Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Tractoare Same - fostul "monobloc tractor Same"

- - - - -
  • Please log in to reply
262 replies to this topic

#19
EugenLupsa

EugenLupsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.01.2013
Eu am Same Leone 70,la fel si la mine se aude un tacanit spre sfarsitul cursei de ridicare dar numai cu greutate in tiranti.Ulei de motor am folosit ARAL 20W50.

#20
danut0

danut0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.04.2013

 danut0, on 03 aprilie 2013 - 15:52, said:

am un same minitauro 60 la ridicare are o bataie mare  are al 2 tip .S.A.C a dasfacut c ineva  Si ce ulei de motor folositi   va multumesc


#21
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003

 danut0, on 03 aprilie 2013 - 15:52, said:

am un same minitauro 60 la ridicare are o bataie mare  are al 2 tip .S.A.C a dasfacut c ineva  Si ce ulei de motor folositi   va multumesc

Pentru acest model, uleiul de motor recomandat este un 15w-40 care sa indeplineasca standardele API CF / ACEA E2.

Edited by savantu, 05 April 2013 - 08:59.


#22
bobonrone

bobonrone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 03.01.2012
Salut! Cumpar motor Same 1054L sau 1054P .

#23
agalofteanu

agalofteanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 28.04.2008

 EugenLupsa, on 03 aprilie 2013 - 16:16, said:

Eu am Same Leone 70,la fel si la mine se aude un tacanit spre sfarsitul cursei de ridicare dar numai cu greutate in tiranti.Ulei de motor am folosit ARAL 20W50.
Salut,

Am si eu un Same Leone 70. Te rog ceva. Spune-mi si mie seria de pe carcasa de la monobloc. Vreau sa cumpar un monobloc si nu stiu daca este ce imi trebuie.

Multumesc

 IdI1, on 15 iulie 2012 - 21:47, said:

IMG_0001.jpg
Asta este o poza cu un Leone, nu am ceva cu Saturno. Principiul este aproximativ acelasi, dublu ambrieaj, ax separat  de cutia de viteze pentru hidraulica.

Am spus si de ce apare zgomotul in sarcina. Sistemul are nevoie de mai mult ulei si pana creaza pompa presiune oscilatorul este nevoit sa inchida si sa  deschida circuitul de mai multe ori( gandestete ca la o supapa de sens care se inchide sa nu curga inapoi fluidul si atunci se loveste  bila ( supapa ) de scaun si cloncane ). Ruleaza in regim pulsatoriu si nu ar trebui sa iti faci prea multe griji de cloncanitul acesta.

Daca ai cele doua iesiri hidraulice cu distribuitoarele aferente atunci esti ok. Daca nu te ajuta iesirile hidraulice existente poti conecta  un distribuitor pe care il intelegi ( spre exempul cel de U650 ) in locul  distribuitorului original.
Mai greu de pus cilindrii exterior cu dublu efect, ar trebui blocate bratele de la monobloc.

DAca tot esti nemultumit:
O pompa hidraulica actionata de cureaua de la motor cu un rezervor de ulei separat, distribuitor & toate cele.
Aproximativ ce a facut aici pentru un circuit hidraulic separat de monobloc ( mai spre final ).
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B8CNWgOBkqo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Daca ai ceva documentatie pentru Same Leone (chiar contra cost) as avea mare nevoie. Am Leone 70 si vreu sa il mai imbunatatesc. De asemenea sunt interesat de ceva furnizori de piese schimb.

Multumesc

#24
bobonrone

bobonrone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 03.01.2012
Caut motor Same tip 1054, 4 pistoane in linie, de 80 sau 85 cp. Poate sa fie si defect,dar complet. Ofer pret bun! Contact: 0757 934 944. Rog seriozitate!

#25
EugenLupsa

EugenLupsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.01.2013
Sal agalofteanu,la mine pe carcasa de la monobloc scrie SAME 9000.110.0

#26
popmatei

popmatei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.03.2012
salutare
puteti sa-mi spuneti ceva despre same explorer 75 , vreau sa cumpar unul din 2002   la 12000 e.
multumesc

#27
AGROCRISS

AGROCRISS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.05.2013
Salutare,
Doresc mai multe informati despre TRACTORUL SAME LASER 110,
Sunt fiabile,piese se mai gasesc?

multumesc

#28
yulyanbv

yulyanbv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.10.2013
salutare,
am si eu un tractor same taururs 60
este un tractor exceptional, dar am o problema cu monoblocul, initial scapa presiune si facea un tacanit cand aveam sarcina in tiranti si am hotarat  sa-l desfac pentru ai schimba  garnitua, doar ca mecanicul care a umblat  in monobloc cred ca nu am mai montata corect parghile iar una din ele mi s-a rupt
rugamintea mea ar fii daca are cineva o schita de la acest tip de monobloc same taurus 60 si ar putea sa mi le ataseze?  este al dolea tip de SAC, cel vertical
sau daca stie cineva un mecanic priceput la astfel de tractoare pt a ma ajuta sa-l repar?
eu sunt din Brasov

multumesc

Edited by yulyanbv, 24 October 2013 - 08:32.


#29
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003

 AGROCRISS, on 23 mai 2013 - 17:07, said:

Salutare,
Doresc mai multe informati despre TRACTORUL SAME LASER 110,
Sunt fiabile,piese se mai gasesc?

multumesc

Produs din 1983 pana in 1996. Motor 5,7L de 110cp, rezervor 230L, ridica 4600kg, pompa 64L/min. Transmisie 24/12.
Piese la Same se gasesc ca si la Fiat, destul de accesibile.

 popmatei, on 07 mai 2013 - 21:51, said:

salutare
puteti sa-mi spuneti ceva despre same explorer 75 , vreau sa cumpar unul din 2002   la 12000 e.
multumesc

Motor Lamborghini 4L, 71CP, rezervor 90L, ridica 3450kg in tiranti, pompa hidraulica 45L/min, transmisie cu 20 de viteze.

#30
mondialu12

mondialu12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.11.2013
buna seara . ma poate ajuta cineva  si pe mine .... am un same corsaro 70          nu este 4x4              cand ridik greutate  imi bate cva in monobloc  ce poate fii  ma poate ajuta cineva cu un raspuns

#31
mih38

mih38

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.04.2011

 mondialu12, on 06 noiembrie 2013 - 21:10, said:

buna seara . ma poate ajuta cineva  si pe mine .... am un same corsaro 70   nu este 4x4   cand ridik greutate  imi bate cva in monobloc  ce poate fii  ma poate ajuta cineva cu un raspuns
Daca, in afara tacanitului normal din monobloc, care are o anumita ridmicitate, se mai aud si alte batai, a caror intensitate este direct proportionala cu sarcina ridicata, acestea pot proveni dintr-o uzura exagerata a pompei hidraulice. Pompa hidraulica este dispusa in monobloc, functioneaza dupa un sistem biela-manivela cu element intermediar, angenat de un ax cu 2 excentrice, decalate la 90 de grade. De regula, uzura apare intre elementele intermediare (14) si pistoanele speciale (4,13). Problema este ca nu-ti poti da seama unde anume este jocul decat dupa ce dai jos monoblocul, eventual pompa hidraulica.
http://www.trattore....D5BB17EE15A.png

#32
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
manualul de intretinere la Same Saturno in franceza.
Attached File  Same_Saturno80_utilisation_entretien.7z   7.55MB   203 downloads
Nu m-a lasat sa il pun decat arhivat.

http://vieilles.soupapes.free.fr/

Edited by IdI1, 19 November 2013 - 07:17.


#33
mondialu12

mondialu12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.11.2013
buna seara  ,, mai am si eu o intrebare  . mar interesa si pe mine o planetara de same corsaro 70  ( nu este 4x4 ) am  fost in padure si mi sa rupt planetara de pe spate din partea stanga  (  MA POATE AJUTA SI PE MINE CINEVA  ,, UNDE ASI PUTEA GASI  PLANETARA  SI CAT MAR COSTA  DACA SE POATE  VA ROG MULT DE TOT  ) MULTUMESC

#34
mondialu12

mondialu12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.11.2013
imi puteti spune si mie unde asi putea gasi piese de same corsaro 70  in romania xxxx

#35
FLORIN2603

FLORIN2603

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.01.2014
BUNA SEARA CE PARERE AVETI DESPRE TRACTOARELE SAME,DORESC SA CUMPAR UNU SI NU STIU NIMIC DESPRE EL

#36
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Nici noi nu stim nimic despre el.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate