Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina
 Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX

Incalzire pardoseala slim (renova...

Insula Samothraki

- - - - -
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

puiutzii

puiutzii

Junior Member

• Grup: Members

View Postfoxbat, on 26 mai 2014 - 20:36, said:

scump. saos ferry opereaza acolo. cam 12 e/ persoana one way.
si restul sunt mai ieftinache

anul asta vom merge a sasea oara (in ultimii sapte ani) in Samothraki... mereu pretul (iulie-august) a fost apropiat de 14.50 de pers/sens si 58/masina... n-am stat sa caut neaparat cursele cu reducere, m-am orientat dupa orarul ferry-ului (cu cat mai devreme, cu atat mai bine... timp de plaja/baie castigat...); ce inseamna "restul sunt mai ieftinache"?

P.S. poate ca scuterul e mai ok dpdv al consumului, al manevrabilitatii, a locului de parcat... dar e bun si aerul conditionat cand gonesti de la plaja catre un peste la gratar si o bere rece... plus ca ai loc de "echipament" suplimentar necesar pt o "plimbare" pe jos de la Pahia Ammos catre Vatos... :))

nemuriciu

nemuriciu

Member

Cand gonesti de la plaja catre peste pe scuter pe malul marii ai aer conditionat natural si de la care nu te doare gatul. Basca mirosul ala nebunesc al plantelor amestecat cu briza sarata. HMMMM....

Io as repeta experienta cu scuterul oricand.

puiutzii

puiutzii

Junior Member

View Postnemuriciu, on 29 mai 2014 - 08:30, said:

Cand gonesti de la plaja catre peste pe scuter pe malul marii ai aer conditionat natural si de la care nu te doare gatul. Basca mirosul ala nebunesc al plantelor amestecat cu briza sarata. HMMMM....

aproape ca m-ai convins... Posted Image
anul asta iau masina pe insula... dar probabil ca o sa incerc si scuterul.

nemuriciu

nemuriciu

Member

Io am lasat masina pe continent de calic. M-am gandit ca nu are rost s-o iau pentru 3 zile cat am stat si sa platesc vreo suta de euroi. Asa ca scuterul l-am luat obligat ca sa ma pot misca pe acolo. Ma blestema nevasta-mea in prima zi si a zis ca nu se urca pe trotineta nici s-o platesc. Apoi, dupa prima tura, nu mai scapam de ea: Draga, cand mai dam o tura cu motoru' pe riviera? :)

In toata viata lui nu a muncit scuterul ala cat a tras in alea trei zile. Daca ii mergea kilometrajul cred ca-l pensiona grecul si ni-l facea cado'. Posted Image

madicraciun

madicraciun

Junior Member

View Postnemuriciu, on 30 mai 2014 - 08:07, said:

Io am lasat masina pe continent de calic. M-am gandit ca nu are rost s-o iau pentru 3 zile cat am stat si sa platesc vreo suta de euroi. Asa ca scuterul l-am luat obligat ca sa ma pot misca pe acolo. Ma blestema nevasta-mea in prima zi si a zis ca nu se urca pe trotineta nici s-o platesc. Apoi, dupa prima tura, nu mai scapam de ea: Draga, cand mai dam o tura cu motoru' pe riviera? Posted Image

Cat costa inchiriatul scuterului pe zi? Noi mergem 2 familii cu o masina, dar m-ar tenta, cred ca baietelul meu ar fi super incantat. Macar vreo 2-3 zile....

nemuriciu

nemuriciu

Member

Prima data mi-a cerut 20 de euroi pe zi. Am ramas la 15 euro pana la urma, l-am luat pentru trei zile.

foxbat

foxbat

Guru Member

• Grup: Senior Members

View Postnemuriciu, on 29 mai 2014 - 08:30, said:

cand e " oricandul" asta  ? doar zi si am plecat acolo

View Postmadicraciun, on 30 mai 2014 - 08:11, said:

Cat costa inchiriatul scuterului pe zi? Noi mergem 2 familii cu o masina, dar m-ar tenta, cred ca baietelul meu ar fi super incantat. Macar vreo 2-3 zile....

o rugaminnte - scuterul- nu e jucarie.!! CASCA! iar bbe-ul.no way. poate doar in curte sau de joaca pe iarba. nu glumesc..

nemuriciu

nemuriciu

Member

Dovada:Attached File  samo.jpg   221.68K   126 downloads.

Si da, aveam si casca. Asta in prima zi, cand nu am depasit uimitoarea viteza de 20 km/h. Eram simpatici amandoi, cu castile indesate pe cap, depasiti de greci(cred) cu motoare, cu 200 la ora.

foxbat

foxbat

Guru Member

View Postnemuriciu, on 30 mai 2014 - 21:05, said:

Dovada:Attachment samo.jpg.

Si da, aveam si casca. Asta in prima zi, cand nu am depasit uimitoarea viteza de 20 km/h. Eram simpatici amandoi, cu castile indesate pe cap, depasiti de greci(cred) cu motoare, cu 200 la ora.

ha ha,. si tu tot acolo ai stat?

come on, la 200 la ora erau istorie. maxim 100 aveau asta asa cum .indulgenta. misto, bravo
cat aveau jucariile alea ? cat priundeau? asiguarearea?

nemuriciu

nemuriciu

Member

Suta o fi fost, dar cand te tarai ai impresia ca zboara aia pe langa tine.

50 cmc avea, prindea vreo 50 la ora. Asigurarea era in pret, cred.

copjob2000

copjob2000

Senior Member

View Postmadicraciun, on 14 aprilie 2014 - 08:48, said:

Buna ziua
Am si o intrebare pentru cei care au mai fost in Samothraki: am facut  rezervare pentru septembrie la Samothraki Village, si dupa ce am platit avansul nu-mi mai raspunde nimeni la mailuri. A mai fost cineva cazat acolo, sau ma puteti ajuta cu ceva detalii?
Multumesc

Eu i-am sunat...
E greu cu engleza la ei...

View Postmadicraciun, on 26 mai 2014 - 07:23, said:

Buna
Spune-mi te rog cum ai facut rezervarea la ferry? ai si platit ceva, sau doar rezervare? Noi mergem in septembrie, cand sper totusi sa nu fie probleme la ferry, dar mai bin ar fi sa avem o rezervare facuta.
Multumesc frumos

Am ajuns intr-o duminica dupa amiaza in Alexpolis unde am innoptat, dar mi-a parut rau pentru ca la 19.30 a plecat spre insula ultima cursa
Asta era la sfarsitul lunii iunie.
Am cumparat luni dimineata bilete la ferry, pe care am dat cam 75 euro pentru o masina si 2 persoane.
Nu ai nevoie sa te fortezi pentru a rezerva din timp bilete si, ca sa fiu sincer, nici nu se vand bilete cu mai mult de o saptamana inainte...
Despre mancare, pot spune ca o masa pentru doua persoane (normale spre slabe) cuprinzand cate un fel de mancare, o salata pentru amandoi si cate o halba de bere, NU a depasit niciodata 25 euro!
Dar asta a fost pretul maxim!
Pentru ca, de regula plateam ceva in jur de 19-22 euro!

madicraciun

madicraciun

Junior Member

Eu i-am sunat...
E greu cu engleza la ei...

Tot la Samothraki village, sau in alta parte?
Si eu am sunat, dar nu era sezon inca, si nu raspundea nimeni....
In ceea ce priveste mancarea, preturile cred ca sunt cam la fel , depinde foarte mult si ce mananci.
Noi , sincer , nu vrem sa stam in Alexandroupoli, vrem sa trecem direct, suntem din Constanta si facem vreo 8 ore pana acolo. Asa ca as prefera sa ajungem in aceeasi zi, dar pana atunci mai e....

copjob2000

copjob2000

Senior Member

View Postmadicraciun, on 03 iunie 2014 - 07:34, said:

Tot la Samothraki village, sau in alta parte?
Si eu am sunat, dar nu era sezon inca, si nu raspundea nimeni....
In ceea ce priveste mancarea, preturile cred ca sunt cam la fel , depinde foarte mult si ce mananci.
Noi , sincer , nu vrem sa stam in Alexandroupoli, vrem sa trecem direct, suntem din Constanta si facem vreo 8 ore pana acolo. Asa ca as prefera sa ajungem in aceeasi zi, dar pana atunci mai e....

Da. Tot la astia, dar nu prea mi-a placut.
Camera e mare si curata, in schimb micul dejun este monoton si saracacios... masline, rosii, castraveti, oua fierte sau omleta, salam, sunca presata...
Una peste alta, as fi preferat fara mic dejun si mancam ce vroiam.
Daca pleci devreme, ai toate sansele sa ajungi in aceeasi zi pe insula.
Eu nu am reusim niciodata sa plec mai devreme de ora 10 de acasa...
Poate anul asta o sa reusesc sa plec macar la 8 de acasa....Posted Image

madicraciun

madicraciun

Junior Member

View Postcopjob2000, on 03 iunie 2014 - 13:51, said:

Da. Tot la astia, dar nu prea mi-a placut.
Camera e mare si curata, in schimb micul dejun este monoton si saracacios... masline, rosii, castraveti, oua fierte sau omleta, salam, sunca presata...
Una peste alta, as fi preferat fara mic dejun si mancam ce vroiam.
Daca pleci devreme, ai toate sansele sa ajungi in aceeasi zi pe insula.
Eu nu am reusim niciodata sa plec mai devreme de ora 10 de acasa...
Poate anul asta o sa reusesc sa plec macar la 8 de acasa....Posted Image

Eu am ales hotelul pentru piscina, baiatul meu e innebunit dupa piscina, asa ca nu am avut prea multe variante  pe insula. Ma bucur ca e ok camera, curatenia  e importanta.
Cum e plaja de langa hotel, e ok ? Mie nu-mi place la piscina, asa ca probabil o sa fiu la snorkelling  toata ziua.

cristibistricean

cristibistricean

New Member

Pentru cei care au mai fost pe Samothraki am cateva intrebari...In cazul in care mergi cu masina pe insula si la pranz sau la cina mananci la vreo taverna si mai bei un uzo sau o bere,vin..au si politie care sa te opreasca?
Eroessa apartaments si hotel Kastro le-a vizitat cineva? ce feedback avem de acolo?
Multumiri anticipate.

Upss..uitasem..serpi a gasit cineva in drumetiile de pe insula?

foxbat

foxbat

Guru Member

nu te opreste nimeni.. e plin de " fumatori "
serpi..e plin . gasit/poza in plin drum

nu ti arunca banii si nervii pe masina, las o in port

cristibistricean

cristibistricean

New Member

View Postfoxbat, on 11 iunie 2014 - 06:23, said:

nu te opreste nimeni.. e plin de " fumatori "
serpi..e plin . gasit/poza in plin drum

nu ti arunca banii si nervii pe masina, las o in port
Din pacate nu toata lumea poate merge pe scutere (cu 2 copii )..si sa stau lipit doar de o plaja nu vreau ..asa ca va trebui sa iau masina..cat costa o croaziera in jurul insulei ?

puiutzii

puiutzii

Junior Member

View Postcristibistricean, on 11 iunie 2014 - 06:42, said:

Din pacate nu toata lumea poate merge pe scutere (cu 2 copii )..si sa stau lipit doar de o plaja nu vreau ..asa ca va trebui sa iau masina..cat costa o croaziera in jurul insulei ?

30-35 eur de persoana (Theodora e ambarcatiunea, pleaca in jur de 10.30-11.00 din Therma)... opreste la Vatos si Pachia Amos... daca e vant, e destul de "obositor"... daca nu ma insel, nu prea ofera nimic in pretul asta (racoritoare, mancare, etc)...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate