Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

cultivare fasole pastai

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#1
paulyaren

paulyaren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 05.09.2009
Buna seara.Vreau sa seman 1 ha cu fasole pastai.Rog pe cei care au cunostinte in domeniu sa ma ajute cu un sfat avizat,eventual daca stiti cat a fost kg. anul acesta in en gross si la piata?Ma gandeam la soiuri de fasole oloaga gen Menuet,Paulista s.a.m.d.vreau sa precizez ca terenul este situat in jud. Dambovita paralel cu Baleni Sarbi. Va multumesc anticipat pentru atentia acordata. :rolleyes:

Am vazut ca s-a mai deschis un subiect pe aceasta tema dar eu intreb d.p.d.v. economic si pe o suprafata mai mare.Va multumesc pentru ajutor.

#2
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postpaulyaren, on 6th March 2012, 19:19, said:

Buna seara.Vreau sa seman 1 ha cu fasole pastai.Rog pe cei care au cunostinte in domeniu sa ma ajute cu un sfat avizat,eventual daca stiti cat a fost kg. anul acesta in en gross si la piata?Ma gandeam la soiuri de fasole oloaga gen Menuet,Paulista s.a.m.d.vreau sa precizez ca terenul este situat in jud. Dambovita paralel cu Baleni Sarbi. Va multumesc anticipat pentru atentia acordata. :rolleyes:

Am vazut ca s-a mai deschis un subiect pe aceasta tema dar eu intreb d.p.d.v. economic si pe o suprafata mai mare.Va multumesc pentru ajutor.
pe cine ai de gand sa pui la adunat pastaile?

#3
paulyaren

paulyaren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 05.09.2009

View Postvasiuca, on 6th March 2012, 19:55, said:

pe cine ai de gand sa pui la adunat pastaile?
In zona nu duc lipsa de mana de lucru.Macar sa merite :naughty:

#4
fllorina

fllorina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.09.2008

View Postpaulyaren, on 6th March 2012, 19:57, said:

In zona nu duc lipsa de mana de lucru.Macar sa merite :naughty:

Cel mai bine este sa cautati o firma care prelucreaza ca sa le predati lor en gross. Asa, fiind cantitate mare, daca se strica pana se cumpara din piata? Pentru conserve insa, aveti mai multe sanse.

#5
paulyaren

paulyaren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 05.09.2009

View Postfllorina, on 6th March 2012, 20:05, said:

Cel mai bine este sa cautati o firma care prelucreaza ca sa le predati lor en gross. Asa, fiind cantitate mare, daca se strica pana se cumpara din piata? Pentru conserve insa, aveti mai multe sanse.
Stiti vreo firma care achizitioneaza?

#6
fllorina

fllorina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.09.2008

View Postpaulyaren, on 6th March 2012, 20:11, said:

Stiti vreo firma care achizitioneaza?

Intrebati fabricile. Buftea, etc. Stiu ca si lantul de supermarketuri Anabella face conserve.

#7
paulyaren

paulyaren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 05.09.2009

View Postfllorina, on 6th March 2012, 20:15, said:

Intrebati fabricile. Buftea, etc. Stiu ca si lantul de supermarketuri Anabella face conserve.
Multumesc si incerc sa iau legatura cu dansii

#8
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Ai posibilitati de irigare pe o suprafata asa mare?

#9
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postsubway_guru, on 6th March 2012, 20:47, said:

Ai posibilitati de irigare pe o suprafata asa mare?
un hectar suprafata mare?
si inca o problema nu cred ca ii ajung 50 de oameni ca sa adune pastaile in timp util..

#10
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Fasolea pastai necesita irigare din greu...
Daca vorbim de fasolica oloaga, recoltezi cel mult trei 'maini' la interval de o saptamana, dupa care trebuie 'desfiintata'...
Daca n-ai mana de lucru suficienta, poti incerca sa 'eslonezi' productia, semanand in 'rate'...
Trebuie gandit si ce faci cu masa vegetala, daca o poti valorifica...eventual ca furaj...
Pana la urma, problemele de 'productie' sunt mai usor de rezolvat, mai greu e cu 'desfacerea'...
Fara un mic studiu de piata si un plan minimal de 'afacere' nu m-as arunca....
In rest, acolo la Baleni sunt unii dintre cei mai iscusiti legumicultori...ceea ce iti poate da o oarecare siguranta si curaj...
Alt avantaj ar fi ca poti scoate doua recolte de pe aceeasi suprafata, recolta de primavara si recolta de toamna...
Sunt multe aspecte ce trebuie luate in considerare...
Si mai e un lucru...
La o cultura pe scara mare, e nevoie si de inoculare cu bacterii producatoare de azot, altfel rezultate modeste...doar daca ai mai cultivat in anii precedenti trifoi ori lucerna pe suprafata aia si e terenul 'inoculat' natural...
Cu cat intri mai mult in amanunte, vezi mai multe 'probleme' de rezolvat si cantarit....

Edited by subway_guru, 06 March 2012 - 21:31.


#11
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postsubway_guru, on 6th March 2012, 21:15, said:

Fasolea pastai necesita irigare din greu...
Daca vorbim de fasolica oloaga, recoltezi cel mult trei 'maini' la interval de o saptamana, dupa care trebuie 'desfiintata'...
Daca n-ai mana de lucru suficienta, poti incerca sa 'eslonezi' productia, semanand in 'rate'...
Trebuie gandit si ce faci cu masa vegetala, daca o poti valorifica...eventual ca furaj...
Pana la urma, problemele de 'productie' sunt mai usor de rezolvat, mai greu e cu 'desfacerea'...
Fara un mic studiu de piata si un plan minimal de 'afacere' nu m-as arunca....
In rest, acolo la Baleni sunt unii dintre cei mai iscusiti legumicultori...ceea ce iti poate da o oarecare siguranta si curaj...
Alt avantaj ar fi ca poti scoate doua recolte de pe aceeasi suprafata, recolta de primavara si recolta de toamna...
Sunt multe aspecte ce trebuie luate in considerare...
ai avut pastai si ai irigat?
eu am avut si nu au primit irigatie deloc.cat despre cele trei maini de cules se pot reduce la doua.. dar vorba ta desfacerea.daca in 4 zile nu le-ai dat poti deja cauta loc de aruncat

#12
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Daca vrei marfa de calitatea 'prima', irigarea e obligatorie...
In fiecare an pun fasolica oloaga, dar la scara 'micro' si de fiecare data mi-am uimit prietenii (pardon, sotiile prietenilor) cu calitatea 'produselor', toate s-au jurat ca asa fasolica frageda ca la mine n-au vazut si nici n-au sa mai vada...
Cand am zis 'trei maini', era un maximum, dupa aceea devine nerentabil total...
In plus, incerc sa 'profit' si de particularitatile gradinii astfel incat de fapt obtin nu doua, ci trei recolte pe an, recolta de vara o pun prin zonele mai umbrite, pe sub pomii din livada...
Cand am scris ce am scris, m-am gandit ce ar insemna sa 'expandez' la scara, pe un hectar...si m-a cam pus pe ganduri...

#13
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postsubway_guru, on 6th March 2012, 21:48, said:

Daca vrei marfa de calitatea 'prima', irigarea e obligatorie...
In fiecare an pun fasolica oloaga, dar la scara 'micro' si de fiecare data mi-am uimit prietenii (pardon, sotiile prietenilor) cu calitatea 'produselor', toate s-au jurat ca asa fasolica frageda ca la mine n-au vazut si nici n-au sa mai vada...
Cand am zis 'trei maini', era un maximum, dupa aceea devine nerentabil total...
In plus, incerc sa 'profit' si de particularitatile gradinii astfel incat de fapt obtin nu doua, ci trei recolte pe an, recolta de vara o pun prin zonele mai umbrite, pe sub pomii din livada...
Cand am scris ce am scris, m-am gandit ce ar insemna sa 'expandez' la scara, pe un hectar...si m-a cam pus pe ganduri...
uimeste-ma si pe mine

#14
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Nu faci parte din categoria 'sotiile prietenilor mei'  :bouncey:
Nu-ti ramane decat sa te uimesti singur bagand apa din greu...e 'garantat'...
Toate cele bune si mult, mult spor!

#15
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Lasand la o parte 'tonul glumet', ramane problema de baza, modul de valorificare a recoltei.
Din ce stiu eu ar fi doar trei moduri:
1. valorificare ca pastai proaspete, dar daca n-ai cum sa le mentzi la 'racoare', vorba ta, in 4zile se transforma in 'borhot'...
2. congelat...alta 'daravela'...
3. la 'borcan'...necesita fabrica de conserve...
Hmmmm, tare complicata e viata de legumicultor...

#16
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postsubway_guru, on 6th March 2012, 22:31, said:

Lasand la o parte 'tonul glumet', ramane problema de baza, modul de valorificare a recoltei.
Din ce stiu eu ar fi doar trei moduri:
1. valorificare ca pastai proaspete, dar daca n-ai cum sa le mentzi la 'racoare', vorba ta, in 4zile se transforma in 'borhot'...
2. congelat...alta 'daravela'...
3. la 'borcan'...necesita fabrica de conserve...
Hmmmm, tare complicata e viata de legumicultor...
mie-mi spui eu de douazeci de ani ma gandesc la asta

#17
fllorina

fllorina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.09.2008
Si in plus, nu trebuie si certificat de producator? Nu trebuie platit si impozit statului?

#18
paulyaren

paulyaren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 05.09.2009

View Postsubway_guru, on 6th March 2012, 20:47, said:

Ai posibilitati de irigare pe o suprafata asa mare?
Da, am puturile pregatite

View Postsubway_guru, on 6th March 2012, 21:15, said:

Fasolea pastai necesita irigare din greu...
Daca vorbim de fasolica oloaga, recoltezi cel mult trei 'maini' la interval de o saptamana, dupa care trebuie 'desfiintata'...
Daca n-ai mana de lucru suficienta, poti incerca sa 'eslonezi' productia, semanand in 'rate'...
Trebuie gandit si ce faci cu masa vegetala, daca o poti valorifica...eventual ca furaj...
Pana la urma, problemele de 'productie' sunt mai usor de rezolvat, mai greu e cu 'desfacerea'...
Fara un mic studiu de piata si un plan minimal de 'afacere' nu m-as arunca....
In rest, acolo la Baleni sunt unii dintre cei mai iscusiti legumicultori...ceea ce iti poate da o oarecare siguranta si curaj...
Alt avantaj ar fi ca poti scoate doua recolte de pe aceeasi suprafata, recolta de primavara si recolta de toamna...
Sunt multe aspecte ce trebuie luate in considerare...
Si mai e un lucru...
La o cultura pe scara mare, e nevoie si de inoculare cu bacterii producatoare de azot, altfel rezultate modeste...doar daca ai mai cultivat in anii precedenti trifoi ori lucerna pe suprafata aia si e terenul 'inoculat' natural...
Cu cat intri mai mult in amanunte, vezi mai multe 'probleme' de rezolvat si cantarit....
Potentiali clienti la resturile vegetale am gasit,in zona sant 3 stane si deja 1 cioban e interesat,mana de lucru este,ceea ce ma pune pe ganduri este desfacerea,am cunostinte solide la su market in Afumati dar ar mai fi o posibilitate si cu pucheni.Oricum mersi pentru sfaturi si bunavointa.

View Postsubway_guru, on 6th March 2012, 21:15, said:

Fasolea pastai necesita irigare din greu...
Daca vorbim de fasolica oloaga, recoltezi cel mult trei 'maini' la interval de o saptamana, dupa care trebuie 'desfiintata'...
Daca n-ai mana de lucru suficienta, poti incerca sa 'eslonezi' productia, semanand in 'rate'...
Trebuie gandit si ce faci cu masa vegetala, daca o poti valorifica...eventual ca furaj...
Pana la urma, problemele de 'productie' sunt mai usor de rezolvat, mai greu e cu 'desfacerea'...
Fara un mic studiu de piata si un plan minimal de 'afacere' nu m-as arunca....
In rest, acolo la Baleni sunt unii dintre cei mai iscusiti legumicultori...ceea ce iti poate da o oarecare siguranta si curaj...
Alt avantaj ar fi ca poti scoate doua recolte de pe aceeasi suprafata, recolta de primavara si recolta de toamna...
Sunt multe aspecte ce trebuie luate in considerare...
Si mai e un lucru...
La o cultura pe scara mare, e nevoie si de inoculare cu bacterii producatoare de azot, altfel rezultate modeste...doar daca ai mai cultivat in anii precedenti trifoi ori lucerna pe suprafata aia si e terenul 'inoculat' natural...
Cu cat intri mai mult in amanunte, vezi mai multe 'probleme' de rezolvat si cantarit....
Terenul nu a fost lucrat in ultimii 10 ani ,cred ca este destul de odihnit,oricum ma gandesc sa ierbicidez preemergent si postemergent.Si ai dreptate ,ma gandeam sa o cultiv esalonat,pe parcele,cu 2-3 zile interval de timp

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate