Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Telemobil: prelungirea licentei pt 450 MHz

- - - - -
  • Please log in to reply
704 replies to this topic

#19
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
mai bine ar lasa-o asa pentru a fi si mai multa concurenta pentru serviciile de date .

#20
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View Postmarcu35, on 11th March 2012, 13:14, said:

mai bine ar lasa-o asa pentru a fi si mai multa concurenta pentru serviciile de date .

Nu prea e concurenta pentru ca:
-  in primul rand diversitatea de modemuri pentru aceasta tehnologie CDMA (z025 si cam atat)
- in al doilea rand limitele tehnologice ale retelei EVDO rev. B - 3.1 Mbps in comparatie cu DC-HSPA - 42.3 Mbps
- in al treilea rand au cam inchis magazinele si nici cu service-urile nu cred ca exceleaza

#21
Bogdi_Marian9914

Bogdi_Marian9914

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 04.02.2012

View Postvasilemadalincristian, on 11th March 2012, 13:32, said:

Nu prea e concurenta pentru ca:
-  in primul rand diversitatea de modemuri pentru aceasta tehnologie CDMA (z025 si cam atat)
- in al doilea rand limitele tehnologice ale retelei EVDO rev. B - 3.1 Mbps in comparatie cu DC-HSPA - 42.3 Mbps
- in al treilea rand au cam inchis magazinele si nici cu service-urile nu cred ca exceleaza


DC-HSPA este de 43.2 Mbps nu de 42.3 Mbps

Edited by Bogdi_Marian9914, 11 March 2012 - 15:16.


#22
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011

View Postvasilemadalincristian, on 11th March 2012, 13:32, said:

Nu prea e concurenta pentru ca:
-  in primul rand diversitatea de modemuri pentru aceasta tehnologie CDMA (z025 si cam atat)
- in al doilea rand limitele tehnologice ale retelei EVDO rev. B - 3.1 Mbps in comparatie cu DC-HSPA - 42.3 Mbps
- in al treilea rand au cam inchis magazinele si nici cu service-urile nu cred ca exceleaza
pai ce sa faci cu viteza de 43 mb /s la trafic de 1 gb ( ma intreb si eu )

#23
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View PostBogdi_Marian9914, on 11th March 2012, 15:16, said:

DC-HSPA este de 43.2 Mbps nu de 42.3 Mbps

Scuzati pardon :P

View Postmarcu35, on 11th March 2012, 15:32, said:

pai ce sa faci cu viteza de 43 mb /s la trafic de 1 gb ( ma intreb si eu )

Nu toate abonamentele de date au trafic de 1 GB, si nici toate nu sunt atat de scumpe, asta e si idea... concurentei

#24
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 08.01.2007

View Postmarcu35, on 11th March 2012, 15:32, said:

pai ce sa faci cu viteza de 43 mb /s la trafic de 1 gb ( ma intreb si eu )
Sa consumi toti Giga inclusi intr-o zi, apoi sa faci calendar AMR!

#25
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View Postparintily, on 11th March 2012, 15:41, said:

Sa consumi toti Giga inclusi intr-o zi, apoi sa faci calendar AMR!

La viteza aia si 50 de GB ii poti consuma intr-o zi ..lejer.  :rolleyes:

#26
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
Sa lamurim niste lucruri:

1. Limite tehnologice: Rev. B: max 9,3Mbps nu 3,1 (adica 3x3,1Mbps=toate cele trei purtatoare folosite=serviciul de voce inchis, altfel numai 2x3,1Mbps);
2. S-au facut investitii recente in extinderea acoperirii/capacitatii, noile echipamente suporta Rev. B dar nu e activat;
3. Nu se pot refolosi/comuta statiile pe frecventa Romtelecom, RRU-urile nu au banda atat de larga.

Pe de-o parte s-a spus ca licenta de 410MHz pentru Romtelecom e luata pentru a bloca pe competitori. De asemenea, dupa cum am spus, s-au facut investitii in ambele retele CDMA. Iar acum, pe de alta parte, se sugereaza ca se renunta la 450MHz... Ce o fi in mintea acelor manageri???

Edited by hupogramos, 11 March 2012 - 15:55.


#27
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011

View Postparintily, on 11th March 2012, 15:41, said:

Sa consumi toti Giga inclusi intr-o zi, apoi sa faci calendar AMR!
tare asta....... si eu cred ça pe asta se bazeaza si ceilalti competitori ( cu cat mai putina concurenta cu atat mai bine )

Edited by marcu35, 11 March 2012 - 16:12.


#28
ionut.tabacaru

ionut.tabacaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 08.08.2005

View Postvasilemadalincristian, on 11th March 2012, 09:22, said:

Nu e asta o problema, vine Cosmote cu o oferta de preluare a clientilor de genul telefoane cu preturi de 1 leu la portare si trecere probabil la un abonament special pentru ei (desi ma indoiesc) sau cu pachete prepay sim + telefon.

A, si vor lua telefoanele CDMA prin programul dereciclare , urmand sa mai faca un discount de 10 euro din pretul telefoanelor mai scumpe

Nu e mare filozofie.

Insa trebuie venit cu un comunicat oficial de data asta , sa spuna din data cutare se inchide reteaua Zapp CDMA , clientii vor fi preluati de Cosmote prin programul cutare, ce ofera facilitatile cutare , cutare si cutare.

Si ce fac cu clientii prepay? Li se da telefon nou? Mi-e greu sa cred! Ii anunta ca daca nu-si iau telefon GSM nu mai pot sa-si foloseasca numarul? Ar fi aberant! Mai bine ar vinde reteaua!

#29
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View Postionut.tabacaru, on 11th March 2012, 16:41, said:

Si ce fac cu clientii prepay? Li se da telefon nou? Mi-e greu sa cred! Ii anunta ca daca nu-si iau telefon GSM nu mai pot sa-si foloseasca numarul? Ar fi aberant! Mai bine ar vinde reteaua!

Iti dai seama ca nu va tine reteaua pentru cativa utilizatori prepay.

Cum este si normal vor da un comnunicat ca reteaua se va inchide la data de... lasand suficient timp tuturor clientilor ramasi abonati sau prepay sa migreze catre ceilalti operatori

#30
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009

View Postionut.tabacaru, on 11th March 2012, 16:41, said:

Si ce fac cu clientii prepay? Li se da telefon nou? Mi-e greu sa cred! Ii anunta ca daca nu-si iau telefon GSM nu mai pot sa-si foloseasca numarul? Ar fi aberant! Mai bine ar vinde reteaua!

Eu cred ca pentru cateva mii de clienti cati vor mai ramane pana la anul nu se va mai agita nimeni sa intretina reteaua, daca ar vindeo tot ar trebui noua firma sa aduca ceva nou( inclusiv telefoane) pentru ca altfel ar lucra pe pierdere. Cosmote poate nu vrea sa recunoasca dar eu cred ca in momentul de fata Zapp consuma mai mult decat castiga. :peacefingers:

#31
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View Posthupogramos, on 11th March 2012, 15:54, said:

Sa lamurim niste lucruri:

1. Limite tehnologice: Rev. B: max 9,3Mbps nu 3,1 (adica 3x3,1Mbps=toate cele trei purtatoare folosite=serviciul de voce inchis, altfel numai 2x3,1Mbps);
2. S-au facut investitii recente in extinderea acoperirii/capacitatii, noile echipamente suporta Rev. B dar nu e activat;
3. Nu se pot refolosi/comuta statiile pe frecventa Romtelecom, RRU-urile nu au banda atat de larga.

Pe de-o parte s-a spus ca licenta de 410MHz pentru Romtelecom e luata pentru a bloca pe competitori. De asemenea, dupa cum am spus, s-au facut investitii in ambele retele CDMA. Iar acum, pe de alta parte, se sugereaza ca se renunta la 450MHz... Ce o fi in mintea acelor manageri???

Tot e viteza mica in comparatie cu ce e pe piata, iar numarul foarte mic de producatori de echipamente pentru aceasta tehnologie imping costurile de intretinere la niste valori mult prea mari si nejustificate

View PostGabyyy93, on 11th March 2012, 17:53, said:

Eu cred ca pentru cateva mii de clienti cati vor mai ramane pana la anul nu se va mai agita nimeni sa intretina reteaua, daca ar vindeo tot ar trebui noua firma sa aduca ceva nou( inclusiv telefoane) pentru ca altfel ar lucra pe pierdere. Cosmote poate nu vrea sa recunoasca dar eu cred ca in momentul de fata Zapp consuma mai mult decat castiga. :peacefingers:

Per ansamblu nu (tinand cont de reteaua HSPA , insa daca ne referim strict la CDMA , atunci categoric este pe pierderi.

#32
ionut.tabacaru

ionut.tabacaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 08.08.2005

View Postvasilemadalincristian, on 11th March 2012, 17:52, said:

Iti dai seama ca nu va tine reteaua pentru cativa utilizatori prepay.

Cum este si normal vor da un comnunicat ca reteaua se va inchide la data de... lasand suficient timp tuturor clientilor ramasi abonati sau prepay sa migreze catre ceilalti operatori


Sa nu uitam ca exista si abonati, eu am de exemplu 3 abonamente la ei. Ar trebui sa colecteze telefoanele CDMA si sa ofere o subventie pe ele, ma refer la cele noi cumparate. In rest, ei au olbigatia de a furniza servicii, chiar si utilizatorilor prepay, pana la expirarii valabilitatii creditului/numarului.

#33
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View Postionut.tabacaru, on 11th March 2012, 18:03, said:

Sa nu uitam ca exista si abonati, eu am de exemplu 3 abonamente la ei. Ar trebui sa colecteze telefoanele CDMA si sa ofere o subventie pe ele, ma refer la cele noi cumparate. In rest, ei au olbigatia de a furniza servicii, chiar si utilizatorilor prepay, pana la expirarii valabilitatii creditului/numarului.

Tu ai intrebat de clientii prepay in postul respectiv....stiu ca au si abonati (pe partea de date unii adusi chiar de Cosmote)

#34
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Dar din cate stiu inca exista abonamente Connect EVDO si Fixtel care se pot incheia pe o perioada de 2 ani. Deci de ce sa inchida reteaua? Altfel nu ar mai fi investit in ea,e cat se poate de logic. Adica or fi managerii lor prosti,dar nici chiar asa. Nu stiu,zic si eu...

#35
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View Postboy4ever, on 12th March 2012, 00:51, said:

Dar din cate stiu inca exista abonamente Connect EVDO si Fixtel care se pot incheia pe o perioada de 2 ani. Deci de ce sa inchida reteaua? Altfel nu ar mai fi investit in ea,e cat se poate de logic. Adica or fi managerii lor prosti,dar nici chiar asa. Nu stiu,zic si eu...

Probabil ca e o strategie sa aiba cat mai multi clienti inca in perioada contractuala atunci cand inchid reteaua pentru a ii forta sa migreze catre Cosmote la inchiderea retelei CDMA si nu catre concurenta :habarnam:

#36
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003

View Postvasilemadalincristian, on 12th March 2012, 09:16, said:

Probabil ca e o strategie sa aiba cat mai multi clienti inca in perioada contractuala atunci cand inchid reteaua pentru a ii forta sa migreze catre Cosmote la inchiderea retelei CDMA si nu catre concurenta :habarnam:

Pai in ce fel i-ar putea forta mai usor daca sunt mai multi sau mai putini?? Eu as vedea, mai degraba, soarta Zapp in felul urmator: inchid cu totul vocea si transforma reteaua intr-o retea de Internet only cu viteza minima garantata si servicii de cloud. In plus, cu ea, asa cum e sau cu un minim de extindere, ar putea sa suga niste bani de la UE din fondurile pentru internet in banda larga pentru zone izolate. Pe forum s-a vorbit despre zone in care doar Zapp avea semnal, in rest nici un 3G.

Vezi: http://europa.eu/rap...;guiLanguage=en

The Commission's proposed Radio Spectrum Policy Programme would ensure that part of the digital dividend – the radio frequencies freed up by the move from analogue to digital broadcasting – were earmarked for use by for wireless broadband technologies. This is particularly important because wireless broadband can bring high-speed connection to people in remote areas, or others, where it is not economically viable to install a fixed line.

Cam seamana a Zapp textul asta, nu credeti?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate