Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

cultivare fasole pastai

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#37
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 10.06.2013
Din cate stiu in timpul infloriirii e contraindicat orice fel de tratament.Eu cel putin nu am dat niciodata, si pana acum am folosit doar sapa....fara erbicide....si apa doar ce a avut de sus, astazi vreau sa bag si eu in gradina pe aia 8-10 ari sa ud (aspersie...tot diseara) , si arata la fel ca a ta poate cu o diferenta de 5 cm la inaltime doar.Fusei azi si o verificai si eu , a inceput si a mea sa faca tecile deja.  Ceilalti 35-40 de ari de ii am pusi mai la margine satului e putin mai mica ( am pus-o la vreo 2 saptamani dupa)...acum infloreste.Si in aia ar trebuii sa bag apa si cred ca o sa i-mi fac timp in weekend.Din erbicide stiu ca merg Basagran si Butuxone, dar unul dintre ele e la minim 5 l parca, altceva ieftin si bun nu stiu sa fie.

Ps In loc de complexe (daca vb de complexe standard) de care sincer se va folosi fasolea ta in proporteie de max 15-20 %, mai degraba baga ceva complex solubil pentru fertirigatie, Agroleaf, Universol, Ferticare...etc.

#38
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013

 Gabiptr, on 09 iunie 2014 - 11:51, said:

Din cate stiu in timpul infloriirii e contraindicat orice fel de tratament.Eu cel putin nu am dat niciodata, si pana acum am folosit doar sapa....fara erbicide....si apa doar ce a avut de sus, astazi vreau sa bag si eu in gradina pe aia 8-10 ari sa ud (aspersie...tot diseara) , si arata la fel ca a ta poate cu o diferenta de 5 cm la inaltime doar.Fusei azi si o verificai si eu , a inceput si a mea sa faca tecile deja.  Ceilalti 35-40 de ari de ii am pusi mai la margine satului e putin mai mica ( am pus-o la vreo 2 saptamani dupa)...acum infloreste.Si in aia ar trebuii sa bag apa si cred ca o sa i-mi fac timp in weekend.Din erbicide stiu ca merg Basagran si Butuxone, dar unul dintre ele e la minim 5 l parca, altceva ieftin si bun nu stiu sa fie.

Ps In loc de complexe (daca vb de complexe standard) de care sincer se va folosi fasolea ta in proporteie de max 15-20 %, mai degraba baga ceva complex solubil pentru fertirigatie, Agroleaf, Universol, Ferticare...etc.
ii dau asa complex sa vad cum raspunde. Aici pe suprafata asta fac experimente si la anu mut in cultura mare. Lucrez cu ierbicid astai solutia profitabila. Mrs frumos de raspuns. Pune poze colegu.

#39
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 10.06.2013
Stii ce greu mi se pare sa fac poze....( de 20 de ani numai asta fac....mi s-a luat de atatea poze)...dar o sa pun in weekend.

#40
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Gabi are dreptate , in perioada florilor evita orice fel de tratament. Eu irig pe rigole si marea mea problema sunt cartiele imi fac musuroaie exact in cuiburi si mi le scot din radacina.

Attached Files



#41
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013

 UnyKat, on 10 iunie 2014 - 15:11, said:

Gabi are dreptate , in perioada florilor evita orice fel de tratament. Eu irig pe rigole si marea mea problema sunt cartiele imi fac musuroaie exact in cuiburi si mi le scot din radacina.
Ok. Mrs frumos, am inteles nu o stopesc. Frumoasa cultura brv. Ce soi e?

#42
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Multumesc , anul asta este tare rau cel putin in zona mea pentru fasole . Nu stiu ce soi este am aceleasi seminte de peste 20 de ani, Pe fiecare an imi fac seminte pentru urmatoarea cultura . Ce pot sa spun doar ca bobul este alb la ce am in poze si este timpurie. mai am inca un fel cu bob negru la fel din negura timpului care se face mai greu dar rezista mai mult la caldura de la noi decat asta cu bob alb si la boli, aia o pun pentru productia de toamna acum nu am decat cateva randuri pentru a face seminte o sa pun poze si cu ea .

#43
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
mazarea se mai poate semana acum?

#44
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Daca am semanat fasolea oloaga azi pot da cu stomp 330 sc maine? sau trebuia inainte?

#45
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Alin eu in primavara am pus fasolea si am dat cu stomp la 3 zile si nu am avut probleme . a rasarit si s-a dezvoltat normal

#46
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Multumesc foarte mult

#47
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005

 nik1965, on 11 iunie 2014 - 07:21, said:

mazarea se mai poate semana acum?
De putut se poate insa nu pentru consum uman, mazarea nu merge la temperaturi mari,  in mod normal se cam seamana primavara foarte devreme, in mustul zapezii.
Productia din extrasezon este slaba sau foarte slaba, spre deloc. Vegetativ e ok, adica sa o folosesti ca parte a unui mix furajer, pentru ameliorarea solului la fel e ok, mazarea fixeaza in sol azotul atmosferic, ca sa mananaci mazare nu=ti face sperante ca nu e cazul.

Edited by parintele, 11 June 2014 - 23:05.


#48
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006

 parintele, on 11 iunie 2014 - 23:02, said:


De putut se poate insa nu pentru consum uman,
din ce cauza nu merge pentru consum uman?

#49
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Nu leaga la caldura mare!

#50
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Si gustul va fi apropiat de cel de mazare furajera.

#51
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006

 maddox_dtv, on 12 iunie 2014 - 21:53, said:

Si gustul va fi apropiat de cel de mazare furajera.
am inteles, ma voi axa pe altceva, am o bucatica de ~30mp in gradina care tocmai a devenit libera de contract ... cred ca voi pune fasole, ca cea pusa pina acum nu prea a rasarit ...

#52
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Daca ai probleme cu rasarirea o poti pune in apa cu doua zile inainte l  si dupa o plantezi, atunci vezi si care germineaza si care nu.

#53
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 10.06.2013
Maine , poimane trecuie sa intru in ea sa culeg o prima transa pentru a nu " imbatrani "....Si pentru ca relativ se va termina repede am renuntat la o a doua prasa.
Fasole oloaga Sonesta si fermierul sef...Asta e ce aveam in gradina...cea din camp pusa la 2 saptamani dupa aceasta, acum termina infloritul.

Attached Files



#54
Ballapety

Ballapety

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 31.01.2013
Frumos Gabi,cam asa stau si eu cu ale mele. Cum ii mai bine?Undatul prin picurare sau prin aspresie?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate