Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce meserie nu ai practica niciodată?

- - - - -
  • Please log in to reply
699 replies to this topic

#37
Vain

Vain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 25.07.2011

View Postbuleala, on 7th March 2012, 14:38, said:

Ai uneori niste postari atat de retardate, incat te urmaresc cu o sadica placere.
Aha, doar ma urmaresti.
Dar iesirea de adineauri ce a fost ?
Probabil am atins o coarda sensibila ca altfel e aiurea ce ai scris.

In primul post dupa facultate am pastorit o turma de 30 de prosti, stiu cum e.

#38
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View Post_Thomas_, on 7th March 2012, 14:42, said:

Nici nu conteaza potentialul, conteaza ce faci cu el, cat noroc ai si cat de mult esti dispus sa muncesti.

Eu n-am zis ca nu-i suficient, nici ca-i dispretuiesc, dimpotriva. Dar nu o sa cred niciodata ca un om se face vidanjor pentru ca vrea.
in primul rand sa-l constientizezi, sa fie modelat (de factori inerni/externi) si despre munca, nu se pune problema.

nu se face vidanjor pentru ca societatea considera ca sanatatea sta in mana medicului, nu a vidanjorului si a gunoierului. de aia nu o sa fie ceva dezirabil, pentru ca esti platit si privit cu dispret. in ziua de azi poti sa lucrezi foarte frumos si curat pe vidanja, nu schimba cu nimic faptul ca esti privit ca un ratat si un om de nimic.

e trist ca de multe ori se intampla ca perspectivele de genul sa plece fix de la cei care beneficiaza cel mai mult de pe urma lor. chiar ma intreb, cat timp ar avea un medic sa se gandeasca la o interventie complexa daca in jurul sau ar fi plin de jeg si bolnavi la tot pasul.

en fin, irelevant.

#39
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
In general, oamenii nu apeleaza la meseria x pentru ca vor, ci pentru ca au nevoie de bani. Aia care sunt plini de bani (vorbim de atatia bani incat sa-ti ajunga pe viata tie si familiei) si mai muncesc sunt fie indobitociti fie se plictisesc prea rau.

Posibilitatile sunt limitate, in cazul oricui, mai mult sau mai putin.

Sunt tari din Europa unde meseria de gunoier e cautata si se plateste bine (spor de rusine si altele).

View PostVain, on 7th March 2012, 14:48, said:

In primul post dupa facultate am pastorit o turma de 30 de prosti, stiu cum e.

Le erai sef sau cum?

#40
Vain

Vain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 25.07.2011

View PostCharger, on 7th March 2012, 14:50, said:

Le erai sef sau cum?
Da.

#41
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Eu nu inteleg de unde si de ce atatea frustrari pentru opinia altuia.
Maica-mea este medic (dermatolog).Ea profeseaza in continuare cu placere dupa 30 ani, eu n-as practica niciodata meseria asta, pur si simplu nu ma atrage deloc.Fiecare isi alege drumul in viata, in principiu, ghidat de propriile idealuri.
Nu este un thread care are drept scop crearea unor statistici despre meserii de evitat in general.Fiecare isi exprima punctul lui de vedere, total subiectiv.

#42
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View Postbuleala, on 7th March 2012, 14:48, said:

Procentul de membrii din cadrul acelei societati care muncesc, produc efectiv. Ala care scoate cacat, care scoate carbune si cartof din pamant... Nu ala care vinde "servicii financiare"

+1 (lasand la o parte acel "i"), desi sanse mari sa ma cam situez in a doua varianta.

#43
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Eu nu sufar branzeturile si nu as putea face niciodata nimic asociat cu ele (mai precis mirosul lor). In rest sunt dispus sa le incerc pe toate toate meseriile  daca soarta ma va duce acolo.

Edited by Kokoshmare, 07 March 2012 - 14:55.


#44
Vain

Vain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 25.07.2011

View Postbuleala, on 7th March 2012, 14:54, said:

Cine pana mea iti da tie dreptul sa-i numesti pe aia prosti?! Daca eram le spritz acceptam acest gen de abordare; aici, nu.
Nu stiu ce meserie ai, insa iti garantez ca, lucramd cu mine vei fi prostul dintre noi 2. Vei face parte din pulimea prostilor. Te bagi?
Imi pare bine ca te-am enervat. :)

#45
_Thomas_

_Thomas_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 24.12.2011

View Postbuleala, on 7th March 2012, 14:48, said:

Ba da; sunt oameni care s-au facut vidanjori pt ca au vrut- au castigat bine si s-au multumit cu acea meserie.
... Stii ce diferentiaza o societate de alta? Procentul de membrii din cadrul acelei societati care muncesc, produc efectiv. Ala care scoate cacat, care scoate carbune si cartof din pamant... Nu ala care vinde "servicii financiare"

Nu am niciun respect pentru cineva care si alege o meserie doar pe considerente banesti. Un fel de ,,puteam sa fiu neurochirurg, dar e prea mult de munca, asa ca m-am facut maturator, ca se si castiga bine". Lasitate.

Toate triburile din Africa muncesc efectiv, nu exista membru care sa nu scoata o radacina din pamant sau sa nu fuga dupa gazela. Asta le face superioare societatilor industrializate?

Munca nu te innalta, ganditul da.

#46
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View PostCharger, on 7th March 2012, 14:53, said:

+1 (lasand la o parte acel "i"), desi sanse mari sa ma cam situez in a doua varianta.
Modificat  :D ...cred ca voisem sa fie "dintre membrii"
Oricum, de cand mai tst de pe o tabela mai dau buleli

View PostKokoshmare, on 7th March 2012, 14:54, said:

Eu nu sufar branzeturile si nu as putea face niciodata nimic asociat cu ele (mai precis mirosul lor). In rest sunt dispus sa le incerc pe toate toate meseriile  daca soarta ma va duce acolo.
Kocosule, se vede pe tine ca cea mai buna le guma este fleica de proc :lol:

#47
_Thomas_

_Thomas_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 24.12.2011

View PostUrsul_Polar, on 7th March 2012, 14:49, said:

in primul rand sa-l constientizezi, sa fie modelat (de factori inerni/externi) si despre munca, nu se pune problema.

nu se face vidanjor pentru ca societatea considera ca sanatatea sta in mana medicului, nu a vidanjorului si a gunoierului. de aia nu o sa fie ceva dezirabil, pentru ca esti platit si privit cu dispret. in ziua de azi poti sa lucrezi foarte frumos si curat pe vidanja, nu schimba cu nimic faptul ca esti privit ca un ratat si un om de nimic.

e trist ca de multe ori se intampla ca perspectivele de genul sa plece fix de la cei care beneficiaza cel mai mult de pe urma lor. chiar ma intreb, cat timp ar avea un medic sa se gandeasca la o interventie complexa daca in jurul sau ar fi plin de jeg si bolnavi la tot pasul.

en fin, irelevant.

Nu se face vidanjor pentru ca poate mai mult?

Un doctor poate sa curete gunoiul, un gunoier nu poate sa opereze bolnavul, asta-i diferenta.

#48
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View Post_Thomas_, on 7th March 2012, 15:01, said:

Nu se face vidanjor pentru ca poate mai mult?

Un doctor poate sa curete gunoiul, un gunoier nu poate sa opereze bolnavul, asta-i diferenta.
Acuma, iarta-ma ca-ti zic, de unde stii ca vidanjorul nu fwte toata femeile de pe strada, inclusiv pe a doctorului si mai face si 20 de puradei, toti viitori medici? Care-i meseriasul in ecuatie atunci?!
Si pe langa strandul rahatului, a viitorului asigurat al speciei, mai contribuie si la bunul mers al societatii, linistea in caminele dde pe strada aia. O femeie satisfacuta inseamna un camin linistit; impozite incasate la timp, barbat si copchil hranit.

Edited by buleala, 07 March 2012 - 15:07.


#49
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

View Post_Thomas_, on 7th March 2012, 14:59, said:

Munca nu te innalta, ganditul da.
foarte frumos... sa vedem cum iti permiti sa gandesti cand trebuie sa le faci pe toate singura.
daca o sa ai un copil chemi vidanjorul sa il stearga la fund si gunoierul sa stranga deseurile?

ganditul, ca si munca fizica, sunt eforturi sustinute, de naturi diferite. ar fi culmea sa avem toti o structura neuronala care sa permita sa fim genii, asta nu inseamna ca daca tu esti capabila sa mananci ecuatii liniare pe paine esti mai presus de cel care cu sudoarea pe frunte iti lasa timpul necesar sa gandesti la ecuatiile tale.
cu absolut nimic nu esti mai presus, esti doar o alta unealta in sistemul social si atat timp cat nu se priveste utilitatea sociala ci orgoliu individual, niciodata nu se va face o evaluare corecta.

#50
NotEasy

NotEasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.10.2010
Nu stiu daca e o meserie dar nu mi-ar place sa fac vreo cariera ca model, fotomodel, super model etc.

#51
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View Post_Thomas_, on 7th March 2012, 14:59, said:

Nu am niciun respect pentru cineva care si alege o meserie doar pe considerente banesti.

De curiozitate, ce lucrezi?
Parca erai profesoara sau ma insel eu...

#52
magul132001

magul132001

    Twisted mind,twisted soul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 14.09.2007

View PostUrsul_Polar, on 7th March 2012, 14:10, said:

culmea e ca niste oameni sunt tratati cu dispret desi scutesc pe multi altii de amenintarile dezgustului. mda.

Vorbesti in pustie, bre. Unii atat pot sa gandeasca..

Ar fi fain ca intr-o zi sa dispara toate persoanele care fac meseriile astea considerate ' rusinoase', sa vedem cum s-ar descurca domnii in continuare..

#53
_Thomas_

_Thomas_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 24.12.2011

View Postbuleala, on 7th March 2012, 15:04, said:

Acuma, iarta-ma ca-ti zic, de unde stii ca vidanjorul nu fwte toata femeile de pe strada, inclusiv pe a doctorului si mai face si 20 de puradei, toti viitori medici? Care-i meseriasul in ecuatie atunci?!

Ala e un alt criteriu. Vidanjorul poate sa fie un tip ok, iar medicul un nenorocit care-si bate nevasta zilnic, nu vorbim aici de calitatea umana pe care nu ti-o da meseria, ci firea si educatia.

#54
Vain

Vain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 25.07.2011

View Postbuleala, on 7th March 2012, 15:04, said:

Acuma, iarta-ma ca-ti zic, de unde stii ca vidanjorul nu fwte toata femeile de pe strada, inclusiv pe a doctorului si mai face si 20 de puradei, toti viitori medici? Care-i meseriasul in ecuatie atunci?!
:roflmao: :roflmaofast:  
Asta apropo de posturi retarde.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate