Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

cultivare fasole pastai

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#19
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

View Postpaulyaren, on 07 martie 2012 - 06:49, said:

Da, am puturile pregatite


Potentiali clienti la resturile vegetale am gasit,in zona sant 3 stane si deja 1 cioban e interesat,mana de lucru este,ceea ce ma pune pe ganduri este desfacerea,am cunostinte solide la su market in Afumati dar ar mai fi o posibilitate si cu pucheni.Oricum mersi pentru sfaturi si bunavointa.


Terenul nu a fost lucrat in ultimii 10 ani ,cred ca este destul de odihnit,oricum ma gandesc sa ierbicidez preemergent si postemergent.Si ai dreptate ,ma gandeam sa o cultiv esalonat,pe parcele,cu 2-3 zile interval de timp

Ce ai facut pana la urma,ai cultivat?daca da,spune si tu cateva impresii :)

#20
veldsla

veldsla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.02.2013

View Postpaulyaren, on 06 martie 2012 - 19:19, said:

Buna seara.Vreau sa seman 1 ha cu fasole pastai.Rog pe cei care au cunostinte in domeniu sa ma ajute cu un sfat avizat,eventual daca stiti cat a fost kg. anul acesta in en gross si la piata?Ma gandeam la soiuri de fasole oloaga gen Menuet,Paulista s.a.m.d.vreau sa precizez ca terenul este situat in jud. Dambovita paralel cu Baleni Sarbi. Va multumesc anticipat pentru atentia acordata. Posted Image

Am vazut ca s-a mai deschis un subiect pe aceasta tema dar eu intreb d.p.d.v. economic si pe o suprafata mai mare.Va multumesc pentru ajutor.

Nu trebuie sa dai marfa pe nimic la fabricile de conserve. Pretul la pastai este ridicat , iar daca ai marfa ecologica o poti da la export. ( germania, austria,olanda)
Asa cum au spus si colegii , ai nevoie de multa forta de munca.Recoltare se face dimineata devreme si duci imediat recolta intr-un spatiu racit.

#21
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Cine stie  care ar fi pretul la fasole pe kg aproximativ?

#22
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Cam 10 ron ca trufandale si in restul anului cam 5 ron/kg. Asta la piata si vorbesc de fasolea urcatoare nu aia oloaga. Cea oloaga e probabil mai scumpa. Problema cu pastaile e ca daca nu e culeasa frageda face "ate". La piata, ca sa atarne la cantar , se culege cind e la maturitate si e plina de ate. Am constata anul trecut cand am pus si eu in gradina cateva cuiburi. Am lasat-o sa ajunga ca cea de la piata si a fost plina de ate. Apoi am cules-o mai timpuriu si a fost excelenta. dar eu am pus-o pentru mine si nu ma interesa cantitatea numai calitatea. Oricum o culegeam la 2 maxim 3 zile si o udam in fiecare seara. La 5 m ( pusa din 20 cm in 20) de fasole am mancat toata vara. La 3-4 zile o gateam ca nu am avut unde sa o congelez. Deci e productiva.

#23
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Am pus fasolea in pamant ieri . Trebuie udata acum sau numa cand iese ?

#24
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Pamantul trebuie sa fie umed.

#25
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
sau boabele inmuiate in apa o zi inainte macar.

#26
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postanknic, on 18 aprilie 2013 - 19:29, said:

sau boabele inmuiate in apa o zi inainte macar.
Nu neaparat. Daca pamantul e mentinut un pic umed iese. Eu am pus-o direct din plic si acum are deja 20 cm inaltime. Am pus cute 3-4 boabe in cuib.

View PostAlin1me, on 17 aprilie 2013 - 13:52, said:

Am pus fasolea in pamant ieri . Trebuie udata acum sau numa cand iese ?
Da trebuie edata abundent ....dar cred ca pana acum a iesit .

#27
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
"pamantul sa fie umed"
...
"sau boabele inmuiate in apa o zi inainte macar"

era un "sau" pt.ca eu am pus si in pamant umed si in pamant uscat (inmuiate boabele inainte in apa) si au rasarit in ambele cazuri. daca pamantul e uscat si boabele uscate...or sa rasara cand va ploua!

#28
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Buna ziua azi am descoperi pe cultura de fasole niste gandaci de culoare neagra care seamana cu paianjenul .Ce ar putea fi si tratament?

#29
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
tratamente pt paianjen: nisorum, milbecknok, vertimec.

#30
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013
Buna ziua colegi am si eu in cultura mica 1000 m2 fasole oloaga, samanta necertificata. A rasarit frumos. Dar vad ca avorteaza floarea. Cade pe intelesul tuturor. Rog ajutor. Ce sa fac! Vin si cu poze la nevoie.

Edited by ctlaur, 07 June 2014 - 15:00.


#31
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 10.06.2013
Sal man,

Fasolea avorteaza florile doar la temperaturi  mari , peste 30 grade (ceea ce nu cred sa fie cazul inca). Ar mai fi varianta sa fi transmis prin samanta  vreun virus sau boala, nefiind certificata adica oprita din alti ani sau cumparata presupun. Si ar mai fi varianata (tinand cont ca a mea este in plin proces de inflorire, si e pusa nitel mai tarziu), daca ai pus-o mai devreme , sa le fi venit timpul  sa cada si sa lase loc pastailor.Pare sa fie bolnava sau ceva de gen? Pune cateva poze sa aruncam si un ochi la ea.

#32
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013
Mrs de raspuns colegu. La mine au fost zile si de 33 de grade ieri au fost 30 sa vad azi. Am puso pe 10 aprilie. Tratamente are pana acuma 3 facute ierbicid fungicid insecticid. Ierbicid funcigid insecticid. O sapa. Iar al treilea azotat de calciu foliar.

Edited by ctlaur, 08 June 2014 - 03:13.


#33
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Acum pe caldura asta are nevoie de multa apa .

#34
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013
Pozele promise.A 4 poza se vede pastaia si flori galbene. A 5 poza am fainare doar una singura. A 6 poza planta ne stropita atac de insecte si poza 7 si 8 e radacina ei. Iar 9 si 10 sunt niste purici mici isi cam fac de cap. Cand mai pot sa o stropesc isecticid fungicid dupa ce a terminat cu infloritu. Sper ca va plac pozele.

Attached Files


Edited by ctlaur, 08 June 2014 - 12:41.


#35
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 10.06.2013
Din cate am observat apa pare sa aiba destula, cred ca de vina e caldura.Observ ca uzi prin picurare , nu?O solutie la problema ta cred ca ar fi aspersia, va scadea temperatura putin la nivelul culturii.

#36
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013

View PostGabiptr, on 09 iunie 2014 - 00:15, said:

Din cate am observat apa pare sa aiba destula, cred ca de vina e caldura.Observ ca uzi prin picurare , nu?O solutie la problema ta cred ca ar fi aspersia, va scadea temperatura putin la nivelul culturii.
Da colegu prin picurare. O ud doar noaptea dupa 10. Nu pot uda prin aspersie. Vreau sai dau diseara 50 kg complex. Si o pot stropi cu ceva acum la floare? Si voi ce erbicide folositi inafara de Basagran? Ceva ieftin si la fel de bun? Mrs de raspuns.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate