Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

setari optimizate pt. v.dub

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
Stiu ca s-a mai pus problema, dar toata lumea s-a cam codit sa dea raspunsuri.

Sunt de acord ca la un moment dat e si chestie de gust, dar tre' sa existe, totusi, niste setari optimizate, sau macar deduse din experienta proprie care merg mai bine decat cele implicite...se baga cineva?

Si o alta imtrebare: e mai bine sa faci captura (video) direct in formatul final, sau pe o alta cale: mpeg1 - divx, mpeg2-divx, etc.
De asemenea, e mai bine sa compresezi de la formatul initial al fisierului capturat brut in, sa zicem divx la 1500 kb/sec, sau e mai bine sa-l compresezi in mai multe treceri, ex: la 2500, dupa care la 2000, si tot asa pana la dimensiunea dorita?

ce ziceti de art. din Chip, e intr-adevar "two passez-first pass - two passez- second pass" cea mai buna solutie?
daca da, atunci ce dreq n-a postat nimeni despre asta, eu am strans vreo 10 gigi de filme compresate altfel.!

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>Sunt de acord ca la un moment dat e si chestie de gust, dar tre' sa existe, totusi, niste setari optimizate, sau macar deduse din experienta proprie care merg mai bine decat cele implicite

nu, setarile depind mai mult de echipamentul de captura si in ce segment de compresie vrei sa te incadrezi, abia apoi de subiectivitatea si toleranta la calitate a fiecaruia

>dar toata lumea s-a cam codit sa dea raspunsuri.

care toata lumea ? eu tutoriale sau explicatii despre optiunile din DivX5.02 am mai dat (linkuri), foloseste search

>e mai bine sa faci captura (video) direct in formatul final, sau pe o alta cale: mpeg1 - divx, mpeg2-divx, etc.

daca ai modalitatea de a face captura si compresia deodata real-time (sau on the fly, din prima), e cel mai comod si logic lucru de facut. ori renunti la rezolutie, ori cumperi CPU Intel in jur de 2.5Ghz si inveti temeinic optimizarile de viteza date de spatiile de culoare YUY
daca timpul nu reprezinta o problema, captura se face mjpeg sau mpeg2 la calitatea maxima suportata de sistem (placa, CPU, HDD space) si apoi la comprimare poti rula si cateva filtre de inbunatatire a imaginii, rescalare, anti-noise daca este cazul, etc. Sigur ca da, codarea in 2 pasi este cea mai buna metoda de a compresa un fisier video.

>De asemenea, e mai bine sa compresezi de la formatul initial al fisierului capturat brut in, sa zicem divx la 1500 kb/sec, sau e mai bine sa-l compresezi in mai multe treceri, ex: la 2500, dupa care la 2000, si tot asa pana la dimensiunea dorita?

fiecare coprimare scade calitatea originala. compresia repetitiva (in cascada) este un lucru de care trebuie sa te feresti ca de naiba, este arhi-super-nerecomandat. numarul de pasi trebuie sa fie minim, maxim de doua ori pana la setarile finale dorite

setarile de vdub conteaza cum am zis mai sus de dorintele fiecaruia. se poate folosi pt home-use ultimul divx5.02 sau si mai bine, ultimul xvid. bitrate-ul nu are o setare "optima" ci il pui in functie de cat spatiu vrei sa-ti ocupe materialul destinatie (cat iti permiti, cu cat mai mult cu atata mai bine, faci teste si vezi cam cum iese, daca iti place).

#3
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
man, dar stiu ca esti rapid.
ok, nu ma refeream la bitrate, normal, ci la ce filtre sa folosesc, de ex. Sau niste tips-uri, cum ar fi exact cele din post-ul tau. Am inteles ca se pot download-a filtre care nu sunt incluse in v.dub-ul initial, si sunt mai bune.
Ca daca ma pun sa le testez pe toate, ma apuca vara...
thanks

#4
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>Ca daca ma pun sa le testez pe toate, ma apuca vara...

o sa razi, dar in domeniul asta nu prea se poate fara aceasta "metoda", altfel absolut toata lumea ar stii la perfectie chestii de finete care iti pot lua chiar si ani de zile sa le aflii/pricepi/folosesti in mod optim, mai ales ca totul avanseaza incredibil de repede.

nu e vorba de mura in gura, ca poti gasi destule pagini cu explicatii clare si precise, dar trebuie sa rumegi (adica sa vizualizezi cu ochiul tau propriu) toti parametrii posibili ai randarii/filtrului/softului/etc.

e ca si cum ai spune ca nu ai chef sa pierzi timp in facultate, tu vrei doar sa fii doctor din prima si sa ti se spuna numai "tips'n'tricksurile" necesare unei operatii pe creier, matematica, fizica, chimie si biologie sa faca cine vrea ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate