Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

ANTENA FM

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
stefano_nc

stefano_nc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 27.03.2008
Salut ,am o combinuta TCM si pe radio se prinde puricos,as dori sa fac o antena fm de camera mai buna ca antena lui originala nu are decat un firisor subtire,daca se poate sa ma ajutati cu o schema :worthy:

Edited by stefano_nc, 08 March 2012 - 14:11.


#2
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011
antena se creaza in functie de frecventa si nu de modul de transmitere ! O antena pentru 100 Mhz va merge si FM si AM si SSB si PSK si digital si ce vrei tu.
daca combina are iesire de antena in 5 minute iti faci o antena 88-108 Mhz lambda/4 sau lambda/2 :
http://www.radioamat...view.php?id=679
lambda e lungimea de unda si se calculeaza c/f
c-viteza luminii, f frecventa in Khz, deci la 100 Mhz da exact 3 m si d-aia ii mai zice si banda 3 m
foarte important este amplasarea antenei intr-o zona cat mai deschisa si fara bruiaje

Edited by banat, 08 March 2012 - 14:20.


#3
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
http://forum.softped...howtopic=773010

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pune o antena afara serioasa: http://radio.meteor....us/yagi_fm.html
Iar pentru omnidirectionala cea mai simpla e tot dipolul (J-Pole e cam mare la frecventa asta): http://www.alpharubi...tdipoleniet.htm

Edited by neagu_laurentiu, 08 March 2012 - 14:26.


#5
Stefan172

Stefan172

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.04.2012
Poate  combina ta este slaba la radio ,in orice caz ce post vrei să prinzi? 1 Daca vrei sa prinzi Romana Actualitati sau Cultural atunci iți trebe doar o antena dintr-un fir de sârmă scurt subțire.2 Daca vrei sa prinzi Rock fm sau Europa fm atunci îți terbe o antena dintr-un fir de sârma mai lung gros.

#6
stefano_nc

stefano_nc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 27.03.2008
am cam rezolvat cu acea antena aveam probleme pe 96.7 fm dar cu o inprovizatie o bara groasa de 1cm si lunga de 80cm merge brici  :coolspeak:

#7
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Ce fel de probleme?

#8
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Cea mao tare faza intalnita este ca pe dirrctia norddului antrns de 3 elemente cu bucla merge mult mai bine decat  cra de 5 elemente. Si aici ma rrfrr strict la scatterele slovaciei. Motivul este clar... Castigul si semnalele care taie din agc.

#9
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Geo eu sunt dxer nu carpaci. Nu imi place sa stiu ca nu am o antrna pe o anume directie.
Becul tau sonda de 12v nu o mai am momentan. Am avut acu 2 ani 3,sonde de 12v la 1w. Leam dat ca painea calda.

#10
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Antena cu 9 elemente in zonele cu reflexii.
Antena se comporta excelent fata de 3 si 5 elemente orientata in zona unde nu exista obstacole.
Tot aceasta antena mai are un bonus. Receptia din obstacole. Adica orientez antena spre obstacol si receptionez invers ce se loveste de ostacol
Adica iau galati sau topolog canlia si baneasa cu orientare fix pe dealul filaretului. Sau daca vreau sa iau silistra si kodjakuz din cladire o pun pe cladirea telefoanelor si gata am prins ce se loveste de ea. Am tot gadilato zilele astea si tin sa spun ca nu se compota ca cea de 5 elemente care pare surda pe obstacole. Deci in zonele nasoale 9 elemente vad ca se recomanda. Mam convins singur.
Deci care vrea ceva performanta la dx luati cu incredere 9 elementi yaghi.

#11
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
recomand cubical quad pentru tropo vertical sau circular.
antena quad se manifesta ca un fagure in aer. ce trece prin ea are castig. insa ce vine din fata daca deschiderea e est spre vest. ea se aseamana cu un simplu dipol.
deci sa intelegeti. am quadul de fm pe casa. prin quad am est si vest. prind sa zicem topolog dar si rosiori sau simnic. aici beneficiez de castig. insa daca prind magic ploiesti sos sau best sinaia ori wil campina se manifesta ca un dipol simplu deschis.
succes.

#12
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Recomand...
Testată și merge. Lna pus pe directiva de 5 elemente cu dipol deschis.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate