere de cazare mai buna decat Samothraki Village?Va multumesc anticipat!
Multumesc pentru felicitari. Alegerea "Samothraki Village", cel putin pentru noi a fost excelenta. Liniste, un mic dejun grecesc (nu cred ca in alta parte era mai bun sau mai deosebit), Foarte aproape de un restaurant unde seara puteai lua cina pe malul marii. Comparativ cu Kastro si Niki Beach (cele doua hoteluri care m-au interesat) am facut alegerea buna. Niki Beach este in port la Kamariotissa, in oras, foarte aproape de drumul circulat, daca ai noroc sa primesti camera catre mare este cat de cat OK, daca primesti camera pe spate esti direct in strada si cam mult praf dupa parerea mea. Kastro este un pic mai departe de Samothraki Village (2 kM), as putea sa il recomand doar din vederea exterioara (este pe o estacada deasupra soselei, nu este in oras, dar aproape de restaurantul Delphinio si intersectia cu Chora, vreo 6 kM pana acolo). De revenit trebuie sa revin caci trebuie sa recunosc ca aceasta insula trebuie degustata nu consumata si nu am reusit sa trec in revista toate tintele propuse.

alcor2431

alcor2431

New Member

1. Intrebare Villa Maria
In perigrinarile dvs. prin insula, ati zarit cumva in Kamariotissa o pensiune cu numele de Villa Maria, amplasata pe langa o crasma/pizzerie pe nume FOURNELO? Proprietarii sunt cam zgarciti cu amanuntele si pozele de pe site par sa fie retusate intens in Photoshop....
2. La jumatatea lui septembrie, in timpul saptamanii, ferry-boat-ul este full? Adica este musai sa faci rezervare sau se rexolva daca ajungi cu ora inainte de plecare?

levasi

levasi

New Member

View Postalcor2431, on 12 august 2014 - 15:25, said:

1. Intrebare Villa Maria
In perigrinarile dvs. prin insula, ati zarit cumva in Kamariotissa o pensiune cu numele de Villa Maria, amplasata pe langa o crasma/pizzerie pe nume FOURNELO? Proprietarii sunt cam zgarciti cu amanuntele si pozele de pe site par sa fie retusate intens in Photoshop....
2. La jumatatea lui septembrie, in timpul saptamanii, ferry-boat-ul este full? Adica este musai sa faci rezervare sau se rexolva daca ajungi cu ora inainte de plecare?
Imi pare rau ca nu pot sa iti raspund la intrebari. Nu am fost atent decat la cazarile care m-au interesat. Intr-adevar exista o pizzerie in Kamariotitsa, si nu am vazut alta, am mancat si noi acolo dar nu am dat importanta la ce era in jur sau cum se numea. Totusi pizza si servirea era OK. Este pozitionata in stanga cheiului (cum te uiti de pe mare la oras) langa un supermarket. Sa nu va asteptati la orase mari, este o comuna ceva mai rasarita si mai activa. Atasez cateva poze despre Kamariotitsa.

Attached Files

Edited by levasi, 13 August 2014 - 21:19.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate