Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Parcare pe termen lung in zona aeroportului Henri Coanda !

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
Am deschis acest topic pt a afla pe unde se pot parca masinile pe termen lung,langa aeroportul Henri Coanda,mai ales acum cand si zborurile de pe Baneasa se muta tot pe acest aeroport.

Am vazut ca sunt cateva variante,insa,poate cineva sa ne dea detalii legate de preturi,etc. ?

#2
pcmanbv

pcmanbv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 13.03.2008
Am vazut la un moment dat parcare firma privata la 1-2 km de aeroport si de acolo duc ei clientii la Otopeni :D Google is your best friend !

#3
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
Sunt cateva variante,insa,ce fac,merg pe jos pana la aeroport ! Daca as lasa-o sub podul de la Otopeni,ar avea ceva !? :D

#4
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Stationarea pe pod si sub pod este interzisa.

#5
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
Ai dreptate,insa,sub pod o las acolo pe trotuar pe unde se mai parcheaza cand mergi la miniprix.

#6
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006

 A_L_E_X, on 7th March 2012, 01:34, said:

Stationarea pe pod si sub pod este interzisa.

E vreun semn ceva, montat recent?

Eu acolo am lasat-o de cel putin 5 ori, perioada de stationare fiind intre 3 si 7 zile. E drept ca e cam riscant, dar nu ca siguranta, ci ca si garantie ca gasesti loc liber.

Am patit-o o data, locuri nu mai erau libere, am mai dat tarcoale prin zona poate poate pleaca cineva dar cum se apropia ora zborului am ales sa o duc in Otopeni, tot intr-un loc public, pe langa niste blocuri. Si n-au fost probleme cu masina. Au fost insa cand am revenit, aterizand cam pe la 12 noaptea, si am vrut sa iau un taxi pana in Otopeni (de unde sa-mi iau masina) si evident nimeni nu ma lua (ca era prea scurt drumul si doar vorbim de taximetristi din Bucuresti). Pana la urma am gasit unul care a lasat un client si i-am oferit o suma fixa, deci fara aparat de taxare, si am rezolvat problema.

Dar legat de parcare, atata timp cat nu e semn de parcare interzisa, nu vad problema...

Edited by nic_biso, 07 March 2012 - 01:15.


#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
din regulamentul de aplicare a codului rutier

Quote

Art. 174. - Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor:
c) pe poduri, pe si sub pasaje denivelate, pe viaducte si în tuneluri;
Art. 175. - Se interzice stationarea voluntara a vehiculelor:
a) în toate cazurile în care este interzisa oprirea voluntara;

din pacate in Romania se conduce doar dupa ce se vede. codul rutier e o chestie veche care nu le spune nimic soferilor, daca nu e un indicator fix acolo considera ca au voie sa faca orice.

Edited by _Smiley_, 07 March 2012 - 08:27.


#8
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
http://www.bucharest...mp;article=5101

Pentru 7 zile ar costa 150 de lei.
In ceea ce priveste siguranta masinii cred ca e ok.
Acum depinde daca pretul parcarii in comparatie cu un taxi e avantajos.

#9
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Noi de cativa ani lasam masina (de cateva ori pe an) la pensiunea Otopeni. Daca ai cazare la ei (noi venind de la Iasi macar o noapte la dus stam acolo) este 14 lei/zi parcarea. Daca nu - 20 lei pana in 7 zile, 16 lei peste 7 zile si mai scade proportional cu timpul. In pret este inclus transferul - la si de la Otopeni/baneasa. De fiecare data au fost foarte prompti, ne-au luat de la aeroport si ne-au dus la fel la 12 ziua sau la 2 noaptea. Doar ii suni si in 10-15 min apar...

Aici pentru 7 zile fara cazare pretul este 110 ron - daca ai avut cazare (e 100 ron camera) pretul parcarii este doar 98 ron.

Edited by T Irina, 07 March 2012 - 09:16.


#10
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006

 _Smiley_, on 7th March 2012, 09:04, said:

din pacate in Romania se conduce doar dupa ce se vede.

OK, de acord, e ilegal sa parchezi acolo.

Doar ca sa fim seriosi, condusul in general, in Romania si multe alte alte tari "mai civilizate", se face si dupa bunul simt si buna interpretare a conduitei in trafic. Ca nu sta nimeni cu regulamentul rutier in torpedou si-l mai citeste cand se plictiseste.

Ori atat timp cat nu incurci pe nimeni si nu exista indicatoare, mi se pare rezonabil sa faci asta. Evident pe riscul tau...

Dar hai ca sunt off-topic. Daca vrea omul sa o lase acolo, o lasa, daca nu, nu.

#11
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Am studiat problema de curand si cel mai ok mi-se pare sa lasi masina in parcarea pe termen lung de la aeroport. Pe mine pentru 4 zile o sa ma coste 120RON dar cel putin stiu ca de aclo pana la Plecari fac 3 minute pe jos, nu stau dupa nimeni sa ma duca sau sa ma ia si masina va fi in siguranta.

#12
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
Si noi o lasam mereu la cei de la pensiunea otopeni. Au fost mereu foarte OK, au venit prompt la aeroport sa ne ia, la orice ora. Nu pot sa zic ca n-am asteptat deloc, dar vreo 15 minute mi s-a parut rezonabil.
Cu dormitul acolo e alta poveste. Am incercat o data si nu ne-a placut. Era vara si ne-au mancat tantarii de vii in camera. Peretii, atat cei despartitori, cat si cei exteriori sunt foarte subtiri si pare-se nu prea izolati fonic. Asa ca am auzit atat avioanele, cat si pe vecinii nostri din celelalte camere, care au venit tarziu si cu chef. Una peste alta, cazarea nu mi s-a parut prea OK.

#13
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
Dupa cum spunea si MiG,cred ca o voi lasa in parcarea aeroportului. Timpul efectiv in care masina va sta parcata la ei este de doua de zile. Se taxeaza la zi,sau la ore ? Plec pe data de 25 aprilie la ora 7 dim si ma intorc pe 27 aprilie la ora 11 dim.

#14
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007
Daca dai click pe linkul dat de Jerome4, pe pagina deschisa dai click pe sectiunea TARIFE, de unde vei vedea ca se taxeaza pe fragmente de cate 24 de ore. Deci perioada mentionata intra la tarif pe 3 zile si te costa 100 lei.

#15
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
E mai ieftin cu 14 lei la aeroport decat la Fly si nici nu mai stau sa ma plimbe ei de la aeroport.

#16
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Dar de ce trebuie sa o lasi fix in/langa aeroport platind 100 lei sau chiar mai mult?
Nu e mai simplu/util/ieftin sa o lasi gratis undeva in oras pe traseul Express-ului (RATB) care face curse dinspre/catre aeroport la fiecare 30 min, la pretul de 7 lei/cursa?

#17
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
Stiu ce zici,insa nu prea am incredere sa o las pe langa  orice bloc,mai ales ca am numere de provincie,plus ca,trebuie sa fiu la aeroport la 6 jum dimineata.

#18
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,782
  • Înscris: 02.06.2006
parknfly.ro
Am lăsat acolo mașina 2 săptămîni. Totul a fost ok, inclusiv transbordarea din parcare la aeroport și invers la sosire.

Edited by Iocan, 08 March 2012 - 17:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate