Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

climatizare VRF

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Carla2012

Carla2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.03.2012
De curand mi-am cumparat o casa. Acum am intrat in febra amenajarilor... instalatia electrica, sanitara, termica si climatizarea. Marele meu of e climatizarea pentru ca am primit oferte de la Daikin, Toshiba si Mitsubishi si nu stiu care ar trebui sa fie criteriul de selectie. Despre cel cu  pretul cel mai mic, sa zicem ca voi face un compromis si mergand si pe ideea ca pretul e direct proportional cu calitatea cei mai scumpi sunt cei de la Daikin cu 21000€, cei de la Mitsubishi cu 19000€ si Toshiba 16000€. Bun...dar de ce asa diferenta de pret avand in vedere ca toti au facut oferta pt o unitate exterioara de 28 de kw si 12 ducturi?? Acesta sa fie pretul corect? Sau ce alta alternativa moderna, economica si eficienta as avea?

#2
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Ai putea sa detaliezi putin , care sunt modelele de la fiecare marca pentru care ai primit oferta.
Ce ai vrut sa spui cu 12 ducturi?

Pune macar suprafata pe care vrei sa o climatizezi , cu toate ca pentru a putea fi sfatuit mai bine este nevoie si de o mica schita. sau macar spune din cate incaperi este formata casa , asezarea lor si cate etaje are.

#3
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 Carla2012, on 6th March 2012, 01:08, said:

De curand mi-am cumparat o casa. Acum am intrat in febra amenajarilor... instalatia electrica, sanitara, termica si climatizarea. Marele meu of e climatizarea pentru ca am primit oferte de la Daikin, Toshiba si Mitsubishi si nu stiu care ar trebui sa fie criteriul de selectie. Despre cel cu  pretul cel mai mic, sa zicem ca voi face un compromis si mergand si pe ideea ca pretul e direct proportional cu calitatea cei mai scumpi sunt cei de la Daikin cu 21000€, cei de la Mitsubishi cu 19000€ si Toshiba 16000€. Bun...dar de ce asa diferenta de pret avand in vedere ca toti au facut oferta pt o unitate exterioara de 28 de kw si 12 ducturi?? Acesta sa fie pretul corect? Sau ce alta alternativa moderna, economica si eficienta as avea?
Fiind vorba de o locuinta cred ca silentiozitatea trebuie sa fie in factor de selectie,deci Mitsubishi electric
Ce fel de echipamente au fost ofertate?
Eu iti recomand unitatile exterioare Mitsubishi electric Zubadan VRF,sunt singurele capabile sa ofere 100% capacitate la -15 grade

#4
Carla2012

Carla2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.03.2012
[quote name='teknotronik' date='6th March 2012, 08:42' post='11204160'
Ai putea sa detaliezi putin , care sunt modelele de la fiecare marca pentru care ai primit oferta.
Ce ai vrut sa spui cu 12 ducturi?

Pune macar suprafata pe care vrei sa o climatizezi , cu toate ca pentru a putea fi sfatuit mai bine este nevoie si de o mica schita. sau macar spune din cate incaperi este formata casa , asezarea lor si cate etaje are.
[/quote]
La Daikin este vorba de RXYQ10P9 ca unitate exterioara, 9 unitati interne model FXDQ25P7 si 3 modelul FXDQ32P7. In pret nu sunt incluse conductele, tubulaturile si grilele care sunt si astea vreo 4000€....si nici manopera!!! Cat despre Toshiba....nu stiu modelul unitatii exterioare, stiu ca este de 28 kw, la fel cu cea de la Daikin, iar unitatile interne variaza ca model,  si anume 4 MMD- AP121SPH, 2 MMD-AP 0071SPH, 1 MMD-AP0091SPH, 3 MMD-AP151SPH si 1 MMD-AP0241BH. La oferta Toshiba se adauga la fel ca si la Daikin manopera si alte materiale.
Casa are parter, etaj si mansarda...cam 130 mp pe nivel. Are izolatie de 10 cm, tamplarie cu 6 camere si randuri de geam.

#5
Carla2012

Carla2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.03.2012

 gall71, on 6th March 2012, 10:21, said:

Ce fel de echipamente au fost ofertate?
Este vorba de o unitate exterioara Mitsubishi PUHY-P250YHM-A, 9 unitati interne PEFY-P25VMS1-E si 3 modelul PEFY-P32VMS1-E.

Edited by scheleton, 06 March 2012 - 23:33.


#6
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 Carla2012, on 6th March 2012, 10:35, said:

Este vorba de o unitate exterioara Mitsubishi PUHY-P250YHM-A, 9 unitati interne PEFY-P25VMS1-E si 3 modelul PEFY-P32VMS1-E.
Atasat aveti catalogul Mitsubishi electric Profesional(este trunchiat datorita marimii catalogului original),daca bugetul permite o depasire de 2500 euro puteti achizitiona seria Zubadan-VRF PUHY-HP250YHMA de la Mitsubishi Electric,programul de dimensionare Mitsubishi permite introducerea unor temperaturi cerute de beneficiar deci si PUHY-P250YHM-A este potrivita pentru utilizarea pe timpul iernii.
Avantajul principal Mitsubishi electric la aceasta serie fata de concurenta este ca interventiile tehnice pot fi facute pe unitatile interne fara a opri functionarea unitatii exterioare si binenteles valorile mici de zgomot-24 db ale unitatilor interioare

Attached Files



#7
Carla2012

Carla2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.03.2012
Multumesc frumos pentru ajutor. Inteleg preturile ofertate sunt cele corecte pentru sistemele de climatizare vrv sau vrf.

Edited by scheleton, 06 March 2012 - 23:32.


#8
valioglu

valioglu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.02.2007
Nu stiu daca VRV / VRF este o solutie. E foarte scump, consuma mult, o data cu decesul unitatii exterioare se opreste totul. Si eu cand am stat de vorba cu consultantii au incercat sa-mi bage pe gat tot echipamente din astea extrem de scumpe. Split-urile fac acelasi lucru si costa mult mai putin cu aceleasi caracteristici - sau mai bune. Daca se defecteaza problema e numai in camera respectiva, in general au programatoare suficient de bune, nu te plimbi cu tevi, tubulatura, etc..

#9
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

 valioglu, on 7th March 2012, 00:35, said:

Nu stiu daca VRV / VRF este o solutie. E foarte scump, consuma mult, o data cu decesul unitatii exterioare se opreste totul. Si eu cand am stat de vorba cu consultantii au incercat sa-mi bage pe gat tot echipamente din astea extrem de scumpe. Split-urile fac acelasi lucru si costa mult mai putin cu aceleasi caracteristici - sau mai bune. Daca se defecteaza problema e numai in camera respectiva, in general au programatoare suficient de bune, nu te plimbi cu tevi, tubulatura, etc..

Este adevarat ce spui , si spliturile fac treaba , dar imagineaza-ti cam cum ar arata aceasta casa cu atatea UE pentru splituri , chiar daca ai pune sisteme multiple.
Iar pretul sa nu crezi ca se reduce foarte mult fiind vorba de aceleasi marci.

Quote

Casa are parter, etaj si mansarda...cam 130 mp pe nivel. Are izolatie de 10 cm, tamplarie cu 6 camere si randuri de geam.

Eu nu as folosi aceste sisteme de ducturi pentru casa ta.
Din ceea ce ai descris ar fi trebuit sa pui un aparat in fiecare incapere, sau cel mult unul pentru doua incaperi (nu stiu cate incaperi ai , banuiesc 12 precum numarul de UI).
Acest fapt implica ; mascarea fiecarui aparat cu un tavan fals si cu o gura de acces la aparat, un tub de condens de la fiecare aparat catre cea mai apropiata scurgere, zgomot in incapere, foarte multi metri de circuit frigorific (deloc ieftin), aparate costisitoare, mana de lucru scumpa.
Esti dispus sa ai asa ceva in fiecare din incaperi?
Iar in cazul in care ideea ar fi fost sa se puna toate UI pe holuri (nu am de unde sa stiu care este pozitionarea lor in proiectul ofertat) situatia nu difera foarte mult.
Aceste UI ca toate celelalte au nevoie de niste lucrari de intretinere periodice, nu pot fi inchise in tavan si uitate acolo pentru totdeauna.

Tu ai nevoie de trei sisteme centralizate de tip duct, unul pentru fiecare etaj, independente si eventual cu posibilitatea fiecarei grile de refulare de a se inchide sau deschide dupa necesitate in cazul in care nu ai nevoie permanent sa climatizezi toate incaperile.
Avantaje; o singura unitate interioara pentru fiecare etaj (exterioara deasemenea) asadar in cazul in care una dintre cele trei UE se defecteaza poti folosi celelalte etaje,  UI pe fiecare etaj instalata deasupra tavanului din baie/bucatarie unde nu este atat de inestetica o gura de acces in tavan iar zgomotul produs de UI se reduce mult pana in dormitoare/salon circuland prin conducta principala deasupra tavanului holurilor, manopera mai ieftina, aparate mai ieftine, materiale mai putine si mai ieftine, consum redus de energie in cazul in care nu se folosesc toate trei aparatele in acelasi timp.

Ca dezavantaj faptul ca vei avea trei UE in loc de una.

Pune totusi daca poti o schita cu cele trei etaje si inaltimea interioara pentru a putea calcula, si a vedea care ar fi diferenta de pret intre ceea ce ti-au ofertat si ceea ce am descris eu.
Eu cred ca este considerabila.

#10
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 valioglu, on 6th March 2012, 23:35, said:

Nu stiu daca VRV / VRF este o solutie. E foarte scump, consuma mult, o data cu decesul unitatii exterioare se opreste totul. Si eu cand am stat de vorba cu consultantii au incercat sa-mi bage pe gat tot echipamente din astea extrem de scumpe. Split-urile fac acelasi lucru si costa mult mai putin cu aceleasi caracteristici - sau mai bune. Daca se defecteaza problema e numai in camera respectiva, in general au programatoare suficient de bune, nu te plimbi cu tevi, tubulatura, etc..
Nu pot fi de acord cu tine,VRF-ul reprezinta gama comerciala cu o durata de viata de peste 25 de ani,nu poti compara un split rezidential cu un duct care are valori mari de presiune,nici macar cu un split din gama VRF.
Sistemele VRF pot fi folosite ca unica sursa de incalzire,majoritatea sunt garantate sa functioneze la -20 de grade sau chiar -25 de grade in cazul Mitsubishi Zubadan
Cat priveste consumul,economia este masiva in cazul folosirii VRF-ului si vorbesc de echipamente normale nu in recuperare la care de exemplu putem lega un modul de preparare ACM care sa ne furnizeze apa calda gratis pe timpul verii
Numai iau in considerare aspectul estetic al cladirii,posibilitatile de comanda gen casa inteligenta ,pentru cine isi permite un sistem VRF este alegerea optima
In atasamente aveti Mitsubishi electric AG-150-controler si referinte VRF Mitsubishi electric

Attached Files



#11
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 teknotronik, on 7th March 2012, 09:11, said:

Tu ai nevoie de trei sisteme centralizate de tip duct, unul pentru fiecare etaj, independente si eventual cu posibilitatea fiecarei grile de refulare de a se inchide sau deschide dupa necesitate in cazul in care nu ai nevoie permanent sa climatizezi toate incaperile.
Avantaje; o singura unitate interioara pentru fiecare etaj (exterioara deasemenea) asadar in cazul in care una dintre cele trei UE se defecteaza poti folosi celelalte etaje,  UI pe fiecare etaj instalata deasupra tavanului din baie/bucatarie unde nu este atat de inestetica o gura de acces in tavan iar zgomotul produs de UI se reduce mult pana in dormitoare/salon circuland prin conducta principala deasupra tavanului holurilor, manopera mai ieftina, aparate mai ieftine, materiale mai putine si mai ieftine, consum redus de energie in cazul in care nu se folosesc toate trei aparatele in acelasi timp.
Dezavantaje:
1.Consum mult mai mare decat la un VRF
2.Confort scazut datorat lipsei monitorizarii temperaturii pe mai multe zone
3.Necesitatea adaugarii unei surse auxiliare de incalzire la temperaturi mai scazute de -7 grade,sau incarcarea sistemului pentru temperaturi exterioare de -15 grade,destul de frecvente in Romania sau se impune achizitia unor ducturi speciale pentru incalzire gen Mitsubishi electric Zubadan capabile sa-si mentina capacitatea la -15 grade,parerea mea este ca in cazul de fata ar iesi mai scump si cu o scadere dramatica a confortului

Edited by gall71, 07 March 2012 - 09:56.


#12
LG_voice

LG_voice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 01.04.2008
De acord cu gall aici; din ce in ce mai multe solicitari apar pe solutie VRF plus kitt de producere apa calda menajera.
Asta pentru ca in piata solutiilor verzi, in cativa ani se va cerne totusi teoria de practica; cat despre comparatia cu monosplit, nu isi are locul; fiecare tehnologie si produs isi are locul sau si aplicatia sa.

Ca si informatie, sunt sigur ca nu strica si evaluarea VRF-ului de la LG; il cheama Multi V III.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DTJPLJaDGWk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Toate bune.

Edited by scheleton, 11 March 2012 - 20:28.


#13
valioglu

valioglu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.02.2007
Asta ca sa va vindeti produsele care sunt mai scumpe.
Care este diferenta de tehnologie asa mare intre split si VRV? Ca EER si COP nu difera. Dezavantajele sunt insa semnificative la scumpele VRV-uri. Primul dintre ele e ca daca se strica ceva la unitatea exterioara se strica tot sistemul. Din experienta va spun ca nu sunt chiar atat de fiabile. A doua e ca trebuie sa tragi tevi la greu peste tot. Cine cumpara asa ceva pentru apa calda? Sa fim seriosi, e cea mai proasta investitie. Imi iau un boiler electric sau pe gaz sau un instant pe gaz (inclusiv GPL) si am apa calda toata viata din diferenta de pret si mai raman si cu bani.
Singura aplicatie viabila (cu exceptia jefuirii bietilor clienti) e in cazul salilor prea mari, unde sunt necesare unitatile alea interioare de tavan si nu ai loc sau nu poti monta splituri, si pui o dracie din asta pe acoperis sau la o distanta convenabila ca circuitul la ele poate sa fie destul de lung. Sau la cei care instaleaza ducturi (hoteluri mai de fite, chestii din astea). Alea sunt domeniile lor.
La pret sunt infiorator de scumpe. Practic iti iei de doua ori mai multi kw (sau mai multe unitati raportat la numarul de camere) in splituri de foarte buna calitate. Mai trebuie si unitati interioare, care si alea sunt prea scumpe - practic o unitate interioara costa cat un aparat chinezesc on off de firma cunoscuta (gree, haier, etc) de aceeasi capacitate.
Montajul te usuca. Iti trebuie trifazic pentru cele mai puternice. Nu sunt silentioase, orice s-ar spune, fac destul zgomot, mai ales pentru un utilizator casnic.
A, nu tin 25 de ani. Mai ales daca le folosesti si pe incalzire ca unica sursa.
Partea cu nu poti compara splitul cu ductul sau cu VRF e falsa. Vorbim de puterea fiecarui aparat, normal ca daca ai 20 de KW nu te poti compara cu spliturile de 2,5 3, sau ceva pe acolo.

Imi plac explicatiile savante de genul: au alta tehnologie. Sa luam de exemplu LG MULTI V MINI. Compresor tip Scroll. Nu pot sa cred!! Deci e la fel cu Midea split, doar că la alta dimensiune.
Are sistem de ungere cu pompa. Pai normal ca are ca are si dimensiuni mari, frecari mari, etc.
Parerea mea e ca pe forumurile de discutii e normal sa ne ajutam intre noi. Ok, unii mai vor sa faca si ceva reclama, chiar postand filme unde zice ca aparatul lor se fabrica in cosmos de catre fiinte superioare. Am inteles, dar cred ca se impun niste limite.
A nu se intelege ca vreau sa contrazic pe cineva, dar cred ca e bine sa fim realisti si sa ne ajutam, nu sa ne stoarcem de bani (in avantajul unor firme de la zeci de mii de km) chiar si in zonele astea de informare unde lumea intra sa invete ceva.
teknotronik a spus dupa parerea mea adevarul. Nu isi are locul VRV cu duct la o casa. Mai ales la una de dimensiuni normale. E prea scump si complicat.

Edited by valioglu, 11 March 2012 - 20:34.


#14
LG_voice

LG_voice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 01.04.2008
Aha.

Anul asta mi-am promis sa ma abtin.

Toate bune.

Edited by scheleton, 11 March 2012 - 22:41.


#15
Adrian Fx

Adrian Fx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 20.08.2007
In cazul in care casa e in constructie s-ar putea orienta spre sistemele HVAC ca la Americani cu tubulatura si sisteme de control zonale, asta in cazul in care se mai poate instala tubulatura, un sistem VRF/VRV e cam overkill la o casa, dar probabil si confortul, care costa. Nu stiu daca vrea si incalzire cu AC sau doar racire. Orice sistem la -20 de grade exterior nu prea mai da randament, poate pompe de caldura apa/sol.....unde nu se ajunge la temperaturi negative sau un sistem cu chiller si incalzire cu ventiloconvectoare in acelasi sistem cu centrala pe gaz  sau pompa de caldura, probabil ca si costuri ar fi tot pe acolo dar e mai usor de instalat.

Edited by Adrian Fx, 12 March 2012 - 18:01.


#16
valioglu

valioglu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.02.2007
Ai dreptate, dar -20 se inregistreaza destul de rar totusi, poate doar cateva nopti pe an (si nu chiar in toți anii). Se poate suplimenta in acea perioada si cu aeroterme / calorifere daca pare a nu face fața aparatul / aparatele de ac. Aeroterma sau caloriferul costa foarte putin dar consumul e mare, insa doar pentru cateva zile cred e acceptabil.

#17
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

 valioglu, on 11th March 2012, 20:23, said:

Asta ca sa va vindeti produsele care sunt mai scumpe.
Care este diferenta de tehnologie asa mare intre split si VRV? Ca EER si COP nu difera. Dezavantajele sunt insa semnificative la scumpele VRV-uri. Primul dintre ele e ca daca se strica ceva la unitatea exterioara se strica tot sistemul. Din experienta va spun ca nu sunt chiar atat de fiabile. A doua e ca trebuie sa tragi tevi la greu peste tot. Cine cumpara asa ceva pentru apa calda? Sa fim seriosi, e cea mai proasta investitie. Imi iau un boiler electric sau pe gaz sau un instant pe gaz (inclusiv GPL) si am apa calda toata viata din diferenta de pret si mai raman si cu bani.
Singura aplicatie viabila (cu exceptia jefuirii bietilor clienti) e in cazul salilor prea mari, unde sunt necesare unitatile alea interioare de tavan si nu ai loc sau nu poti monta splituri, si pui o dracie din asta pe acoperis sau la o distanta convenabila ca circuitul la ele poate sa fie destul de lung. Sau la cei care instaleaza ducturi (hoteluri mai de fite, chestii din astea). Alea sunt domeniile lor.
La pret sunt infiorator de scumpe. Practic iti iei de doua ori mai multi kw (sau mai multe unitati raportat la numarul de camere) in splituri de foarte buna calitate. Mai trebuie si unitati interioare, care si alea sunt prea scumpe - practic o unitate interioara costa cat un aparat chinezesc on off de firma cunoscuta (gree, haier, etc) de aceeasi capacitate.
Montajul te usuca. Iti trebuie trifazic pentru cele mai puternice. Nu sunt silentioase, orice s-ar spune, fac destul zgomot, mai ales pentru un utilizator casnic.
A, nu tin 25 de ani. Mai ales daca le folosesti si pe incalzire ca unica sursa.
Partea cu nu poti compara splitul cu ductul sau cu VRF e falsa. Vorbim de puterea fiecarui aparat, normal ca daca ai 20 de KW nu te poti compara cu spliturile de 2,5 3, sau ceva pe acolo.

Imi plac explicatiile savante de genul: au alta tehnologie. Sa luam de exemplu LG MULTI V MINI. Compresor tip Scroll. Nu pot sa cred!! Deci e la fel cu Midea split, doar că la alta dimensiune.
Are sistem de ungere cu pompa. Pai normal ca are ca are si dimensiuni mari, frecari mari, etc.
Parerea mea e ca pe forumurile de discutii e normal sa ne ajutam intre noi. Ok, unii mai vor sa faca si ceva reclama, chiar postand filme unde zice ca aparatul lor se fabrica in cosmos de catre fiinte superioare. Am inteles, dar cred ca se impun niste limite.
A nu se intelege ca vreau sa contrazic pe cineva, dar cred ca e bine sa fim realisti si sa ne ajutam, nu sa ne stoarcem de bani (in avantajul unor firme de la zeci de mii de km) chiar si in zonele astea de informare unde lumea intra sa invete ceva.
teknotronik a spus dupa parerea mea adevarul. Nu isi are locul VRV cu duct la o casa. Mai ales la una de dimensiuni normale. E prea scump si complicat.

Eu nu mi-am propus sa ma abtin anul acesta, asa ca sa incerc un pic demontarea celor spuse de tine aici.
In primul rand niciodata nimeni nu a spus ca sistemele VRF sunt pentru patura de jos sau de mijloc a populatiei. Sunt pentru cei care-si permit acest lucru, pentru cei care efortul de a cumpara un sistem VRF este mai mic decat ar fi pentru unii sa-si cumpere un split.
Gresit, daca se strica ceva la unitatea exterioara, aceasta  este in asa fel conceputa incat alte componente sa suplineasca,.... chiar daca pica un compresor acesta este exclus din sistem si sistemul merge mai departe, chiar daca semnalizeaza avaria.
Metrajul tevilor,... ma faci sa rad. Cum e mai usor ? Sa tragi tevi intre o unitate interna si alta sau de la o exterioara la fiecare unitate interna ?
Cumparatul unui instant pe gaz,... de ecologie ai auzit ? Chestia cu zgomotul,... unitatea externa poti sa o montezi la 50-100 de metri de casa,... fa asta cu un split.
Concluzia mea e simpla, dac vrei sa o accepti:
Un VRF se preteaza in cazul unor persoane care vor calitate inainte de pret, unor persoane care vor sa acceseze sistemul de aer conditionat de pe internet sa porneasca sistemul cand pleaca de la munca, unor persoane care nu le surade stricarea esteticii casei cu vreo 10 exterioare montate sub geamuri, unor persoane care au ocazia sa aleaga intre diferite tipuri de unitati interioare, gen split, duct, floor-ceiling, caseta, etc in acelasi sistem,....

P.S. Digital Scroll nu e acelasi lucru cu Scroll

P.P.S. Vezi c nu am facut reclama niciunui brand, asa ca nu ma acuza de subiectivism  :nonobad:

#18
valioglu

valioglu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.02.2007
Multe dintre argumentele tale sunt foarte solide si sunt de acord ca nu e acelasi lucru si nu au aceeasi destinatie cele doua aplicatii.
Unele chestiuni sunt discutabile cum ar fi partea cu ecologia. Ok, exista boilere in pompa de caldura care au un pret foarte acceptabil comparativ cu un VRV. Asta daca, sa zicem, nu vrei sa arzi gaz. Pe de alta parte mai sunt solutiile cu panouri solare mult mai ieftine si la fel de ecologice pe timpul verii ca preluarea caldurii pe care trebuie sa o disipe un VRV ce functioneaza pe racire.
In ceea ce priveste montajul, cred ca e mai usor sa tragi tevi de la unitatea exterioara la cea interioara decat sa te plimbi cu ele prin casa si sa stai sa le maschezi, dar cred ca ai experienta mai mare si accept argumentatia ta. Si in cazul unitatilor exterioare, cele mai multe case au calcan, unde se pot monta fara a afecta semnificativ estetica. De asemenea, se mai pot monta multisplituri in zone care nu afecteaza estetica. Ma indoiesc ca cine are bani de VRV la casa proprie nu are cine sa ii porneasca sistemul (asta daca daca mai merge la munca).
Stiu diferenta intre scroll si digital scroll, e aceeasi Marie cu palarie optimizata un pic. Midea si Gree au dezvoltat in ultima vreme acest sistem. Stiu de asemenea ca VRV-urile sunt totusi mai destepte si stiu sa moduleze cat din radiatoare vor sa foloseasca cu solenoide sau alte sisteme. Cu toate astea, mi se par prea scumpe pentru ceea ce fac. Sunt la fel de constient ca spliturile sunt mai ieftine deoarece se si vand in cantitati mult mai mari.

Discutia se poate prelungi, dar ceea ce vreau sa spun totusi e ca daca te duci la un furnizor de ac care vinde produse de marca si vrei sa iei 6 aparate pentru 6 camere va incerca sa-ti bage pe gat un VRV sau macar un multisplit. Asta e enervant si mereu ma deranjeaza tendinta de a incerca sa se dea solutii mai scumpe unde nu e cazul.
Producatorii seriosi de ac au spus cel mai bine. VRV e in gama comerciala si nu rezidentiala. Pentru rezidentiala luati split, multisplit sau alte chestii pe acolo.

PS Departe de mine de a te acuza de subiectivism. Subiectivi sunt LG_voice care insa si-a asumat faptul ca reprezinta o firma si Gall care promoveaza foarte mult Mitsubishi, dar departe de mine sa incerc sa ii reprosez ceva pentru ca este un user esential al acestui forum de la care am invatat enorm.
De asemenea nu vreau sa provoc un flame. Ceea ce am spus mai sus sunt propriile mele consideratii, fara pretentia ca dau lectii cuiva sau contrazic specialistii care au infinit mai multa experienta ca mine, si va rog sa le luati ca atare.

Edited by valioglu, 13 March 2012 - 20:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate